Ile de France

Francja
Położenie

      Francuski region, o powierzchni ponad 12 tys. km2, zamieszkany przez ponad 11 mln mieszkańców - Ille de France. To największa francuska aglomeracja, składająca się z 8 departamentów (1281 gmin). Największe miasta to Paryż, Neuilly-sur-Seine, Wersal czy Saint Denis. Ille de France to bardzo ważny ośrodek kulturalny i przemysłowy. Region ten jest siedzibą wielu ważnych fabryk - znajduje się tutaj m.in. fabryka marek Peugeot, Renault czy Citroën. Wycieczka do Ille de France to wspaniała przygoda, w czasie której zobaczyć można najsłynniejsze zabytki świata, takie jak Wieża Eiffla, Luwr czy Wersal. To także okazja do wizyty w jednym z parków rozrywki: Disneyland Resort Paris czy Parku Asterixa.

Historia

      W 1956 roku Francja przeszła reformę administracyjną, w wyniku której podzielono kraj na 21 regionów - miało to przyczynić się do rozwoju ekonomicznego i gospodarczego. W roku 1965 region paryski podzielony został na 8 dystryktów (10 lat później region nazwany zostanie: Ille de France). Od tego czasu Ille de France prężnie się rozwija - w regionie wytwarza się 30% produktu narodowego brutto Francji. Przyczyniają się do tego ogromne walory turystyczne oraz dobrze prosperujące zakłady przemysłowe.

Zabytki

      Bogactwo zabytków zachwyca każdego, kto przybywa na wakacje do regionu Ille de France. W czasie kilkudniowego pobytu z pewnością uda się zobaczyć najważniejsze obiekty i miejsca, takie jak - Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Katedrę Notre Dame, wzgórze Montmartre czy Panteon. Bez względu na porę, tutaj nie można się nudzić - jak wiadomo: Paryż nigdy nie zasypia!
      Warto poświęcić jeden dzień na wycieczkę do pobliskiego Wersalu (ok. 20 km od Paryża). Ten XVII-wieczny pałac Ludwika XIV, z oszałamiającym kompleksem ogrodowo-parkowym, olśniewa swym niezwykłym bogactwem i przepychem.
Pokaż cały opis

      Niezwykłe Ile de Francemiejsce na turystycznej mapie regionu Ille de France to fascynująca miejscowość Provins (ok. 80 km od Paryża). Wszystko za sprawą rewelacyjnej, średniowiecznej zabudowy - mury obronne i baszty z XII wieku urzekają monumentalnością. W 2001 roku miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
      Kolejnym ważnym zabytkiem regionu Ille de France jest jedna z największych we Francji rezydencji królewskich, która wybudowana została w miejscowości Fontainebleau (ok. 60 km od Paryża). Olśniewający zespół pałacowo-parkowy powstał w XII wieku, jednak kolejni władcy rozbudowywali go i dekorowali zgodnie z modą panującą w danej epoce. Współcześnie podziwiać możemy majestatyczną rezydencję, która wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzea i galerie

      Wakacje w Ille de France to okazja, aby odwiedzić najsłynniejsze muzea świata. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Luwru (ponad 60 tys. m2 powierzchni). Fascynująca kolekcja dzieł sztuki- ponad 350 tys. eksponatów - oczaruje każdego, kto zdecyduje się chociaż na krótką wizytę w tym Ile de Franceniezwykłym miejscu.
      Miłośnicy malarstwa impresjonistycznego powinni udać się do Muzeum Orsay. Znajdują się tutaj kolekcje dzieł słynnych malarzy - Degas, Monet, Manet, Gauguin, Cezanne - cała śmietanka wybitnych mistrzów pędzla.
      Z kolei wizyta w Centrum Pompidou to okazja do obcowania ze sztuką współczesną. Muzeum zachwyca oryginalną i nowoczesną konstrukcją budynku. We wnętrzu na odwiedzających czekają: rewelacyjne wystawy, interesujące instalacje i prace (m.in. Picasso, Warhol).
      Pasjonatom sztuki afrykańskiej i azjatyckiej polecamy wizytę w Muzeum Branly. Zobaczyć tutaj można ponad 250 tysięcy eksponatów pochodzących z Afryki, Azji i Oceanii. Multimedialne rozwiązania pozwalają na lepsze poznanie tych egzotycznych kultur: można tutaj posłuchać muzyki, obejrzeć interesujące fotografie i filmy. Wizyta w muzeum z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Parki rozrywki

      Na przedmieściach Paryża, w Marne-la-Vallée, znajduje się zaczarowany świat Ile de Francebajek Walta Disneya - Disneyland Resort Paris. Ten założony w 1992 roku niesamowity park rozrywki, zachwyca ogromem atrakcji, które czekają na tych najmłodszych i tych trochę starszych turystów. Park podzielony jest na kilka tematycznych części, znajdziemy tutaj m.in. Krainę Przygody, Krainę Fantazji, Dziki Zachód. Spacerując po głównej ulicy, spotkać można znane z bajek postaci. Na terenie parku funkcjonuje również kino, gdzie można oglądać bajki, prosperują liczne sklepiki z pamiątkami, a przede wszystkim - fantastyczne karuzele!
      Kolejne interesujące miejsce to Park Asterixa (założony w 1989 roku). W parku na odwiedzających czekają liczne atrakcje, związane z przygodami Asterixa i jego przyjaciół. Kolejki górskie, nowoczesne zjeżdżalnie, nawiedzony dom, tory wyścigowe - to tylko niektóre propozycje na spędzenie czasu w tym fascynującym miejscu, do którego zjeżdżają fani bohaterów tej francuskiej kreskówki oraz przede wszystkim - amatorzy dobrej zabawy!
      Miłośników podglądania przyrody z pewnością zachwyci wizyta w Aquarium Sealife. To nowoczesne akwarium, otwarte w 2001, pozwala na obserwację fascynującego morskiego życia. Ile de FranceTropikalne ryby, rekiny, koniki morskie, meduzy - to tylko niektórzy mieszkańcy, których możemy podglądać w czasie wizyty w tym niezwykłym miejscu.
      Zobaczyć najważniejsze zabytki Francji w jeden dzień? Tak, to jest możliwe! Wystarczy udać się do jednego z największych parków miniatur w Europie, do France Miniature w miejscowości Élancourt (ok. 30 km od Paryża). Na powierzchni ponad 5 ha znajduje się 160 najsłynniejszych francuskich obiektów i miast, odtworzonych w skali 1:30, m.in. Wieża Eiffla, Wersal, Lourdes, Saint Tropez. Fascynujący spacer po parku miniatur to niezapomniana przygoda dla całej rodziny!

Zakupy

      Miłośnicy zakupowego szaleństwa będą z pewnością zachwyceni ogromną liczbą sklepów, pasaży, alejek handlowych - zakupy w Ille de France to niezapomniana przygoda! Najsłynniejszy dom handlowy Paryża - Printemps - zaprasza na fascynującą wycieczkę po butikach, sklepikach i kawiarenkach. Printemps zachwyca olśniewającym wnętrzem - znajduje się bowiem w budynku, zbudowanym w secesyjnym stylu, z fenomenalną szklaną kopułą, pokrytą witrażami.
      Warto Ile de Francewybrać się do Passage Brady, nazywanym "Małymi Indiami Paryża". To niezwykłe miejsce oczaruje egzotyczną atmosferą, indyjskimi towarami oraz restauracjami, gdzie serwuje się typowe hinduskie dania.
      Koniecznie odwiedzić należy sklep Ferdinanda Hédiarda, który został założony w 1854 roku, w paryskiej dzielnicy Madeleine. Miejsce to słynnie z rewelacyjnych produktów spożywczych, m.in. ze znakomitych dżemów, herbatników, czekoladek, kawy (ponad 250 gatunków) oraz wina.
      Paryż, będąc światową stolicą mody, może poszczycić się rewelacyjnymi butikami. Swoje siedziby mają tutaj słynni projektanci, a ich najnowsze kolekcje podziwiać można, spacerując wzdłuż wystawowych okien.
      To tylko kilka propozycji miejsc, które odwiedzić powinien prawdziwy pasjonat zakupów. Wiele innych fascynujących sklepów czeka na turystów, którzy zdecydują się na spędzenie swoich wakacji w tym niezwykłym francuskim regionie.

Transport

      Region może poszczycić się jednym z największych węzłów komunikacyjnych na świecie. Aglomerację Ille de France obsługuje 11 lotnisk. Najważniejszym jest lotnisko im. Charles'a de Gaulle'a (jedno z największych lotnisk w Europie i na świecie, obsługuje 59 mln pasażerów rocznie). Inne popularne lotniska to Orly (23 mln pasażerów rocznie) i Beauvais (ok. 2 mln pasażerów rocznie).
      Popularnym środkiem transportu jest kolej - bardzo dobrze rozwinięta sieć pociągów TVG, jak również kolej miejska RER i jedna z najstarszych kolei na świecie: Metropolitain (założona w 1900 roku).
      Zadowoleni powinni być także kierowcy samochodów - ponad 2000 km znakomitych dróg, a w samej aglomeracji Ille de France - ponad 800 km autostrad.
      Świetne rozwiązania komunikacyjne sprzyjają odkrywaniu tego fascynującego regionu w sposób łatwy i przyjemny.

Pogoda

      W regionie panuje umiarkowany klimat atlantycki. Charakteryzuje się on łagodną zimą - temperatury wahają się od +2 do +4°C oraz ciepłym latem - w miesiącach letnich temperatura osiąga wartość od 24 do 29°C. Pogoda w Ille de France zachęca więc do zwiedzania miast oraz do wycieczek na łono natury.

Noclegi

      Aglomerację Ille de France co roku odwiedza ponad 45 mln turystów. Na odwiedzających czeka tutaj świetna infrastruktura turystyczna oraz bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa - zapotrzebowanie na noclegi jest ogromne, dlatego powstaje coraz więcej miejsc noclegowych. Wachlarz opcji noclegowych jest więc bardzo duży: luksusowe hotele o wysokim standardzie (w opcji All Inclusive), komfortowe apartamenty, pensjonaty, kwatery prywatne, hostele i schroniska - do wyboru, do koloru!
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Akwitania Akwitania Alpy Francuskie Alpy Francuskie Alpy Francuskie , które ciągną się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia uważane są za najpiękniejszy łańcuch górski w Europie i jeden z najbardziej malowniczych na świecie. Panujący w nich klimat jest... Alzacja Alzacja Są ludzie, którzy wakacje kojarzą z piaszczystą plażą , szumem fal, egzotycznymi wyspami, ale są i tacy dla których wypoczynek nie jest równoznaczny z leniuchowaniem i dlatego wybierają aktywną formę spędzania wolnego czasu. Dla nich właśnie... Bretania Bretania Gujana Francuska Gujana Francuska Langwedocja Roussillon Langwedocja Roussillon Położenie       Region Langwedocja Roussillon to jeden z 26 regionów administracyjnych Francji . Położony jest na południu kraju: od zachodu graniczy z Hiszpanią , a od południa z Morzem Śródziemnomorskim .... Lazurowe Wybrzeże Lazurowe Wybrzeże Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d Azur), nazywane również Francuską Riwierą , to leżący w Prowansji fragment wybrzeża Morza Śródziemnego, rozciągający się od miasta Cassis do granicy włoskiej. Jest to najważniejszy region turystyczny Francji,... Midi Pyrenees Midi Pyrenees Owernia Owernia Reunion Reunion Położenie        Reunion to wyspa położona na Oceanie Indyjskim, ok. 700 km od Madagaskaru i 160 km od Mauritiusu . Jest najdalej na zachód wysuniętą częścią archipelagu Maskarenów. Reunion to także... Riwiera Śródziem. & Korsyka Riwiera Śródziem. & Korsyka Francuskiej Riwiery Śródziemnomorskiej nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi słońca, plaży i przepięknych widoków. Cudowne piaszczyste plaże sąsiadują tu ze starymi, uroczymi miastami takimi jak Sete, Agde czy Perpignan. Możesz tu... Rodan Rodan Rodan Alpejski to region w południowo-wschodniej Francji , będący jednocześnie drugim co do wielkości departamentem w kraju. Największym miastem jest Lyon , ale dużą rolę odgrywają również takie ośrodki jak Grenoble , Chambéry , Annecy czy...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl