Dzisiejsza nazwa państwa oznacza w sanskrycie "
olśniewający kraj". Została ona przyjęta w 1972 roku. Pośród innych wcześniej używanych nazw
Sri Lanki wymienić można arabską nazwę
Tenerism ("wyspa rozkoszy"), bądź określenie "Wyspa nauki" (wyspa była jednym z ważnych centrów
buddyzmu), czy też "Łza
Indii" (ze względu na kształt wyspy oraz jej położenie względem Półwyspu Indyjskiego). Wspaniale odzwierciedla klimat Sri Lanki używana niegdyś nazwa "Perła
Oceanu Indyjskiego".
Położenie i geografia wyspy
Sri Lanka (Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanka) położona jest w
Azji Południowej na wyspie
Cejlon, znajdującej się na południe od
Półwyspu Indyjskiego. Wyspa oddzielona jest od półwyspu cieśniną Palk i zatoką Mannar. Oblewają ją od wschodu wody Zatoki Bengalskiej, a od południa otwarte wody Oceanu Indyjskiego.
W 80 % Sri Lanka to
kraj nizinny. W części środkowo - południowej znajduje się stary prekambryjski masyw górski, który stanowi przedłużenie Dekanu. Przy wybrzeżach natomiast usytuowane są liczne
rafy koralowe.
Atrakcje przyrodnicze
Sri Lanka ma bardzo bogatą florę i faunę. Wyspa oferuje wspaniałą, rzadką roślinność, która porasta tamtejsze zielone dżungle. Występują tam tarasy pól ryżowych oraz związane z górskim terenem
wodospady. Sri Lanka słynie z
wybornych smaków herbat,
orzechów kokosowych,
przypraw oraz z
aromatu curry. Na wyspie żyją m.in.
słonie indyjskie, krokodyle, kobry indyjskie oraz lamparty. Wiele gatunków zwierząt stanowi gatunki endemiczne, występujące jedynie na terenie tego kraju.
Występuje tutaj ponad 60 parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz stref chronionych. Nieco ponad 26 % terenu objęte jest obszarem ochronnym. Największe znaczenie ma podzwrotnikowa puszcza Sinharaja, która od roku 1998 objęta jest patronatem
UNESCO. Ponad 60 % drzew lasów Sinharaja oraz wiele gatunków fauny, w tym zwłaszcza ptaki to endemity.
Na terenie Sri Lanki za jedno z najpiękniejszych miejsc przyrodniczych uznawany jest Yala National Park. Można tutaj zobaczyć stada słoni, lamparty oraz wiele gatunków gadów i ptaków. Dla wielu ludzi to istne safari jest jedną z wielu atrakcji podczas pobytu na wyspie.
Relaks na plaży
Sri Lanka znana jest z pięknych, piaszczystych plaż. Na zachodnim wybrzeżu popularnych jest kilka plaż m. in. w: Negombo, Waikkal, Seeduwa, Uswetakeiyawa i Marawila. Zlokalizowane są one niedaleko handlowej stolicy Kolombo, a także blisko międzynarodowego lotniska. Krajobraz plaż w malowniczych wioskach rybackich jest urozmaicony namorzynowymi lagunami i złotymi piaskami w otoczeniu palm. Na południowo - zachodnim wybrzeżu, na południe od Kolombo znajdują się także plaże w: Mount Lavinia, Wadduwa, Kalutara i Beruwela, gdzie można się kąpać przez cały rok.
Najbardziej znanymi plażami na wybrzeżu południowym są: Bentota, Induruwa, Kosgoda, Ahungalle, Hikkaduwa, Galle, Unawatuna, Koggala, Weligama, Dikwella, Tangalle oraz Hambantota. Plaże te obfitują w urokliwe zatoki, złocisty piasek i przepiękne palmy. Swoimi standardami przynoszą one wiele możliwości spędzania czasu. Dla osób, które nie tylko pragną wypoczywać, lecz także bawić się polecana jest plaża Unawatuna, gdzie w każdy piątek można potańczyć w dyskotece Happy Banana przy lokalnej i zagranicznej muzyce. Natomiast dla osób miłujących wyciszenie, spokój oraz romantyczne chwile najlepsza będzie plaża Weligama.
Plaże na wybrzeżu wschodnim mogą przynosić wiele możliwości miłośnikom surfowania, dzięki swoim płytkim zatoczkom o szmaragdowej wodzie. Niezapomniane chwile na plaży można przeżyć w takich miejscach jak: Nilaveli, Uppuweli, Kichchaveli, Marble Bay, Deadman's Cove, Sober i Pigeon Island.
Plaże północne Sri Lanki położone są na Półwyspie Jaffna, który porośnięty jest wspaniałymi palmami winnymi oraz charakteryzuje się wybrzeżami koralowymi. Szczególnie warto wybrać się na plaże Casuarian Beach oraz Manalkadu. Warto także zwiedzić pobliskie wysepki, gdzie na niektórych żyją tylko dzikie konie oraz ptaki.
Dla miłośników nurkowania Sri Lanka ukazuje swoje wody obfitujące w ogromne ilości koralowców, a dokładniej występuje tu ponad 140 gatunków tych stworzeń, tworzących przepiękne budowle rafowe. Ponadto dno oceaniczne ukazuje także wraki tajemniczych zatopionych statków, m. in.: XVII - wieczny holenderski szkuner "Avondstar", które spoczywają głównie w południowych wodach oceanu. Dla miłośników sportów wodnych na Sri Lance ośrodki wypoczynkowe oferują kadry instruktorów oraz niezbędny sprzęt, dla windsurferów oraz uwielbiających pływać na desce, a także dla amatorów nart wodnych i wycieczek łodzią.
Sri Lanka – zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO
Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oprócz wspomnianego wcześniej Lasu Sinharaja znajdują się także zabytkowe cuda architektury. Przykładem może być starożytne miasto Sigiriya. Jest to historyczne miejsce związane z władcami Cejlończyków, żyjącymi tutaj około 1500 lat temu. Na skale wznoszącej się na ponad 200 metrów znajdowała się niegdyś siedziba króla Kassapy. U podnóża skały mieścił się system irygacyjny oraz królewskie ogrody, a na szycie ogrody tarasowe. Pawilony królewskie niestety zostały zniszczone, jednakże zachowały się schody, sala tronowa z kamiennym tronem ustawionym tak, aby król miał twarz skierowaną ku wschodzącemu słońcu, teren łaźni, lwie łapy z pazurami, a także tarasy.
Szczególnym zabytkiem jest także Złota Świątynia Dambulla. Jest to buddyjska świątynia składająca się z pięciu jaskiń, która powstawała w okresie od I wieku p. n. e. aż do XVIII wieku. Szczególne znaczenie w świątyni mają malowidła ścienne o powierzchni 2100 m2 oraz liczne rzeźby.
Kolejnymi fascynującymi miejscami są także Święte miasta Anuradhapura i Kandy. Są to miasta zbudowane przez buddyjskich władców, obfitujące w zabytkowe ruiny pałaców, świątyń, klasztorów i domu jałmużny. W Kandy znajduje się ważna dla wyznawców buddyzmu świątynia Zęba, w której przechowuje się ząb buddy. Świątynia ta jest znanym miejscem pielgrzymek.