Terytorium Północne

Australia
Australia, położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.
      Terytorium Północne jest jednym z australijskich stanów, zajmującym środkową i północną część kontynentu. Od północy oblewa go Morze Arafura i Zatoka Karpentaria. Na południu stanu znajduje się "czerwone centrum" – kamienista, przysypana pyłem pustynia w odcieniach czerwieni i ochry, natomiast pas nadbrzeżny porośnięty gęstymi lasami tropikalnymi, przechodzącymi w zarośla i krzewy (skrub). Warto wybrać się w podróż, aby odkryć tę piękną krainę, podziwiać cudowne krajobrazy i poznać bliżej kulturę pierwotnych mieszkańców Australii – Aborygenów.

Zabytki

      Stolica stanu – Darwin, traktowana jest przez turystów jako baza wypadowa do okolicznych atrakcji przyrodniczych. Warto jednak zatrzymać się na dłużej w tym klimatycznym mieście. Zwiedzając śródmieście, można odszukać nielicznie ocalałe po wojnie i ataku cyklonu tropikalne domy, jak np. budynek admiralicji, rezydencja Lyonsa, czy odbudowana siedziba gubernatora, a także gmach Hotelu Darwin zbudowany w 1936 r. w stylu art déco. Nie sposób pominąć muzeum sztuki i nauki, w którym zgromadzone zostały zbiory sztuki aborygeńskiej, historię miasta przybliżają natomiast Muzeum Wojskowe i muzeum lotnictwa.
      Położone u stóp Gór Mac Donnella Alice Springs powstało w 1817 r. jako stacja przekaźnikowa na trasie linii telegraficznej. Dawne zabudowania stacji telegraficznej stanowią dzisiaj zabytkowy skansen. Można tutaj także podziwiać kościół John Flynn Memorial i małe muzeum w starym szpitalu, upamiętniające założyciela służby latających lekarzy, a także Muzeum Środkowej Australii i Farmę Frontier Camel z muzeum poświęconym wielbłądom.

Kulinaria

      Tradycyjnym australijskim kulinarnym specjałem jest vegemite – pasta do smarowania chleba, sporządzana z wyciągu z drożdży, duszona samosa z kangurzego ogona, pasztet z emu i dziczyzna wędzona w liściach drzewa gumowego oraz potrawy z owoców morza. Popularnymi deserami są ciasteczka anzac (z płatków owsianych, kokosa i cukrowego syropu), pavlova (bezowe ciasteczka z bitą śmietaną i owocami) i lamingtony (biszkopty polane czekoladowym lukrem i posypane wiórkami kokosowymi).
Pokaż cały opis


Sport Terytorium Północnei rozrywka

      Oblewające wybrzeże Terytorium Północnego, Morze Arafura i Zatoka Karpentaria, stanowią idealne miejsce do morskich połowów ryb m. in. makreli, dorszy, tuńczyków oraz połowów krabów. Panują tutaj także dobre warunki do żeglowania, nurkowania i windsurfingu. Na południe od Alice Springs agencja Camel Outback Safaris organizuje dla turystów wycieczki na wielbłądach. W parkach narodowych istnieje duża liczba szlaków do pieszych wędrówek i wypraw rowerowych.
      Hotele oddają do dyspozycji swoich gości baseny, korty tenisowe, pola golfowe, sauny, siłownie i centra Spa. Rozrywkę zapewniają bary, restauracje, kawiarnie i dyskoteki.

Festiwale

      W sierpniu w Darwin odbywa się Darwin Festival, podczas którego można zobaczyć przedstawienia kabaretowe i teatralne, pokazy tańca, występy muzyczne i projekcje filmów. Także w sierpniu można uczestniczyć w wydarzeniu Beer Can Regatta Races – regatach jednostek zbudowanych wyłącznie z puszek po piwie.
      W Terytorium Północnemaju w miejscowości Barunga organizowany jest Barunga Cultural and Sports Festival, podczas którego odbywają się występy muzyczne, pokazy tradycyjnego tańca, przedstawienia i wydarzenia sportowe, związane z kulturą aborygeńską.
      W Alice Springs w lipcu odbywają się wyścigi wielbłądów (Voyages Camel Cup), upamiętniające czasy, gdy egzystencja miasta uzależniona była od karawan, dostarczających niezbędne zaopatrzenie. W sierpniu na rzece Todd organizowany jest wyścig łodzi bez dna, zazwyczaj własnej konstrukcji (Henley – on - Todd Regata).

Wakacje, transport, drogi

      Na lotniska w Alice Springs, Darwin i Yularze wykonywane są połączenia lotnicze ze wszystkich części Australii. Można na nie dostać się z m. in. z Sydney i Melbourne. Do Alice Springs i Darwin z Adelajdy kursuje pociąg "Ghan". Do hotelu można dostać się taksówką lub komunikacją miejską. Po okolicy warto podróżować wynajętym samochodem lub autobusem.

Wynajem samochodów

      Na terenie Terytorium Terytorium PółnocnePółnocnego wypożyczalnie samochodów prowadzone są przez światowe agencje (Avis, Hertz, Budget) oraz lokalne firmy. Koszt wynajmu ekonomicznego auta wynosi od około 50 AUD za dobę. Do zawarcia transakcji potrzebne jest ważne prawo jazdy i ukończone 21 lat.
      Istnieje także możliwość wynajęcia samochodu z napędem na cztery koła (cena wyższa niż za auto osobowe) lub pojazdu kampingowego. W całej Australii ruch jest lewostronny.

Wycieczki, rejsy

      Spędzając wakacje na Terytorium Północnym, warto wybrać się na wycieczki do tutejszych najpiękniejszych zakątków przyrodniczych. Jednym z nich jest bez wątpienia Park Narodowy Kakadu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a którego terenie mieszka aborygeńskie plemię Gagudju. Na podmokłych obszarach żyją tutaj endemiczne gatunki ptaków, a w wodospadach Twin i Jim Jim słodkowodne krokodyle. Wodną faunę można obserwować podczas rejsu po rzece South Alligator lub Yellow Water Billabong. Inną atrakcją są malowidła naskalne widniejące na skale Anbangbang Shelter oraz w miejscowości Ubirr.
      Północne Terytorium Północnekresy Terytorium Północnego, będące własnością Aborygenów, można zwiedzać jedynie podczas zorganizowanych wycieczek. Na Ziemi Arnhem biuro Umorrduk Safaris urządza dwudniowe safari, podczas którego można oglądać petroglify i zwiedzać miejsca święte. Na wyspy TiwiBathurst i Melville, całodzienne wyprawy organizuje agencja Tiwi Tour. Turyści mogą nabyć miejscowe wyroby rękodzielnicze, spotkać przywódców społeczności aborygeńskiej, czy też wybrać się na tradycyjne polowanie.
      Najsłynniejszą atrakcją Terytorium Północnego jest formacja skalna Uluru (Ayers Rock), położona w parku narodowym Uluru - Kata Tjuta, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta czerwonawa skała jest miejscem świętym miejscowych Aborygenów, a w jaskiniach znajdujących się u jej podnóża widnieje wiele malowideł naskalnych. Uluru najpiękniej wygląda o wschodzie i zachodzie słońca, gdy zmienia swoją barwę.

Pogoda i temperatury

      Klimat Terytorium Północnego w jego północnej części jest monsunowy o znacznych opadach, na południu natomiast jest gorący i pustynny. Na tropikalnej północy stanu występują pory: deszczowa i sucha. Deszczowa przypada na lato – dni są gorące i występują monsunowe deszcze. Pora sucha obejmuje australijską zimę – burze ustępują, ale jest gorąco. W ciągu lata temperatura powietrza przekracza 30°C, zimą zaś spada do 19°C.

Noclegi

      Na Terytorium Północnym ośrodki turystyczne i luksusowe hotele znajdują się w Darwin i Alice Springs. Hotele, prowadzące obsługę all inclusive, są wyposażone z baseny, korty tenisowe, sauny, siłownie, centra odnowy biologicznej i fitnessu. Poszukiwacze wrażeń mogą znaleźć zakwaterowanie na australijskim outbacku w kampingach, czy kwaterach prywatnych.

Plaża i wczasy

      Na Terytorium Północnym piękne, piaszczyste plaże występują wzdłuż całego wybrzeża, kontrastując z błękitem oceanu. Należy jednak uważać na często pojawiające się na nich krokodyle. Bardziej bezpieczne są hotelowe plaże, które dodatkowo wyposażone są w leżaki i parasole.
      Piaszczyste, słoneczne plaże, doskonałe hotele, bajeczna flora i fauna oraz bogata kultura aborygeńska przyciągają do Terytorium Północnego turystów z całego świata. Warto skorzystać z oferty last minute i odkryć uroki najmłodszego australijskiego stanu.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Australia Południowa Australia Południowa Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.        Australia Południowa – jeden ze stanów... Australia Zachodnia Australia Zachodnia Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Australia Zachodnia jest największym... Australian Capital Territory Australian Capital Territory Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Australijskie Terytorium Stołeczne stanowi... Nowa Południowa Walia Nowa Południowa Walia Australia , położona na półkuli południowej, swoją powierzchnią obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Nowa Południowa... Queensland Queensland Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Queensland jest jednym z siedmiu stanów... Tasmanien Tasmanien Tasmania jest wyspą , położoną u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu australijskiego. Jednocześnie jest najmniejszym australijskim stanem, który oprócz wyspy Tasmanii obejmuje mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa , oddzielającej Tasmanię od... Victoria Victoria Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Wiktoria leży w południowo - wschodniej...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl