Queensland

Australia
Australia, położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.
      Queensland jest jednym z siedmiu stanów Związku Australijskiego, położonym w północno - wschodniej części kraju. Złote Wybrzeże przyciąga turystów lunaparkami, nocnymi klubami, kasynem i licznymi rozrywkami, Słoneczne Wybrzeże jest rajem dla miłośników kąpieli słonecznych i surfingu, zaś Wielka Rafa Koralowa zachwyca wielbicieli przyrody bogactwem swej flory i fauny.

Zabytki

      W stolicy stanu Queensland – Brisbane, znajduje się wiele zabytkowych miejsc. Warte uwagi są ulice George’a, Queen i Elizabeth z zabytkową architekturą, jak np. gmach ministerstwa skarbu przy Queen St. z 1890 r., czy siedziba Parlamentu wybudowana w 1868 r. Przy Albert St. znajduje się pięknie dekorowany ratusz z wieżą zegarową, nie można również pominąć Queenslandzkiego Muzeum Morskiego, w którym znajduje się lugier poławiaczy pereł z 1900 r. oraz fregata z czasów II wojny światowej.
      Miłośnicy przyrody na pewno z chęcią odwiedzą w Queensland parki narodowe, jak np. Park Narodowy Lamington, czy Park Narodowy Springbrook, położone na południe od Brisbane, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Wielką Wyspę Piaszczystą oraz największa atrakcję turystyczną i przyrodniczą Australii – Wielka Rafę Koralową.

Kulinaria

      Tradycyjnym australijskim kulinarnym specjałem jest vegemite – pasta do smarowania chleba, sporządzana z wyciągu z drożdży, meat pies – bułka z nadzieniem z wołowiny lub kurczaka podawana z sosem pomidorowym oraz desery: ciasteczka anzac (z płatków owsianych, kokosa i cukrowego syropu), lamingtony (biszkopty polane czekoladowym lukrem i posypane wiórkami kokosowymi) i lody z nasion akacji australijskiej. Warte spróbowania są potrawy z mięsa kangura, emu, krokodyla oraz owoców morza.

Sport i rozrywka

      Główną atrakcją Queensland jest możliwość nurkowania na Wielkiej Rafie Koralowej. W znajdujących się wzdłuż wybrzeża ośrodkach szkoleniowych organizowane są kursy nurkowania. Za pięciodniowy kurs na pełnomorskiej rafie trzeba zapłacić około 400 AUD. Równie popularnymi sportami wodnymi są surfing (głównie Złote Wybrzeże), żeglarstwo, czy jazda na nartach wodnych.
Pokaż cały opis

      W Queenslandlicznych miejscowościach wypoczynkowych, głownie na wschodnim wybrzeżu Queensland, znaleźć można wiele atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. Obok barów, restauracji i dyskotek funkcjonują liczne parki rozrywki, rezerwaty przyrody z zagrożonymi gatunkami zwierząt, czy akwaria z fauną morską.

Festiwale

      W Queensland w lipcu organizowany jest ogólnostanowy muzyczny festiwal (Queensland Music Festival), podczas którego w ciągu 17 dni odbywają się liczne koncerty australijskich i międzynarodowych zespołów w stolicy stanu – Brisbane oraz w innych miejscowościach.
      W Birdsville we wrześniu przez tydzień odbywają się wyścigi konne, z których dochód wspiera Królewską Służbę Latających Lekarzy Australii. W czerwcu w miejscowości Laura organizowany jest w lata nieparzyste Festiwal Muzyki i Kultury Aborygeńskiej, a odbywające się w tym czasie wydarzenia kulturalne mają na celu przybliżenie i poznanie kultury rdzennych mieszkańców Australii. Na początku sierpnia corocznie w Mount Iso odbywa się największe w Australii rodeo z bykami i końmi, organizowane są także wyścigi Queenslandi wystawy fotograficzne.

Wakacje, transport, drogi

      Do Queensland z Polski można dostać się samolotem na międzynarodowe lotnisko w Brisbane lub Cairns. Z lotniska do hotelu można dojechać się taksówką lub autobusem. Po okolicznych miejscowościach można podróżować komunikacją autobusową, pociągami lub samochodem.

Wynajem samochodów

      W Queensland wypożyczalnie samochodów prowadzone są przez światowe agencje (Avis, Hertz, Budget, Europcar, Thrifty), a także lokalne firmy. Koszt wynajmu ekonomicznego auta wynosi od około 40 AUD za dobę. Do zawarcia transakcji potrzebne jest ważne prawo jazdy i ukończone 21 lat.
      Istnieje także możliwość wynajęcia samochodu z napędem na cztery koła (cena wyższa niż za auto osobowe) lub pojazdu kampingowego. W całej Australii ruch drogowy jest lewostronny.

Wycieczki, rejsy

      Przebywając na wczasach w Brisbane warto odwiedzić rozległe ogrody botaniczne i planetarium, a także zwierzyniec (Gondwana Wildlife Sanctuary), Queenslandgdzie można podziwiać koale, oposy i krokodyle, czy też motyle i owady zgromadzone w specjalnym pawilonie. Można skorzystać również z oferty całodziennej wycieczki do ostoi koali (Lone Pine Koala Sanctuary) – do rezerwatu odbywają się rejsy rzeką Brisbane, które są także okazją do podziwiania panoramy miasta.
      W położonym na południu Queensland Złotym Wybrzeżu można znaleźć wiele miejsc do dobrej zabawy – park tematyczny Dreamworld w Coomerze z Wieżą Strachu, kinem IMAX oraz koalami, Warner Brothers Movie World, gdzie demonstrowane są sztuczki kaskaderskie i efekty specjalne, największy australijski aquapark Wet-’n’-Wild Water Park oraz park morski Sea World, w którym można m.in. podziwiać walenie i uchatki.
      Położone na północ od Brisbane Słoneczne Wybrzeże przyciąga turystów pięknem australijskiej przyrody. Warto wybrać się na wycieczkę w góry Glass House, które tworzą wulkaniczne, 300 - metrowe rdzenie, do których prowadzi malowniczy Szlak Leśny z miejscowości Beerburrum.
      Miłośnicy pieszych wędrówek powinni wybrać się na Wielką Wyspę Piaszczystą, wpisaną na Queenslandlistę światowego dziedzictwa UNESCO. Dostać się na nią można promem z Inskip Point i Hervey Bay. Turyści mogą tu podziwiać zbiorowiska prehistorycznych roślin, wydmy w Parku Narodowym Great Sandy, czy jezioro MacKenzie.

Pogoda i temperatury

      Queensland leży w strefie klimatu tropikalnego, gdzie przez większą część roku dni są ciepłe. Najcieplejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą powietrza 32 °C, a najzimniejszymi miesiącami są czerwiec i lipiec, gdzie temperatura powietrza osiąga temperaturę 17°C. Temperatura wody w lutym i marcu wynosi 28°C.

Noclegi

      Największe metropolie Queensland (Brisbane, Cairns, Hervey Bay, Townsville) obfitują w luksusowe hotele, obsługujące swoich gości w systemie all inclusive. Można w nich korzystać z kortów tenisowych, basenów, siłowni, salonów Spa, restauracji i barów.

Plaża i wczasy

      Przepiękne plaże rozciągają się wzdłuż całego wybrzeża Queensland. Najpiękniejsze z nich znajdują na Złotym Wybrzeżu i Słonecznym Wybrzeżu. Stale rozwijające się tam miejscowości wypoczynkowe oferują spędzającym urlop turystom liczne atrakcje i udogodnienia – bary, restauracje, nocne lokale, butiki, pola golfowe i parki tematyczne.
      Nowoczesna infrastruktura turystyczna w Queensland doskonale współistnieje z malowniczymi krajobrazami i dziką, chronioną florą i fauną. Ciągnące się kilometrami plaże, zalesione góry oraz setki wysp położonych wzdłuż Wielkiej Rafy Koralowej stanowią ogromny potencjał tego stanu. Queensland spełnia oczekiwania nie tylko australijskich, ale i przyjeżdżających z całego świata turystów.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Australia Południowa Australia Południowa Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.        Australia Południowa – jeden ze stanów... Australia Zachodnia Australia Zachodnia Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Australia Zachodnia jest największym... Australian Capital Territory Australian Capital Territory Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Australijskie Terytorium Stołeczne stanowi... Nowa Południowa Walia Nowa Południowa Walia Australia , położona na półkuli południowej, swoją powierzchnią obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Nowa Południowa... Tasmanien Tasmanien Tasmania jest wyspą , położoną u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu australijskiego. Jednocześnie jest najmniejszym australijskim stanem, który oprócz wyspy Tasmanii obejmuje mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa , oddzielającej Tasmanię od... Terytorium Północne Terytorium Północne Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Terytorium Północne jest jednym z... Victoria Victoria Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Wiktoria leży w południowo - wschodniej...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl