Birma to kraj położony w południowo – wschodniej Azji nad Zatoką Andamańską. Rządząca krajem junta wojskowa zmieniła wprawdzie nazwę na Myanmar, jednak z uwagi na brak prawomocności tej decyzji, w powszechnym użyciu pozostaje nazwa Birma. Kraj, należąca niegdyś do najbogatszych państw
Azji, znajduje się obecnie w stanie katastrofalnej zapaści gospodarczej.
Ze względu na ogromną ilość różnorodnych zabytków i bogatą kulturę tego kraju, Birma ma jednak ogromny potencjał turystyczny i jest ciekawym miejscem na
wakacyjną podróż. Ponieważ turystyka to dla rządzącej Birmą junty jedno z nielicznych źródeł wymienialnych walut, ostatnie lata to czas dość szybkiej rozbudowy atrakcyjnej oferty dla zagranicznych turystów.
Historia
Historia Birmy sięga czasów bardzo zamierzchłych. Pierwsze ślady bytności człowieka na tych terenach pochodzą sprzed 400 000 lat i należą do tzw. kultury anyathijskiej. Pozostałości bardziej zaawansowanej cywilizacji są jednak datowane na około 11000 lat p. n. e., Pierwszym udokumentowanym ludem zamieszkującym tereny Birmy był Pju – społeczność, która od II do X wieku naszej ery tworzyła rozległą sieć miast i osad. Lud Pju zostawił po sobie piękne zabytki – buddyjskie stupy oraz świątynie poświęcone Wisznu. Na podstawie odkryć archeologicznych wiemy również, że stosował zaawansowane systemu nawadniania.
Zjednoczenie ziem Birmy nastąpiło na początku pierwszego tysiąclecia, gdy pod przywództwem wodza Anawratha powstało królestwo Pagan. Pagan zostało następnie podbite przez Mongołów, których panowanie skończyło się dopiero w XVII wieku. Nastąpił wówczas szybki rozwój gospodarczy terenów Birmy. W 1886 roku Birma stałą się częścią
Indii Brytyjskich. Początek XX wieku to okres burzliwych starań Birmańczyków o odzyskanie niepodległości. Znaczny udział w tych działaniach miał Związek Buddyjskiej Młodzieży Męskiej, wzorowany na YMCA. W czasie II Wojny Światowej Birma została opanowana przez Japończyków.
Niepodległość udało się uzyskać w 1948 roku. Po okresie względnie demokratycznych rządów władzę – w 1962 roku – w wyniku zamachu stanu przejęli komuniści, wprowadzając dyktaturę Birmańskiej Partii Socjalistycznej. Zaowocowało to izolacją kraju oraz wprowadzeniem represji wobec różnych organizacji opozycyjnych oraz mniejszości etnicznych. W 1990 roku odbyły się w Birmie wybory, w których wygrała birmańska opozycja. Przedstawiciele junty nie uznali jednak ich wyniku, co zaowocowało w późniejszych latach serią demonstracji, często tłumionych w bardzo krwawy sposób. Birma do dnia dzisiejszego pozostaje krajem izolowanym, ze znacznymi utrudnieniami dla zagranicznych dziennikarzy i turystów.
Atrakcje
Ze względu na ograniczenia, obowiązujące przebywających w Birmie obcokrajowców, wiele niezwykle ciekawych miejsc pozostaje poza zasięgiem turystów. Jednym z miejsc udostępnionych dla turystów jest Yangon, nazywane również Miastem Smoka. Zostało ono wzniesione w VII wieku n. e. przez lud Mon. Jego centralnym punktem jest Złota Pagoda – olśniewająca świątynia o wysokości 98 metrów, otoczona przez 82 inne, zabytkowe budynki. Poza niezwykłymi zabytkami Yangon oferuje zwiedzającym przepiękne parki i liczne historyczne budynki z czasów kolonialnych.
Kolejnym, wartym odwiedzenia miejscem, jest Kyaiktiyo (Złoty Kamień) – święte miejsce wyznawców buddyzmu, cel licznych pielgrzymek i centrum życia religijnego Birmy, położone zaledwie 10 km od Yangon. Pokryty złotem głaz, stojący na szczycie góry Kyaiktiyo według legendy nie spada w przepaść tylko dlatego, że na szczycie wieńczącej go, wielometrowej stupy, umieszczono idealnie balansujący wagę całej konstrukcji, włos Buddy.
Wartym uwagi miastem jest również Mandalay – dawna stolica kraju. Poza licznymi zabytkami z epoki kolonialnej, Mandalay jest największym skupiskiem buddystów w Birmie. Jedną z największych atrakcji miasta jest świątynia Mahamuni Paya, w której umieszczono monumentalny posąg Buddy. Twarz posągu jest każdego dnia obmywana przez mnichów. W Mandalay warto również zobaczyć klasztor Shwenandaw Kyaung – najwspanialszy przykład tradycyjnej, drewnianej architektury birmańskiej.
Niezapomniane wrażenia dostarczy wizyta w Bagan. To założone w 1044 roku przez władcę Anawrahtę miasto stanowiło przed wiekami centrum administracyjne Birmy. Pierwszy król wzniósł w mieście świątynię Shwezigon. Kolejni władcy oraz arystokracja birmańska kontynuowali jego dzieło, budując kolejne świątynie, których liczba osiągnęła 3 tysiące! W 1975 roku w mieście została z inicjatywy UNESCO utworzona strefa archeologiczna, mająca na celu ochronę tego unikatowego w skali świata miejsca.
Dla pasjonatów II wojny światowej wyjątkową atrakcją będzie bez wątpienia Kolej Śmierci, zwana również Koleją Birmańską. Jest to linia kolejowa, wzniesiona w czasie II wojny światowej z inicjatywy Japończyków i łącząca birmański Rangun z tajlandzkim Bangkokiem. Wykonawcami prac przy budowie kolei byli nieludzko traktowani jeńcy wojenni oraz ludność cywilna. Szacuje się, ż podczas budowy niespełna 130 – kilometrowego odcinka linii kolejowej, śmierć poniosło ponad 100 000 osób. Fragment historii związanej z tymi wydarzeniami przedstawia szeroko znany film i książka "Most na rzece Kwai".
Niespodzianką są dla turystów birmańskie plaże. Ze względu na stosunkowo małą popularność są doskonały miejscem dla każdego, kto szuka spokojnego miejsca na urlop w bajkowej atmosferze. Dwa najlepiej rozwinięte nadmorskie kurorty, z hotelami i zapleczem turystycznym to Ngapali Beach i Ngwesaung Beach.
Informacje praktyczne
Ze względu na panującą w Birmie dyktaturę ruch turystyczny na terenie tego kraju podlega znacznym ograniczeniom, a wszelka aktywność obcokrajowców jest ściśle kontrolowana. Jedyną możliwością, aby spędzić wakacje w Birmie, jest podróż samolotem. Wynika to z faktu, że wszelkie granice tego kraju – z Chinami, Indiami, Bangladeszem i Laosem – pozostają zamknięte. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest przedostanie się na teren Birmy z Tajlandii. Aby było to możliwe, trzeba jednak na granicy tajlandzkiej zostawić paszport, co umożliwia na przebywanie na terenie Birmy przez jedną dobę. Najlepszym okresem na podróż do Birmy jest czas od listopada do marca – występuje wówczas birmańskie lato i stosunkowo mało opadów, które w połączeniu z wysoką temperaturą, potrafią uprzykrzyć pobyt w pozostałych miesiącach.