Australia Zachodnia

Australia
Australia, położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.
      Australia Zachodnia jest największym australijskim stanem, obejmującym prawie jedną trzecią kontynentu. W jego południowo - wschodnią części dominują lasy eukaliptusowe, jaskinie, oblegane przez surferów plaże, a także góry Stirling. Ku wschodowi rozciągają się złotonośne pola, a za nimi bezludna nizina Nullarbor. Na północy stanu znajduje się pierwotny krajobraz, urozmaicony nielicznymi osiedlami górniczymi, ranczami, przystaniami poławiaczy pereł i obozowiskami Aborygenów.

Zabytki

      W stolicy Australii Zachodniej – Perth, warto zwiedzić ratusz, kompleks sądu najwyższego i siedzibę rządu, pochodzące z połowy XIX w., galerię sztuki oraz Muzeum Australii Zachodniej.
      Około 19 km na zachód od Perth znajduje się Fremantle – stare miasto portowe i stoczniowe. Na South Terrace w weekendy działa bazar – Fremantle Market, znajduje się tu również zabytkowy 12 - boczny Zaokrąglony Dom z XIX w., który wykorzystywany był jako więzienie. Warte obejrzenia jest Zachodnioaustralijskie Muzeum Morskie oraz wzniesione w latach 60. XIX w. Muzeum i centrum sztuki.
      Na północnym krańcu Australii Zachodniej znajduje się Broome – stara osada poławiaczy pereł. Centrum miejscowości stanowi tzw. chińska dzielnica ze staroświeckimi sklepami, a tuż obok znajdują się ogrody Sun Picture, gdzie działa najstarsze na świecie kino pod gołym niebem, założone w 1916 r.

Kulinaria

      W kuchni australijskiej widoczny jest wpływ innych kultur, głównie brytyjskiej, azjatyckiej i amerykańskiej. Jednakże spośród tradycyjnych australijskich kulinarnych specjałów warto spróbować potraw z mięsa kangura, emu, krokodyla, czy owoców morza (zwłaszcza popularnej w Australii Zachodniej barramundi i marrona). Godne polecenia są także: damper – tradycyjny australijski chleb, meat pies – bułka z nadzieniem z wołowiny lub kurczaka podawana z sosem pomidorowym i balmian bugs – grillowanie kawałki białego mięsa oraz tradycyjny zachodnioaustralijski deser pavlova, czyli bezowe ciasteczka z bitą śmietaną i owocami.
Pokaż cały opis


Sport Australia Zachodniai rozrywka

      W Australii Zachodniej skorzystać można z szerokiej gamy sportów wodnych, głównie surfingu (pomiędzy przylądkami Leeuwin i Naturaliste, okolice Margaret River), pływania z delfinami w Bunbury, nurkowania (ciekawe tereny w pobliżu rafy Ningaloo i wyspy Rottnest, gdzie organizowane są także połowy langust), ale także wyjazdów na safari jeepami (wyżynny region Kimberley) lub przepraw przez Wielką Pustynię Piaszczystą. Hotele w większych metropoliach zapewniają także turystom dostęp do kurtów tenisowych, basenów, czy boisk sportowych.
      Większe miasta Australii Zachodniej obfitują w liczne kawiarnie, restauracje i bary, świadczące usługi zarówno w ciągu dnia, jak i w porze wieczornej.

Festiwale

      W Perth, co roku na przełomie grudnia i stycznia odbywa się międzynarodowy drużynowy turniej tenisowy – Puchar Hopmana, a w lutym organizowany jest najważniejszy Australia Zachodniafestiwal w Zachodniej Australii Międzynarodowy Festiwal Sztuki, podczas którego odbywają się imprezy teatralne, muzyczne, filmowe, plastyczne i literackie.
      W sierpniu w Broome ma miejsce tygodniowy Festiwal Perły (Shinju Matsuri), podczas którego swoje wyroby prezentują artyści sztuki współczesnej i tradycyjnej, a wszystkie zaplanowane wydarzenia podkreślają unikalną historię i kulturę miasta.

Wakacje, transport, drogi

      Do Australii Zachodniej z Polski można dostać się samolotem na lotnisko w Perth. Z lotniska do hotelu można dojechać się taksówką lub autobusem. Po okolicznych miejscowościach można podróżować komunikacją autobusową, pociągami lub samochodem.

Wynajem samochodów

      W Australii Zachodniej wypożyczalnie samochodów prowadzone są przez światowe agencje (Avis, Hertz, Budget), a także lokalne firmy. Koszt wynajmu ekonomicznego auta wynosi od około 40 AUD za dobę. Do zawarcia transakcji potrzebne jest ważne prawo jazdy i ukończone 21 lat.
      Istnieje także możliwość wynajęcia Australia Zachodniasamochodu z napędem na cztery koła (cena wyższa niż za auto osobowe) lub pojazdu kampingowego.

Wycieczki, rejsy

      Turystom przebywającym w Perth proponowana jest całodzienna wycieczka do miejscowości New Noria, będącej siedzibą benedyktyńskiej misji. Znajduje się tu benedyktyński klasztor, w którym odwiedzający mogą obejrzeć kaplicę, a w domu gościnnym opactwa znajduje się muzeum i galeria ze zbiorami sztuki sakralnej. Na północ od New Norii w kierunku Dalwallinu, Morawy i Mullera biegnie Szlak Polnych Kwiatów, na którym można zaobserwować ponad 7000 gatunków roślin występujących w Australii Zachodniej.
      Kolejną propozycją odbycia interesującej wycieczki jest rejs promem na wyspę Rottnest, będącej w całości rezerwatem przyrodniczym, przystosowanym do potrzeb turystyki. Wyspę otaczają rafy koralowe, a wody kryją liczne wraki okrętów, przez co są istnym rajem dla amatorów nurkowania. Rottnest jest również jednym z kilku miejsc na świecie, gdzie występuje kuoka (jeden z przedstawicieli kangurowanych).
      Warto Australia Zachodniawybrać się również nad Zatokę Rekina, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jej wodach znajdują schronienie liczne gatunki krewetek, ryb, żyje tutaj kilkanaście gatunków rekinów (m.in. żarłacz tygrysi, rekin wielorybi), delfiny (w tym rzadki gatunek delfina butelkonosego), humbaki, walenie i żółwie morskie. Zatoka jest także miejscem bytowania wielu gatunków flory morskiej.

Pogoda i temperatury

      Klimat Australii Zachodniej jest zróżnicowany: od tropikalnego w północnej części stanu, przez wilgotny śródziemnomorski w części południowo - zachodniej do suchego pustynnego na pozostałym obszarze stanu. Najwyższa średnia temperatura powietrza w styczniu w okolicach Marble Bar wynosi 33oC, najchłodniejszym miesiącem jest lipiec, kiedy temperatura powietrza spada poniżej 10 oC.

Noclegi

      W największych metropoliach Australii Zachodniej (Perth i jego okolicach, Broome, Geraldton, Port Hedland, Busselton, Kalbarri, Albany) dla turystów dostępne są luksusowe, 3-, 4- i 5-gwiazdkowe hotele. Oferują usługi w systemie all inclusive oraz możliwości korzystania z basenów, kortów tenisowych, siłowni, salonów Spa, a także barów i restauracji.
      W Australii Zachodniej można również znaleźć skromniejsze placówki hotelowe oraz schroniska, farmy, kwatery prywatne czy kampingi.

Plaża i wczasy

      W Australii Zachodniej turyści mogą wypoczywać na wielu piaszczystych plażach, usytuowanych nad brzegami Oceanu Indyjskiego. Najpiękniejsze znajdują się w okolicach miasteczka Broome, Scarborough oraz na wyspie Rottnest.
      Biały piasek, błękit oceanu i bujna roślinność stanowią idealne miejsce do spędzenia urlopu. Bogata baza hotelowa zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku dla całych rodzin. Warto skorzystać z ciekawych ofert last minute, aby odkryć chociaż część przepięknej Australii Zachodniej.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Australia Południowa Australia Południowa Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.        Australia Południowa – jeden ze stanów... Australian Capital Territory Australian Capital Territory Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Australijskie Terytorium Stołeczne stanowi... Nowa Południowa Walia Nowa Południowa Walia Australia , położona na półkuli południowej, swoją powierzchnią obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Nowa Południowa... Queensland Queensland Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Queensland jest jednym z siedmiu stanów... Tasmanien Tasmanien Tasmania jest wyspą , położoną u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu australijskiego. Jednocześnie jest najmniejszym australijskim stanem, który oprócz wyspy Tasmanii obejmuje mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa , oddzielającej Tasmanię od... Terytorium Północne Terytorium Północne Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Terytorium Północne jest jednym z... Victoria Victoria Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Wiktoria leży w południowo - wschodniej...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl