Nowa Południowa Walia

Australia
Australia, położona na półkuli południowej, swoją powierzchnią obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.
      Nowa Południowa Walia jest najstarszym i najbardziej zaludnionym stanem Australii. Znajduje się w południowo - wschodniej części kontynentu. Większe ośrodki miejskie zlokalizowane są na wybrzeżu Morza Tasmana, na zachód od nich znajdują się Wielkie Góry Wododziałowe i słabo zaludnione tereny rolnicze oraz w zachodnim krańcu stanu – pustynne pustkowia z górniczymi ośrodkami.

Zabytki

      Spędzając wakacje w Nowej Południowej Walii nie sposób pominąć stolicy stanu i największego miasta AustraliiSydney. Jego symbolem jest, położona na przylądku Bennelong Piont, Opera (Sydney Opera Mouse), wpisana w 2007 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zwiedzić także starówkę Sydney – The Rocks, z budynkiem Cadman’s Cottage z 1816 r., kościołem St James, XIX-wieczną mennicą, starymi magazynami nad zatoką Sydney Cove oraz przespacerować się po Królewskich Ogrodach Botanicznych, wstąpić do Muzeum Australijskiego, Australijskiego Narodowego Muzeum Morskiego oraz Galerii Sztuki Nowej Południowej Walii.
      W oddalonej około 50 km na zachód od Sydney dolinie Hawkesbury znajduje się wiele historycznych miejsc, m. in. kościół i szkoła z początku XIX w. w Ebenezer, pochodząca z 1887 r. winiarnia w miejscowości Tizzana, czy zabytkowy hotel w wiosce St Albans, będący niegdyś miejscem postojowym dyliżansów pocztowych.
      W winiarskiej dolinie Hunter, oprócz wizyty w winnicach można skorzystać z wielu atrakcji, jak np. lot balonem czy gra w golfa. Warto zwiedzić Golden Grape Estate z muzeum sprzętu do produkcji wina, Wyndham Estate – pionierską winnicę z początku XX w. oraz klasztor w Pepper Tree.

Kulinaria

      Kuchnia australijska jest wielokulturowa – widoczny jest w niej wpływ kuchni brytyjskiej, azjatyckiej i amerykańskiej. Do tradycyjnych australijskich kulinarnych specjałów należy duszona samosa z kangurzego ogona, pasztet z emu i dziczyzna wędzona w liściach drzewa gumowego. Warto spróbować tradycyjnego australijskiego chleba (damper), grillowanych kawałków białego mięsa (balmian bugs). Wśród słodyczy godne polecenia są ciasteczka anzac (z płatków owsianych, kokosa i cukrowego syropu), pavlova (bezowe ciasteczka z bitą śmietaną i owocami) i lody z nasion akacji australijskiej. Z alkoholi warto raczyć się piwem Victoria Bitter, Melbourne i Swan oraz regionalnymi winami, pochodzącymi z winnic Mudgee, Hilltops, Hunter, czy Pericoota.
Pokaż cały opis


Sport Nowa Południowa Waliai rozrywka

      Nowa Południowa Walia jest doskonałym celem wypraw dla osób chcących aktywnie spędzić wakacje. Głównym centrum sportowym jest Sydney. W 2000 r. na potrzeby organizowanych w Australii Igrzysk Olimpijskich zostało wybudowane miasteczko olimpijskie z nowoczesnymi obiektami sportowymi, które obecnie są ogólnodostępne dla mieszkańców i turystów. Wielkie Góry Wododziałowe i ich najwyższe pasmo – Alpy Australijskie, latem są przepełnione miłośnikami pieszych wędrówek oraz spływów kajakowych (Góry Śnieżne), zimą natomiast – amatorami sportów narciarskich (jazdy na nartach, narciarstwa biegowego, wędrówek na rakietach śnieżnych oraz jazdy na skuterach śnieżnych). Na wybrzeżu miłośnicy sportów wodnych mogą uprawiać swoje ulubione dyscypliny – nurkowanie, surfowanie (Zatoka Byrona), żeglarstwo, jazdę na nartach i skuterach wodnych. Hotele oferują możliwość skorzystania z basenów, kortów tenisowych i boisk Nowa Południowa Waliasportowych.
      Zarówno wzdłuż przepięknych plaż, jak i w ośrodkach miejskich i hotelach, znajdują się liczne bary, kluby, restauracje i dyskoteki, które zapewniają turystom rozrywkę do późnych godzin nocnych.

Festiwale

      W stolicy Nowej Południowej Walii w styczniu odbywa się Sydney Festiwal, podczas którego organizowane są pokazy taneczne, przedstawienia teatralne i muzyczne, a w czerwcu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. W drugi dzień Bożego Narodzenia organizowane są najważniejsze żeglarskie regaty oceaniczne w Australii z Sydney do Hobart.
      W Tamworth w styczniu przez 10 dni trwa festiwal muzyki country, na który przyjeżdżają artyści i fani muzyki z całego kraju. W październiku w Bathurst odbywa się Toohey’s 1000 Touring Car Race – wyścig samochodów turystycznych na torze Mount Panorama.

Wakacje, transport, drogi

      Do Nowej Południowej Nowa Południowa WaliaWalii z Polski można dotrzeć samolotem na lotnisko w Sydney. Z lotniska do hotelu transport zapewnia komunikacja miejska lub taksówki. Po mieście i okolicach można poruszać się samochodem, autobusem, pociągiem lub promem.

Wynajem samochodów

      W Sydney oraz innych większych metropoliach Nowej Południowej Walii wypożyczalnie samochodów prowadzą światowe agencje (Avis, Hertz, Budget) oraz lokalne firmy. Koszt wynajmu ekonomicznego auta w sezonie zaczyna się od około 60 dolarów za dobę. Aby dokonać transakcji trzeba mieć ważne prawo jazdy i ukończone 21 lat.

Wycieczki i rejsy

      Przebywając na wczasach w Nowej Południowej Walii warto skorzystać z wycieczek fakultatywnych. Można wybrać się do wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Parku Narodowego Gór Błękitnych. Nazwa tego pasma górskiego pochodzi od niebieskiej mgiełki, którą tworzą olejki eteryczne z rosnących tutaj eukaliptusów. Przemierzając szlaki spacerowe, warto zwrócić uwagę na Trzy Siostry (położone obok siebie ogromne Nowa Południowa Waliaskały), grupę skalną zwaną Ruinami Zamczyska, Jaskinie Jenolan, Sierocą Skałę, wodospad Wentworth i zaporę Warragamba. W górach czynna jest kolejka wagonikowa i linowej. Głównymi ośrodkami obsługującymi turystów są Katoomba i Leura oraz uzdrowisko Medlow Bath.
      Innym godnym uwagi parkiem jest Park Narodowy Góry Kościuszko, obejmujący najwyższe partie Alp Australijskich z najwyższym szczytem – Górą Kościuszki. Atrakcją są jaskinie i ciepłe źródła, lasy eukaliptusowe, drzewiaste paprocie oraz żyjąca w nich fauna – kangury olbrzymie i górskie, wombaty, kolczatki, dziobaki, emu, lirogony i papugi.

Pogoda i temperatury

      Nowa Południowa Walia odznacza się ciepłym klimatem. Na wybrzeżu panuje typowy klimat morski z ciepłym latem i deszczową zimą. W głębi lądu klimat jest bardzo suchy, a lato gorące. Najcieplejszymi miesiącami są styczeń, luty i grudzień ze średnią temperaturą powietrza 26oC, a najchłodniejszym miesiącem jest lipiec – średnia temperatura powietrza wynosi 7oC. Średnia temperatury wody w lutym osiąga 24oC. Podczas miesięcy zimowych w Górach Śnieżnych notowane są opady śniegu.

Noclegi

      Główne ośrodki turystyczne Nowej Południowej Walii skupione są na wybrzeżu. Luksusowe 3-, 4- i 5-gwiazdkowe hotele znajdują się m.in. w Sydney, Byron Bay, Port Macquarie, Bankstown, Merimbule, a także Katoombie i Wagga Wagga. Hotele, prowadzące obsługę all inclusive, są wyposażone z baseny, korty tenisowe, sauny, centra odnowy biologicznej i fitnessu.
      W Nowej Południowej Walii można znaleźć także skromniejsze placówki hotelowe, schroniska, farmy, kwatery prywatne i kampingi.

Plaża i wczasy

      Wspaniałe piaszczyste plaże Nowej Południowej Walii rozciągają się wzdłuż jej całego wybrzeża, m.in. w okolicach Kiamy plaża zwana Siedem Mil, nad zatoką Jarvis w Parku Narodowym Jarvis Bay białe plaże przyciągające surferów, w okolicach Coffs Harbour odnaleźć można zaciszne plaże. Spędzając wczasy w Sydey można skorzystać ze słynnych plaż Bondi Beach, Manly Beach i Palm Beach.
      Biały piasek, chłodzony przez krystaliczną, błękitną wodę oceanu, malownicze góry, naturalna i charakterystyczna dla Australii flora i fauna oraz życzliwi tubylcy sprawiają, że Nowa Południowa Walia staje się rajem dla odwiedzających ją turystów. Warto zastanowić się nad ofertami last minute, aby choć przez chwilę dać się porwać przygodzie w słonecznej Nowej Południowej Walii.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Australia Południowa Australia Południowa Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.        Australia Południowa – jeden ze stanów... Australia Zachodnia Australia Zachodnia Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Australia Zachodnia jest największym... Australian Capital Territory Australian Capital Territory Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Australijskie Terytorium Stołeczne stanowi... Queensland Queensland Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Queensland jest jednym z siedmiu stanów... Tasmanien Tasmanien Tasmania jest wyspą , położoną u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu australijskiego. Jednocześnie jest najmniejszym australijskim stanem, który oprócz wyspy Tasmanii obejmuje mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa , oddzielającej Tasmanię od... Terytorium Północne Terytorium Północne Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Terytorium Północne jest jednym z... Victoria Victoria Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Wiktoria leży w południowo - wschodniej...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl