Region Reykjavik

Skandynawia
Soczysta zieleń, piękne krajobrazy, spowite mgłą przestrzenie, gejzery, para z gorących źródeł - wszystko to sprawia, że krajobraz Islandii jest niezwykle tajemniczy i piękny. Legenda głosi, że ta piękna wyspa, wcale nie tak lodowa jak wskazuje jej nazwa, została tak nazwana, żeby zniechęcić licznie przybywających na nią turystów. Mieszkańcy chcieli wszystkie jej zalety zachować tylko do własnej wiadomości i własnego użytku.
      Mimo wszelkich starań nie udało im się ukryć skarbów, jakie kryje wyspa. I Europejczycy i mieszkańcy Świata odkryli, że Islandia to bajkowa wyspa, na której można odpocząć, spędzić niezapomniane wakacje i przeżyć wakacje życia.

Położenie i historia

      Stolicą Islandii, a zarazem jednym z najczęściej odwiedzanych regionów jest Reykjavik. To miasto położone w zachodniej części wyspy - nad Zatoką Faxa. Stolicę zamieszkuje ponad 100 000 mieszkańców, a region niespełna 200 000.
      Region ten w IX wieku odkryli Wikingowie. Około sto lat przed nimi pierwsze kroki stawiali tu celtyccy mnisi, szukając ukojenia, spokoju i terenów sprzyjających kontemplacji. Założyli tu swoją osadę, nazywając ją Reykjavik, co tłumaczone jest jako "Dymiąca Zatoka". Nie bez powodu - w tym rejonie znajduje się kilka największych skupisk gorących źródeł i gejzerów, które parują i spowijają dymem całą okolicę. Z czasem zaczęła przyciągać coraz więcej mieszkańców, a mała osada zyskała w XVIII wieku prawa miejskie. Obecnie zamieszkuje tam 3/5 ludności całej Islandii.

Zabytki

      Reykjavik podzielony jest na 9 dzielnic, każda z nich ma coś ciekawego do zaoferowania. To nowoczesne miasto, z wszelkimi urokami współczesnej cywilizacji, które jednak nie zagubiło ducha czasu i uroku, jaki się z tym wiąże. Można tu więc zarówno skorzystać z różnorakich rozrywek, jak i poznać historię Islandii.
      Aby poznać niezwykle ciekawą historię miasta i zobaczyć jak zmieniało się na przestrzeni wieków, trzeba koniecznie zwiedzić Muzeum Miasta, położone w jego wschodniej części. W środkowej części miasta otwarto nową wystawę, która pokazuje zwiedzającym niedawno odkryte, ruiny jednej z najstarszych osad w okolicy Reykjaviku - pokazuje tradycyjne zabudowania i sposób, w jaki pierwsi mieszkańcy konstruowali swoje domy.
Pokaż cały opis

      W Region Reykjavikstarej części miasta uwagę przykuwają kamienice, pochodzące z XVIII wieku. Najstarszy z nich pochodzi z 1752 roku, przetrwał od tamtego czasu w prawie niezmienionej postaci. Do zabytków wartych zobaczenia zaliczana jest też katedra Dómkirkjan - pochodząca z 1792 roku. Organizowane są tam festiwale muzyki chrześcijańskiej. Uwagę zwiedzających przykuwa też zabytkowy budynek parlamentu, zwany Althing.
      Wszystkie te zabytkowe budynki charakteryzuje prostota i ascetyzm, co potęguje ich piękno. Dodatkowego uroku nadaje im otoczenie - położone są wokół jeziora Tjörnin.
      Spośród zabytkowych budynków wyłaniają się też inne - nowoczesne. Najbardziej charakterystyczne to XX w. ratusz, położony na sztucznej wyspie, czy kopuła na wodzie - Perlan, z częścią obrotową, a której znajduje się restauracja.

Sport i rozrywka

      Stolica Islandii to miasto, które posiada wszystkie cechy nowoczesnych metropolii - aż roi się tu od klubów, restauracji, pubów i innych miejsc, zadowalających najbardziej wybrednych i wymagających turystów. Po całym dniu zwiedzania, albo też aktywnego wypoczynku Region Reykjavikmożna spędzić niezapomnianą noc. W 2000 roku Reykjavik ogłoszony był Europejską Stolicą Kultury, co oznacza, że nie tylko wtedy, ale i w pozostałym czasie odbywa się tu mnóstwo koncertów, festiwali, pokazów, konferencji i innych tego typu imprez, promujących miasto i region.
      Zarówno okolica, jak i samo miasto zachęcają do uprawiania sportów i aktywnego spędzania wolnego czasu. Błękitna Laguna, pełna gorących źródeł, mieniąca się wszelkimi odcieniami niebieskiego, przez cały rok zachęca do kąpieli i przyciąga wielbicieli wodnych zabaw. To raj nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Pozwala oderwać się od trosk dnia codziennego, zrelaksować się i odpocząć fizycznie i psychicznie.
      Do regionu Reykjavik zalicza się siedem mniejszych gmin, z małymi miejscowościami turystycznymi, na których życie biegnie wolniej niż w stolicy. Wszystkie z nich oferują przede wszystkim aktywny wypoczynek - jazdę na rowerze, spacery w gejzerowych dolinach, kąpiele w gorących źródłach. Można tu też przekonać się na własne oczy jak żyje tradycyjna islandzka rodzina.

Kulinaria

      Kuchnia skandynawska oparta jest przede wszystkim na rybach i owocach morza. Przysmaki jakie oferowane są w lokalnych restauracjach rzadko jednak występują w innych regionach Europy. Specjałem są tu ryby przyrządzane w nietypowy sposób - suszone, kiszone, duszone. Daniem popisowym jest tu hakarl - zwany przed turystów zgniłym mięsem rekina. Cienko pokrojone mięso leżakuje przez kilka tygodni, przykryte żwirem i kamieniami. Po tym czasie jest wędzone i suszone - wydala charakterystyczny zapach, niekoniecznie akceptowany przez wyczulone nosy.
      Dla miłośników mięsa oferowana jest przede wszystkim baranina - podawana na wszelkie możliwe sposoby, z ziemniakami, kluskami lub kaszami. Specjałem tutejszych gospodyń jest bezapelacyjnie hangikjöt - wędzona baranina, okraszona gęstym sosem. Te nietypowe smaki i zapachy gwarantują niezapomniane dla zmysłów chwile.

Zakwaterowanie

      Najbogatsza oferta noclegów znajduje się oczywiście w samej stolicy. Znajdują się tu zarówno luksusowe hotele, z apartamentami oferującymi opcję all inclusive. Dla mniej wymagających oferowane są pensjonaty, małe hotele, a także kwatery prywatne.

Dojazd

      Do Islandii najłatwiej dotrzeć drogą wodną i powietrzna. Zarówno promy, jak i loty nie należą do bardzo kosztownych, a przewoźnicy oferują coraz więcej połączeń.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl