Novi Vinodolski i Losinj

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Novi Vinodolski i Lošinj - Nagroda za odpowiedzialną turystykę

"Oczy Vinodolu - szlak punktów widokowych" to projekt, który w konkursie specjalistycznego czasopisma turystycznego "L’ Agenzia di Viaggi" z Rzymu otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę "Premio Turismo - Responsabile Italiano 2009. - 2010.", czyli "Nagrodę za odpowiedzialną turystykę". Takie samo wyróżnienie otrzymał także Mali Lošinj. "L’ Agenzia di Viaggi" jest od 44 lat najbardziej liczącym się włoskim, specjalistycznym czasopismem poświęconym turystyce, rozsyłanym na adresy 9.800 agencji turystycznych.

Celem konkursu było wskazanie produktów turystycznych ściśle związanych z odpowiedzialną i zrównoważoną turystyką i zaoferowanie ich agencjom turystycznym. Kandydaci musieli zaprezentować pakiet turystyczny, ofertę turystyczną, trasy, obiekty kulturalne i przyrodnicze, fotografie i materiały informacyjne.

"Oczy Vinodolu - szlak punktów widokowych" to nazwa projektu Wspólnoty Turystycznej Miasta Novi Vinodolski i Wspólnoty Turystycznej Gminy Vinodolskiej, które zbudowały sześć punktów widokowych, tworząc w ten sposób nowy, rozpoznawalny produkt turystyczny regionu, który w coraz większym stopniu zwraca się w stroną zrównoważonego rozwoju i aktywnej turystyki wycieczkowej. Punkty widokowe "Oczy Vinodolu", z których trzy znajdują się na terenie Gminy Vinodolskiej (Mahavica, Pridva, Slipica), a trzy na terenie Miasta Novi Vinodolski (Gradina, Sviba, Kuk), zaprezentowane zostały na początku czerwca ubiegłego roku. Ich położenie, piękno krajobrazu i niezapomniany widok na Velebitski kanal, wyspy, Kvarner, a także Senj i góry zachwycają wszystkich, coraz liczniejszych zwiedzających, począwszy od gości zmotoryzowanych, rowerzystów, miłośników turystyki górskiej, fotografów, aż po różne grupy wycieczkowe.

Punkty widokowe, których większość znajduje się na wysokości ponad 400 m n.p.m., połączone są drogą asfaltową o długości 65 kilometrów i stanowią funkcjonalną całość, łącząc granice Gminy Vinodolskiej i Miasta Novi Vinodolski.

Podczas prac projektowych, a także podczas budowy punktów widokowych brano pod uwagę szczególne wartości krajobrazowe regionu, położenie w pobliżu szlaków komunikacyjnych (w miarę możliwości asfaltowanych), dojazd autobusem lub mikrobusem. Pamiętano też o ochronie środowiska naturalnego, harmonizacji z otoczeniem i zachowaniem jego autentyczności. Każdy punkt widokowy posiada odpowiednią sygnalizację, parking, a w pobliżu miejsce do zawracania pojazdów.
Pokaż cały opis


Lošinj Novi Vinodolski i Losinjotrzymał nagrodę ze względu na obecność delfinów w swoim archipelagu oraz "Plavi svijet" (Błękitny świat) w Velim Lošinju, Dni delfinów i możliwość ich adopcji. Wysoko oceniono trasy spacerowe, których jest na Lošinju 220 kilometrów, troskę o zrównoważony rozwój, stuletni las sosnowy, powietrze i morze najwyższej jakości, bogatą florę i faunę. Doceniono także znaczenie odnalezionej rzeźby Apoksymenosa, troskę o dziedzictwo kulturowe, zapachy i smaki Lošinja, 28 obiektów aromatycznych, a także wprowadzenie tradycyjnej kuchni do gastronomii. "L’ Agenzia di viaggi" zwróciła szczególną uwagę na harmonijny rozwój Lošinja, oferty pakietowe hoteli i agencji, autokempingów, które współpracują w ramach "tematów lokalnych". Istnieją więc pakiety poświęcone kapitanom z Lošinja, smakom i zapachom, aromaterapii, terapii antystresowej, zdrowemu stylowi życia...

Projekt "Aromaty i smaki Lošinja" przyczynił się również do zdobycia wyróżnienia. W projekcie uczestniczy 28 obiektów, hoteli, kempingów i agencji oferujących aromatyczne

programy turystyczne, lokali gastronomicznych z aromatycznym menu, salonów kosmetycznych z zabiegami wellness z zastosowaniem miejscowych olejków eterycznych. W tym roku przypada 125-lecie turystyki zdrowotnej na Lošinju. Analizy bioklimatyczne za ostatnich 30 lat wykazały, że Lošinj ma ponad 2600 godzin słonecznych w roku, umiarkowane różnice temperatur w ciągu dnia, co przyczynia się do zmniejszenia stresu. Najwyższej jakości woda morska oddziaływuje na poprawę stanu psychofizycznego, a ponad 1200 gatunków roślin aromatycznych ma korzystny wpływ ma układ oddechowy. Pomiary czystości powietrza wykazały jego najwyższą jakość i czystość.

Wyróżnienie włoskiego czasopisma to dowód, że Lošinj osiągnął wysoki poziom rozwoju turystycznego i harmonię, które są rozpoznawalne na świecie.


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Miasta
Obiekty w pobliżu
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Iwona (Zakopane, 2012-10-08) - Średnia ocena: 4.2
Novi Vinodolski to śliczne i urokliwe miasteczko. Piękna plaża z uroczą promenadą, w sam raz na wieczorne spacery. Dużo małych punktów gastronomicznych przy plaży, gdzie można posilić się w czasie plażowania. Piękny, mały port, śliczna starówka i mnóstwo przytulnych knajpek. Sam apartament usytuowany na końcu miasteczka, w kameralnym, cichym miejscu lecz jego wyposażenie nas rozczarowało. Mieliśmy opłaconą opcję -sypialnia oraz pokój i kuchnia. Niestety pokój i kuchnia stanowiły jedno :( Nie byłoby sprawy, gdyby łóżko w tym "kuchnio-pokoju" było przystosowane do spania. Sory za dosłowność, ale śmierdziało stęchlizną tak samo jak poduszka i koc. Tak więc w trójkę spaliśmy w sypialni na jednym łóżku. W łazience zero papieru toaletowego, kuchnia wyposażona jako tako, ale całe to miejsce miało nieprzyjemny zapach. Z szafy, która znajdowała się w sypialni mogliśmy korzystać w połowie, gdyż drugą część właścicielka zamknęła na zamek, mówiąc, że tam są jej rzeczy. A właśnie co do samej właścicielki, odnosiliśmy wrażenie, że stanowimy "gorszy gatunek" w odniesieniu do gości z Niemiec mieszkających w tym samym budynku. Generalnie nie jesteśmy wybredni, wychodzimy z założenia, że na wakacje nie jedzie się mieszkać w apartamencie, ale korzystać z uroku miejsca jakie się wybrało. Ale to miejsce przerosło nawet nasze oczekiwania.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Tomasz (Rabka Zdrój, 2012-10-08) - Średnia ocena: 3.5
Miejscowość urokliwa, ładna, czysta.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
ROBERT (WARSZAWA, 2012-09-23) - Średnia ocena: 3.9
PIĘKNA MIEJSCOWOŚĆ , WSPANIAŁE WIDOKI , RÓŻNORODNOŚĆ PLAŻ , W TYM NAWET PLAŻA PIASZCZYSTA , CO JEST RZADKOŚCIĄ W CHORWACJI , DUŻA ILOŚĆ BARÓW ORAZ SKLEPÓW . WSPANIAŁE LODY , NAJLEPSZE JAKIE JADŁEM W ŻYCIU . CZYSTA I CIEPŁA WODA . NA UWAGĘ ZWRACA FAKT ZWROTU PUSTYCH BUTELEK PO WSZELKICH NAPOJACH ( TAKŻE MLEKU ORAZ PIWIE DO SKLEPU ) . ZDECYDOWANIE POLECIŁBYM WYJAZD DO MIEJSCOWOŚCI NOVI VINODOLSKI !!!!

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Agnieszka (Stargard, 2012-09-18) - Średnia ocena: 2.8
ładna okolica ,przystępne ceny

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Marian (Kościan, 2012-09-17) - Średnia ocena: 3.5
Obiekt czysty, zadbany, mili właściciele.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Przemysław (Elbląg, 2012-09-14) - Średnia ocena: 4.0
Po reklamacji i długiej dyskusji w końcu zmienili nam apartament. Nie po to człowiek rezerwuje ponad pół roku przed wyjazdem, żeby potem dostać spelunę, a nie apartament.
Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Anna (Swiebodzin, 2012-09-14) - Średnia ocena: 5.0
bardzo malownicza i spokojna miejscowosc, wiele atrakcji, naprawde jest co robic

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Przemysław (Wrocław, 2012-08-02) - Średnia ocena: 4.8
Bardzo ładne urokliwe miasteczko. Pomimo stromych podejść i podjazdów, położenie apartamentu prawie na szczycie okazało się jego zaletą. Piękny widok oraz oddalenie od centrum, co parę wieczorów bardzo głośnego pozwalało odpocząć. Ponadto do zwiedzania blisko Rijeka, Pula a w powrotnej drodze jeziora Plitwickie

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Przemysław (Polska, 2012-04-21) - Średnia ocena: 4.6
spokojna miejscowość głównie dla rodzin z dziećmi, piękna plaża z możliwościami do długich spacerów - należy pamiętać że na płn od ujścia rzeki do morza również są piękne tereny tj Obala Petra Kresimira IV, tam również miejsce do plażowania oraz spacerów, piękna starówka z deptakiem z knajpkami a wszystko to na wzgórzu ponad portem

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Julia (Konin, 2012-02-14) - Średnia ocena: 5.0
Przesympatyczna miejscowość, zadbane uliczki, piekne widoki. Morze cudne, plaże zadbane, dodatkowo atrakcje na plaży typu sporty wodne. W centrum miasteczka kilka klubów, kawiarnie, restauracje mini starówka, sklepy spożywcze oraz z pamiątkami. W okolicy sprzedaż pysznych win z winnic więc warto się zatrzymać i skosztować lub zakupic do domu.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Martyna (Ryki, 2012-01-21) - Średnia ocena: 5.0
Mistaeczko położone troszkę na wzgórzy, gdyż ma się wrazenie że wszędzie jest pod górkę. Masa kwater prywatnych, hotelików. bardzo fajny deptak do mini staróweczki, wzdłuż niego masa restauracyjek, kawiarni, lodziarni oraz sklepów z pamiątkami. Plaże ładne żwirkowo kamieniste więc obuwie ochronne konieczne. Na plaży masa atrakcji związanych z sportami wodnymi.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Tomek (Jarocin, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.0
Novi Vinodolski to miejscowość fajnie położona. Bardo dobre miejsce do zwiedzania północnej części wybrzeża czy tez na to aby udać się do Plitwickich Jezior. No i blisko w stosunku do Polski także to były główne zalety dzięki którym zdecydowaliśmy się tu przyjechać. Miłe spokojne miasteczko z przyjaznymi bardzo mieszkańcami.
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl