Tasmanien

Australia
Tasmania jest wyspą, położoną u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu australijskiego. Jednocześnie jest najmniejszym australijskim stanem, który oprócz wyspy Tasmanii obejmuje mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa, oddzielającej Tasmanię od Australii oraz wyspę Macquarie na Oceanie Indyjskim.
      Tasmania ze względu na swój kształt i tragiczne karty historii nazywana jest "Wyspą Łez". Wyspa ma urozmaiconą rzeźbę terenu – na południowo - wschodnim krańcu Tasmanii wznoszą się masywy górskie, poprzecinane głębokimi dolinami rzek spływających z gór ku morzom, w centrum znajduje się Płaskowyż Centralny, a niewielkie obszary nizinne występują w dolinach rzek i na wybrzeżach.

Zabytki

      Spędzając wakacje w Tasmanii trzeba zobaczyć stolicę stanu – Hobart. Ponad 90 miejscowych budowli zostało uznane za zabytki, z których większość zaliczana do najlepszych w Australii przykładów architektury georgiańskiej. Znajdują się one przy ulicach Macquariego i Daveya. Tutaj też wzosi się najstarszy budynek Hobart Commissariat Store, wybudowany w 1808 r., w którym mieści się Muzeum Tasmańskie i Galeria Sztuki. Warto zwiedzić również dzielnicę Battery Point, gdzie w 1818 r. znajdowało się stanowisko armat służące do obrony portu. Istnieją tutaj Muzeum Folklorystyczne Ziemi van Diemena w georgiańskiej rezydencji z 1836 r. oraz Tasmańskie Muzeum Morskie, mające swoją siedzibę z zabytkowym Secheron House. Przy ulicy Campbell mieści się najstarszy australijski teatr, powstały w 1837 r., Teatr Królewski.
      Ciekawym, a jednocześnie nieco przerażającym miejscem jest Port Arthur – była kolonia karna. Można tutaj zwiedzić ponad 60 XIX - wiecznych budowli, w tym zabudowania więzienne, szpital dla umysłowo chorych, hospicjum i neogotycki kościół. Z terenu osady karnej wykonywane są rejsy na Wyspę Umarłych.

Kulinaria

      Do tradycyjnych australijskich kulinarnych specjałów należy duszona samosa z kangurzego ogona, pasztet z emu, dziczyzna wędzona w liściach drzewa gumowego oraz potrawy z owoców morza (głównie z homarów, abalonów, ostryg). Warto spróbować tradycyjnego australijskiego chleba (damper) i vegemite – pasty do smarowania chleba, sporządzanej z wyciągu z drożdży. Wśród słodyczy warto sięgnąć po ciasteczka anzac (z płatków owsianych, kokosa i cukrowego syropu), lamingtony (biszkopty polane czekoladowym lukrem i posypane wiórkami kokosowymi) i lody z nasion akacji australijskiej. Do obiadu warto raczyć jednym z tasmańskich win, np. Pinot Noir lub Shiraz czy też piwa z browaru Cascade.
Pokaż cały opis


Sport Tasmanieni rozrywka

      W Tasmanii imponujące góry są idealnym miejscem do wspinaczki i penetracji podziemnych jaskiń, a na górskich rzekach organizowane są spływy tratwami i wyprawy kajakowe. W Tasmanii panują doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej oraz wypraw samochodami terenowymi. Przepiękne krajobrazy wyspy można podziwiać latając na lotni lub awionetką, podczas organizowanych lotów widokowych. Liczne jeziora, rzeki i morze zapewniają doskonałe warunki dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych – można uprawiać surfing (zwłaszcza na Hobart Clifton Beach), żeglarstwo, czy nurkowanie.
      Licznie powstałe wzdłuż plaż kurorty wypoczynkowe zapewniają turystom rozrywkę w swoich restauracjach, barach, klubach i dyskotekach, a osoby stroniące od aktywności fizycznej znajdą ciszę i spokój w nowoczesnych salonach odnowy biologicznej.

Festiwale

      W Tasmanienmarcu w dolinie Huon odbywa się tasmański festiwal żywności "Taste of the Huon", podczas którego odbywają się degustacje różnorodnych potraw, regionalnych alkoholi oraz organizowane są występy artystyczne.
      Co roku w drugi weekend stycznia małe miasteczko Cygnet zamienia się w tasmańską stolicę muzyki – wówczas odbywa się tutaj festiwal muzyki folkowej. Występy krajowych i zagranicznych artystów, warsztaty muzyczne, pokazy taneczne i przedstawienia uliczne przyciągają turystów i mieszkańców Tasmanii.
      Co roku, 26 grudnia organizowana jest jedna z najważniejszych australijskich imprez – Rolex Sydney Hobart Yacht Race. Regaty z Sydney do Hobart odbywają się na wodach Zatoki Sydney, Morza Tasmana, zatoki Storm Bay i rzece Derwent. Regaty te zaliczane są do najbardziej prestiżowych na świecie.

Wakacje, transport, drogi

      Na Tasmanię można dostać się samolotem z Sydney lub Melbourne na lotnisko w Hobart czy Launceston. Do Sydney i Melbourne Tasmanienwykonywane są loty z Polski. Na wyspę można także dotrzeć promem "The Spirit of Tasmania" z Sydney lub Melbourne przez Cieśninę Bassa do Devonport. Rejs z Melbourne trwa około 10 godzin. Podczas rejsu można podziwiać malowniczy widok na zatokę Port Phillip. Na promie istnieją dobre warunki zakwaterowania – od luksusowych apartamentów po pokoje w zbiorowych kajutach.

Wynajem samochodów

      W Hobart oraz innych większych metropoliach Tasmanii wypożyczalnie samochodów prowadzą światowe agencje (Avis, Hertz, Budget) oraz lokalne firmy. Koszt wynajmu ekonomicznego auta w sezonie zaczyna się od około 55 AUD za dobę. Aby dokonać transakcji trzeba mieć ważne prawo jazdy i ukończone 21 lat. W całej Australii ruch drogowy jest lewostronny.

Wycieczki i rejsy

      Decydując się na wynajem samochodu, warto wybrać się na wycieczkę do doliny Huon, leżącej w sercu malowniczej tasmańskiej krainy sadów jabłoniowych. W miejscowości Grove istnieje muzeum poświęcone uprawie jabłoni, a w Huonville można wybrać się Tasmanienw rejs po rzece Huon. W okolicy Geeveston w Rezerwacie Tahune znajdują się stanowiska prehistorycznych cennych okazów endemicznych drzew iglastych – huon (Lagarostrobos franklinii). Na zachód położony jest wyniosły masyw Hartz i Park Narodowy Gór Hartz, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie można podziwiać przepiękne gęste wilgotne lasy strefy umiarkowanej.
      Miłośnicy przyrody mogą również wybrać się w południowo - zachodnią część Tasmanii, gdzie dziewicze tereny porastają wilgotne lasy strefy umiarkowanej, eukaliptusy, rzadkie gatunki paproci i mchy, a pomiędzy nimi przez wąwozy przedzierają się dzikie rzeki. Tereny te objęte zostały ochroną, jako Park Narodowy Południowego Zachodu (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO) i Południowo - Zachodni Obszar Chroniony. Jest to idealne miejsce do samotnych, pieszych wędrówek wśród dzikiej przyrody, a chętni mogą skorzystać ze Szlaku Południowego Wybrzeża, Szlaku Port Davey, trawers Western Arthurs, czy pętli wokół Góry Anny.
      Podczas wycieczek po Tasmanii można natknąć się na żyjące tutaj, charakterystyczne dla całej Australii endemiczne torbacze (kangury, wombaty, koale, diabły tasmańskie, wilki workowate), stekowce (kolczatki i dziobaki) i ptaki (emu, kazuary, lirogony, altanniki, ptaki rajskie).

Pogoda i temperatury

      Klimat Tasmanii jest podzwrotnikowy, umiarkowanie ciepły z dużą ilością opadów, rozłożonych równomiernie w ciągu roku. Lato jest krótkie i ciepłe, a zima zazwyczaj deszczowa i chłodna. Najcieplejszymi miesiącami są styczeń i luty z temperaturą powietrza 22°C, a najchłodniej jest w lipcu, kiedy temperatury sięgają jedynie 13°C.

Noclegi

      Główne ośrodki turystyczne Tasmanii i luksusowe hotele skupione są w największych aglomeracjach miejskich – Hobart, Launceston, Burnie, Strahan, Swansea. Hotele, prowadzące obsługę all inclusive, są wyposażone z baseny, korty tenisowe, sauny, centra odnowy biologicznej i fitnessu.
      W Tasmanii można znaleźć także skromniejsze placówki hotelowe, kwatery prywatne i kampingi.

Plaża i wczasy

      Tasmańskie plaże należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Biały, czysty piasek malowniczo kontrastuje ze stromymi wybrzeżami klifowymi, wyłaniającymi się z turkusowego morza. Najbardziej znaną plażą na wyspie jest urzekająca Wineglass Beach na półwyspie Freycinet.
      Wspaniałe plaże, nowoczesne ośrodki wypoczynkowe, dobre drogi, porty morskie, łagodny klimat, bogactwo przyrody i mnogość pięknych obszarów chronionych sprawiają, że Tasmania jest idealnym miejscem na spędzenie pełnego przygód urlopu.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Australia Południowa Australia Południowa Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.        Australia Południowa – jeden ze stanów... Australia Zachodnia Australia Zachodnia Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Australia Zachodnia jest największym... Australian Capital Territory Australian Capital Territory Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Australijskie Terytorium Stołeczne stanowi... Nowa Południowa Walia Nowa Południowa Walia Australia , położona na półkuli południowej, swoją powierzchnią obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Nowa Południowa... Queensland Queensland Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Queensland jest jednym z siedmiu stanów... Terytorium Północne Terytorium Północne Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Terytorium Północne jest jednym z... Victoria Victoria Australia , położona na półkuli południowej, obejmuje najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym .        Wiktoria leży w południowo - wschodniej...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl