Południowa Dania

Skandynawia
Północ Europy to piękne, choć wciąż nie do końca odkryte tereny. Latem soczyście zielone, zimą jak z pocztówki - pokryte czapami miękkiego, białego śniegu. Taka też jest Południowa Dania. Każdy spędzony tam dzień przynosi niezwykłe doznania i zapada w pamięć na długo. Dla osób kochających przyrodę, sport i relaks nie ma lepszego miejsca na spędzenie urlopu. Wypoczynek i wyjątkowe wspomnienia gwarantowane!

Położenie

      Dania jest krajem zaliczanym do państw Skandynawii. Od południa graniczy z Niemcami, w jej skład wchodzi też kilka wysp, w tym największa z nich - Grenlandia i popularne Wyspy Owcze, obie uznawane za regiony autonomiczne. Półwysep, na którym leży zasadnicza część Danii to Półwysep Jutlandzki, stąd też często Danię nazywa się potocznie Jutlandią (duń. Jylland).
      Około 1/3 powierzchni zajmuje region Dania Południowa. W skład tego regionu wchodzi południowa część Jutlandii, Fionia i wyspy Langeland, Als i Ero. Jest to jeden z pięciu regionów, na jakie Dania została podzielona w 2007 roku. Wiele przewodników i publikacji turystycznych uwzględnia jeszcze stary, nieaktualny podział. Niemniej jednak jest to okolica, którą trzeba koniecznie zobaczyć. Cały region jest bowiem otoczony wodami morskimi - Bałtykiem i Morzem Północnym, a roślinność i położenie terenu niezwykle bogate i atrakcyjne. Powierzchnia Południowej Danii wynosi ok. 12 tysięcy km2, a zamieszkuje go ok. 1,2 miliona mieszkańców.

Historia

      Tereny Danii Południowej zasiedlane były już w III-IV wieku n.e. przez plemiona germańskie. Jeszcze współcześnie można spotkać tam ślady historii z tamtego czasu - w postaci zabytkowych ruin budynków, czy legend i podań ludowych. Przez wieki przez kraj pozostawał pod władaniem monarchów i do dziś oficjalną władzę w Danii sprawują królowie - obecnie królowa Małgorzata II.

Stolica

      Stolicą regionu jest miasto Vejle. Choć nie jest to największe miasto regionu, to właśnie tutaj swoją siedzibę mają wszystkie najważniejsze urzędy. Jest to portowe miasto, w okolicy którego znajduje się jeden z najpopularniejszych i najładniejszych duńskich fiordów o tej samej nazwie.
Pokaż cały opis

      Miasteczko Południowa Daniama typową zabudowę portową. Można tu spotkać urokliwe, ale skromne kamienice, a podczas spaceru po porcie posłuchać łopotu żagli na wietrze. Bogata jest tu oferta wszelkiego rodzaju sportów wodnych - można wypożyczyć jacht, łódki, kajaki i inne sprzęty wodne. Dla miłośników wylegiwania się na plaży też znajdzie się coś dobrego - wiele z plaż w samym Vejle, jak i w okolicy otrzymała niebieskie flagi - świadczą one o tym, że plaże są bajecznie piękne, czyste i doskonałe do wakacyjnego wypoczynku. Jedną z najpopularniejszych jest plaża Albuen (Albuen Beach). To niezwykle piękna, czysta i piaszczysta plaża. Dostosowana do przyjęcia zarówno rodzin z dziećmi, jak i osób niepełnosprawnych. Znajdują się na niej wypożyczalnie sprzętów, leżaków, ale też bary i inne punkty gastronomiczne. Dla tych, którzy wolą mniejsze i mniej zaludnione plaże doskonała będzie Tisrbeak Beach w północnej części Vejle.
      Będąc w okolicy Vejle koniecznie trzeba zwiedzić największe lokalne atrakcje - muzeum papieru w małej, górskiej wiosce Randboldal. Można tu własnoręcznie wykonać kartkę papieru i poznać historię tego Południowa Daniawynalazku. To doskonałe miejsce do odwiedzenia z dziećmi - nie tylko uczy, ale też bawi. Do punktów obowiązkowych należy też muzeum biżuterii, a także muzeum sztuki zachwycające ogromem barw, kolorów i pomysłów. Region obfituje też w zamki i zabytkowe kościoły, położone w tak niezwykłym otoczeniu przyrody zachwycą każdego.

Zabytki

      Lista punktów obowiązkowych i zabytków nie zamyka się na Vejle. Cały region obfituje bowiem w ślady historii przejawiające się w budynkach i ruinach.
      Na liście Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO znajduje się Królewskie Jelling - miejsce, w którym zobaczyć możemy wiele zabytków, świadczących o obecności Wikingów na tych terenach - posągi, kopce, kamienie runiczne - wszystko to przyciąga i kusi swoją magią i niezwykłą tajemniczością.
      Południowa Dania to również doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi - to właśnie tu znajduje się słynny na cały świat raj zabawkowy - Legoland.
      Na Fionii urodził się najsłynniejszy bajkopisarz na świecie - Hans Christian Andersen. Południowa DaniaW największym mieście regionu Południowa Dania - Odense - znajduje się muzeum z pamiątkami po bajkopisarzu i jego dom rodzinny. Tym miejscem zachwycą się zarówno dzieci, jak i dorośli - można bowiem poczuć tu beztroskę dziecięcych dni i poczuć się jak jedna z bajkowych postaci. Na wyspie Andersena znajduje się też wiele wartych zwiedzenia dworków, otoczonych pięknymi, zadbanymi parkami. To doskonałe miejsce na oddech i relaks. Tutaj również koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Egeskov - różowy, z ogromną ilością wieżyczek i wież, otoczony wodą - sprawia niesamowite wrażenie i przenosi nas w odrealniony świat bajki.
      Wyspa Langeland - kolejny punkt na liście - znajdowała się na szlaku kupieckim. Jej typowa zabudowa i piękne kupieckie kamienice pozostały do dziś - przerobione na kawiarnie i restauracje cieszą ciało i duszę.
      Alternatywą dla dnia pośród zabawek jest odwiedzenie Parku Lwów w Givskud - to ogromne obszary, na których znajduje się ponad 1000 gatunków dzikich zwierząt. Można tu poruszać się własnym transportem, jak i skorzystać z oferowanych przez park autobusów.

Sport i inne atrakcje

      Dla Południowa Daniatych, którzy od zwiedzania wolą aktywny wypoczynek region ten jest doskonały. Można tu zarówno uprawiać niemalże wszystkie sporty wodne - żeglarstwo, kajakarstwo, surfing, czy windsurfing, ale też przemierzać piękne okolice na wypożyczonym rowerze. Dla żądnych adrenaliny doskonałą propozycją jest wspinaczka - zarówno po naturalnych wzniesieniach, jak i po fiordach.

Kulinaria

      Dania to nie tylko niezwykłe widoki, doskonałe miejsce do uprawiania sportów, ale też możliwość zasmakowania w tamtejszej kuchni. Podstawą wyżywienia są oczywiście ryby i owoce morza pod każdą postacią. Smażone, wędzone, pieczone, suszone i kiszone - w takich formach zjemy śledzie, łososia, pstrąga, flądry, czy dorsza. Nie zabraknie też takich przysmaków jak krewetki, czy kalmary. Na duńskim stole nie brakuje też mięs - wieprzowiny, wołowiny, baraniny. To stąd pochodzą popularne też w polskiej kuchni frykadelki.
      Wśród dodatków do dań znajdziemy te tradycyjne dla naszej kuchni - jak ziemniaki, marchew, ale też niespotykany u nas jarmuż, który dodawany jest niemal do wszystkich dań głównych.
      Co ciekawe - w duńskiej kuchni występuje tzw. frokost (podobiadek) - odpowiednik zachodniego lunchu, spożywany między 11.30 a 13.00. To połączenie ciężkiego śniadania z lekkim obiadem.
      Będąc w Południowej Danii koniecznie trzeba też spróbować tamtejszego ciemnego, ziarnistego chleba - tzw. rugbrod. Jest on dodatkiem do niemal wszystkich potraw, a jego smak warty jest nawet najbardziej wysublimowanych kubków smakowych.

Noclegi i dojazd

      Region przygotowany jest na przyjęcie dużej liczby turystów. Wiele z miejscowości to nadmorskie kurorty, oblegane przede wszystkim latem - wtedy też można znaleźć noclegi zarówno w ekskluzywnym hotelu oferującym apartamenty z opcją all inclusive, jak i na nadmorskim campingu, których latem otwiera się wiele. Równie atrakcyjną ofertą są schroniska - vandrerhjem.
      Mieszkańcy oferują też kwatery prywatne - wbrew temu co mówi się o zimnym podejściu i niewielkim temperamencie Duńczyków - spotkać się można w nich z ciepłym, rodzinnym przyjęciem. Istnieje również możliwość wynajęcia całego domu letniskowego - przy wyjeździe większą grupą jest to jeden z najbardziej opłacalnych noclegów.
      Dojazd do Południowej Danii nie stanowi żadnego problemu. Dla dysponujących własnym środkiem transportu w postaci samochodu proponujemy podróż samochodem przez Niemcy. Można również skorzystać z oferty przewoźników autokarowych.
      Doskonałym sposobem na dotarcie, z jednoczesną możliwością podziwiania siły i uroków morza są promy Polferries i Skandline. Dla chcących zaoszczędzić na czasie proponujemy podróż samolotem.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl