Australian Capital Territory

Australia
Australia, położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.
      Australijskie Terytorium Stołeczne stanowi enklawę na terenie stanu Nowa Południowa Walia, położonego w południowo - wschodniej części kontynentu australijskiego. Terytorium obejmuje stolicę Australii Canberrę oraz tereny do niej przyległe. Miasto - ogród Canberra położona jest wokół sztucznego jeziora Burley Griffin, nad brzegami, którego można znaleźć kluby jachtowe, ścieżki rowerowe i przystań promową. Położona jest w Alpach Australijskich, nad rzeką Molonglo.

Zabytki

      W Canberrze warto zwiedzić neoklasycystyczny budynek Biblioteki Narodowej z jej bogatymi zbiorami, wśród których znajduje się m. in. dziennik okrętowy kapitana Cooka. Obok niej usytuowany jest Questacon – Narodowy Ośrodek Nauki i Techniki z interaktywnymi eksponatami, siedziba Sądu Najwyższego oraz Australijska Galeria Narodowa, a także Narodowe Muzeum Australijskie i Mauzoleum Poległych.
      Około 19 km na południe od miasta, w okolicach Tharwy, znajduje się zabytkowe gospodarstwo Lanyon, w którym mieści się muzeum prezentujące dzieje regionu sprzed powstania Canberry oraz galeria obrazów Sidneya Nolana.

Kulinaria

      Kuchnia australijska jest wielokulturowa – widoczny jest wpływ kuchni brytyjskiej, azjatyckiej i amerykańskiej. Do tradycyjnych australijskich kulinarnych specjałów należy duszona samosa z kangurzego ogona, pasztet z emu, dziczyzna wędzona w liściach drzewa gumowego i mięso z jagnięcia. Popularnymi deserami są ciasteczka anzac (z płatków owsianych, kokosa i cukrowego syropu), pavlova (bezowe ciasteczka z bitą śmietaną i owocami) i lody z nasion akacji australijskiej. Wśród alkoholi godne polecenia są piwa Victoria Bitter, Melbourne i Swan oraz regionalne wina.

Sport i rozrywka
Pokaż cały opis

      W Australian Capital TerritoryCanberrze istnieje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Miłośnicy sportów wodnych mogą skorzystać z możliwości pływania na basenie olimpijskim, nurkowania w jeziorze Burley Griffin, a także żeglarstwa, kajakarstwa i pływania łodziami. W stolicy organizowane są również kursy golfa, jeździectwa, można także skorzystać z boisk do koszykówki, squasha, krykieta i kortów tenisowych.
      W Canberrze i jej okolicach znajdują się liczne tradycyjne puby, stylowe bary, kluby, restauracje oraz kina i kasyna, które oferują szeroki wachlarz rozrywek. Turyści spragnieni odpoczynku i relaksu mogą skorzystać z bogatej oferty salonów Spa.

Festiwale

      W Canberrze na przełomie grudnia i stycznia odbywa się Fiesta Capitale z licznymi wydarzeniami kulturalnymi i koncertami, w marcu organizowany jest Canberra Festival z rozgrywkami sportowymi, paradami i pokazami sztucznych ogni, a we wrześniu i październiku obchodzony jest Floriade Spring Festival z prezentacjami Australian Capital Territorykwiatów, warsztatami i licznymi wystawami.
      Jednym z ważniejszych świąt w Australijskim Terytorium Stołecznym jest Dzień ANZAC, obchodzony około 25 kwietnia. W tym dniu mieszkańcy Australii oddają hołd żołnierzom poległym w wojnach. Organizowane są wówczas nabożeństwa i defilady pod hasłem: „Żebyśmy nie zapomnieli”, w których uczestniczą weterani, orkiestry wojskowe oraz widzowie.

Wakacje, transport, drogi

      Do Australijskiego Terytorium Stołecznego z Polski można dotrzeć samolotem na lotnisko w Sydney, a stamtąd bezpośrednio do Canberry. Najszybciej można dotrzeć do stolicy samolotem – lot z Sydney trwa około 50 minut. Z lotniska do hotelu transport zapewnia komunikacja miejska lub taksówki.

Wynajem samochodów

      W Canberrze wypożyczalnie samochodów prowadzą światowe agencje (Avis, Hertz, Budget) oraz lokalne firmy. Koszt wynajmu ekonomicznego auta w sezonie zaczyna się od około 60 dolarów za dobę. Aby dokonać transakcji trzeba mieć ważne prawo jazdy i ukończone 21 lat.
      Istnieje Australian Capital Territorytakże możliwość wynajęcia samochodu z napędem na cztery koła (cena wyższa niż za auto osobowe) lub pojazdu kampingowego.

Wycieczki i rejsy

      Przebywając na terenie Australijskiego Terytorium Stołecznego warto wybrać się na wycieczkę do rezerwatu przyrody Tidbinbilla, położonego około 32 km na zachód od Canberry. Odwiedzający rezerwat pozostają w bezpośredniej bliskości z otaczającą przyrodą – brak jest ogrodzeń pomiędzy turystami a żyjącymi tutaj zagrożonymi, typowymi dla Australii zwierzętami (kangury, koala, strusie emu, dziobaki, wombaty). Znajdują się tu szlaki piesze, miejsca na pikniki, a kilka mil na północ o rezerwatu działa jedna z najczulszych na świecie stacji nasłuchowych, odbierająca sygnały z kosmosu, współpracująca z NASA – Tidbinbilla Deep Space Tracking Stadion.
      Głównym celem wypraw z Canberry jest również Park Narodowy Namadgi, położony w północnej części Australijskiego Terytorium Stołecznego. W krajobrazie parku zachwycający płaskowyż doskonale prezentuje się na tle lasów i łąk, a żyjące tutaj kangury stanowią atrakcję dla turystów.

Pogoda i temperatury

      Klimat Australijskiego Terytorium Stołecznego jest umiarkowany. Lato jest zazwyczaj ciepłe lub gorące, a zima łagodna. Najcieplejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą powietrza 27oC, a najchłodniejszym – lipiec, kiedy temperatura powietrza spada do 0oC.

Noclegi

      Głównym ośrodkiem turystycznym Australijskiego Terytorium Stołecznego jest Canberra. Zakwaterowanie i obsługę w systemie all inclusive oferują luksusowe hotele, usytuowane w centrum miasta. Hotele są wyposażone z baseny, korty tenisowe, sauny, centra odnowy biologicznej i fitnessu.

Plaża i wczasy

      Główne miasto Australijskiego Terytorium Stołecznego – Canberra, nie posiada plaży, jednakże jej położenie i warunki topograficzne w zupełności to rekompensują. Canberra jest miastem - ogrodem z jeziorem Burley Griffin w centralnej części. Większą część powierzchni miasta zajmują tereny zielone, a szczególną atrakcję stanowią lasy z unikatowymi gatunkami drzew eukaliptusowych. Trawiaste przestrzenie urozmaicają dzikie gatunki roślin, a obok ludzi mieszkają tutaj papugi, oposy, wombaty i kagury. Krajobraz uzupełniają malownicze wzgórza, które są idealnym miejscem pieszych wędrówek, a z ich szczytów rozpościerają się wspaniałe widoki na miasto i jego okolice.
      Doskonały klimat, rześkie powietrze wypełnione wonią eukaliptusów, malownicze krajobrazy i mnogość zieleni sprawiają, że Australijskie Terytorium Stołeczne jest doskonałym miejscem do spędzenia urlopu dla osób chcących odpocząć od miejskiego zgiełku.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Australia Południowa Australia Południowa Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.        Australia Południowa – jeden ze stanów... Australia Zachodnia Australia Zachodnia Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Australia Zachodnia jest największym... Nowa Południowa Walia Nowa Południowa Walia Australia , położona na półkuli południowej, swoją powierzchnią obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Nowa Południowa... Queensland Queensland Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Queensland jest jednym z siedmiu stanów... Tasmanien Tasmanien Tasmania jest wyspą , położoną u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu australijskiego. Jednocześnie jest najmniejszym australijskim stanem, który oprócz wyspy Tasmanii obejmuje mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa , oddzielającej Tasmanię od... Terytorium Północne Terytorium Północne Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Terytorium Północne jest jednym z... Victoria Victoria Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Wiktoria leży w południowo - wschodniej...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl