W krajobrazie
Austrii dominują
Alpy, których najwyższą częścią są
Wysokie Taury (
Hohe Tauren). W paśmie tym leży także najwyższy szczyt kraju -
Grossglockner (3797 m n.p.m.). Północ Austrii to obszar Przedgórza
Alpejskiego, przechodzącego następnie w
Masyw Czeski, na wschodzie zaś rozciąga się
Mała Nizina Panońska. Największymi rzekami, a zarazem najważniejszymi szlakami wodnymi są
Dunaj oraz
Inn.
Choć najczęściej wybierana na zimowe
wczasy,
Austria zachwyca także latem. Urzeka swoją kulturą, historią i krajobrazami. Z Polski można do niej dotrzeć samochodem, autokarem lub samolotem. Najważniejszymi portami lotniczymi są
Wiedeń -
Schwechat oraz
Salzburg. Z Warszawy kursują tu m.in. narodowe austriackie linie
Austrian Airlines oraz
polski LOT. Do stolicy Austrii - Wiednia, można z Polski dojechać również koleją. Planując wyjazd do tego kraju, warto poszukać ofert
wycieczek do Austrii last minute lub
first minute.
Historia
Ziemie dzisiejszej Austrii zamieszkane były już w starożytności. Pierwsze organizmy państwowe założyli Celtowie. Najsilniejsze z nich (Recja i Noricum) powstały w paśmie Alp Wschodnich, a zajęte przez Rzymian stały się prowincjami Imperium Rzymskiego. W VI-VIII w. zaczęło się tu rozprzestrzeniać osadnictwo bawarskie i słowiańskie, a w czasach Karola Wielkiego utworzono w ramach państwa Franków Marchię Naddunajską (później Wschodnią). W latach 976-1246 omawiane tereny znajdowały się pod panowaniem Babenbergów (którzy od Fryderyka Barbarossy uzyskali tytuł książęcy), a po wygaśnięciu dynastii, przejściowo zajęte zostały przez Czechów. W 1192 r. do Austrii włączono
Styrię. Od 1282, na przeszło sześć wieków, swoje panowanie nad krajem objęli Habsburgowie. Powiększyli oni swoje władztwo o
Karyntię i
Krainę (1335),
Tyrol (1363),
Bryzgowię (1368),
Triest (1382). Poprzez związki małżeńskie, zawierane w myśl powiedzenia Maksymiliana I: „niech inni prowadzą wojny, Ty, szczęśliwa Austrio zawieraj małżeństwa” objęli także swoim panowaniem Czechy ze Śląskiem (1526),
Węgry (zachodnie 1526, całe 1686-88), obecną Belgię (1714-97), Mediolan i Neapol. Od XV w. Austria nękana była przez najazdy tureckie, w czasie których zagrożony był m.in.
Wiedeń. Jego ocaleniem wsławił się polski król
Jan III Sobieski, który w czasie tzw. drugiej odsieczy wiedeńskiej pokonał oblegających miasto muzułmanów. W XVIII w. krajem wstrząsnął konflikt o prawo do tronu, na którym wobec braku męskiego następcy zasiadła Maria Teresa. Na skutek wojny Austria utraciła Śląsk na rzecz Prus. W kolejnych latach, Habsburgowie podporządkowali sobie w wyniku rozbiorów południowe ziemie
Polski - tzw. Galicję i Lodomerię, a po wojnie z Turcją także
Bukowinę. Europejskie znaczenie Habsburgów zmalało w czasie wojen napoleońskich, jednak po Kongresie Wiedeńskim Austria odzyskała mocarstwową pozycję. Na przełomie 1867/68 r. państwo przekształciło się w dualistyczną Monarchię Austro-Węgierską. Jej wielokulturowość oraz zróżnicowanie pod względem gospodarczym, etnicznym i społecznym, stały się przyczyną wielu trudności, w końcu w toku wydarzeń I wojny światowej przyczyniły się do rozpadu monarchii. Na skutek traktatu w
Saint-Germain-en-Laye Austria zatrzymała jedynie ziemie wchodzące dawniej w skład księstwa. W 1920 r. uchwalono demokratyczną konstytucję. W 1938 r. Austria włączona została do hitlerowskich Niemiec i należała do nich aż do zajęcia jej przez aliantów. Po II wojnie światowej rozpoczął się proces jej demokratyzacji i denazyfikacji. Pełną suwerenność odzyskała w 1955 r.
Wiedeń
Położony nad Dunajem w północno-wchodniej części kraju Wiedeń jest stolicą i największym miastem Austrii, a także jednym z europejskich centrów kultury i nauki. Jego dzieje sięgają starożytności, a pamiątki z wszystkich okresów historii są prawdziwą gratką dla turystów. W przeszłości miasto przyciągało najwyższej klasy artystów i twórców. Związane były z nim takie osobistości jak: Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Christoph Willibald Gluck, Antonio Salieri, Franz Xaver Süssmayr, Emanuel Schilkander oraz wielu innych. Działają tu liczne muzea, galerie i teatry, a także słynna na całym świecie opera czy filharmonia, przykuwające co roku uwagę noworocznymi koncertami.
Tutejsze szkoły wyższe przyciągają studentów z całego świata. Co roku w karnawale w wielu miejscach Wiednia odbywają się słynne, eleganckie bale, wśród których najbardziej znane to Viennese Opernball, Philharmonic Ball, Imperial Ball, Flower Ball czy Life Ball.
Wiedeń to miasto, które warto odwiedzić w drodze do jednego z górskich kurortów, albo wybrać jako cel romantycznego wypadu we dwoje. Działają tu liczne ekskluzywne hotele. Austriacka stolica oferuje również noclegi w stosunkowo niedrogich hostelach.
Kuchnia
Austriackie menu obfituje w różnorakie dania mięsne. Ważne miejsce na tutejszym stole zajmują także zupy, wśród nich popularna Markknödelsuppe (rosół ze szpiku z kluskami) oraz Frittatensuppe (wywar mięsny podawany z pokrojonym naleśnikiem). Wśród potraw przyrządzanych z mięsa jest także Wiener Schnitzel (kotlet z mięsa cielęcego panierowany i smażony), często podawany jest także gulasz z dodatkiem papryki. Austria słynie także z wyrobów cukierniczych. Popularnym ciastem jest nadziewany owocami strudel, powodzeniem cieszą się także wyśmienite wyroby czekoladowe. Na austriackim stole bardzo często gości kawa oraz różne rodzaje win. Ciekawym napojem bezalkoholowym jest Almdudler - doprawiana imbirem lemoniada.
Sport i rozrywka
Kraje alpejskie to raj dla wszystkich którzy lubią spędzać czas zakładając narty. Austria to państwo będące niewątpliwie w światowej czołówce sportów zimowych. Czeka tu turystów i sportowców 22 tysiące zjazdowych tras narciarskich, oraz 16 tys. km tras biegowych. Są one doskonale przygotowane i utrzymane. Miłośnicy jazdy na jednej desce znajdą natomiast liczne i ciekawe trasy snowboardowe oraz doskonale zaprojektowane snowparki. Stopień ich trudności jest bardzo zróżnicowany. Swoich sił mogą spróbować zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w zimowych sportach, jak i doświadczeni zapaleńcy pragnący zaznać mocnych wrażeń w ekstremalnych warunkach. Najważniejsze kurorty narciarskie położone są w Tyrolu, Vorarlbergu, Ziemi Salzburskiej, Styrii oraz Karyntii. Wśród nich wymienić należy: Pitztal, Hintertux, Solden, Moltal, Dachstein, Arlberg, Ischgl, Stubai, Kitzbuhel, St. Anton, Kaprun, Gasteiner, Hochkoning, Lungau, Zillertal, Villach, Salzburg, Innsbruck czy Obertauern. Latem Alpy austriackie przyciągają alpinistów oraz miłośników górskich wędrówek. Tutejsze jeziora to natomiast miejsce, gdzie latem można zażywać kąpieli oraz uprawiać rozmaite sporty wodne.
Noclegi
Przez cały rok na licznych urlopowiczów czeka doskonała infrastruktura turystyczna Austrii. Noclegi znaleźć można, w zależności od posiadanych środków i celu podróży, zarówno w luksusowych apartamentach eleganckich hoteli, jak i skromnych pokojach górskich schronisk. Działają tu też liczne campingi, a noclegi oferują również kwatery prywatne. W wielu hotelach można wykupić wyżywienie w formule all inclusicve.
Zabytki
Austria zachwyca swoją bogatą historią i jej pozostałościami. Wśród niezliczonych austriackich zabytków należy wymienić wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: starówki Salzburga, Grazu i Wiednia, Pałac Schönbrunn czy odcinek linii kolejowej prowadzącej na przełęcz Semmering. Warto poświęcić nieco czasu na zwiedzanie licznych w tym regionie fortec i zamków, m.in. rozsianych po dolinie Dunaju. Wśród wielu, również wartych uwagi obiektów sakralnych trzeba wymienić wiedeńską katedrę Św. Stefana, klasztor benedyktyński w Melk oraz powstałe w XII w., a funkcjonuje do dziś opactwa cysterskie. Ciekawy jest także kościół Św. Barbary w Bärnbach. Pielgrzymi z pewnością zajrzą też do Mariazell. Pełne zabytków są wszystkie większe miasta Austrii. Warto przeznaczyć choć trochę czasu na ich poznanie.
Atrakcje turystyczne
Zabytki, to nie jedyna atrakcja turystyczna, jaką zachwycić może Austria. Ciekawostki kulturalne i przyrodnicze znaleźć można niemal na każdym kroku. Warto poświęcić trochę czasu na podziwianie niezwykłych krajobrazów. W Wysokich Taurach i w górach Karwendel utworzono parki narodowe, chroniące roślinność alpejską oraz ich wysokogórską rzeźbę z potężnymi, spływającymi w doliny jęzorami lodowcowymi. Liczne szlaki prowadzą w miejsca zachwycające swoją przyrodą i niesamowitymi formami skalnymi. Przebywając na wschodzie Austrii, koniecznie trzeba odbyć rejs po unikalnym w tej części Europy jeziorze stepowym - NeusiedlerSee (krajobraz kulturowy wokół niego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Na zachodzie zaś, można pożeglować po Jeziorze Bodeńskim. Odpowiednim miejscem dla osób poszukujących relaksu i pragnących nieco zadbać o zdrowie są m.in. uzdrowisko Bad Gastein i Baden czy źródła termalne Wörther See. Doskonałych win można spróbować w winnicach Burgenlandu i Styrii. Rozrywki dostarczą też na pewno wizyty w Europaparku koło Klagenfurtu czy słynnym wesołym miasteczku na wiedeńskim Praterze.
Pogoda
Ukształtowanie terenu to jeden z najważniejszych czynników determinujących klimat Austrii. Pogoda, uzależniona w dużej mierze od wysokości nad poziomem morza, w poszczególnych częściach kraju bywa niezwykle zróżnicowana. Podczas gdy położone nad Dunajem tereny świetnie nadają się do uprawy winorośli, wierzchołki gór pokryte są wiecznym śniegiem. W podgórskiej części kraju występuje klimat umiarkowany wilgotny, przechodzący na południowym-wschodzie w kontynentalny. Średnia temperatura lipca, w okolicach Wiednia to ok. 20°C, stycznia zaś: -1°C.
Wycieczki fakultatywne
Pobyt w Austrii można połączyć z odwiedzinami, w którymś z sąsiednich krajów: Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Włoch, Szwajcarii, Liechtensteinu lub Niemiec.