Region Auckland

Nowa Zelandia
Położenie

      Auckland (język maoryski: Tamai – makau - rau, w wolnym tłumaczeniu: Przesmyk tysiąca kochanków) to największe miasto Nowej Zelandii i zarazem gospodarcza i ekonomiczna stolica kraju - większość korporacji międzynarodowych Nowej Zelandii posiada tutaj swoje przedstawicielstwo. Będzie, więc Auckland z pewnością stanowić gratkę dla tych z Was, którzy najlepiej czują się w klimacie wielkomiejskiej dżungli, w otoczeniu gigantycznych drapaczy chmur. Auckland położone jest w północno - zachodniej części Wyspy Północnej, między Morzem Tasmana (ang. Tasman Sea) a Zatoką Waitemata (ang. Waitemata Harbour, nazwa pochodzi z języka maoryskiego: Wai te mata) na Oceanie Spokojnym (ang. Pacific Ocean). Populacja całego regionu miejskiego Auckland wynosi około 1.4 mln, co stanowi 1/3 całej populacji Nowej Zelandii. Wyobraźcie sobie, jak wielka jest to metropolia. Wyjątkowym miastem czyni go także miejsce położenia u podnóża wygasłego wulkanu Eden, 643 m n. p. m. Z dwoma miejskimi portami oraz międzynarodowym lotniskiem miasto stanowi ważny ośrodek międzynarodowej wymiany handlowej. Ciekawostką jest fakt, iż Auckland jest jednym z nielicznych miast świata, które posiada dwa odrębne porty na dwóch odrębnych zbiornikach wodnych: jeden w Zatoce Manuka (ang. Manuka Harbour) na Morzu Tasmana, drugi zaś w Zatoce Waitemata na Pacyfiku. Mimo, że jest to największy teren miejski kraju, na jego specyficzny klimat i atmosferę składa się bliskość morza z jednej strony i oceanu z drugiej, oraz wielkie zróżnicowanie ras i pochodzenia mieszkających tu ludzi - od Azjatów po Europejczyków. To właśnie tutaj żyje najwięcej na świecie Polinezyjczyków. Symboliczny i niewątpliwie imponujący jest też most łączący Auckland z miastem North Shore City. Dlaczego Auckland cieszy się mianem najpiękniejszego miasta Nowej Zelandii? Chyba już ta opinia zachęca do sprawdzenia na własne oczy.

Geografia i klimat

      Auckland charakteryzuje się ciepłym klimatem, wilgotnym latem i łagodną, również wilgotną zimą. Dzienna temperatura maksymalna przypada na luty i wynosi średnio 23.7 °C. Natomiast najniższa dzienna temperatura występuje w lipcu i maksymalnie wynosi 14.5 °C. Podczas dotychczasowych obserwacji meteorologicznych zarejestrowano maksymalna temperaturę równą 30.5 °C, a minimalna wynosiła - 2.5 °C. Specyfika tutejszego klimatu oraz równie specyficzne uwarunkowania geograficzne, a także rozwinięta gospodarka regionu, sprawiają, że poziom życia tutejszych mieszkańców regularnie oceniany jest jako jeden z najwyższych na świecie. Jeśli przebywając w mieście zapragniesz zmienić otoczenie i znaleźć się na przykład na wyspie, nic prostszego! Jeden z wielu promów zabierze Cię na niezapomnianą podróż na jedną z wielu pobliskich wysepek i wysp: Waiheke, Motuihe, Rangitoto, Tiri Tiri Matangi, czy Kawau. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest wycieczka na wyspę Great Barrier. Będziecie zaskoczeni jak bardzo mogą różnić się tereny położone całkiem niedaleko od siebie. Na Great Barrier życie toczy się w zupełnie innym tempie, wyspa posiada niewielką liczę mieszkańców, którzy chcieli odciąć się od życia w wielkiej metropolii i wybrali styl wyspiarski. Wizyta na wyspie pozwala zapoznać się z jedyną w swoim rodzaju przyrodą Nowej Zelandii, zaobserwować jeden z wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Oczywiście, na terenie samego miasta Auckland, istnieje też duża ilość parków z dużą ilością zieleni, a także miejskie zoo, co potwierdza umiłowanie Nowozelandczyków do przyrody oraz ich determinację, co do próby zachowania choćby fragmentów nieskalanej ludzką ręką natury nawet w tak wielkich skupiskach, jakim z pewnością jest Auckland.
Pokaż cały opis


Auckland Region Auckland- ważny ośrodek kulturalny

      To także ważny ośrodek pielęgnujący kulturę i naukę, z największym uniwersytetem Nowej Zelandii - Uniwersytetem Auckland (ang. Auckland University, język maoryski: Te Whare Wananga o Tamaki Makaurau) oraz Politechniką. Warto nadmienić, że Uniwersytet Auckland jest najbardziej cenioną oraz otrzymującą największe dofinansowania instytucją naukowo - badawczą w Nowej Zelandii. Samo miasteczko studenckie, ze słynną wieżą zegarową, prezentującą unikalną architekturę, może uchodzić za pomnik kultury i historii narodu.
      Miejski teatr (ang. The Auckland Civic Theatre) dzięki organizowanym przedstawieniom dotyczących narodowej kultury Nowej Zelandii pozwoli Wam w nietypowy sposób odkryć to, co w niej pociągające i niepowtarzalne. Inną kulturalną atrakcją są koncerty odbywające się w miejskiej hali koncertowej. Warto też odwiedzić muzea, m. in. Muzeum Auckland (ang. Auckland Museum, znane też jako Auckland War Memorial Museum), jedno z najważniejszych muzeów Nowej Zelandii.

Historia

      Tereny znane dziś jako aglomeracja Auckland zostały zasiedlone przez rdzenną ludność maoryską już około 1350 r. Wówczas nadawały się do osiedlania dzięki żyznym glebom, dającym obfite plony. Ziemie te przyciągały coraz liczniejsze nowe plemiona maoryskie, które stworzyły tutaj liczne obwarowane wioski, nazywane w ich języku "pa". Historia Auckland, jako miasta europejskiego sięga XIX wieku i przypada na lata kolonizacji brytyjskiej. Europejczycy także zauważyli walory tych terenów i uczynili je swoją własnością, wznosząc zabudowania miejskie. Miasto zostało w początkach swojego istnienia ustanowione stolicą kraju. Cieszyło się też reputacją ośrodka skupiającego wielorybników.

Auckland miastem przyjaznym dla turystów

      Wszystkie te informacje, dowodzące niezwykłej różnorodności Auckland zachęcają do odwiedzenia turystów z całego świata. Miasto stworzyło, więc bazę noclegową oraz gastronomiczną, oferującą swoim gościom najbardziej luksusowe usługi. Warto, choć raz w życiu odwiedzić to szczególne miasto, a być może stanie się ono ulubionym i jedynym celem naszych wakacyjnych podróży!
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl