Region Sztokholm

Skandynawia
Położenie i klimat

      Sztokholm jest jednym z 21 regionów terytorialnych Szwecji. Podzielony jest na 26 gmin i leży nad zatoką Saltsjön (morze Bałtyckie) i jeziorem Mälaren (Melar). Głównym miastem regionu i jego siedzibą jest Sztokholm - równocześnie stolica Szwecji. Miasto położone jest na 14 wyspach połączonych ze sobą 53 mostami a sama nazwa Sztokholm oznacza właśnie "miasto między mostami". Cały region stołeczny obejmuje aż 24000 wysp, wysepek i przybrzeżnych skałek. To ciekawe położenie spowodowało, że rejon ten zyskał nazwę "Wenecji Północy". Stolica Szwecji uważana jest za jedno z najpiękniejszym stolic europejskich, gdzie przyroda harmonijnie współgra z architekturą. Ze względu na położenie na północy, klimat miasta jest silnie zróżnicowany i uzależniony od pory roku. Charakteryzuje się długą i mroźną zimą i dość ciepłym latem.

Historia

      Sztokholm pojawia się po raz pierwszy w staro-skandynawskich sagach pod nazwą Agnafit. Pierwsze udokumentowane dowody na istnienie miasta znajdują się w kronice Eriks Krönikan napisanej na początku XIV wieku. Według tych zapisów miasto zostało założone przez jarla Szwecji Birgera Magnussona w 1252 roku. Wzniósł on na terenie miasta wieżę Trzy Korony (Tre Kronor), która nadal funkcjonuje jako symbol Szwecji znany na całym świecie. Za jego rządów miasto stało się znaczącym ośrodkiem handlu.
      Wiek XIV naznaczył się w historii Szwecji jak i całej Skandynawii tzw. unią kalmarską zawartą w 1397 pomiędzy Szwecją, Danią i Norwegią, której efektem było uznanie przez te państwa wspólnego monarchy duńskiego - Eryka Pomorskiego. Unia przetrwała prawie 200 lat i ostatecznie rozpadła się 6 czerwca 1523 kiedy królem Szwecji został wybrany Gustaw I Waza. Nowy władca - reformator rozpoczął świetlany okres w dziejach państwa i miasta. Za jego panowania ukształtowały się instytucje państwowe (rada królewska Riksrad, sejm stanowy Riksdag), a Szwecja stała się potęgą bałtycką i państwem liczącym się w Europie. Od jego panowania siedzibą władców stał się zamek Tre Kronos, który przebudował na renesansowy pałac. Po wielkim pożarze pod koniec XVII wieku został odbudowany i do chwili obecnej jest siedzibą rodziny królewskiej. Pod koniec XVIII wieku w Sztokholmie została założona przez Gustawa III słynna Akademia Szwedzka.
Pokaż cały opis

      Wiek Region SztokholmXIX i XX to dalszy rozkwit kulturalny i ekonomiczny miasta. Dzięki neutralności jaką zachowała Szwecja podczas II wojny światowej Sztokholm nie został zniszczony i po dzień dzisiejszy można podziwiać jego piękną architekturę.

Zabytki

      Zwiedzanie miasta można rozpocząć od najstarszej jego części czyli Starówki (Gambla Stan). Stare Miasto obejmuje swoim zasięgiem 4 wyspy i po dzień dzisiejszy można podziwiać jego średniowieczny charakter, brukowane wąskie uliczki i piękne kamienice. Najważniejszym elementem tej części miasta jest plac główny (Stortorget). We wczesnym średniowieczu znajdowało się tam targowisko i studnia - która stoi tam do dnia dzisiejszego. Na placu znajduje się XVIII budynek Akademii Szwedzkiej, która co roku ogłasza nazwiska laureatów nagrody Nobla. Najstarszą budowlą jest tutaj katedra św. Mikołaja (Storkyrkan). Katedra ma prawie 700 lat i jest gotycką budowlą z pięknymi sklepieniami łukowymi i organami. Jest też miejscem wszystkich uroczystości dworskich.
      Zwiedzając zakątki Starego Miasta warto również zajrzeć Domu Magnatów (Riddarhuser) na Wyspie Magnatów. Jest to dawne miejsce obrad parlamentu. Region SztokholmWyspa kryje w sobie też jeszcze jedno bardzo ważne miejsce - kościół franciszkanów (Ridderholms Kyrkon), w którym są pochowani prawie wszyscy władcy Szwecji.
      Obowiązkowym punktem zwiedzania Sztokholmu jest Pałac Królewski (Kungliga Slottet). Wejścia do pałacu strzegą żołnierze gwardii, a atrakcją dla turystów jest z pewnością uroczysta zmiany warty. Najstarsze wnętrza pałacowe pochodzą z XVII wieku, a łącznie znajduje się tam 608 komnat. Ciekawym pomieszczeniem jest gabinet króla Oskara II, w którym nie zostało nic zmienione od 1907 roku.
      Będąc w stolicy Szwecji koniecznie trzeba zobaczyć ratusz (Stadtshuset). Jest to stosunkowo młody budynek, bo został zbudowany w 1923 roku ale przez te niespełna 100 lat stał się wizytówką Szwecji. W sali błękitnej Ratusza odbywają się coroczne przyjęcia wydawane przez rodzinę królewską na cześć laureatów nagrody Nobla.
      Warto udać się także na wyspę Djurgarden gdzie znajduje się najstarszy na świecie skansen. Autorem tego pomysłu był żyjący pod koniec XIX wieku Artur Hazelius, który postanowił utrwalić oryginalny, przedindustrialny styl życia w Szwecji. W tej części Sztokholmu znajduje się również muzeum poświęcone twórczości znanej szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren.
      Sztokholm może również poszczycić się najdłuższą galerią sztuki na świecie czyli metrem (Tunnelbana). Sztokholmska kolej podziemna jest ozdabiana przez artystów od 1957 roku aż po dzień dzisiejszy. Warto, za cenę biletu, obejrzeć tą jedyną w swoim rodzaju galerię.

Dojazd i baza noclegowa

      Do Sztokholmu możemy dojechać samochodem, dolecieć samolotem lub dopłynąć promem. Najlepszym jednak chyba środkiem transportu będzie samolot, którym najszybciej i najwygodniej dostaniemy się do miasta. Przy wyborze tej opcji trzeba jednak pamiętać, ze tanie linie lotnicze lądują zwykle na oddalonym o 100 km od miasta lotnisku Skavsta. Z lotniska można dojechać do Sztokholmu pociągiem podmiejskim.
      Sztokholm ma do zaaferowania dla swoich gości szeroki wachlarz propozycji noclegowych. Od eleganckich hoteli w centrum, poprzez hotele średniej kategorii, aż po zaciszne pensjonaty i usytuowane w atrakcyjnych miejscach hostele i kempingi. Można również skorzystać z noclegu w jednym z niewielkich pensjonatów rozrzuconych po sztokholmskim archipelagu.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl