Urokliwa przyroda, porażające pięknem
góry, rwące potoki i burzliwe morze - wszystko to znaleźć można w
Skandynawii, zwanej Królestwem Północy.
Zimą doskonała dla miłośników
białego szaleństwa w każdym wydaniu,
latem fascynująca i polecana tym, którzy kochają spacery, zieleń i świeże powietrze. To również świetne miejsce dla smakoszy ryb i owoców morza i tych, którzy sami lubują się w połowach. Jednym słowem - dla każdego coś dobrego. To doskonałe miejsce na
urlop zarówno w porze zimowej, jak i latem.
Historia
Do państw Skandynawii zaliczane są wszystkie te, które znajdują się na
Półwyspie Skandynawskim, położonym na Północy Europy. Państwa te to
Norwegia,
Finlandia,
Dania i
Szwecja. Według niektórych do państw Skandynawii można też zaliczyć
Islandię - kraj położony na wyspie, ale klimatem, charakterem i kulturą zbliżony do państw Półwyspu. Wszystkie z nich - niby podobne, a jednak każde inne - oferujące inne atrakcje dla przyjezdnych, posiadające różne zabytki i kulturę. Wszystkie bezapelacyjnie warte zobaczenia.
Historia Skandynawii sięga początków naszej ery. Warunki choć trudne, nie odstraszały licznych plemion. Najbardziej znanym plemieniem historycznym, które przybyło do
Polski byli
Wikingowie. Ten dziki, nieokiełznany lud już w VIII wieku najeżdżał kraje europejskie, wykazywał się bogatą kulturą, sprytem i wysokim poziomem rozwoju.
Zabytki i zwiedzanie
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji i miejsc, które należą do obowiązkowych punktów na mapie każdego, kto chce zachwycić się należącymi do niej krajami.
W
Norwegii koniecznie trzeba zobaczyć słynne na całym świecie
fiordy, gdzie bajeczne widoki wzbudzają zarówno zachwyt, jak i przerażenie siłą przyrody. Najsłynniejsze z nich to
Sognefjorden (220km),
Hardangerfjorden (170km) i
Trondheimfjorden (130km). Koniecznie też trzeba zwiedzić stolicę
Norwegii -
Oslo. To tutaj znajduje się słynna na cały świat
Opera,
Muzeum Wikingów i
Muzeum Morskie. W środkowej części Norwegii znajdują się zabytkowe obiekty sakralne - w tym Katedra wzorowana na celtyckiej i uznawana za najbardziej wartościowy obiekt sakralny w Skandynawii.
Szwecja słynie z niezwykle uroczego krajobrazu - pasma Gór Skandynawskich spowite są zielenią i otaczającymi je jeziorami. Wzdłuż wybrzeża znajdują się natomiast niewielkie i nieco większe wyspy, z których najbardziej znane są Gotlandia i Olandia. Środkowa Szwecja to raj dla żeglarzy i innych miłośników sportów wodnych. Nie sposób pominąć też stolicy kraju ze słynnym ratuszem. To w tym sztokholmskim obiekcie wręczane są co roku statuetki Nagrody Nobla.
Finlandia słynie z Muminków, a także krainy zimna i Świętego Mikołaja - Laponii. W stolicy Finlandii - Helsinkach - warto zwiedzić siedzibę Fundacji Praw Człowieka, zabytkowe katedry i kościoły. Helsinki słyną też z licznych festiwali, teatrów i oper.
Dania to kraj bardzo zróżnicowany - należą do niego liczne wyspy, m. In. Grenlandia, czy raj dla miłośników wycieczek rowerowych - Bornholm. Koniecznie trzeba też zwiedzić stolicę - Kopenhaga słynie bowiem z pięknego nabrzeża i zabytkowej części starego miasta.
Islandia to kraj kojarzący się z zielenią, gejzerami i rajem dla miłośników sportów. To zresztą cecha charakterystyczna wszystkich krajów Skandynawii - można tu odpocząć aktywnie. Zimą jeżdżąc na nartach, łyżwach, poznając sekrety lodowców i Gór Skandynawskich. Latem natomiast można żeglować, spacerować, przemierzać Skandynawię rowerem. Istny raj dla każdego.
Kulinaria
Choć każdy z krajów należących do Skandynawii ma swój specjał, uznawany jako narodowy smakołyk, to we wszystkich tych kuchniach można znaleźć element wspólny. Tamtejsze kulinaria to przede wszystkim niezwykłe, aromatyczne i świeże dania z ryb i owoców morza. Podawane na wszelkie sposoby łosoś, śledź, dorsz czy makrela, zaspokoją nawet najbardziej wybredne podniebienia. Specjalnością są suszone ryby, które już Wikingowie zabierali na swoje wyprawy, a które dzisiaj stanowią smakołyk przyrządzany w ten sposób tylko w tym regionie Europy. Norwegowie specjalizują się w kiszeniu śledzi i łososiu na wszelkie możliwe sposoby. Z ryb przyrządzane są nawet tak nietypowe dania jak budyń.
Innym specjałem, wartym spróbowania jest mięso renifera. Podobnie jak ryby może być zarówno wędzone, smażone, suszone, jak i pieczone, czy gotowane. Podawane z mącznymi kluskami, ziemniakami i kaszami stanowi podróż w nieznane smaki i zapachy, która z pewnością zostanie zaliczona do podróży życia.
Ze względu na surowy klimat - większość przypraw została odkryta przez Skandynawów dopiero po tym, jak zaczęli plądrować cieplejsze regiony Europy. Do dziś przypraw używa się tam dość skromnie - pieprz, sól, gałka muszkatołowa - wystarczą, aby odpowiednio przyprawić podawane potrawy.
Noclegi
W całej Skandynawii baza noclegowa to niezliczona ilość miejsc w hotelach, kwaterach prywatnych, kampingach i innych, wszelkich możliwych formach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - w większych miastach znajdują się ekskluzywne hotele, z apartamentami z opcją all inclusive. Wszędzie roi się też od pensjonatów i propozycji kwater prywatnych - można tam obcować z rodowitymi Skandynawami i od podszewki poznać ich kraj i kulturę. Kampingi i kwatery prywatne to też doskonała propozycja na tańszą kieszeń.
Dojazd
Dotarcie do najczęściej uczęszczanych zakątków Skandynawii nie stanowi większego problemu. Wszystkie stolice mają połączenia z Polską drogą powietrzną. Organizowane są tanie linie lotnicze zarówno do Helsinek, Oslo, Sztokholmu, czy Kopenhagi.
Popularnym i stosunkowo tanim sposobem na dotarcie do Skandynawii jest podróż promem z portu w Trójmieście - prawie codziennie wyruszają promy do Karlskrony, czy Nynashamn (region Sztokholm), ze Świnoujścia można natomiast dotrzeć do Kopenhagi i Ronne na Bornholmie.
Nie jest problemem również dotarcie do Skandynawii autokarem, a podróżowanie po tamtejszych niezwykle dobrych i malowniczych drogach to czysta przyjemność.