Canterbury

Nowa Zelandia
Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – "Kraj Długiej Białej Chmury") nie jest może krajem typowo turystycznym. W rzeczywistości jednak fakt ten stanowi jej zaletę, zachęcając niezwykłymi, nietkniętymi przez cywilizację krajobrazami oraz endemicznymi gatunkami zwierząt, np. ptakiem kiwi. Wizyta w Nowej Zelandii gwarantuje niezapomnianą możliwość zapoznania się z unikalnym odwiecznym pięknem natury.

Informacje ogólne

      Region Canterbury (język maoryski: Waitaha) liczy 45,346 km2, co czyni go największym regionem Nowej Zelandii. Pod względem populacji, z wynikiem 559,200 mieszkańców (dane z czerwca 2009), stanowi najliczniejszy region na Wyspie Południowej oraz drugi w całym kraju. Canterbury podzielone jest na trzy części: Północną (ang. North Canterbury), Środkową (ang. Mid Canterbury) oraz Południową (ang. South Canterbury). Na krajobraz regionu składają się w przeważającej większości tzw. Równiny Canterbury (Canterbury Plains). Na północy ich granicę wyznaczają wzgórza Hundalee (ang. Hundalee Hills), na południu zaś rzeka Waitaki (ang. Waitaki River). W Zachodniej części region przecina łańcuch Alp Południowych.

Historia

      Przed rokiem 1840, kiedy rozpoczęło się zasiedlanie Nowej Zelandii przez Europejczyków region Canterbury zamieszkały był przez Ngai Tahu, plemię maoryskie, które wiodło prym na Wyspie Południowej. Pierwsi osadnicy na tych terenach zajmowali się uprawą roli i hodowlą owiec. Do roku 1860 liczba wypasanych tu owiec wynosiła aż 3 miliony. Obecnie na gospodarkę Canterbury składa się rolnictwo, przemysł, rybołówstwo, myślistwo. Region jest także bogaty w złoża energii naturalnej, takie jak węgiel. Tu żyje niespotykany nigdzie indziej zagrożony gatunek ryby Canterbury Mudfish (Neochanna burrowsiu), znana także przez miejscowych jako "kowaro". Nie jest to nic zaskakującego, biorąc pod uwagę fakt, że 80 % fauny i flory w Nowej Zelandii to gatunki endemiczne. W Canterbury bardzo dba się o ochronę przyrody, istnieją różnorodne programy środowiskowe, wdrażane na szeroką skalę, m.in.: "Yes" to clean air ("Tak" czystemu powietrzu). Ważne dla mieszkańców jest też efektywne zarządzanie gospodarką wodną (Canterbury Water Management Strategy), której również używa się jako źródło energii.
Pokaż cały opis

      Dziś, Canterburychoć region jest podzielony, jego mieszkańców określa się wspólną nazwą: Kantabryjczycy (ang. Cantabrians). Fakt ten bywa czasem źródłem powstawania nieporozumień, z uwagi na to, że tej samej nazwy używa się w odniesieniu do mieszkańców hiszpańskiej krainy Kantabria.

Sport

      Canterbury to także region, w którym ważną rolę odgrywa uprawianie sportu. Szczególnie zaś ważne miejsce w świadomości mieszkańców odgrywa krykiet oraz rugby. Świadczy o tym odnosząca niemałe sukcesy drużyna rugby The Crusaders z siedzibą w Christchurch. Sławę i chlubę przynosi Canterbury także drużyna krykieta, grająca w pierwszej klasie Canterbury Wizards (ang. Czarodzieje z Canterbury). Oczywiście, istnieje też drużyna footballowa o nazwie Canterbury United, nie odnosi ona jednak większych sukcesów. Z zamiłowania sportowego zrodziła się firma Canterbury, produkująca profesjonalną odzież dla sportowców i sprzęt sportowy.

Stolica regionu

      Wspomniane już Christchurch to główne i zarazem największe miasto regionu Canterbury, którego nazwa Canterburypochodzi od jego założycieli, silnie związanych z kościołem anglikańskim. Obecnie to niebywale atrakcyjne i tętniące życiem miasto. Oferując moc różnorodnych atrakcji dla każdego, stanowi idealne miejsce nie tylko turystycznych wyjazdów, ale także idealne miejsce do osiedlenia się na stałe. Nazywane jest miastem ogrodów, ponieważ może poszczycić się dużą ilością zieleni oraz wspaniałymi ogrodami, np. Ogrodem Botanicznym (ang. Stanic Garden). Na uwagę zwiedzających z pewnością zasługuje muzeum Canterbury (ang. Canterbury Museum), jak również galeria sztuki (ang. Art. Gallery), znajdujące się właśnie w Christchurch, które stanowią dowód na "uduchowioną" przeszłość miasta, całego regionu, a także kraju. Bardzo ciekawe eksponaty, które zainteresują przede wszystkim miłośników lotnictwa i pasjonatów jego historii, znajdują się w Muzeum Marynarki Wojennej (ang. Air Force Museum). Bogate zbiory znajdujące się w bibliotece miejskiej (City Library) zachęcają do spędzenia czasu z książką, propagując tym samym kulturę słowa pisanego. W samym centrum Christchurch nie sposób nie odwiedzić majestatycznej gotyckiej katedry, górującej nad miastem. Christchurch jest siedzibą Uniwersytetu Canterbury (język maoryski: Te Whare Wananga o Waitaha), założonego w roku 1873. Jest to druga najstarsza uczelnia w całej Nowej Zelandii. Władze miasta organizują wiele festiwali, koncertów, np. Festiwal Romansów (ang. Romance Festival), Zimowy Karnawał (ang. Winter Carnival). Jeden dzień warto przeznaczyć na zakupy albo na naukę w jednej ze szkółek golfowych. Wszystko to sprawia, że nawet najbardziej wybredny turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Pobliskie miejscowości warte odwiedzenia

      Z wielu powodów Canterbury Południowe traktowane jest jako odrębny region z głównym miastem w Timaru. Nazwę tego miasta portowego niektórzy wywodzą od maoryskiego Te Maru, co oznacza "Miejsce schronienia". W swoich europejskich, nowożytnych początkach, liczących XIX w. było stacją połowu wielorybów, dzisiaj natomiast jest to miasto o znacznym udziale w imporcie oraz eksporcie krajowym.
      W pobliżu znajdują się również inne warte zwiedzenia miejsca, np. Lyttelton – ważna miejscowość portowa oraz Sumner - najbardziej znany i najliczniej odwiedzany w okolicy resort wakacyjny.
      Malownicze Canterbury zaprasza do jego odwiedzenia turystów z całego świata, szczególnie miłośników przyrody, "szalonych" obrońców środowiska i pasjonatów historycznego budownictwa.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl