Lazurowe Wybrzeże

Francja
Zakwaterowanie w Lazurowe Wybrzeże
Residence Les Campanettes , Lazurowe Wybrzeże - największa baza ofert LAST MINUTE. Wycieczki last minute nie tylko na wakacje!, Lazurowe Wybrzeże, Francja
Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d Azur), nazywane również Francuską Riwierą, to leżący w Prowansji fragment wybrzeża Morza Śródziemnego, rozciągający się od miasta Cassis do granicy włoskiej. Jest to najważniejszy region turystyczny Francji, stanowiący każdego lata cel podróży milionów turystów.
Obecna nazwa tego słonecznego fragmentu francuskiego wybrzeża zaczęła się rozpowszechniać od 1887 roku za sprawą powieści Stéphen Liégearda, o tytule La côte d azur. W użyciu jest również, wywodzący się z języka angielskiego, termin riwiera.
Największym miastem regionu jest Nicea. Pozostałe ważne ośrodki Lazurowego Wybrzeża to Monte Carlo - stolica Księstwa Monako, Cannes, Saint-Tropez i Tulon (fr. Toulon).

Historia

Pierwsze ślady działalności człowieka - a raczej jego przodków - na Lazurowym Wybrzeżu, są datowane na setki tysięcy lat wstecz. W pobliżu największego miasta w regionie, Nicei (fr. Nice), odkryto najstarsze ślady palenisk w Europie, datowane na 400 tysięcy lat p.n.e.
Od VII w. p.n.e. na Lazurowym Wybrzeżu pojawiają się Grecy, wznoszący kolonie handlowe, jednak koniec I w. p.n.e. przynosi kolonizację rzymską, której liczne pozostałości, w postaci amfiteatrów, pomników czy fragmentów zabudowy można podziwiać w czasach współczesnych. Z czasów rzymskich pochodzi również nazwa regionu - Prowansja (fr. Provence).
Od połowy III w. n.e. wpływy rzymskie w regionie słabną. Wśród mieszkańców Lazurowego Wybrzeża coraz popularniejsze staje się chrześcijaństwo, powstają pierwsze diecezje i budynki sakralne.
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego następuje trwający wiele wieków regres, tereny Lazurowego Wybrzeża na krótko opanowują m.in. Ostrogoci, Wizygoci, Burgundowie, Normanowie, a w późniejszych wiekach pochodząca z Genui rodzina Grimaldi. Od 1486 roku dzisiejsza Francuska Riwiera staje się częścią Francji.
Popularność Lazurowego Wybrzeża jako miejsca wypoczynku zaczyna wzrastać od XVIII wieku, gdy południowe wybrzeże Francji staje się modne wśród brytyjskiej arystokracji.

Atrakcje turystyczne

Największe miasto Francuskiej Riwiery, Nicea, to znany ośrodek turystyczny. Do najstarszych zabytków miasta należą ruiny rzymskich term i amfiteatru, pochodzące z III wieku. Warte uwagi są również nicejskie kościoły, a wśród nich katedra Sainte-Réparate, kościół Saint-François-de-Paule, pałac senacki (fr. Palais du Sénat) i pałac Lascaris.
Pokaż cały opis

Wielbiciele Lazurowe Wybrzeżesztuki docenią zbiory muzeów - Musée Matisse, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Sztuki Współczesnej (m.in. prace Andy’ego Warhola), Muzeum Sztuk Pięknych (bogata kolekcja dzieł impresjonistów), Musée d Archéologie i Muzeum Chagall.
Dzięki słynnemu festiwalowi filmowemu światową sławę zdobyło Cannes. Miasto aż do XIX wieku było mało znaczącą osadą rybacką, jednak w latach późniejszych francuscy i brytyjscy arystokraci zaczęli wnosić tu swoje letnie rezydencje. Od 1946 roku w mieście, w Palais du Cinema, odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy, którego najważniejszą nagrodą jest Złota Palma. Trwałym śladem obecności znanych aktorów jest bulwar Croisette, wzdłuż którego można oglądać odciśnięte ślady dłoni gwiazd filmowych.
Cannes to jednak nie tylko luksus i przepych. Poza drogimi butikami i restauracjami, bez trudu można tam znaleźć spokojne, urokliwe zakątki, jak np. dwie przepiękne wysepki Les Iles de Lerins.
Zasłużoną popularnością cieszy się Saint-Tropez. To niewielkie miasteczko po raz pierwszy stało się sławne podczas II Wojny Światowej, jako pierwsza miejscowość południowego wybrzeża, wyzwolona spod Lazurowe Wybrzeżeniemieckiej okupacji. W późniejszych latach kurort spopularyzowały filmy z Brigitte Bardot i Louisem de Funesem.
Obecnie Saint-Tropez (nazywane przez mieszkańców St.-Trop) to jeden z najsłynniejszych, znanych ze wspaniałych plaż, kurortów nad Morzem Śródziemnym, miejsce wypoczynku milionerów, gwiazd filmowych, ale również przeciętnych turystów - oferta turystyczna miasta jest bardzo zróżnicowana, pozwalając cieszyć się jego urokami zarówno właścicielom kilkudziesięciometrowych jachtów, jak i turystom, przybyłym na tygodniowy urlop.
Niezapomnianych wrażeń dostarczy również Monako. To niewielkie księstwo, ze stolicą w Monte Carlo, formalnie stanowi odrębny organizm państwowy, jednak od XVIII wieku jest ściśle związane z Francją. Wielbiciele hazardu z pewnością nie będą rozczarowani bogactwem oferty kasyn Monte Carlo. Poza hazardem księstwo słynie m.in. z wyścigów samochodowych.
Słynny rajd Monte Carlo jest organizowany corocznie w styczniu przez Automobile Club de Monaco. Jego trasa wiedzie przez tereny Księstwa Monako i południowo - wschodnią Francję. Ta organizowana od 1911 roku impreza jest najstarszym, cyklicznie organizowanym Lazurowe Wybrzeżerajdem samochodowym na świecie. Warto pamiętać, że drugie miejsce w tej kategorii zajmuje Rajd Polski.
Do najstarszych i najbardziej prestiżowych wyścigów należy również Grand Prix Monako Formuły 1, organizowany od 1929 roku. Trasa, wiodąca przez liczne wzniesienia, pełna wąskich odcinków i ciasnych zakrętów sprawia, że tor wyścigowy (wiodący wyłączonymi z ruchu na czas wyścigu ulicami) w Monako należy do najtrudniejszych, ale jednocześnie do najbardziej widowiskowych w Formule 1. Warty odnotowania jest fakt, że Grand Prix Monako jest jedynym wyścigiem Formuły 1, który - ze względu na specyfikę trasy - można oglądać bez kupowania biletów wstępu.

Plaże i sporty

Francuska Riwiera to przede wszystkim wypoczynek i sporty wodne. Wśród turystów najpowszechniejsze jest plażowanie i kąpiele w morzu, bardzo popularne są również skutery wodne. Doskonałe warunki znajdą tu również wielbiciele żagli i surfingu.
Region posiada również doskonałe zaplecze do uprawiania niemal wszystkich sportów - od górskich wędrówek, po gry zespołowe, jogging, wyprawy rowerowe czy golfa.

Noclegi

Trwająca kilka wieków popularność regionu wśród turystów zaowocowała doskonałym Lazurowe Wybrzeżezapleczem hotelowym i infrastrukturą, pozwalającą na spędzenie wspaniałego urlopu. Wielbiciele luksusu z pewnością docenią ofertę Cannes, gdzie przy bulwarze Croisette stoją m.in. hotel Carlton i inne znane z luksusowej oferty hotele - pałace. Równie wysoki standard oferuje hotel Negresco w Nicei i wiele innych.
Szeroki wybór hoteli, pensjonatów i tanich miejsc noclegowych sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie - od wczasów all-inclusive po tanie miejsca w hostelach lub hotelikach typu bed&breakfast.
Warto zwrócić uwagę, ze wszystkie francuskie hotele są nadzorowane przez państwową administrację, która dba o utrzymywanie jednolitych w całym kraju standardów. Z tego względu klasa hotelu wyrażona gwiazdkami jest ujednolicona i miarodajna, w przeciwieństwie do wielu innych krajów basenu Morza Śródziemnego.

Kuchnia

Podczas urlopu na Lazurowym Wybrzeżu warto bliżej poznać kuchnię tego regionu. Jej znakiem rozpoznawczym i najbardziej znanym na świecie specjałem są wina prowansalskie (fr. Côtes de Provence). Tradycja uprawy winorośli sięga tu V w. p.n.e, a miejscowe wina doceniali już starożytni Rzymianie, rozwożąc je galerami po całym basenie Morza Śródziemnego. Obecnie większość produkcji stanowią wina różowe, cenione ze względu na specyficzny smak, lekkość i aromat.
Specjalnością regionu są trufle i kasztany. Podobnie jak w całej Francji, o zawrót głowy może przyprawić oferta serów - do wyboru jest kilkaset gatunków.
Światową sławę zyskała sałatka nicejska, składająca się z listków różnych sałat, cebuli, rzodkiewki, kawałków jajka i tuńczyka, oliwek. anchois i pomidorów. Kolejnym regionalnym daniem o światowej sławie jest aioli - potrawa z solonego dorsza, warzyw i majonezu czosnkowego.
Wśród lokalnych specjałów warto zwrócić uwagę na la tarte tropézienne - ciasto drożdżowe z kremem i miody, cenione za unikalny, lawendowy aromat. Wpływom kuchni włoskiej Francuzi zawdzięczają również potrawę o nazwie socca - placek upieczony z mąki grochu włoskiego, przed podaniem polewany oliwą. Popularna jest tu również hiszpańska paella.

Dodatkowe informacje

Pogoda Francuskiej Riwiery kształtowana jest przez klimat śródziemnomorski, temperatury sięgają tu nawet 30°C. Charakterystyczny dla tych terenów jest Mistral - suchy i zimny, porywisty wiatr wiejący zimą z północnego zachodu.
Ze względu na swoje znaczenie Lazurowe Wybrzeże jest doskonale skomunikowane z resztą kraju i zagranicą. W Nicei znajduje się międzynarodowy port lotniczy, dobrze rozbudowana jest również sieć kolejowa. Pomiędzy nadmorskimi ośrodkami kursują promy i statki wycieczkowe.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Regiony
Miasta
Obiekty w pobliżu
Residence Les Campanettes Residence Les Campanettes od 6.57 € / 6.57 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 1 km; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne, narty wodne, windsurfing, sprzęt do nurkowania); szkoła nurkowania; dostęp do plaży:... Residence Open Golfe Juan Residence Open Golfe Juan od 9.64 € / 9.64 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 300 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); bar na plaży; dostęp do plaży: pieszo -... Residence Debussy Residence Debussy od 6.43 € / 6.43 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 5 km; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; wypożyczalnia sprzętu wodnego; szkoła nurkowania; dostęp do plaży: pieszo - daleko. Do dyspozycji gości: Basen odkryty (rodzaj wody: słodka) czynny w terminie:... Residence Eden Roc Residence Eden Roc od 7.22 € / 7.22 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 300 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, kamienista; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, kamieniste; wypożyczalnia sprzętu wodnego; boisko do siatkówki na plaży; plaża dogodna dla: dla lubiących naturalny... Residence Les Mimosas Residence Les Mimosas od 8.14 € / 8.14 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 550 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, narty wodne, sprzęt do nurkowania). Wyposażenie pokoi: Animacje dla dzieci (w wieku 4 - 15 lat). Do dyspozycji gości:... Residence Sognu di Mare Residence Sognu di Mare od 15.86 € / 15.86 PLN Położenie: Bez wyżywienia, możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja, kolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta. Wyposażenie pokoi: Animacje dla dzieci (w wieku 4 - 15 lat). Do dyspozycji...
Akwitania Akwitania Alpy Francuskie Alpy Francuskie Alpy Francuskie , które ciągną się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia uważane są za najpiękniejszy łańcuch górski w Europie i jeden z najbardziej malowniczych na świecie. Panujący w nich klimat jest... Alzacja Alzacja Są ludzie, którzy wakacje kojarzą z piaszczystą plażą , szumem fal, egzotycznymi wyspami, ale są i tacy dla których wypoczynek nie jest równoznaczny z leniuchowaniem i dlatego wybierają aktywną formę spędzania wolnego czasu. Dla nich właśnie... Bretania Bretania Gujana Francuska Gujana Francuska Ile de France Ile de France Położenie        Francuski region, o powierzchni ponad 12 tys. km2, zamieszkany przez ponad 11 mln mieszkańców - Ille de France . To największa francuska aglomeracja, składająca się z 8 departamentów (1281... Langwedocja Roussillon Langwedocja Roussillon Położenie       Region Langwedocja Roussillon to jeden z 26 regionów administracyjnych Francji . Położony jest na południu kraju: od zachodu graniczy z Hiszpanią , a od południa z Morzem Śródziemnomorskim .... Midi Pyrenees Midi Pyrenees Owernia Owernia Reunion Reunion Położenie        Reunion to wyspa położona na Oceanie Indyjskim, ok. 700 km od Madagaskaru i 160 km od Mauritiusu . Jest najdalej na zachód wysuniętą częścią archipelagu Maskarenów. Reunion to także... Riwiera Śródziem. & Korsyka Riwiera Śródziem. & Korsyka Francuskiej Riwiery Śródziemnomorskiej nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi słońca, plaży i przepięknych widoków. Cudowne piaszczyste plaże sąsiadują tu ze starymi, uroczymi miastami takimi jak Sete, Agde czy Perpignan. Możesz tu... Rodan Rodan Rodan Alpejski to region w południowo-wschodniej Francji , będący jednocześnie drugim co do wielkości departamentem w kraju. Największym miastem jest Lyon , ale dużą rolę odgrywają również takie ośrodki jak Grenoble , Chambéry , Annecy czy...
Antibes Juan Les Pins Antibes Juan Les Pins Antibes Juan les Pins to miejscowość we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, położone między Cannes i Niceą. Jest to znane kapielisko i ośrodek wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym. Miejscowość posiada 25 kilometrową,... Beziers Beziers Podstawowe informacje Miasto, liczące ponad 75 000 mieszkańców, położone jest w południowej części Francji, w rejonie Langwedocja . To miejsce idealne na wakacje dla miłośników wina oraz historii. Tych bowiem dwóch elementów na pewno w... Borgo Borgo Położenie Borgo to typowo turystyczna miejscowość wypoczynkowa , położona w odległości 25 km od miasta Bastia , w departamencie Górna Korsyka . Kurort znajduje się w północnej części wyspy. Do Borgo najlepiej dostać się drogą... Cannes Cannes Warto wybrać się do Cannes choćby na jednodniową wycieczkę, by popatrzeć na piękne przystanie, zatoki, wzgórze Le Suquet na zachodzie i promenadę biegnącą wzdłuż słonecznej plaży, na której opalają się tłumy ludzi. Cannes zdobyło sławę dzięki... Carnoux en Provence Carnoux en Provence Podstawowe informacje Carnoux en Provence jest niewielkim turystycznym miasteczkiem w południowo-wschodniej Francji, na Lazurowym Wybrzeżu . Region, do którego to miejsce przynależy - Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże , graniczy w... Frejus Frejus Tętniące życiem Frejus leży pomiędzy St. Tropez i Cannes. Miasto słynie z piaszczystych plaż , jednych z najlepszych na Lazurowym Wybrzeżu. Początki Frejus sięgają czasów Juliusza Cezara. Do dziś zachowały się fragmenty akweduktu i fortyfikacji... Golfe Juan Golfe Juan Podstawowe informacje Na słynnym Lazurowym Wybrzeżu , pośród błękitnych wód otaczających Francję, leży niewielkie, do niedawna nikomu nieznane turystyczne miasteczko - Golfe Juan . Kurort znajduje się nad zatoką Juans les Pins, w... Grasse Grasse Grasse to miasto i gmina położona we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże , w departamencie Alpy Nadmorskie . Począwszy od XVIII wieku miasto słynie z wytwórni perfum . Jest zarazem francuskim jak i światowym centrum produkcji... Grimaud Grimaud Lazurowe Wybrzeże (Cote d’Azur), rozsławione w latach 50. XX wieku przez takie gwiazdy francuskiego kina, jak Brigitte Bardot i Louis de Funes , onieśmiela dziś przepychem luksusowych hoteli i wszechobecnością milionerów spędzających... La Londe les Maures La Londe les Maures La Londe Les Maures to miejsce, w którym wakacje zdecyduje się spędzać coraz więcej turystów z całego świata. Z jednej strony widzimy masyw Maurów (Massive des Maures) a z drugiej sławne Złote Wyspy ( lles d'Or ). Francja od lat przyciąga... Linguizetta Linguizetta Narbonne Narbonne Narbonne jest miejscowością oraz gminą w regionie Langwedocja-Roussillon w departamencie Aude . W starożytności miasto to było stolicą rzymskiej prowincji Gallia Narbonensis. Narbonne jest najstarszym miastem w regionie. Powstało ono w II... Port Cogolin Port Cogolin Cogolin - miasteczko prowansalskie leżace 10 km od St Tropez u podnóża łańcucha górskiego "Des Maures", rozciągające się na zielonych polach i winnicach aż do samego morza. Miasteczko znane z produkcji dywanów i przemysłu fajczarskiego. Port... Saint Aygulf Saint Aygulf Położenie Przepięknie położona na Lazurowym Wybrzeżu wypoczynkowa miejscowość Saint Aygulf zaprasza wszystkich spragnionych wakacyjnego wytchnienia. Kurort znajduje się nad południowym wybrzeżu Francji (w regionie... Saint Pierre La Mer Saint Pierre La Mer Francja, wakacje, surfing Saint Pierre La Mer to malutka nadmorska miejscowość, która leży w samym centrum zatoki Lion , u podnóża gór La Clape, w południowej Francji. Miasteczko położone jest między Narbonne a Beziers. Co... Saint Raphael Saint Raphael Saint Raphael to miejscowość i gmina położona we Francji, w regionie Prowansja - Alpy - Lazurowe Wybrzeże oraz w departamencie Var . Usytuowana jest w malowniczej zatoce Fréjus. Gmina Saint Raphael zawiera aż 36 km wybrzeża Morza... Valras Valras Valras to urocze miasteczko położone w Langwedocji nad Zatoką Lwią. Jeśli kochasz łowić ryby, delektować się owocami morza, grać w tenisa albo jeździć na rowerze, jest to wymarzone miejsce dla Ciebie. Tętniąca życiem miejscowość słynie ze... Vendres Vendres Podstawowe informacje Idealnym miejscem na wakacje jest mała miejscowość w południowej części Francji. Położony nad Morzem Śródziemnym , w regionie Langwedocja-Roussillon , port rybacki Vendres to wymarzone miejsce na odpoczynek.... Vic la Gardiole Vic la Gardiole Vic la Gardiole to niewielka, nadmorska miejscowość położona w pobliżu Montpellier - wspaniałego historycznego miasta z siedzibą renomowanego uniwersytetu z XIII wieku liczące obecnie 240 tyś. mieszkańców. Piękne okolice, bliskość morza,... Villeneuve La Salle Villeneuve La Salle Villeneuve La Salle to często odwiedzana wioska zarówno latem jak i zimą, położona częściowo w gminie La Salle. Duża, komercyjna część La Villeneuve znajduje się w południowo - zachodniej części drogi głównej z olbrzymim parkingiem, sklepami,...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Francja » Lazurowe Wybrzeże » Grasse » Residence des Parfums
Lidia (Mława, 2012-02-17) - Średnia ocena: 4.0
Apartamenty są bardzo ładnie położone, leżą na wzgórzu i mają przepiękny widok. Samo miasteczko jest dosyć duże. Wieczorami jest gdzie wyjść, jest wiele restauracji i lokalnych knajpek. Jest też duży port, który warto zobaczyć. Same apartamenty są całkiem ładne. Jest w nich sporo miejsca. Mają pełne wyposażenie, więc nie ma potrzeby nic ze sobą zabierać. Obsługa była bardzo miła.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Grasse » Residence des Parfums
Marianna (Wrocław, 2012-02-14) - Średnia ocena: 4.0
Pokoje są całkiem przyjemne. Są przede wszystkim bardzo ładnie położone - leżą na wzgórzu skąd jest przepiękny widok. Same pokoje są przestronne, gustownie urządzone. Jest w nich czysto, ręczniki wymieniano na bieżąco. Apartamenty są w pełni wyposażone - w kuchni są wszelkiego rodzaju garnki, patelnie, sztućce, czajnik itp. Nie ma potrzeby nic ze sobą zabierać. Basen jest nie za duży, ale czysty. Samo miasteczko jest urocze.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Grasse » Residence des Parfums
Kazimierz (Wałcz, 2012-02-03) - Średnia ocena: 4.2
Apartamenty są całkiem ładne, przestronne i mają podstawowe wyposażenie. Mają bardzo ładne położenie - leżą na wzgórzu, skąd jest przepiękny widok. Samo miasto jest dosyć duże, są miejsca które warto obejrzeć. Jest to miejsce, które słynie z wytwórni perfum, więc warto wybrać się na zakupy. Apartamenty są czyste, były na bieżąco sprzątane. Basen na terenie obiektu jest czysty, nie duży. Obsługa była miła.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Grasse » Residence des Parfums
Jolanta (Człuchów, 2012-01-19) - Średnia ocena: 3.9
Apartamenty są całkiem miłe, ładnie położone na wzgórzu - mają przepiękny widok. Jest blisko lotnisko i port dla promów i jachtów. Pokoje są dobrze wyposażone (w zasadzie nic nie trzeba ze sobą zabierać). Do centrum miasteczka jest nie daleko. Jest tu dużo do zwiedzania (wiele atrakcji, zabytków). Do tego wszystkiego jest dużo restauracji, sklepów i straganów (warto poszukać "okazji zapachowej/perfum" - bo to właśnie z wytwórni perfum słynie Grasse). Basen nie jest za duży, ale był czysty. Leżaki przy basenie nie są płatne. Obsługa była miła.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Golfe Juan » Residence Open Golfe Juan
Matylda (Lublin, 2012-01-16) - Średnia ocena: 5.0
Wakacja na 10. Super byliśmy bardzo zadowoleni. Okolica cudna. Niesposób było się nudzić. Nieziemsko piękne zakątki w okolicy apartamentu. Sam apartament też bardzo fajny, ładne mebelki, ładny widoczek, łazienki wporządku. Bylismy z znajomymi im się też badzo podobało. Rewelacja w 100%.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Golfe Juan » Residence Open Golfe Juan
Mariola (Mrozy, 2011-12-02) - Średnia ocena: 3.8
Dobre miejsce dla osób chcących odwiedzić Lazurowe Wybrzeże ale cenią sobie niezależność. Apartamenty wyposażone wystarczająco na nocleg i prosty posiłek a położenie dobre na zwiedzanie okolic. My wypoczęliśmy a zarazem korzystaliśmy ze wszelkich dobrodziejstw francuskiego wybrzeża.
Francja » Lazurowe Wybrzeże » Vic la Gardiole
Anna (Mława, 2012-02-03) - Średnia ocena: 3.4
To baaaaardzo spokojna miejscowość, bez jakiejkolwiek rozrywki - w zasadzie nic się tu nie dzieje. Okolica jest bardzo ładna, plaże również. Wszystko to zachęca do spacerów, bądź błogiego wylegiwania się. Jest to miejsce dla osób, które szukają miejsca do odpoczynku. Natomiast Ci, którzy chcieliby cokolwiek zobaczyć, bądź nawet wyjść do restauracji to mogą podjechać do Narbonne, które jest blisko położone.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Vic la Gardiole
Teresa (Frombork, 2012-01-30) - Średnia ocena: 3.1
Można tu tylko znaleźć ciszę i spokój. Sama miejscowość jest bardzo ładna, ma przepiękne plaże. Niestety nic szczególnie specjalnego dla turystów nie tutaj nie ma. Co prawda my szukaliśmy spokojnej miejscowości, i rzeczywiście można tu wypocząć. Jeśli ktoś szuka jakichkolwiek rozrywek to można podjechać do pobliskiego Narbonne - tutaj jest trochę większy ruch turystów. Raczej dla tych, co szukają spokoju.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Saint Pierre La Mer
Jakub (Tychy, 2012-01-27) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowość jest raczej spokojna. Niewiele się tu dzieje. Od strony morza wieją tu zimne wiatry, z których korzystają Ci którzy lubią sporty wodne (surfing, kitesurfing, skutery wodne). Plaże są tu bardzo ładne, piaszczyste. Przy wybrzeżu jest deptak ze sklepami i restauracjami. Tu można odpocząć, natomiast jeśli ktoś szuka przy najmniej odrobiny rozrywki to proponuję podjechać do pobliskiego Narbonne, gdzie odbywają się liczne imprezy. My w pełni tu wypoczęliśmy.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Vic la Gardiole
Wiola (Opole, 2012-01-27) - Średnia ocena: 3.7
Długo szukaliśmy spokojnej miejscowości, ale też takiej skąd moglibyśmy dojechać jeśli "zatęsknimy" za rozrywką. Przypadkowo wpadliśmy na Vic la Gardiole. Okazało się, że jest to świetne miejsce, żeby wypocząć, bo w zasadzie nic się tu nie dzieje. Są tu piękne, piaszczyste plaże i spokój, cisza. W zasadzie nic się nie dzieje - w pełni tu wypoczęliśmy. Raz odwiedziliśmy pobliskie Monpellier - też jest ładne, trochę więcej było tu atrakcji. Polecam Vic la Gardiole osobom, które chcą się wyciszyć i odpocząć.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Vendres
Adrian (Jaworze, 2012-01-23) - Średnia ocena: 3.9
Wspaniały mały porcik, odwiedziliśmy go w wakacje w trakcie naszego rejsu. Po małej przystani z Banyuls, Port Vendres jest najbliżej francuskiego portu do granicy z Hiszpanią. Jest to dobre miejsce na krótki odpoczynek i spróbowanie wyśmienitych win Côtes de Roussillon czy przepysznych deserów.

Francja » Lazurowe Wybrzeże » Antibes Juan Les Pins
Kamila (Brzeg, 2012-01-23) - Średnia ocena: 4.7
Piękne piaszczyste plaże, sklepiki, promenada, restauracje, urocze uliczki samego miasta, port blisko Cannes i Nicei to tylko parę z licznych plusów tego miejsca. Byliśmy tam w nasza podróż poślubną ale chętnie jeszcze kiedyś wrócimy.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl