Langwedocja Roussillon

Francja
Położenie

      Region Langwedocja Roussillon to jeden z 26 regionów administracyjnych Francji. Położony jest na południu kraju: od zachodu graniczy z Hiszpanią, a od południa z Morzem Śródziemnomorskim. Powierzchnia regionu wynosi ponad 27 tys. km2, a liczba mieszkańców - ponad 2,5 mln. Langwedocja Roussillon jest bardzo atrakcyjna turystycznie - pirenejskie szczyty, wybrzeże Morza Śródziemnego, zabytkowe miasta - idealne miejsce na różnorodne wakacje!

Historia

      W skład regionu wchodzą dwie historyczne krainy: Langwedocja i Roussillon. W czasach starożytnych Langwedocja zamieszkiwana była przez Greków, Fenicjan i Rzymian. W średniowieczu była częścią Hrabstwa Tuluzy. Region Roussillon był częścią rzymskiej prowincji Galia Narbońska. Następnie tereny te znalazły się pod panowaniem arabskim, potem przeszły w ręce dynastii Franków, a w XII wieku zostały włączone do Aragonii (prowincja hiszpańska). Roussillion aż do 1659 roku był częścią Hiszpanii - po wojnie francusko-hiszpańskiej regon przyłączono do Francji. Tak burzliwe dzieje prowincji Langwedocja Roussillon wywarły wielki wpływ na kulturę i architekturę - można się o tym przekonać w czasie wakacyjnych spacerów po uliczkach zabytkowych miast regionu.

Zabytki

      W regionie znajduje się aż 5 obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. W odległości ok. 90 km od Tuluzy znajduje się malownicza miejscowość: Carcassonne, gdzie w bardzo dobrym stanie zachowały się mury obronne. Fortyfikacja miasta to 53 wieże, bramy i barbakany - monumentalne zabudowania robią wielkie wrażenie na odwiedzających. Wycieczka do Carcassonne przenosi turystów w klimat średniowiecznej Europy.
      Kolejnym cennym zabytkiem są fortyfikacje Vaubana (Vauban był nadwornym inżynierem króla Ludwika IV). Jest to zespół 12 grup fortyfikacyjnych, wybudowanych w XVII wieku i rozsianych wzdłuż granic Francji. W regionie Langwedocja Roussillon znajdują się dwie fortece: w miejscowości Villefranche-de-Conflent oraz w Mont-Louis (w odległości ok. 100 km od Carcassonne). Miasteczka urzekają średniowiecznymi zabytkami. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie fortyfikacji - ich monumentalność z pewnością na każdym zrobi wielkie wrażenie.
Pokaż cały opis

      W Langwedocja Roussillon1996 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisany został Kanał Południowy. Wybudowany w 1681 roku, mierzący ponad 250 km kanał, łączy ze sobą miejscowość Garonna (koło Tuluzy) z miejscowością Seta (nad Morzem Śródziemnym). Najlepszym sposobem zwiedzania jest rejs statkiem - będzie to okazja, aby z bliska przyjrzeć się malowniczym krajobrazom regionu Langwedocja Roussillon.
      Przykładem zabytku z czasów rzymskich jest fascynujący akwedukt Pont du Gard. Obiekt składa się z trzech kondygnacji wysokich prawie na 50 metrów. Fragment akweduktu, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajduje się w dolinie rzeki Gard i obejmuje ok. 300 metrów. Akwedukt zaczynał się w miejscowości Uzes, a kończył w Nimes. Jego długość wynosiła ok. 50 km, jednak do czasów współczesnych zachował się jedynie 1 km.
      Przez teren regionu Langwedocja Roussillon przebiega Szlak św. Jakuba. Na jego trasie znajdują się takie miejscowości jak Arles, Tuluza, Montpellier. Ciekawą propozycją spędzenia czasu wolnego jest wycieczka, w czasie której odwiedza się najpiękniejsze miejsc znajdujące się na szlaku. W 1998 roku Langwedocja Roussillonszlak wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wycieczki fakultatywne

      W regionie znajdziemy mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji. Ciekawą propozycją na spędzenie wakacyjnego dnia jest wycieczka do niezwykłego miasta Narbona (Narbonne). Znajdziemy tutaj wiele interesujących obiektów związanych z czasami Cesarstwa Rzymskiego. Narbona była bowiem stolicą rzymskiej prowincji Galia Narbońska. Miasto zachwyca bogactwem zabytkowych obiektów. Koniecznie zobaczyć należy fragmenty słynnej Via Domitia (droga wybudowana za panowania rzymskiego), Pałac Arcybiskupów oraz Muzeum Archeologiczne (m.in. kolekcja rzymskich mozaik). W Narbonie urodził się słynny, francuski piosenkarz, Charles Terent - na każdym kroku spotkać można stoiska i sklepik oferujące pamiątki po tym wybitnym artyście.
      Innym ciekawym miejscem na turystycznym szlaku regionu Langwedocja Roussillon jest miasto Montpellier. Miejscowość może poszczyć ponad 1000-letnią historią - warto ją odkryć w czasie spacerów Langwedocja Roussillonkrętymi, zabytkowymi uliczkami. Miłośników sztuki z pewnością zachwyci wizyta w Muzeum Fabre, gdzie zobaczyć można kolekcje dzieł słynnego francuskiego malarza, Eugene Delacroix. Popołudnie można spędzić w ogrodzie botanicznym, założonym w 1593 roku przez króla Henryka IV. Na obszarze ponad 4,5 ha znajduje się mnóstwo odmian roślin, m.in. palmy, orchidee, paprocie - wspaniała propozycja na rodzinny spacer. Niezapomniane rozrywki czekają w Centrum Odysseum - w nowocześnie zaprojektowanym budynku znaleźć mnóstwo atrakcji: lodowisko, tor gokartowy, kręgielnie oraz mnóstwo sklepów, butików i restauracji.

Kuchnia

      Wycieczka po regionie Langwedocja Roussillon to także doskonały sposób na odkrywanie nowych smaków i potraw. Śródziemnomorski klimat sprawia, że w tutejszych sadach znaleźć można różne gatunki owoców, z których wyrabia się światowej sławy wina, takie jak Grenache, Syrah, Mourvedre. Langwedocja Roussillon to raj dla amatorów wycieczek w regiony winiarskie.
      Popularnym składnikiem wielu dań są owoce morza oraz oliwki, dojrzewające Langwedocja Roussillonw śródziemnomorskim słońcu. Francja słynnie również z serów - w regionie Langwedocja Roussillon najpopularniejsze sery to te, które wyrabia się z koziego mleka, takie jak pardon czy Tomme.

Plaże

      Wakacje w regionie Langwedocja Roussillon to idealne miejsce dla amatorów plażowania i kąpieli słonecznych. Doskonałe warunki pogodowe - ponad 300 dni słonecznych w roku. Przepiękne, piaszczyste plaże rozsiane wzdłuż malowniczego wybrzeża Morza Śródziemnego. Wiele plaż ma także wyznaczone specjalne części dla naturystów - zwolennicy takiego sposobu plażowania bez problemu znajdą dogodne miejsce, gdzie będą mogli oddawać się beztroskiej kąpieli słonecznej Panują tutaj idealne warunki do uprawiania windsurfingu, kite-surfingu, nurkowania oraz żeglowania. Zadowoleni powinni być także miłośnicy wędkowania - organizowane są specjalne wyprawy, w czasie których łowi się ryby. Wczasy w letnich resortach regionu Langwedocja Roussillon to niezapominany wakacyjny wypoczynek.

Sporty zimowe

      Miłośnicy Langwedocja Roussillonbiałego szaleństwa z pewnością będą zadowoleni z wizyty w zimowych resortach regionu Langwedocja Roussillon. Warunki panujące w części łańcucha górskiego Pirenejów, znajdującego się w granicy regionu, sprzyjają uprawianiu sportów zimowych. Najwyższe szczyty tej części to Canigu (2784 m n.p.m.) oraz Carlit (2921 m n.p.m.). Na pasjonatów narciarstwa i snowboardu czekają rewelacyjnie przygotowane trasy zjazdowe, wyciągi, szkoły nauki jazdy, wypożyczalnie sprzętów. Do najpopularniejszych wypoczynkowych miejscowości należą m.in. Cerdagne-Puigmal (z ciepłymi źródłami), Porte-Puymorens (nazywany resortem trzech narodów, ze względu na położenie pomiędzy Hiszpanią, Francją i Andorą), Font-Romeu (znajduje się tutaj ośrodek szkolenia olimpijczyków). Na odwiedzający czeka tutaj mnóstwo innych atrakcji: przejażdżka kuligiem, psim zaprzęgiem, snow kite, paintball oraz mnóstwo restauracji i lokali, gdzie można odpocząć po całym dniu spędzonym na stoku. Baza sportów zimowych w regionie Langwedocja Roussillon to nowoczesny ośrodek i bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.

Pogoda

      W regionie panuje klimat śródziemnomorski - ponad 300 dni słonecznych w roku oraz 11-12 godzin słonecznych w okresie letnim. Temperatura w miesiącach zimowych wynosi od 5 do 11°C, podczas gdy w miesiącach letnich waha się od 24 do 30°C. Łagodny klimat i słoneczna pogoda sprzyjają odkrywaniu fantastycznego regionu Langwedocja Roussillon.

Noclegi

      Niezwykle zróżnicowany krajobraz regionu Langwedocja Roussillon (górskie szczyty, piaszczyste plaże) oraz bogate dziedzictwo kulturowe sprawia, że region ten jest atrakcyjny turystycznie przez cały rok. Znajdziemy tutaj świetnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną z szerokim wyborem opcji noclegowych. Nowoczesne hotele w opcjach All Inclusive, pensjonaty, apartamenty, kwatery prywatne i campingi - każdy znajdzie coś dla siebie i na swoją kieszeń!
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Akwitania Akwitania Alpy Francuskie Alpy Francuskie Alpy Francuskie , które ciągną się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia uważane są za najpiękniejszy łańcuch górski w Europie i jeden z najbardziej malowniczych na świecie. Panujący w nich klimat jest... Alzacja Alzacja Są ludzie, którzy wakacje kojarzą z piaszczystą plażą , szumem fal, egzotycznymi wyspami, ale są i tacy dla których wypoczynek nie jest równoznaczny z leniuchowaniem i dlatego wybierają aktywną formę spędzania wolnego czasu. Dla nich właśnie... Bretania Bretania Gujana Francuska Gujana Francuska Ile de France Ile de France Położenie        Francuski region, o powierzchni ponad 12 tys. km2, zamieszkany przez ponad 11 mln mieszkańców - Ille de France . To największa francuska aglomeracja, składająca się z 8 departamentów (1281... Lazurowe Wybrzeże Lazurowe Wybrzeże Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d Azur), nazywane również Francuską Riwierą , to leżący w Prowansji fragment wybrzeża Morza Śródziemnego, rozciągający się od miasta Cassis do granicy włoskiej. Jest to najważniejszy region turystyczny Francji,... Midi Pyrenees Midi Pyrenees Owernia Owernia Reunion Reunion Położenie        Reunion to wyspa położona na Oceanie Indyjskim, ok. 700 km od Madagaskaru i 160 km od Mauritiusu . Jest najdalej na zachód wysuniętą częścią archipelagu Maskarenów. Reunion to także... Riwiera Śródziem. & Korsyka Riwiera Śródziem. & Korsyka Francuskiej Riwiery Śródziemnomorskiej nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi słońca, plaży i przepięknych widoków. Cudowne piaszczyste plaże sąsiadują tu ze starymi, uroczymi miastami takimi jak Sete, Agde czy Perpignan. Możesz tu... Rodan Rodan Rodan Alpejski to region w południowo-wschodniej Francji , będący jednocześnie drugim co do wielkości departamentem w kraju. Największym miastem jest Lyon , ale dużą rolę odgrywają również takie ośrodki jak Grenoble , Chambéry , Annecy czy...
0 0 Nimes to miasto w południowo-zachodniej Francji , w regionie Langwedocja - Roussillon, na Nizinie Langwedockiej, na zachodnim skraju Prowansji, na zachód od doliny dolnego Rodanu. Do głównych zabytków i atrakcji turystycznych miasta należą:... Argeles sur Mer Argeles sur Mer Argeles sur mer znajduje się się na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego we Francji, 15 minut samochodem od Perpignan i około pół godziny od granicy z Hiszpanią. Jako baza wakacyjna kurort oferuje dostęp do różnorodnej przybrzeżnej scenerii,... Banyuls sur Mer Banyuls sur Mer Cap dAgde Cap dAgde Cap dAgde - nadmorski kurort nad Morzem Śródziemnym w regionie Langwedocja . Jest pochodzenia wulkanicznego, można tu poczuć unikalny klimat, ponieważ jest to najstarsze miasto we Francji . Cap dAgde jest stolicą żeglugi na Morzu Śródziemnym,... Collioure Collioure Gruissan Gruissan Gruissan to średniowieczne miasteczko, zbudowane wokół zamku, z wąskimi uliczkami i starymi domami, małymi sklepami i rodzinnymi restauracjami. Usytuowane jest ono w pobliżu Narbonne , między wzgórzami Clape. Gruissan pierwotnie było wioską... La Grande Motte La Grande Motte Le Grau Du Roi Le Grau Du Roi Les Barcares Les Barcares Les Barcares to urocza miejscowość położona nad jeziorem i Morzem Śródziemnym we Francji . Składa się z 4 głównych dzielnic: Le Village, Le Port, Le Lac Marin, La Grande Plage. Le Village to typowa dzielnica rybacka, z krętymi uliczkami,... Palavas les Flots Palavas les Flots Port Camargue Port Camargue Port Camargue to bardzo przyjemny port wraz z przystanią. Jest idealnym miejscem do cumowania łodzi, z chronionym wejściem oraz wieloma potrzebnymi żeglarzom usługami. Jest to największa przystań dla łodzi jachtowych w Europie. Port jest... Portiragnes Plage Portiragnes Plage Saint Cyprien Saint Cyprien Saint Cyprien Sud Saint Cyprien Sud Saint Gilles Saint Gilles Serignan Serignan St. Cyprien Cedex St. Cyprien Cedex Torreilles Torreilles Valras-Plage Valras-Plage Valras-Plage to miejscowość we Francji , w regionie Langwedocja-Roussillon. Położona jest pomiędzy Orb a Aude - dwoma głównymi rzekami regionu. Największą atrakcją tego wybrzeża jest plaża. Przyjemnie szeroka, czysta i łagodnie schodząca do... Vias Plage Vias Plage Vias Plage to mała miejscowość która znajduje się na wybrzeżu Francji i jest częścią lazurowego wybrzeża. Vias Plage to jeden z wielu nadmorskich miejsc gdzie można wynająć kwaterę i spędzić miło urlop. Vias Plage jest to miejsce szczególnie... Vias sur Mer Vias sur Mer
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl