Podstawowe informacje
Kazachstan, zwany inaczej Republiką Kazachstanu, to państwo leżące częściowo w
Europie (jego granice obejmują ziemie na zachód od rzeki Emby) i w większości w
Azji. Zdecydowanie dominują tutaj ziemie przyznależące do
Azji Środkowej, której Kazachstan zajmuje największą część. W jego granicach znalazły się również południowe obrzeża zachodniej
Syberii. Kraj ten został utworzony w roku 1991 po rozpadzie
Związku Radzieckiego. Jego sąsiadami jest pięć państw:
Chiny,
Kirgistan,
Turkmenistan,
Uzbekistan i
Federacja Rosyjska. Na jego terenach znajduje się największe jezioro świata - Morze Kaspijskie.
Jak sama nazwa wskazuje, Kazachstan jest republiką - językiem urzędowym w tym kraju jest kazachski i
rosyjski, zaś obowiązującą
walutą 1 tenge, odpowiadający wartością 100 tiynom. Dla porównania, w zależności od kursu za 1 złoty otrzymamy 35-45 tenge, zaś w samym Kazachstanie za tenge można wymienić dolary, euro i ruble
rosyjskie. Obywatele
polscy, pragnący udać się do tego kraju muszą posiadać
wizę. Mogą ją uzyskać w
Ambasadzie Republiki Kazachstanu w
Warszawie. Istnieje możliwość otrzymania jej na lotnisku w
Ałmaty i
Astanie, w specjalnie utworzonych punktach konsultacyjnych - jednakże są one wówczas wydawane tylko w specjalnych przypadkach. Na innych przejściach, zarówno lotniczych, jak i kolejowych i drogowych, nie mamy prawa dopominać się wymaganej
wizy. W podanych wyżej punktach, aby otrzymać wizę, musimy wylegitymować się paszportem z co najmniej trzymiesięcznym terminem ważności (termin wyliczamy od planowanego wyjazdu z Kazachstanu), wypełnioną ankietę wizową i jedną fotografię.
Stolicą Kazachstanu jest
Astana - miasto położone w północnej części kraju na Pogórzu Kazachskim, na północny zachód od
Karagandy nad rzeką Iszym. Samo miasto znajduje się na pozbawionych większych osad pół pustynnych stepach, na których panują trudne warunki
klimatyczne. Podczas zimy
temperatura może spaść nawet do -40°C. Warto wspomnieć, iż w roku 2001, w dniach 22-24 września Jan Paweł II odwiedził stolicę w trakcie swej pielgrzymki. W mieście najsłynniejszą budowlą jest Wieża Bayterek. Według legendy jest ona symbolem topoli, na której gałęziach uwił sobie gniazdo magiczny ptak Samuruk. Na powierzchni wielkiej kuli znajdującej się na szczycie mamy utrwalony odcisk ręki prezydenta Nursultana Nazarbayev'sa. Warto również zwiedzić nowe budowle; jedną z nich jest tak zwana Piramida Pokoju. Została ona zaprojektowana przez architekta Sir Normana Fostera i inżyniera Buro Happolda. Znajdują się tu centra religijne wielu wyznań; Judaizmu, Islamu, Chrześcijaństwa, Buddyzmu, Hinduizmu, Taoizmu i kilku innych pomniejszych wiar. Prócz tego zawiera ona również Operę, muzeum narodowe, uniwersytet, bibliotekę i centrum badawcze, stworzone na potrzeby grup etnicznych.
Miłośnicy muzyki koniecznie winni udać się do wielkiego Hallu Koncertowego - niezwykle ciekawy kształt budynku zainspirowany został formą płatków kwiatu. To jedno z największych na świecie miejsc, w których odbywają się koncerty muzyki klasycznej.
Historia
Republika Kazachstanu na mapie politycznej pojawiła się dopiero w roku 1991. Jednakże zarówno kultura jak i historia ludności zamieszkującej te terytoria sięga setek lat wstecz. Według wielu badaczy etniczne słowo "kazach" znaczy "wolny człowiek". Ludność ta była narodem koczowniczym, uprawiającym rolę i hodującym ogromne stada tucznych zwierząt. Posiadali oni rozległe pastwiska, ziemie na pogórzach i w żyznych dolinach rzek. Ich wojownicy opanowali sztukę walki przy użyciu rydwanu bojowego, a kurhany poległych, wybitnych żołnierzy, dzięki imponującym rozmiarom wyróżniają się na tle kazachskich stepów.
Państwowość u rdzennych mieszkańców tych ziem utworzyła się około 1470 roku na terenach południowo-wschodnich - Siedmiorzecza i w dolinie rzeki Czu. Liczne plemiona zjednoczyły się w jedno plemię "kazach" a na jego czele stanęli sułtani Dżanibek i Gerej. Na początku XV wieku Kazachstan stał się znanym państwem w Azji i Europie, gdy pod władzą Kasymchana kraj poszerzył swe granice o miasta znad Syr-darii: Turkiestan, Otrar, Sajram, Sauran, Sygnak, Suzak i Czimkent. Chanat Kazachski istniał do 1716 roku, do śmierci ostatniego chana - Taukechana. Bez silnego wodza plemiona zaczęły się dezorganizować, co w ostateczności doprowadziło do wcielenia Kazachstanu w rosyjskie imperium. Obecnie ta starożytna kraina kwitnie - zaczyna stanowić o swojej państwowości, rozwija gospodarkę i kulturę, dążąc do należnego jej miejsca w społeczności świata.
Atrakcje turystyczne
W Kazachstanie znajdziemy wiele miejsc, w których prężnie rozwija się turystyka. Warto zwiedzić miasta takie jak Alamaty - była stolica kraju. Znajduje się ona u podnóża gór Tien Szan. Przez wzgląd na jego piękno i wszechobecną naturę, zwana jest ona również Miastem - Ogrodem. Turyści mogą spędzić tu wolny czas w wielu hotelach, restauracjach i kawiarniach. Pod względem kulturalnym, turystycznym, naukowym i biznesowym nie znajdziemy w tym państwie bardziej znaczącego miasta. Interesujące jest muzeum muzyki kazachskiej, meczety i pałac prezydencki.
Tym, co najbardziej zapiera dech podczas pobytu w Kazachstanie, są jednak wytwory przyrody. Jednym z nich jest Kanion Czaryński, często nazywany "młodszym bratem Kanionu Kolorado" w USA. Ma on niemal 200 km długości, a w wyjątkowych miejscach osiąga 300 m wysokości! Możemy zwiedzić go będąc akurat w Almaty - leży on około trzech godzin od miasta. Kolejnym miejscem docelowym wielu turystycznych wycieczek jest wysokogórskie lodowisko, znajdujące się w Medeo. W górskich masywach wokół tej miejscowości zbudowano liczne kurorty, sanatoria, restauracje i kawiarnie. Co więcej, rokrocznie możemy tu uczestniczyć w międzynarodowym festiwalu piosenki "Głos Azji".
Tylko w Kazachstanie, w Parku Narodowym Altyn Emel doświadczymy unikalnego cudu przyrody - usłyszymy śpiew barchanów, czyli piaszczystych wydm. Sam park rozciąga się od rzeki Ili do grzbietów góry Aktau, fascynując podróżnych bogatą fauną i florą. Również niedaleko Almaty natrafimy na Wąwóz Tamgały, w którym archeolodzy dokonali odkrycia tysięcy nieznanych do tej pory, górskich malowideł. Prezentują one tarcze, rydwany i prastare modlitwy. Sama galeria wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Drugim ciekawym wąwozem jest Turgen, gdzie spędzajacy urlop będą mogli rozkoszować się wodami termalnymi, wodospadami i wspaniałymi lasami. Leży on około 70 km na wschód od Almaty.
Kolejnymi ważnymi pozycjami na liście zwiedzającego są dwa parki narodowe. Pierwszym jest Park Narodowy Sayram-Ugam, graniczący z Uzbekistanem i znajdujący się na południowy-zachód od kolejnego rezerwatu, Aksu-Dzabagly. Możemy zatrzymać się w zakwaterowaniach Kaskasu i Dikhankolu, małych wioskach wzniesionych przy północnej granicy parku. Istnieje tu możliwość pieszej lub konnej wycieczki do Kanionu Kaskasu, wąwozu Ak-Mechet i jeziora Susingen. Droższy jeśli chodzi o zwiedzanie jest wspomniany wcześniej rezerwat Aksu-Dzabagly - znajdujący się w centralnej Azji, jeden z najstarszych, jaki został utworzony na tych terenach. Na jego terenach znajdziemy zapierające dech w piersiach łąki pełne kwiatów na zboczach kazachskich gór Tien Shan, których niknące we mgle szczyty same tworzą magiczną scenerię. Możemy tu również natknąć się na lasy jałowców i liczne wąwozy, obserwować życie ptaków, nawet takich jak ułar himalajski czy ibisodziób.
Plaże i sporty
W Kazachstanie jedyne plaże znajdują się nas morzem Kaspijskim. Najlepiej udać się do miasta portowego Aktau, mającego dostęp do piaszczystych plaż w południowej części, oraz do kamienistego, niekiedy wybetonowanego wybrzeża na północy. Tuż poza miastem, na północ od Aktau znajdziemy depresję Karagije, a ok 150 km na południowy wschód leżą piaszczyste pustynie.
Obecnie turystyka sportowa w Kazachstanie rozwija się na dwóch torach; organizowane są pielgrzymki turystyczne oraz bardziej tradycyjne rozrywki, opierające się na atrakcjach związanych z Wielkim Jedwabnym Szlakiem i ekoturystyką (safari, ornitologia, wędkarstwo, wspinaczki górskie, łowiectwo). Zarówno imprezy sportowe jak i polowania organizowane są na podstawie odpowiedniej licencji. W roku 2011 w Ałmaty planowana jest AZJADA - w jej ramach władze zamierzają rozbudować kompleksy sportowe, w których między innymi będzie można uprawiać sporty zimowe.
Noclegi
W całym Kazachstanie działa około 370 hoteli i moteli. Posiadają one miejsca dla mniej więcej 40 tys. osób, które mogą podjąć w tym samym czasie. Jedynie w Ałmaty znajduje się 25 hoteli, oferujących zakwaterowanie i nocleg ponad 5 tys. osób. Ceny wynajmu pokoi są zróżnicowane, zależą od standardów hoteli i apartamentów. Jednymi z lepszych są Rakhat Palace Hyatt Regency oraz The Regent Ankara Hotel. Oferta w tych hotelach obejmuje również formę all inclusive. Oczywiście mamy możliwość wynajęcia pokoi o niższym standardzie, w hotelach takich jak Ambassador czy Dostyk.
Wycieczki fakultatywne
Turystyka w Kazachstanie rozwija się również pod kątem badawczym, za wyłączeniem rezerwatów i parków przyrody. Możemy udać się na wyprawę geologiczną w góry Karatau na południu kraju, czy też na wycieczkę fakultatywną do fascynującego kanionu Czaryn. Organizowane są również wycieczki po pustyniach i stepach na ziemiach Zambuł i Ałmaty. Co więcej istnieje możliwość podróży zoologicznej i florystycznej w góry Czu - Ili oraz na obszary pustynne koło Bałchasz, aż do obozu ornitologów Czokpaj.
Kuchnia
Mieszkańcy Kazachstanu to ludzie niezwykle gościnni - dla nich każdy gość jest ważny i zostaje przyjęty z należnym mu honorem. Cecha ta wykształciła się setki lat temu, gdy żyjący w niezwykle surowych warunkach ludzie musieli sobie pomagać, aby przeżyć. Gdyby nie ciepły posiłek w obcych domach, przemierzający dziesiątki kilometrów wędrowcy nie mieliby szans na przetrwanie podróży.
W pierwszej kolejności gość częstowany jest takimi przysmakami jak kumyz, shubat, airan, herbata z mlekiem lub śmietanką i rodzynkami. Ponadto z koniny lub baraniny robi się tam kazy, shuzhuk, zhal, zhaya, sur-yet, karta, kabyrga. Dania mięsne serwowane są w dużych kawałkach; ciekawe jest, że gospodarz dzieli mięso wedle określonych reguł. Najstarsi otrzymują kość miednicową oraz goleń. Mostek należy do zięciów lub synowych. Dziewczyny otrzymują kręg szyjny. Na znak szacunku gość honorowy dostaje owczą głowę ugotowaną w specjalny sposób. Obecne zwyczaje nie odstają za bardzo od tych, które wykształciły się przed laty; gościnność jest tak samo silna jak kilka pokoleń wstecz, a przy stołach biesiadnych nie zasiadają tylko kazachowie.
Klimat, pogoda, średnie temperatury
Kazachstan leży na centralnych ziemiach olbrzymiego kontynentu, z dala od oceanu, przez co nie dociera tutaj morskie powietrze. Z tego powodu klimat jest skrajnie kontynentalny, umiarkowany, suchy. Różnice temperatur są wyjątkowo duże; latem temperatura może osiągnąć +40°C, zaś zimą dochodzi do -45°C. To dwie dominujące pory roku, trwające bardzo długo i o skrajnym nasileniu. Zarówno wiosna jak i jesień zdają się być zepchnięte na dalszy plan, są bardzo krótkie i niewyraźne. Opady występują jedynie na północnych i południowych obrzeżach i dochodzą do 300 mm. Najsłoneczniejsza i najcieplejsza pogoda występuje w lipcu i sierpniu, gdy na południu kraju osiąga średnio +29°C.
Wyjeżdżając na wakacje do Kazachstanu należy uważnie przyjrzeć się, w jakich miejscach występują szczególne zjawiska naturalne. W rejonie łańcucha górskiego Tienszan, także w Almaty, dużym zagrożeniem są silne trzęsienia ziemi. Osoby aktywnie uprawiające turystykę wysokogórską powinny być poinformowane o pojawiających się lawinach śnieżnych w okresie wiosenno-letnim; lawiny te złożone są z kamieni, błota i lodu. Wówczas najbardziej zagrożona lawinami część łańcucha górskiego zostaje zamknięta dla turystów.
Wyprawa do Kazachstanu z całą pewnością będzie oryginalnym sposobem na spędzenie urlopu. Większość osób wybiera wyspy z klimatu śródziemnomorskiego, podczas gdy zwiedzenie takiego miejsca może być nawet ciekawsze. Turystyka zaczyna się tutaj dopiero rozwijać, mieszkańcy słynni są ze swej gościnności i specjałów, a wiele intrygujących miejsc stoi praktycznie nietknięte. Pogoda zachęca do uprawiania rozlicznych sportów, zaś była stolica kraju prezentuje przed nami fascynujące atrakcje... Nie wahaj się zatem, pojedź tam, gdzie nikt z Twojego otoczenia jeszcze nie dotarł! Bądź tym pierwszym i daj się uwieść urokom kazachskich ziem...