Nowa Zelandia

Nowa Zelandia (w języku Maorysów Aotearoa, czyli Kraj Długiej Białej Chmury) to wyspiarskie państwo na południowo - zachodnim Pacyfiku. Tworzący Nową Zelandię archipelag jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii. Nowa Zelandia składa się z dwóch głównych wysp - Wyspy Północnej oraz Wyspy Południowej. W jej skład wchodzi również szereg mniejszych wysepek. Używana współcześnie nazwa kraju pochodzi od holenderskiej prowincji, Zeelandii. Symbolem Nowej Zelandii jest charakterystyczny, nielotny ptak - kiwi. W nowozelandzkiej symbolice często stosowane są również motywy srebrnej paproci, obecne m.in. w herbie kraju oraz symbolu reprezentacji narodowego sportu - rugby.

Historia

      Archipelag, na którym leży Nowa Zelandia, został zaludniony stosunkowo późno. Przybywający z Oceanii Maorysi zaczęli osiedlać się na nowozelandzkich wyspach dopiero po X w. Wcześniej wyspy były bezludne. Europejczycy odkryli Nową Zelandię dopiero w 1642 roku. Dokonał tego holenderski podróżnik i odkrywca Abel Tasman.
      Pierwsze próby lądowania na wyspach okazały się nieudane - załoga Tasmana została zaatakowana przez Maorysów. Kolonizacja została podjęta dopiero 127 lat później, po ponownym odkryciu archipelagu przez Jamesa Cooka. Rozpoczął się czas nieustannych konfliktów pomiędzy Maorysami, a przybyszami z Europy, którymi byli głównie przestępcy i skazańcy z Wielkiej Brytanii.
      Konflikty zaowocowały zawarciem w 1840 roku porozumienia, gdy przywódcy Maorysów i reprezentanci brytyjskiej korony podpisali Traktat Waitangi. Choć Traktat uważany jest za dokument, stanowiący podstawy niepodległego państwa, na pełną niezależność Nowa Zelandia musiała czekać jeszcze ponad 100 lat. W międzyczasie doszło do kolejnych, krwawych starć pomiędzy kolonizatorami a rdzenną ludnością.
      W 1856 roku Nowa Zelandia, jako brytyjska kolonia, uzyskała własny rząd, a w 1907 roku status brytyjskiego dominium. W 1947 roku Nowa Zelandia stała się niepodległym państwem.

Atrakcje turystyczne

      Nowa Zelandia słynie z bardzo zróżnicowanej rzeźby terenu. Ta cecha sprawia, że nowozelandzkie plenery są bardzo często wykorzystywane przez przemysł filmowy - twórcy filmów wykorzystują fakt, że na stosunkowo niewielkim obszarze mają do dyspozycji zarówno piaszczyste plaże, zielone równiny jak i skaliste szczyty gór. Decydując się na urlop w Nowej Zelandii szczególnie warto odwiedzić kilka miejsc.
Pokaż cały opis

      Jeśli Nowa Zelandiachodzi o Wyspę Północną na pewno na uwagę zasługuje Auckland (maor. Tāmaki-makau-rau). Jest to największe miasto kraju, określane również mianem stolicy południowego Pacyfiku. Nazwę tę zawdzięcza Auckland wyjątkowej wieloetniczności - miasto upodobali sobie zwłaszcza mieszkańcy małych, wyspiarskich państw. Auckland powstało na miejscu XIX - wiecznej osady wielorybników. Z tego okresu pochodzą najstarsze miejskie zabytki. Wśród nich godne uwagi są budynki założonego w 1882 roku uniwersytetu. W tej części kraju można również zdecydować się na wizytę w Parku Narodowym Tongariro. Kusi on turystów widokiem trzech wulkanów, wznoszących się bezpośrednio z płaskiego, porośniętego trawami płaskowyżu. Park Tongariro został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z niewielu obiektów, umieszczonych na liście zarówno ze względu na walory przyrodnicze, jak i znaczenie kulturowe. Tereny parku zostały przed laty podarowane państwu i narodowi przez wodza Maorysów w zamian za zagwarantowaną przez rząd ochronę dla rdzennych mieszkańców.
      Malownicze tereny parku docenił m.in. Peter Jackson - to właśnie w Tongariro nakręcono część ujęć słynnej trylogii "Władca Pierścieni". Godne uwagi jest również, położone w pobliżu, jezioro Taupo, powstałe w wyniku erupcji wulkanu w 186 r. Erupcja była tak silna, że ogromne ilości wyrzuconego do atmosfery pyłu spowodowały, obserwowane m.in. w starożytnym Rzymie i Chinach, czerwone zachody słońca. Obecnie Taupo to raj dla wędkarzy - amatorzy wędkowania oblegają brzegi jeziora, a każdego dnia wyławia się tutaj tony pstrągów tęczowych.
      Spędzając wakacje na Wyspie Północnej koniecznie trzeba złożyć wizytę w stolicy Nowej Zelandii. Wellington (maor. Te Whanga-nui-a-Tara) to zarazem najbardziej na południe wysunięta stolica na świecie. Nazwa miasta upamiętnia zwycięzcę spod Waterloo - księcia Wellington, Arthura Wellesleya. Ze względu na funkcję miasta, to właśnie w Wellington zlokalizowane są symbole, świadczące o przeszłości Nowej Zelandii. W mieście podziwiać można m.in. zaprojektowany przez Kinsleya Bairda grób nieznanego żołnierza, upamiętniający Nowa ZelandiaNowozelandczyków poległych na frontach II wojny światowej. Kolejną pamiątką wzniesioną na cześć nowozelandzkich żołnierzy jest National War Memorial - budynek, upamiętniający ofiary obu wojen światowych i wojny w Wietnamie. Podczas urlopu w Wellington warto również zobaczyć pomnik Richarda Seddona. Monument upamiętnia jednego z premierów Nowej Zelandii. Richard Seddon zasłynął jako niezwykle silny przywódca - jako premier sprawował również funkcje ministra finansów, edukacji, obrony, pracy, imigracji i spraw tubylców. Jego działania stały się podstawą do uzyskania przez kraj pewnej niezależności w ramach Imperium Brytyjskiego.
      Jako jedną z największych atrakcji nie tylko Wyspy Północnej, ale całej Nowej Zelandii uważa się miasto Rotorua ( Rotorua-nui-a-Kahu). Znajdziesz tutaj jedyny w kraju maoryski teatr. Ale miejsce to jest znane głownie ze zjawisk geotermalnych. Tutejszy park Te Puia oferuje widok gejzeru Pohutu, który 5 razy na godzinę wyrzuca strumienie wody i pary na wysokość 20 metrów. To doprawdy niezapomniany widok. W rejonie znajduje się także wulkan Tarawera, którego wybuch stworzył dolinę Waimangu Volcanic Valley. Także ona jest miejscem idealnym dla fanów zjawisk geotermalnych.
      Jeżeli wakacje spędzasz na Wyspie Południowej, czekają na ciebie równie ciekawe atrakcje. Do miejsc wartych odwiedzenia należy Półwysep Otago. Jest to jedyne, nie położone na wyspie miejsce lęgowe albatrosa królewskiego na świecie. Podglądanie tych wyjątkowych ptaków ułatwia wzniesione na półwyspie obserwatorium. W pobliżu znajduje się Penguin Place - miejsce, gdzie turyści, ukryci wśród wydm mogą z niewielkiej odległości oglądać pingwiny.
      Ważnym ośrodkiem Nowej Zelandii jest Christchurch. W mieście znajduje się wiele zabytków, które z pewnością docenią miłośnicy XIX-wiecznej architektury. Do najważniejszych z nich należy katedra Christchurch, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Na liczącej 63 metry wieży katedry znajduje się taras widokowy. Podczas pobytu w tym mieście warto odwiedzić Muzeum Canterbury. Zgromadzone tam eksponaty dokumentują Nowa Zelandiaprzeszłość Nowej Zelandii, skupiając się na maoryskim osadnictwie i późniejszej kolonizacji. Cześć ekspozycji dotyczy również, podejmowanej z terenu Nowej Zelandii, eksploracji Antarktyki. Ciekawym obiektem jest Katedra Świętego Sakramentu - katolicka bazylika, która - choć wzniesiona na początku XX wieku, stylem nawiązuje do włoskiego renesansu. Urlop w Christchurch warto ponadto urozmaicić wizytą w Międzynarodowym Centrum Antarktycznym - ośrodku, gdzie mieści się siedziba amerykańskiego, włoskiego i nowozelandzkiego programu badań Antarktyki. Miłośnicy militariów nie mogą pominąć Muzeum Sił Powietrznych Nowej Zelandii, dysponujące bogatą kolekcją samolotów i różnych pamiątek, związanych z lotnictwem.
      Amatorzy obcowania z dziką przyrodą docenią Fiordland. Nazwę tę nosi południowo-wschodnia cześć Wyspy Południowej, należąca do najdzikszych terenów na ziemi. Piękno tego największego w Nowej Zelandii parku narodowego doceniają rzesze turystów, wyruszających na czterodniową wędrówkę trudnym szlakiem, wytyczonym przez XIX-wiecznych pionierów. Trudy wędrówki rekompensują niesamowite widoki - wędrowcy mogą zobaczyć m.in. Southerland Falls - najwyższy wodospad w Nowej Zelandii. Ze względu na popularność trasy, lokalne władze pilnują, aby jednorazowo znajdowała się na niej ograniczona liczba turystów - chcąc uatrakcyjnić nowozelandzkie wakacje wędrówką przez Fiordland, wyprawę należy zaplanować i zgłosić z dużym wyprzedzeniem. Koniecznie należy udać się do zatoki Milfort Sound. Rozciąga się ona na długości 15 kilometrów i znajduje się w jednym z najtrudniej dostępnych miejsc w kraju. Ulokowana za dwoma stromymi fiordami jest prawdziwym cudem natury. Istnieje możliwość 2-godzinnego rejsu po Milfort Sound. Najbardziej zachwycającym widokiem jest tutejszy zachód słońca.
      Atrakcją Parku Narodowego Westland są przede wszystkim lodowce. Dzięki położonym tuż nad wybrzeżem górskim szczytom turyści mają rzadką sposobność, aby zobaczyć z bliska czoło lodowca. Wśród ponad 60 lodowców na uwagę zasługują m.in. Lodowiec Franciszka Józefa i Lodowiec Fox, które można podziwiać zarówno z ziemi, jak i podczas lotów widokowych.
      Poszukiwacze architektonicznych Nowa Zelandiai urbanistycznych ciekawostek będą usatysfakcjonowani wizytą w Dunedin - jednym z głównych miast Wyspy Południowej. Osobliwością miasta jest Baldwin Street - ulica o długości 359 metrów, Na tym odcinku różnica poziomów wynosi niemal 70 metrów, co daje nachylenie 38%! Jest to najbardziej stroma ulica na świecie. Absurdalny pomysł, by wytyczyć drogę właśnie w tym miejscu powstał w XIX wieku. Ponieważ Nowa Zelandia była wówczas angielską kolonia, plan zagospodarowania przestrzennego powstawał w Londynie, a drogi wytyczała osoba, która nie miała pojęcia o lokalnych warunkach i ukształtowaniu terenu.

Plaże i sporty

      Nowa Zelandia to kraj bardzo przyjazny dla turystów lubiących wysiłek fizyczny i aktywny wypoczynek. Odsetek mieszkańców uprawiających jakiś sport należy tu do najwyższych na świecie. Pomaga w tym wyjątkowo rozbudowana sieć niewielkich siłowni oraz doskonałe, świetnie oznaczone i wytyczone przez atrakcyjne okolice trasy rowerowe. Podczas urlopu w Nowej Zelandii z pewnością nie braknie okazji, aby poćwiczyć. Najważniejszym nowozelandzkim sportem jest rugby, traktowane przez mieszkańców niezwykle poważnie. Nowozelandzka reprezentacja rugby - All Blacks - przed meczami tańczy bardzo widowiskowy maoryski taniec wojenny. Drugim pod względem popularności sportem jest krykiet.
      Ciekawą ofertę znajdą wielbiciele sportów wodnych. Bogata linia brzegowa Nowej Zelandii sprawia, że występują tam doskonałe warunki do żeglowania i uprawiania narciarstwa wodnego. Nowa Zelandia to również raj dla amatorów surfingu czy windsurfingu. Jednym z najważniejszych ośrodków sportów wodnych jest obszar Marlborough Sounds. Godne uwagi są również piaszczyste, nowozelandzkie plaże. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy sportów zimowych - godne uwagi trasy zjazdowe znajdą m.in. na stokach najwyższego szczytu Wyspy Północnej, Mount Ruapehu oraz na wulkanie Whakapapa w Parku Narodowym Tongariro.Jeśli lubisz przypływ adrenaliny, koniecznie udaj się do Queenstown. To miejsce, w którym można uprawiać takie sporty ekstremalne jak chociażby bungee jumping- nawet z helikoptera na wysokości ponad 300 metrów. Popularny wśród zwolenników sportów ekstremalnych jest również rafting czy Shotover Jet czyli wyprawa motorówką po najeżonym skałami wąwozie.

Noclegi

      Zróżnicowana oferta noclegowa obejmuje zarówno luksusowe hotele, zlokalizowane w większych miastach - jak np. Old Government Building w Christchurch - jak i tanie noclegownie, odpowiedniki naszych schronisk młodzieżowych. Tolerowane jest również rozbijanie namiotów w przygodnych miejscach, których na wyspach nie brakuje. Samodzielne biwakowanie jest jednak zabronione w jednym z najciekawszych zakątków Nowej Zelandii - Parku Narodowym Fiordland.

Kuchnia

      Najbardziej znanym na świecie specjałem nowozelandzkiej kuchni są wina. Najbardziej znane uprawy winorośli znajdują się w rejonie Marlborough i Hawke’s Bay, a lokalne winnice potrafią urozmaicić urlop organizując otwarte degustacje swoich wyrobów.
      Kuchnia Nowej Zelandii bazuje na wpływach brytyjskich, jednak szczególną uwagę warto zwrócić na lokalne, maoryskie przysmaki. Wśród tradycyjnych potraw warto zwrócić uwagę na hangi. Nazwa nie oznacza konkretnej potrawy, ale sposób przygotowania posiłku. Danie, składające się przede wszystkim z mięsa z dodatkiem warzyw, pieczone jest w paleniskach zasypywanych ziemią. Gotowe potrawy są serwowane w koszykach z trawy i liści.
      Innym, wartym uwagi lokalnym specjałem są paje - rodzaj nadziewanych mięsem pierogów. Warto spróbować nowozelandzkich małży - należą do największych na świecie i są eksportowane jako wyjątkowy przysmak. Dużą popularnością cieszą się również dania z baraniny i jagnięciny.
      Stołując się w nowozelandzkich restauracjach warto pamiętać, że oznaczenie BYO - Bring Your Own oznacza, że alkohol trzeba przynieść ze sobą, a serwujący posiłek kelner dostarczy kieliszki i naleje do nich alkohol.

Dodatkowe informacje

      Wakacje w Nowej Zelandii oznaczają długą, często przekraczającą jedną dobę, podróż. Ze względu na odległość trzeba uwzględnić, że lot odbędzie się z wieloma przesiadkami - jest to w gruncie rzeczy podróż dookoła świata. Warto pamiętać, że w Nowej Zelandii obowiązuje zakaz wwozu świeżej żywności, a wakacyjne plany mogą zostać pokrzyżowane przez - częste w tym rejonie - trzęsienia ziemi.
      Spędzając w Nowej Zelandii urlop warto kupić travelpass - zintegrowany bilet. Godny polecenia jest m.in. travelpass 3 in 1. Bilet tego typu pozwala na swobodne podróże autobusem, pociągiem i promami. Cena biletu zależy od czasu, na jaki został wykupiony. Warto pamiętać o międzynarodowej opłacie wyjazdowej, którą należy uiścić na lotnisku przed wylotem z kraju. Wynosi ona 25 dolarów, można ją uregulować kartą płatniczą lub gotówką.
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Karaiby Karaiby Żaden inny rejon świata nie jest bardziej kolorowy, słoneczny ani piękniejszy… Biały piasek plaż , lazurowe morze, tropikalne lasy, wodospady, plantacje wonnych korzeni, palmy i rum, muzyka calypso i reggae, temperament miejscowej ludności - to... Czarnogóra Czarnogóra Czarnogóra to nieduże państwo położone w Europie Południowej na Wybrzeżu Morza Adriatyckiego . Graniczy z Serbią , Kosowem , Chorwacją, Bośnią i Hercegowina oraz Albanią . W większości swojej powierzchni jest to kraj górzysty, zajęty przez... Jamajka Jamajka Jamajka – do zakochania jeden krok       Szerokie, bajeczne plaże , piękna pogoda i Bob Marley - to pierwsze skojarzenia, jakie na myśl przywodzi Jamajka . Ta odkryta przez samego Krzysztofa Kolumba wyspa... Chiny Chiny Historia       Informacje dotyczące powstania państwa chińskiego są różne, w zależności od źródła wahania sięgają nawet kilkuset lat. Jedna z wersji przywołuje połowę XI w. p.n.e. jako faktyczny czas... Australia Australia Australia to kraj położony na Półkuli południowej, obejmujący najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Krajami sąsiadującymi z Australią na północy są: Indonezja , Timor... Laponia Laponia Salwador jeden z mniejszych krajów w Ameryce Środkowej. Położony jest między pasmami górskich od północy i od południa. Między górami przepływa największa rzeka Salwadoru - Lempa. Salwador to również kraina wulkanów czynnych i wygasłych jest ich... Tajlandia Tajlandia Tajlandia – kraj uśmiechniętych ludzi, buddyjskich świątyń , nowoczesnych miast, wspaniałych plaż i malowniczych parków narodowych – cudowne wakacje w egzotycznym zakątku świata. Położenie... Belize Belize Belize jest maleńkim państwem (23 tys. km²) w Ameryce Środkowej , na Półwyspie Jukatan . Graniczy tylko z dwoma krajami: od północy z Meksykiem , od zachodu i południa - z Gwatemalą ; wschodnią część Belize oblewają wody Morza Karaibskiego... Niemcy Niemcy Znany niemiecki satyryk, aforysta, krytyk sztuki i znany anglofil, przedstawiciel oświecenia - Georg Christoph Lichtenberg powiedział niegdyś: "W Niemczech istnieje z całą pewnością więcej pisarzy niż wszystkie cztery strony świata potrzebowałyby... Kamerun Kamerun Informacje podstawowe       Gdzieś w Środkowej Afryce , nad Zatoką Gwinejską , leży kraj zamieszkiwany przez ponad 200 grup etnicznych reprezentujących prawie wszystkie rodziny językowe kontynentu.... Mauretania Mauretania Mauretania to kraj dla wytrwałych i odważnych. Suchy, pustynny krajobraz, wysokie temperatury, nie najniższe koszty utrzymania, często słabo zaopatrzone sklepy oraz mała ilość hoteli i udogodnień dla podróżnych zniechęcają wielu turystów do... USA USA Położenie        Stany Zjednoczone Ameryki to państwo w Ameryce Północnej , od północy graniczące z Kanadą , od południa z Meksykiem . Jego zachodnie wybrzeże obmywają wody Oceanu Atlantyckiego, a wschodnie –... Wielka Brytania Wielka Brytania Wielka Brytania, która nosi oficjalną nazwę Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej, zajmuje większą część archipelagu Wysp Brytyjskich położonych u północno-zachodnich wybrzeży Europy . Wielka Brytania była wielkim... Chorwacja Chorwacja Wakacje nad Morzem Adriatyckim większości osób kojarzą się z Włochami. Tymczasem piękne plaże , ruiny z czasów starożytnych i inne atrakcje turystyczne czekają także po drugiej stronie Adriatyku - w Chorwacji. I to za niższą cenę.... Ukraina Ukraina Położenie i klimat       Ciągnące się kilometrami stepy, urokliwe plaże Krymu czy niezmierzone szlaki turystyczne - oto, jak polskim turystom kojarzy się Ukraina . Należy jednak pamiętać, że Ukraina to... Cypr Cypr Podstawowe informacje       Jedna z trzech największych wysp Morza Śródziemnego , urzekająca górzystą fakturą krajobrazu. Kraj, gdzie soczysta zieleń sosnowych lasów kontrastuje z ostrymi klifowymi wybrzeżami.... Mozambik Mozambik Mozambik jest afrykańskim państwem, znajdującym się na południowym wschodzie kontynentu, słynącym z pięknych plaż , położonych na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego . Pas wybrzeża wynosi 2,5 tys. km. Kraj graniczy z takim państwami jak: Republika... Słowenia Słowenia Podróże od zawsze nas fascynowały. Lubimy zwiedzać miejsca, w których jeszcze nie byliśmy, gdzie czekają na nas liczne atrakcje turystyczne , gdzie pogoda pozwala nam na błogie lenistwo w promieniach słońca. Najgorzej jednak jest z wybraniem... Oceania Oceania Oceania to odrębna część świata , którą tworzą skupiska wysp w południowo-zachodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego , niedaleko Australii . Oceania dzieli się na Melanezję, Mikronezję, Polinezję i Nową Zelandię. Największe wyspy Oceanii... Kostaryka Kostaryka Costa Rica w tłumaczeniu oznacza Bogate Wybrzeże, a to ze względu na bogactwo przyrody oraz aktywność sejsmiczną państwa. Kraj ten posiada atrakcyjny wyżynno - górzysty krajobraz, obfitujący w liczne wulkany, wśród których część pozostaje nadal...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl