Tunezja

Tunezja - raj dla turystów
      Ksary - prastare berberyjskie spichlerze - fortece, górskie wioski berberyjskie, wykute w skale, zawieszone między niebem a ziemią, życiodajne oazy saharyjskie, niezwykłe słone jezioro El - Dżerid, miasta pełne zabytków rzymskich, fenickich, arabskich…. Tak polska pisarka i reportażystka, Ewa Szumańska, portretuje Tunezję w swojej książce. Kraj ten zrobił na niej tak wielkie wrażenie, że odciśnięty głęboki ślad, jak echo będzie powracać i powodować przypływ tęsknoty. Każdy, kto odwiedzi to miejsce, pozna jego rytm i nastrój, zostanie naznaczony niewidzialnym piętnem. Każdy turysta, nie tylko będzie chciał powrócić do niego we wspomnieniach, ale zobaczyć po raz kolejny i poczuć jeszcze raz jego czarodziejski dotyk.
      Tunezja to państwo arabskie położone w północnej Afryce i najmniejszy z krajów określanych jako kraje Maghrebu (w jęz. arabskim oznacza miejsce zachodu słońca), graniczący z Algierią i Libią. Słynie przede wszystkim jako doskonałe miejsce na spędzenie słonecznych wakacji. Celem cudzoziemców staje się przede wszystkim tunezyjskie wybrzeże, które oblewa Morze Śródziemne. Złociste plaże, błękitne wody, piękna pogoda zachęcają do odpoczynku i na pewno przypadną do gustu amatorom opalania. Ale Tunezja to coś więcej niż tylko turkusowe morze i plaża. Do zaoferowania ma też góry Atlas z lasami i jeziorami, które wznoszą się na północy, a na południu szoty, Szatt al-Dżarid i Szatt al-Gharsa, czyli słone jeziora, wioski zamieszkane przez plemiona Berberów, wydmy Sahary, a pośród nich rytualne przystanki na szlaku karawan podróżujących przez pustynie, czyli ożywcze oazy. Jej stolicą jest Tunis, a inne większe miasta to Safakis (Sfax), Arjana, Bizeta (Banzart), Kabis (Gabes), Susa (Sousse). Należą do chętnie odwiedzanych przez obcokrajowców miejsc. Turyści najczęściej zatrzymują się w jednym z czterech regionów. Zwiedzający na miejsce wypoczynku często wybierają wschodnie wybrzeże Sahel, rozciągające się od Hammamentu, zwanego "miastem jaśminu" i Nabulu, z miejscowościami odznaczającymi się wspaniałymi zabytkami, jak Susa, Safakis i Kairouan, aż do Kabisu. Na uwagę każdego, kto zdecyduje się odwiedzić Tunezję z pewnością zasługuje stolica i jej okolice. Turystów nie brakuje też na wyspie Djerba.
Pokaż cały opis


Tunezja Tunezja- pogoda i klimat
      Tym, czym najbardziej kusi Tunezja to pogoda, która na pewno nas nie rozczaruje. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, na południu w kierunku Sahary zwrotnikowy, skrajnie suchy-kontynentalny. Tunezja nie zalicza się do krajów Afryki o najwyższych temperaturach, dzięki czemu aura jest przyjemna dla turystów. Tunezję północną charakteryzuje gorące lato i łagodna zima, natomiast Tunezja południowa jest bardziej upalna. Temperatura wody u wybrzeży w wakacje, a więc od lipca do września, waha się od 25 do 27 stopni, natomiast temperatura powietrza nad morzem Tunezji to średnio 25 stopni. Na południu Tunezji jest bardziej gorący klimat - tam średnia temperatura to 35 stopni.

Tunezja - religia i obyczaje
      Przebywając w Tunezji trzeba pamiętać o tym, że jest to państwo islamskie, można więc się spotkać z pewnymi, niecodziennymi zwyczajami. Jest to jednak najbardziej liberalny kraj w całym świecie arabskim, o czym świadczą rozbudowane prawa kobiet, Tunezjaktóre panie zawdzięczają żonie prezydenta Habiba Burgiby. Choć oficjalnie obowiązującą religią jest tutaj islam, Tunezja jest otwarta na inne religie i spotkać tu możemy też Żydów i Chrześcijan. To nie zmienia jednak faktu, że w niektórych miastach zachowały się nadal konserwatywne obyczaje, a tunezyjska architektura jest zdominowana przez meczety.

Tunezja - zabytki
      W miarę jak będziemy zgłębiać uroki Tunezji, odkryjemy bogactwo, jakie w tym kraju zostawiła przeszłość. Romantyczne, historyczne miejsca i starożytne zabytki przypominają i świadczą dziś o niezwykle burzliwej historii Tunezji. A ta sięga 2000 lat p.n.e., kiedy to miasto Tunis zostało założone przez lud libijski. Aż do 1956 r., kiedy Tunezja odzyskała niepodległość, tunezyjską kulturę i świadomość współtworzyły wielkie cywilizacje: fenicka, rzymska, bizantyjska, hiszpańska, otomańska, arabska, andaluzyjska. Jako ostatni odcisnęli tutaj swój ślad Francuzi. Nic więc dziwnego, że kultura tego kraju jest tak zróżnicowana, bo wszyscy pozostawili tutaj i widoczne znaki swoich dawnych wpływów, i Tunezjaniewidoczne, głęboko zakorzenione w tradycji narodu. Najlepszym świadectwem bogatej i długiej historii kraju jest fakt, że Tunezja może się pochwalić aż 8 miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszym są pozostałości miasta punickiego i rzymskiego w Kartaginie, od założenia którego, przez Fenicjan w 814 r. p.n.e., zaczyna się cała historia Tunezji. Położona niedaleko Tunisu, będąca miastem rodzinnym Hannibala oraz ważnym ośrodkiem kulturalnym i ekonomicznym starożytnego świata, wielokrotnie podbijana, z nazwy kojarzona jest przez każdego z nas. To w Kartaginie miał rozegrać się płomienny romans między Dydoną i Eneaszem, spisany na kartach Eneidy Wergiliusza. Wartym zobaczenia zabytkiem jest też amfiteatr w Al - Dżamm (El Jem) - koloseum będące trzecim co do wielkości w Imperium Rzymskim, czy Park Narodowy Ichkeul, gdzie atrakcją jest widok brodzącego w mokradłach ptactwa. Nie można też zapomnieć o tym, że Tunezja to państwo muzułmańskie i jego krajobraz wyznaczają wierzchołki meczetów. Najważniejszym świętym miejscem islamu w Afryce i 4 na świecie po Mekce, TunezjaMedynie i Jeruzalem jest tunezyjskie miasto Kairouan. Jego meczet to najstarsza świątynia w północnej Afryce, którą trzeba koniecznie zobaczyć. Na liście zabytków UNESCO znajdują się też inne skarby tamtejszej kultury: ruiny rzymskiego miasta Dougga z kapitolem, mauzoleum Atebana i łukiem triumfalnym, medyna w Susa - kurorcie wypoczynkowym, gdzie urodził się obecny prezydent Republiki Tunezyjskiej Zin Al-Abidin Ben Ali, i gdzie znajdują się też katakumby, Muzeum Archeologiczne i ribat - czyli klasztor muzułmański. No i oczywiście stolica wraz ze starą zabudową mieszkalną, handlową oraz licznymi pałacami i meczetami. W tunezyjskiej metropolii warty zobaczenia jest pałac Bardo, medyna z meczetem Az-Zajtuna, muzeum Dar Ben Abd Allah i Dar Osman.

Tunezja - śladem artystów i słąwnych filmów
      Wielowiekowemu przenikaniu kultur Tunezja dziś zawdzięcza to, że jest tak fascynującym krajem dla turystów. Na początku tego wieku była też chętnie odwiedzana przez znanych artystów. Upodobali ją sobie Louis Millet, Paul Klee, Simone de Beauvoir, Wassily Kandinsky, Henri TunezjaMatisse, Esher. Do jej wielbicieli zalicza się też Gustaw Flaubert czy Antonie de Saint-Exupery. Kawiarenka w miejscowości Sidi Bou Said, zwanej "Perłą wybrzeża tunezyjskiego" z charakterystycznymi białymi domami i jasnoniebieskimi drzwiami i okiennicami, była ich ulubionym miejscem spotkań. Tunezja kilkukrotnie stała się też planem filmowym dla światowej sławy hitów filmowych. To tunezyjska miejscowość Monastir odegrała rolę Jerozolimy w filmie "Jezus z Nazaretu", to w Tunezji nakręcono "Poszukiwaczy zaginionej arki" z Harrisonem Fordem, "Angielskiego Pacjenta", czy tytuły takie jak "Mroczne Widmo" i "Atak Klonów" z serii Gwiezdne Wojny.

Tunezja - festiwale
      Dziś miesza się tu europejska nowoczesność i afrykańska egzotyka ze światem arabskim. Wyraz tego znajdziemy w przyciągających rzesze turystów festiwalach, na których rozlegają się dźwięki najróżniejszych nurtów muzycznych. Jednym z takich festiwalowych miast jest Tabarka, gdzie odbywają się festiwale: Wiosny, Muzyki RAI, Jazzowy, World Music, Muzyki Latynoamerykańskiej. Na wyspie Djerba, mitycznej Tunezjawyspie Lotofagów, którą według Homera odwiedził Odyseusz żeglując z Troi, odbywa się w lipcu Festiwal Odyseusza. Do znanych festiwali należą jeszcze Międzynarodowy Festiwal Kultury odbywający się w trzech miejscowościach: Hammamet, Monastir i Bizeta oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej w Al-Dżamm. Wielbicielom egzotycznych klimatów niezapomnianych wrażeń dostarczy festiwal Sahary w Douz czy festiwal Oaz w Tozeur. Tunezja to więc istna festiwalowa kraina.

Tunezja - kulinaria
      Jako że jednym z elementów poznawania nowych kultur jest degustowanie regionalnych potraw, egzotyki tego miejsca posmakować można też w specyficznej miejscowej kuchni. Tunezyjska sztuka kulinarna łączy w sobie pierwiastek kuchni francuskiej - jej delikatność, wybredność i wyczucie oraz pikantność właściwą afrykańskiej naturze. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest harissa, czyli sporządzany z papryki chili i czosnku, często też z kolendrą, Tunezjakminkiem zwyczajnym i rzymskim oraz oliwą z oliwek, bardzo ostry sos. Pastę tę Arabowie stosują jako dodatek niemal do wszystkiego, a ilością oliwy regulują jej ostrość. Tunezyjskim daniem narodowym jest kuskus podawany na różne sposoby - z rybami, pikantnymi kiełbaskami, baraniną, kurczakiem lub jagnięciną. Ten tradycyjny specjał przyrządzany jest z kaszy pszenicznej. W menu znajdziemy też popularny brik, wielki trójkątny pieróg z ciasta z nadzieniem z jaj, warzyw, tuńczyka lub owoców morza. Inna typowa przekąska to mechouia, zawierająca cebulę, pomidory, czerwone papryczki, skropione oliwą, przybrane tuńczykiem i ugotowanym na twardo jajem. Chorba to z kolei zupa pomidorowa na wywarze z warzyw i jagnięcinie. To specjalności kuchni tunezyjskiej, których nie sposób sobie odmówić. Po posiłku serwowana jest kawa po turecku lub arabsku z kardamonem lub słynna miętowa herbata, będąca narodowym napojem w Tunezji. Tunezyjskie potrawy Europejczykowi będą się wydawać bardzo ostre, ale odmienne od naszych zwyczaje kulinarne pozwolą nam skosztować zupełnie nowych dla naszego podniebienia przysmaków. Będąc w Tunezji nie żałujmy sobie deserów, Tunezjajak choćby baklavas czy makroudh, w większości przyrządzanych na bazie miodu z dodatkiem daktyli, migdałów, orzechów i innych bakali. Tutaj będziemy mogli też delektować się wyśmienitymi winami i likierami, których tradycja produkcji sięga czasów starożytnych, jak choćby białego Blanc Tradition, czerwonego Cru de Morgan, likieru daktylowego Thibarine oraz rodzimej wódki z fig - Boukha. Trzeba też koniecznie spróbować Laghmi - sfermentowanego soku z palmy daktylowej, cieszącego się sławą napoju Zjadaczy Lotosu. Doskonale pragnienie każdego turysty ugasi zimne piwo Celtia. To, co dziś jedzą i piją Tunezyjczycy, kształtowało się na przestrzeni wielu setek lat w wyniku wojen, gdy kolejne państwa zajmowały jej terytorium. Dzięki temu dziś, my turyści, możemy w tunezyjskiej kuchni skosztować tego, co pozostało z tej kulturowej mieszanki wielu krajów.

Tunezja - sport i rekreacja
      Co jeszcze ma do zaoferowania turystom Tunezja? Jej słynne plaże są wymarzonym miejscem dla wielbicieli słońca i kąpieli, ale na tunezyjskim wybrzeżu panują też doskonałe warunki do uprawiania Tunezjasportów wodnych. Aktywni ucieszą się z możliwości uprawiania żeglarstwa oraz surfingu i windsurfingu. W centrum windsurfingu, jakim jest port w Sidi Bou Said, znajduje się szkoła tego popularnego letniego sportu i odbywa się wiele międzynarodowych zawodów. Entuzjaści nurkowania także się nie rozczarują. Podwodny świat stoi przed nimi otworem w Międzynarodowym Centrum Nurkowym w miejscowości Tabarka. Rafy koralowe czekają na nich też w okolicy wyspy Djerba. Inna tunezyjska specjalność to golf. Tamtejsze pola golfowe to prawdziwe przyrodnicze dzieła sztuki, idealnie wkomponowane w krajobraz. Zaprojektowane przez znanych i cenionych architektów: Ronalda Freama czy Martina Hawtree, otoczone czy to drzewami eukaliptusowymi, czy gajem oliwnym lub pomarańczowym, czekają na golfistów z całego świata. W każdym kurorcie ponadto zbudowane są korty tenisowe. Pasjonatów łowiectwa zainteresują z pewnością polowania na dziki organizowane w miesiącach zimowych w Górach Kroumirie. Niezapomnianych wrażeń dostarczy lot balonem nad miejscowością Tozeur czy pustynne safari samochodami terenowymi lub wycieczka na wielbłądzie. W Tunezji możemy też być Tunezjaświadkami niecodziennych zjawisk, jakim jest fatamorgana, albo poczuć się jak na Dzikim Zachodzie, podróżując pociągiem Lezourd Rouge przez wąwóz Selje w górach Atlas. Tunezja proponuje też coś, co pozwoli ukoić nerwy, zregeneruje ciało i uzdrowi duszę, czyli zabiegi thalassoterapii, której jest renomowanym światowym centrum z tradycją uzdrowiskową sięgającą czasów fenickich i rzymskich. Przyciąga jak magnes turystów spragnionych atmosfery ciszy i spokoju na profesjonalne masaże, kąpiele w naparach z ziół i kwiatów przy relaksacyjnej muzyce. Najsłynniejszy ośrodek odnowy biologicznej znajduje się w Korbous, ale i w pozostałej części kraju nie brak kurortów oferujących takie usługi. Będąc w Tunezji można skorzystać z wielu wycieczek, objazdowych, które pozwolą odkryć w pełni uroki tego kraju. Atrakcji tutaj na pewno nie brakuje. Zadowoleni będą nawet najbardziej wybredni turyści.

Tunezja - zakupy
      Każdy podróżny z wyprawy przywodzi mnóstwo skarbów, pamiątek, które będą przypominać mu o odbytym urlopie i pozwolą ocalić coś z przeżyć i wzruszeń, których doświadczył w odległym kraju. W Tunezji możemy zrobić egzotyczne zakupy na souku, czyli targu. Kupić możemy wspaniałe dywany, oryginalną ceramikę i wyroby gancarskie, biżuterię z korali i bursztynu, dekoracyjne wyroby z miedzi: misy i tace, perfumy z ekstraktem z róży, czy jaśminu sprzedawane w małych fiolkach oraz modne wyroby skórzane: pantofle, paski, torebki i kurtki. Typową pamiątkę stanowią też fajki wodne. Osobliwy klimat Tunezji tworzą pokrzykiwania handlujących na pełnym orientalnego przepychu targu. Panuje na nich charakterystyczny radosny gwar i harmider, tworzący niesamowitą atmosferę, która zapewnia później turystom niezapomniane wspomnienia. Targować możemy się tutaj praktycznie o wszystko i praktycznie wszędzie - targowanie bowiem należy do tamtejszego stylu życia. Sposób dobicia interesu to istny spektakl. Zanim targ zakończy się przyjaznym uśmiechem i uściśnięciem dłoni, trzeba wykazać nie lada zdolności aktorskie i przybrać pozę obojętności wobec zachwalającego swe wyroby arabskiego handlarza. To z kolei uczyni zwykły zakup niepospolitą rozrywką i zabawą, a pamiątki z Tunezji będą przywoływać na myśl miłe wspomnienia.

      Miejscowości turystyczne w Tunezji oferują setki hoteli o różnym standardzie i wiele wariantów spędzenia wolnego czasu. Tunezja znajdzie coś dla każdego: i dla osób lubiących leniuchować leżąc na plaży, i dla amatorów aktywnego wypoczynku, i dla entuzjastów sztuki, historii i poznawania nowych kultur. Tunezja to repertuar wszechobecnych egzotycznych zapachów, to bujność przyrody, orientalny koloryt, który nadają jej palmy daktylowe, drzewa cytrusowe, figowce, banany, oliwki, oleandry, ale też rytm życia, który wyznacza tu gorący klimat. Jego nieodłączne elementy to głośna muzyka, gwar, serdeczność i otwartość mieszkańców, dlatego wakacje tutaj to gwarancja słonecznego wypoczynku i doskonałej zabawy. Propozycja naszego biura podróży to apartamenty prywatne, noclegi, hotele w korzystnych cenach z mnóstwem atrakcji, dzięki czemu podróż do Tunezji będzie udana i zapadnie na długo w pamięci. Nasza oferta to tanie wakacje w standardzie all inclusive i nietylko! Zapraszamy do słonecznej Tunezji!
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Kongo Kongo Informacje podstawowe       Środkowa Afryka to kraina, o której marzy chyba każdy podróżnik. Żyjące na wolności żyrafy, słonie, zebry i małpy, wiecznie zielone lasy równikowe, dziewicze plaże - tak właśnie... Indie Indie Podstawowe informacje        Indie to kraj, który na każdym robi wrażenie. Jednym podoba się specyficzna indyjska kultura , inni są pod wrażeniem indyjskich zabytków, jeszcze innym do gustu przypada klimat... Uganda Uganda Podstawowe informacje        Uganda jest malowniczym państwem we wschodniej części Afryki, graniczy m. in. z Kongiem , Sudanem oraz Kenią . Brak bezpośredniego dostępu do morza znacznie utrudnia rozwój... Belize Belize Belize jest maleńkim państwem (23 tys. km²) w Ameryce Środkowej , na Półwyspie Jukatan . Graniczy tylko z dwoma krajami: od północy z Meksykiem , od zachodu i południa - z Gwatemalą ; wschodnią część Belize oblewają wody Morza Karaibskiego... Kambodża Kambodża Nadeszła pora, by Kambodża zaczęła kojarzyć się nam z takimi wyrażeniami, jak " najlepsze wakacje ", "niezwykłe zabytki", "wspaniali ludzie". Bez wątpienia są po temu powody. I żeby się o tym przekonać, najlepiej po prostu pojechać na urlop... Karaiby Karaiby Żaden inny rejon świata nie jest bardziej kolorowy, słoneczny ani piękniejszy… Biały piasek plaż , lazurowe morze, tropikalne lasy, wodospady, plantacje wonnych korzeni, palmy i rum, muzyka calypso i reggae, temperament miejscowej ludności - to... Ukraina Ukraina Położenie i klimat       Ciągnące się kilometrami stepy, urokliwe plaże Krymu czy niezmierzone szlaki turystyczne - oto, jak polskim turystom kojarzy się Ukraina . Należy jednak pamiętać, że Ukraina to... Gwatemala Gwatemala Gwatemala jest państwem w Ameryce Środkowej , znanym ze swej niezwykłej przyrody, malowniczo położonych wulkanów, wybrzeża Morza Karaibskiego , a przede wszystkim pamiątek i zabytków po dawnej, starożytnej i niezwykłej kulturze Majów .... Birma Birma Birma to kraj położony w południowo – wschodniej Azji nad Zatoką Andamańską. Rządząca krajem junta wojskowa zmieniła wprawdzie nazwę na Myanmar, jednak z uwagi na brak prawomocności tej decyzji, w powszechnym użyciu pozostaje nazwa Birma. Kraj,... Panama Panama Podstawowe informacje        Kanał Panamski , kapelusze, piękne widoki i rajskie plaże - to wszystko czeka na ciebie w Panamie. Ten kraj położony w Ameryce Środkowej to coraz częstszy cel turystów na całym... Jemen Jemen Informacje podstawowe        Jemen to liczące sobie ponad 24 milionów obywateli państwo, położone w południowo-zachodniej części Półwyspu Arabskiego , graniczące z Omanem oraz Emiratami Arabskimi . Kraj, w... Kazachstan Kazachstan Podstawowe informacje        Kazachstan , zwany inaczej Republiką Kazachstanu, to państwo leżące częściowo w Europie (jego granice obejmują ziemie na zachód od rzeki Emby) i w większości w Azji . Zdecydowanie... Albania Albania Podstawowe informacje        Albania , położona w Europie południowo-wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim , rozciąga się u wybrzeży Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego . Przyciąga turystów turkusową wodą,... Łotwa Łotwa Informacje podstawowe       Zaledwie 600 kilometrów na północ od Warszawy , leży kraj pełen niespodzianek. Do położonej nad Bałtykiem Łotwy - bo o niej rzecz jasna mowa - dostaniemy się po niespełna 9... Zambia Zambia Historia        Zambia leży w południowej Afryce , w dorzeczu ogromnych rzek: Zambezi i Kongo . Stolicą Zambii jest Lusaka . Kraj graniczy na północy z Demokratyczną Republiką Konga, na wschodzie z Tanzanią... Armenia Armenia Armenia to niewielki kraj, ale zachwycający ze względu na swój górzysty krajobraz i zabytki .       Położony na Kaukazie Południowym , graniczy z Gruzją , Iranem , Azerbejdżanem i Turcją . Mapa pokazuje, że... Sri Lanka Sri Lanka Dzisiejsza nazwa państwa oznacza w sanskrycie " olśniewający kraj ". Została ona przyjęta w 1972 roku. Pośród innych wcześniej używanych nazw Sri Lanki wymienić można arabską nazwę Tenerism ("wyspa rozkoszy"), bądź określenie "Wyspa nauki"... Grecja Grecja Grecja - kraina słońca i mitycznych bogów Jeśli marzysz o spokojnym wypoczynku, morskich kąpielach, niezapomnianych widokach i smacznym jedzeniu - koniecznie odwiedź Grecję. Kraj ten oferuje nie tylko piękne krajobrazy ale i wspaniały... Singapur Singapur Singapur to miasto-państwo położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Leży na wyspie oddzielonej cieśniną Johor od Półwyspu Malajskiego, w otoczeniu wysepek indonezyjskiego archipelagu Riau. Nazwa Singapur pochodzi od dwóch... Tajlandia Tajlandia Tajlandia – kraj uśmiechniętych ludzi, buddyjskich świątyń , nowoczesnych miast, wspaniałych plaż i malowniczych parków narodowych – cudowne wakacje w egzotycznym zakątku świata. Położenie...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl