Region Central Otago

Nowa Zelandia
Central Otago to sięgający najdalej w głąb lądu region Nowej Zelandii, znajdujący się na Wyspie Południowej. Pod względem klimatu jest także, przynajmniej przez większą część roku, jej najgorętszym i najsuchszym regionem. Cechują go za to ostre, jak na wyspy pacyficzne, zimy. Słowem - tylko tutaj można doświadczyć prawdziwie kontynentalnych pór roku, z odczuwalnymi zmianami temperatur. Magiczne, górzyste krajobrazy przykuwają wzrok, zwracając uwagę bogactwem naturalnego piękna oraz wspaniałych i cennych zabytków historii. Region słynie z produkcji wina oraz z pierwszej w kraju kolei. Dojazd do Otago jest możliwy autostradą z Christchurch, Dunedin, Invercargill, Queenstown. Mieszkańców Central Otago wyróżnia prawdziwie godne pozazdroszczenia poczucie patriotyzmu, dumy z miejsca swojego zamieszkania oraz chęć dzielenia się jego pięknem z rzeszami turystów. Ta właśnie cecha przyczyniła się do rozwoju regionu w prawdziwe centrum turystyczne i najchętniej przez zagranicznych gości odwiedzane miejsce w Nowej Zelandii.

"Złota przeszłość" Central Otago

      Tereny Central Otago opanowała swego czasu prawdziwa gorączka złota. Odkrycie złóż złota w 1861 r. w Gabriel’s Gully (Wąwóz Gabriela) zaowocowało początkami osadnictwa w Central Otago. Szkoci, Walijczycy, Chińczycy, Włosi - reprezentanci niemal wszystkich narodowości świata przybywali na złote pola w poszukiwaniu przygody i, przede wszystkim, złota. To oni stali się pierwszymi osadnikami tych terenów, kształtując krajobraz oraz budując podstawy prawne, ekonomiczne, słowem - tworząc cywilizację. Na szczęście, unikalne warunki przyrodnicze wyspy, skały, tworzące ciekawe formacje, gęste lasy, zostały docenione i w przeważającej większości nieskalane ręką ludzką.
      Nie ma się, co dziwić, że w warunkach ogólnie panującej gorączki złota to właśnie w regionie Central Otago powstała pierwsza w Nowej Zelandii linia kolejowa, prowadząca pierwotnie z Middlemarch do Clyde. Przez szesnaście lat inżynierowie, górnicy, kowale oraz inni rzemieślnicy pracowali w pocie czoła, aby umożliwić powstanie pierwszych 150 km torów kolejowych. Trzeba nadmienić, że przyroda nie ułatwiała im zadania, stawiając na drodze skaliste góry i potężne rzeki o silnych prądach. Dziś możemy stwierdzić, że to odkrycie złota w tych rejonach pociągnęło za sobą wybudowanie kolei oraz rozwój przemysłu. Tak wiele zawdzięcza, więc Nowa Zelandia temu cennemu kruszcowi.
Pokaż cały opis


Co Region Central Otagonas czeka w Central Otago?

      Do Central Otago zalicza się rejon jezior Queenstown (ang. Queenstown- Lakes District). To niewątpliwie resort turystyczny dający gwarancję idealnego wypoczynku. Rejon jezior liczy 870497 km2 i posiada populację 27100 mieszkańców. Nazwy jezior to: Hawea, Wakatipu oraz Wanaka.
      Poza tym położenie u podnóża Alp Południowych czyni z Central Otago idealną zimową destynację wakacyjną. Miasteczka są przygotowane na przyjęcie ogromnej liczby turystów z całego świata, hotele, stoki narciarskie, snowboardowe czy saneczkowe, a także lodowiska, są utrzymywane w doskonałym stanie. Popularnym sportem jest tutaj curling, czyli sport przywieziony tutaj przez starożytne ludy Szkocji, a upowszechniony w Nowej Zelandii w latach 70 - tych XIX w. Porównywany jest niekiedy do gry w kręgle na lodzie. Polega on na prowadzeniu dużych, 20 kilogramowych krążków przez dwie przeciwstawne drużyny po lodowisku. Całe rodziny zatrzymujące się tutaj na urlop przez okrągły rok mają możliwość uczestniczenia w kursach organizowanych Region Central Otagoprzez liczne szkółki curlingu. Sport ten jest do tego stopnia popularny w Nowej Zelandii, że regularnie organizowane są zawody w tej właśnie dziedzinie.
      Szczególnie miłośnicy aktywnego spędzania wakacji będą wniebowzięci. Ukształtowanie terenu oferuje bowiem niczym nieograniczone możliwości przeżycia niezapomnianych przygód podczas uprawiania różnego rodzaju sportów, np. raftingu, skoków na bungie, wędrówek górskich czy też kolarstwa górskiego.
      Oprócz Queenstown równie wartym odwiedzenia miejscem jest Dunedin (język maoryski: Otepoti), drugie, co do wielkości miasto Wyspy Południowej, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć Baldwin Street, wpisaną do Księgi Rekordów Guinessa, jako najbardziej stroma ulica świata. Odcinek ulicy o długości 350 m nachylony jest pod kątem 35°. Jest to efekt pracy nad zagospodarowaniem miasta Dunedin przez osoby, które nie miały pojęcia o tamtejszym ukształtowaniu powierzchni.

Winnice Central Otago

      Pierwsze winorośle zostały posadzone w 1864 r. To Australijczycy i Francuzi jako pierwsi rozpoznali potencjał Central Otago jako terenu idealnie nadającego się do uprawy winogron. Pomimo tego, zaprzestano upraw i przez około wieku nie wracano do pomysłu utworzenia w tym regionie winnic. Dopiero około roku 1972 rozpoczęto w Aleksandrze produkcję wina na szeroką skalę. Stopniowo zaczęto uprawiać winogrona także i w pobliskich miejscowościach: Rippon Vineyard, Taramea, Blackridge, William Hill i Chard Farm. Odkryto odmianę winogron o nazwie Pinot Noir, która obecnie uchodzi za najpopularniejszą i najczęściej stosowaną przy produkcji miejscowego wina.
      Oczywiście, regionalna kuchnia przyrządzana przez miejscową ludność obfituje także w smaki i zapachy inne niż wino, m. in.: oliwę z oliwek, świeże i suszone owoce, przetwory i soki.
      Region Central Otago oferuje prawdziwą różnorodność doznań, a to czyni go wartym poznania i zbadania. Potrafi skusić i zaintrygować każdego turystę. Oprócz nieskalanej przyrody ma do zaoferowania także walory historyczne i kulturalne, nie pozostaje, zatem nic innego jak tylko rozpocząć zwiedzanie. Zapraszamy do odwiedzenia Central Otago w Nowej Zelandii!
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl