Top lista

Chorwacja
Top lista chorwackiej oferty przygodowej

Turystyka przygodowa na świcie w ostatnich latach ciągle się rozwija. Dzięki ofertom turystycznym tego typu, Austria ma większe dochody z turystyki letniej niż zimowej, USA na tego typu pakietach zarabiają ponad 120 miliardów dolarów rocznie, w Niemczech jest więcej zarejestrowanych wspinaczy niż piłkarzy, a rafting jest najbardziej dochodową dziedziną gospodarki Nepalu. Chorwacja ma w tym zakresie również wiele do zaoferowania, w tej części oferty turystycznej coraz więcej mówi się o aktywnościach, które oferowane są w chorwackich miejscowościach turystycznych. Dlatego prezentujemy pokrótce aktywności, które tworzą chorwacką ofertę turystyki przygodowej według miejscowości:

Kolarstwo górskie

1. Istria
Na Istrii jest wiele tras do uprawiania kolarstwa górskiego, które są oznakowane i zaznaczone na mapach turystycznych. Są wystarczająco długie na wycieczki i wystarczająco różnorodne jeśli chodzi o stopień trudności i widoki, tak więc rowerzyście nigdy nie będzie się nudzić. W zależności od chęci i możliwości rowerzyści mogą wybrać trasy od łatwych i ciekawych części po ekstremalnie trudne i przeznaczone tylko dla najlepszych (np. Lupoglav albo część na północ od Buzetu).

Trasy prowadzą przez wszystkie rodzaje terenów (kamień, ziemia, żwir, wąskie ścieżki leśne...) i przez części nienaruszonej przyrody. Jednocześnie jest tu dobra infrastruktura i mniej wymagające odcinki dla bardziej "wygodnych" kolarzy. Zaletą tych tras jest to, że nawet przez chwilę nie znajdziesz się zbyt daleko od jakiegoś miasteczka, hotelu czy kempingu.

Od górzystej północy nad morze na dwóch kółkach. Z północy na południe, z zachodu na zachód Istrii, na prawie 2 600 kilometrach rozciąga się sześćdziesiąt tras rowerowych. Lepiej lub gorzej urządzone i pozostałe, jeszcze niewyznaczone, trasy rowerowe pokryły Istrię jak pajęczyna. Około 70 procent tras to górskie, białe, polne albo leśne drogi, a pozostałe są asfaltowe.
Najtrudniejsze trasy znajdują się w najwyższych partiach Istrii, na Ćićariji, żeby nimi przejechać potrzebna jest świetna kondycja fizyczna i umiejętność jazdy na rowerze. W bezpośrednim pobliżu na terenach wokół miasteczka Labin, jest jeszcze kilka trudnych tras, od Gračišća do Rabacu i z Rabacu w kierunku Skitači. Do pokonania tych tras nie wystarczy tylko dobra wola, nie są polecane dla rowerzystów rekreacyjnych. Dla duszy i serca polecane są najłatwiejsze, jednocześnie najbardziej atrakcyjne trasy, które prowadzą nad istryjskim wybrzeżem - wzdłuż przylądka Kamenjak, od Rovinja do zatoki San Pol i wokół Vrsaru i Poreču. Polecamy: "Parenzana" - trzydniowe zawody od Puli do Triestu, które prowadzą po trasie dawnej wąskotorówki. Zawody odbywają się we wrześniu.
Pokaż cały opis


2. Top listaGorski Kotar-Lika (Ravna Gora - Bjelolasica - Plitvice)
Lika powinna być wyborem numer jeden dla osób lubiących przygody. Są to tereny "dzikiej przyrody", inne niż Istria, ale wyjątkowo atrakcyjne dla rowerzystów, którzy lubią spędzać czas w nienaruszonej przyrodzie. Jeśli chodzi o noclegi i wyżywienie, to rowerzyści radzą sobie tu sami, a w ofercie jest biwakowanie, schroniska górskie i kwatery prywatne oraz lokalne restauracje i knajpki. Dla miłośników kolarstwa na Bjelolasici wyznaczonych jest około sześćdziesiąt kilometrów tras rowerowych znajdujących się w okolicach Chorwackiego centrum olimpijskiego "Bjelolasica". W tak samo pięknym, ale rozwiniętym pod względem turystycznym Gorskim Kotarze, miłośnicy przygód, którzy przejeżdżają tędy na rowerach mogą nocować w ładnych autochtonicznych apartamentach i domach.
Jeździ się tu głównie po wyznaczonych trasach górskich, które są dość trudne. Polecamy, żeby się na tę wyprawę na dwóch kółkach wybrać z dobra mapą i przewodnikiem.

3. Papuk
To idealne miejsce, żeby rozwiać wątpliwości niedowiarków, którzy uważają, że wschodnia część Chorwacji - Slawonia to tylko równina.
Tereny te nie są znane wśród rowerzystów, a atrakcyjne są ze względu na przepiękną przyrodę, bardzo ciekawe Top listatrasy, które przebiegają przez lasy mieszane z wieloma łąkami. Pokrótce, ta trasa to prawdziwy skarb ze względu na różnorodną i piękna przyrodę. Papuk oferuje wiele możliwości rekreacji i jest świetnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Chodzi tu przede wszystkim o wycieczki górskie, na które można chodzić o każdej porze roku. Ze względu na wysokość szczytów Papuku do 1 000 metrów na wycieczki mogą chodzić wszyscy bez względu na wiek. Obok wycieczek górskich dla każdego, ci odważniejsi mogą spróbować swoich sił na jedynej skałce do wspinania w Parku przyrody. Ściana wspinaczkowa znajduje się w pobliżu Velikiej i jest z kwarcytu, co znaczy, że jest bardzo mocna. Wysokość ścianki to ponad 50 m, ale jej wysokość podzielona jest na kilka półek. Sportowo - wspinaczkowe kierunki znajdują się na północnozachodniej części ścianki, która ma wysokość około 15 m.

4. Velebit
Niepowtarzalna, przepiękna atmosfera parku przyrody Velebit to bez wątpienia jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne przeżycie dla wszystkich odwiedzających. Do jazdy rowerem są do dyspozycji liczne dróżki leśne i drogi żwirowe, jak również częściowo oznaczone szlaki górskie. Najlepiej wycieczkę rowerową na Velebit połączyć z czymś jeszcze (treking, latanie, wspinaczka). Nocować można w schroniskach Top listagórskich. Polecamy: czterodniowa wycieczka od Oltara do Karlobagu. Velebit może być bardzo niebezpieczny i należy się dobrze przygotować do drogi, mapy i doświadczony przewodnik lub osoba znająca teren.

5. Medvednica
Medvednica to kolebka chorwackiego kolarstwa górskiego. Mimo że na tej górze na północ od Zagrzebia, popularnie nazywanej Gora Zagrzebska, nie ma już żadnych niespodzianek, to tutejsze ścieżki ciągle dają rowerzystom wiele przyjemności. Czy zjazd z samej góry do dolnej stacji kolejki linowej w zaledwie osiem minut może być nudny? Dzięki wyznaczeniu 110 km tras rowerowych Park Przyrody Medvednica przybliżył piękno Medvednicy ludziom lubiącym rekreację i sportowcom, tj. ludziom, którzy lubią poruszać się w przyrodzie w naturalny sposób - siłą własnych mięśni. Trasy przeznaczone są do kolarstwa górskiego. Przy wyznaczaniu tras kierowano się tym, żeby przy jak najmniejszych ingerencjach w przyrodę i przy wykorzystaniu istniejących ścieżek leśnych kontakt rowerzystów i pieszych był jak najmniejszy i żeby uniknąć dróg asfaltowych oraz samego szczytu Medvednicy jako jej najbardziej obciążonej części. Trasy przebiegają bardzo blisko prawie wszystkich schronisk górskich, co rowerzystom umożliwia wypoczynek i daje możliwość Top listaposilenia się kiedy tylko chcą.

Wspinaczka

1. Paklenica
Park Narodowy Paklenica to kultowe miejsce wspinaczy "big wallerów" z całej Europy. Ponad 30 procent odwiedzających park to właśnie wspinacze. Około 350 metrów pionowej ściany Anića kuka, ponad 300 długich i około 90 sportowych szlaków wspinaczkowych przy gniazdach sępów i orłów oraz przepiękny, dziki kanion, sprawiają, że zrozumiałym staje się uzależnienie wspinaczy od Paklenicy.
Park Narodowy Paklenica to najważniejsze centrum wspinaczkowe w Chorwacji, znane również poza jej granicami. Jest szczególnie atrakcyjne ze względu na bliskość morza, tak więc riwiera Paklenica jest idealnym miejscem dla połączenia wspinaczki ze sportami wodnymi.
Historia wspinaczki w Paklenicy zaczyna się w 1938 roku i dziś na trasach wspinaczkowych jest ponad 360 urządzonych tras o różnym stopniu trudności i długości, tak więc każdy wspinacz może tu znaleźć coś dla siebie.
Główny sezon wspinaczkowy na Paklenicy zaczyna się na wiosnę i kończy późną jesienią.
Na początku maja w Paklenicy tradycyjnie spotyka się wielu wspinaczy. Od 2000 roku odbywają się tu zawody Big Wall Speed Climbing czy też szybkie wspinanie po dużych ścianach, pierwsze tego typu zawody na świecie. Jest Top listato połączenie dwóch dyscyplin wspinaczkowych: szybkiej wspinaczki, która zazwyczaj odbywa się na krótkich ściankach w halach oraz wspinaniu na dużych pionowych ścianach, które zakładają wspinaczkę w parach, na które potrzeba kilka godzin, a czasami nawet dni.
Poza częścią sportową na spotkaniach wspinaczy w Paklenicy odbywa się również inny program. Targi wyposażenia outdoor, liczne wykłady, projekcje filmów związanych ze wspinaczką i górami.

2. Omiš
Miasto położone na ujściu rzeki Cetiny w ostatnim czasie staje się miejscem spotkań różnych sportowców. Omiš wspinaczom oferuje rzadką możliwość wspinaczki dosłownie nad dachami miasta. Około 40 krótkich i cztery do pięciu długich tras o różnych stopniach trudności, znajduje się po lewej i prawej stronie rzeki Cetiny z przepięknym widokiem na miasto i morze. Ponieważ miasto jest niedaleko, nie ma problemów z zakwaterowaniem.
Jeżeli więc poszukujesz miejsca do aktywnego wypoczynku, to Omiš jest odpowiedni. Poza wspinaczką w ofercie jest też niezapomniany rafting na Cetinie, paralotniarstwo, nurkowanie, żeglarstwo, siatkówka plażowa, tenis itp. W Omišu można uprawiać wszystkie sporty lądowe, wodne i lotnicze.

3. Środkowy Velebit
Na terenie środkowego Top listaVelebitu, lokalizacje Ravni Dabar, to strefa wspinaczkowa, gdzie dozwolona jest wspinaczka sportowa i to na następujących ściankach:

-Visibaba/Agin kuk

- Čelina kuk

- Rujičin kuk

Ciekawostka jest, że przy okazji poszukiwania najlepszych lokalizacji do wspinaczki sportowej, liczono się z tym żeby aktywność alpinistyczna nie naruszała różnorodności flory i fauny (w pierwszym rzędzie gniazd ptaków). Endemiczne gatunki roślin znajdują się poza albo przy trasach wspinaczkowych.
Ta lokalizacja to potencjalny hit wspinaczkowy i mimo że jest położona trochę poza drogą to zasługuje na odwiedzenie. Jest tam około 20 tras o średnim stopniu trudności. Dabarski Kukovi jeszcze nie są "odkryte", jest więc prawdopodobne, że wspinacz w przepięknym otoczeniu będzie zupełnie sam. Jest to obowiązkowe miejsce dla romantyków wspinaczy. W pobliżu lokalizacji znajduje się schronisko górskie "Ravni Dabar", a noclegi można znaleźć również w Baškich Oštarijach (schroniska górskie Vila Velebita i Prpa, oraz kemping Velebit).

4. Istria
Buzet z legendarną Raspadalicom, Rovinj, Moščenička Draga, to najpiękniejsze miejsca wspinaczkowe na Istrii. Podstawowe cechy istryjskich tras wspinaczkowych to różnorodność, łatwy dostęp Top listai dobra jakość skałek.
Do wspinaczki sportowej na Istrii do tej pory urządzono dziewięć lokalizacji: Zlatni rt koło Rovinja, Limski Kanał, Dvigrad, Istarske Toplice, Raspadalica nad Buzetem, Vranjska draga przy tunelu Učka, niedaleko Pazinu, Mošćeničkiej dragi, Vintijana koło Puli i Rabacu.
Na dziewięciu trasach po tak zwanych krótkich ściankach dwudziesto - trzydziesto metrowych, jest 270 wyposażonych ścieżek. Na istryjskich ściankach pełnych różnorodnych przeszkód mogą się zmęczyć nawet doświadczeni sportowcy. Istria jest odpowiednia do uprawiania tego sportu, bo poza przepiękną przyrodą, którą wspinacze coraz bardziej doceniają, większość ścianek jest położona na południe, tak więc nawet w chłodniejsze dni można się wspinać w krótkich rękawkach.

5. Tereny wokół Splitu
Z sześćdziesięcioma trasami na Marjanie, gdzie odbyły się pierwsze zawody wspinaczkowe w Europie, Split jest zapewne jedynym miastem na świecie, w którym można się wspinać na naturalnej ściance prawie w samym centrum miasta. Obok samego Marjanu, świetne lokalizacje wspinaczkowe są w Trogirze (dwadzieścia tras w ciekawym otoczeniu czerwonych skał) i Kozjaku (piętnaście tras z widokiem na Zatokę Kaštelanską).

Paralotniarstwo, Top listalotniarstwo

1. Istria - Buzet, Učka
Centralnym miejscem lotniarskim na Istrii jest Buzet. Z Raspadalicy można latać na wszystkie strony. Tereny te są aktywne termicznie, a poza świetnymi możliwościami związanymi z lataniem, ze wzgórzami, płaskowyżami i miasteczkami oferuje piękne widoki z powietrza. Dobre połączenia komunikacyjne, liczne miasteczka i hotele, gwarantują lotniarzom, że wszędzie będzie im przyjemnie bez względu na to, gdzie wylądują.
Lotniarzom polecamy przelot przez Učkę z widokiem na całą Zatokę Kvarnerską, Grobnik, Gorski Kotar, a przy dobrej widoczności Pulę i Triest.

2. Biokovo
Z Biokova jest jeden z najbardziej ekscytujących startów w Europie. Kiedy lotniarz odklei się od szczytu, od razu znajduje się na 1200 metrach od ziemi, a pod jego nogami leży Makarska, Podgora, Brač i Hvar z jednej strony, a Hercegovina z drugiej. Mniej doświadczeni lotniarze powinni się powstrzymać od startów z tej piękności, ponieważ Biokovo jest o wiele bardziej wymagające od na przykład Istrii. Świetnie lata się też w Omišu nad kanionem Cetiny.

3. Tribalj
Idealne miejsce dla wszystkich pilotów; od początkujących do zaawansowanych. Top listaPrzyjemny start i dobre lądowiska umożliwiają loty relaksujące z przepięknym widokiem na cały Vinodol, Rivierę Crikvenicką, Krk, Kvarner. Zakwaterowanie można znaleźć na terenie Gminy Vinodolskiej, w Crikvenicy albo Novim Vinodolskim.

4. Baška
Ten kierunek "lotniarski" jest bardzo popularny wśród obcokrajowców. Jest kilka miejsc, z których można startować na zboczach na Bašką z ładnym widokiem na Krk, Rab i Cres.

Woda

1. Dobra
Najbardziej "eksploatowana" pod względem turystycznym rzeka chorwacka. Legendarny Buk, ze swoją dziką wodą 5 stopnia, był przynętą dla miłośników raftingu zanim został zatopiony z powodu budowy nowej elektrowni wodnej. Kanion rzeki dobra charakteryzuje gęsty las na obydwu brzegach rzeki. Najciekawsza część jest poniżej zapory elektrowni wodnej Gojak. Dobra to rzeka idealna dla raftingu i kajakarstwa i zbyt "dzika" dla kanoe. Kultowe miejsce spotkań miłośników dzikiej wody jest Zeleni kut nad Mrežnicą.

2. Mrežnica
Bardzo blisko Dobrej, ale zupełnie inna. Świetna do raftingu i kajakarstwa oraz dobra do pływania kanoe. Specyficzna jest ze względu na liczne skoki Top listaz wodospadów, niektóre z nich mają wysokość 10 metrów. Najciekawsze miejsca znajdują się od slunjskiego poligonu wojskowego do Generalskiego Stola.

3. Zrmanja
Jeden z najpiękniejszych kanionów w Europie, z przepięknymi kształtami krasowymi, wodospadami, bystrą wodą pitną. Rafting można uprawiać do czerwca, potem nie ma wystarczającej ilości wody, wtedy jednak jest idealna na wycieczki kanoe i kajakami.

4. Cetina
Ponieważ poziom wody regulowany jest przez elektrownię, po Cetinie można pływać przez cały rok. Kanion Cetiny, mimo że jest krasowy, jest inny niż kanion Zrmanji. Jest tu mniej wapiennych wodospadów i jest ciekawa roślinność śródziemnomorska. Górny kanion nad Gubavicą jest świetny jeśli chodzi o pływanie kajakiem, a dolny ciek rzeki idealny jest do raftingu. Restauracja Radmanove mlinice, sześć kilometrów powyżej Omiša, jest bazą wszystkich miłośników rwącej wody. Restavracija Radmanove mlince, šest kilometrov ob vodi od Omiša je baza vseh ljubiteljev divjih vod.

5. Una
Najwięcej wody jest w niej do czerwca. Jest świetna do raftingu i kajaka, bardzo dobra do pływania kanoe. Najciekawsza część jest poniżej dwudziestometrowego wodospadu Štrbacki Buk do Loskuna na granicy z Bośnią Top listai Hercegowiną.

Seekayaking
Adriatyk daje niewyczerpane możliwości pływania kajakiem po morzu, a pierwsze co możemy polecić to siedmiodniowa wycieczka od Parku Narodowego Mljet, przez Elafity do Dubrownika, potem Kornaty i opłynięcie Cresu, Lošinja i Brijuni.

Speleologia

1. Velebit
Velebit to raj dla speleologów, a po odkryciu Lukinej jamy, która mając 1392 metry głębokości jest jedną z dziesięciu najgłębszych na świecie, jest coraz ciekawszy dla licznych zagranicznych ekspedycji. Powodem dla tego są liczne, niewystarczająco zbadane jaskinie, jak również prawdopodobieństwo, że jest jeszcze wiele nieodkrytych. Jest tu też niedawno odkryta Velebita jama z najdłuższym pionowym korytarzem na świecie (ponad 500 metrów) i Słowacka jama itd. Poza namiotami w obozach bazowych, można znaleźć noclegi w schronisku na Zavižanie albo w którymś schronisku górskim.

2. Istra
W odróżnieniu od Velebitu na Istrii jaskinie zostały już "zbadane", co nie oznacza, że nie są ciekawe. Jaskinie Istryjskie są ciepłe, z wieloma ozdobami i są dość wymagające, dobrze jest więc mieć doświadczonego przewodnika, kiedy wyruszasz na poznawanie istryjskich jaskiń i grot.
Podziemne Top listasale, jeziora, potoki, groty, szczeliny i skamieliny zachwycą każdego odwiedzającego. W jaskiniach istryjskich jest różnorodny świat roślin i zwierząt (ryby, żaby, raki, nietoperze), a najciekawsza jest ryba ludzka, endemiczny gatunek, który zamieszkuje tylko te tereny krasowe.
Znana na świecie jaskinia istryjska, to Pazinska jaskinia, o której pisał Juliusz Verne w powieści Mathias Sandorf. Do tej pory znanych jest około 1 500 jaskiń i co roku odkrywanych jest około dziesięciu nowych.
Ćićarija na północy Istrii jest szczególnym kompleksem krasowym i znajduje się tu najgłębsza jaskinia istryjska Rašpor, o głębokości 361 metrów.
Niedaleko miasteczka Roča znajdują się jaskinie Gragorinčići. Najdłuższa jaskinia we fliszu to Piskovica, w środkowej części półwyspu, ma długość 1 036 metrów. W pobliżu znajduje się też jaskinia Marfanska, której głębokość to 273 metry, a długość zbadanych kanałów wynosi 2 045 metrów, dzięki czemu jest najdłuższa na Istrii.
Największa sala zdobi jaskinię Batluška o długości 200 i szerokości 150 metrów, wysokość to 60 metrów.
Północnozachodnie tereny szczególne są pod względem szeregu jaskiń w pasie warstw fliszowych i wapnia. Bardzo malownicza jest jaskinia koło Šterne o głębokości 231 metrów, szczególnie ładnie wygląda w okresie deszczowym, kiedy tworzy się przepiękny wodospad na dnie jaskini i zanim zniknie w ziemi tworzy malownicze jeziorko. W pobliżu jest stary opuszczony młyn. Szczególnie ciekawy jest pas krasowy zachodniej Istrii pokryty czerwonymi skałami, tak więc sople i kryształy są tu w jaskiniach często czerwone.
Poza jaskiniami, groty są również ciekawymi lokalizacjami speleologicznymi. Ze względu na ich łatwą dostępność ludzie i zwierzęta zamieszkiwali je już dawno temu, wiele z nich jest dziś ciekawymi znaleziskami archeologicznymi i paleontologicznymi: Šandalja, Vergotinova, Romualdova, Trogrla… to tylko niektóre z nich.

3. Biokovo
Najgłębsza grota na Biokovo to Amfora, która ma głębokość 778 metrów. Imponującą, surową atmosferę Biokova charakteryzują suche groty, ale w niektórych miejscach nawet latem można się wspinać po lodzie. Zalecamy z korzystania z usług przewodnika.

4. Lika
Jest to szczególnie interesujący teren pod względem speleologicznym, ponieważ jest tu wiele niezbadanych miejsc o wielkim potencjale. Najciekawsze są jaskinie Punar w Luce i Munižaba niedaleko Gračaca, a ciekawa jest też Đula Medvednica pod Ogulinem. Jest to najdłuższa jaskinia w Chorwacji, szesnaście kilometrów kanałów tworzy labirynt, w którym łatwo się można zgubić.

Ważne: Wszystkie wymienione wyżej jaskinie i groty nie są urządzone dla ruchu turystycznego i dostępne są wyłącznie dla speleologów w zarejestrowanych i zatwierdzonych ekspedycjach. Odwiedzanie, zwiedzanie, badanie jak również pozostałe czynności w obiektach speleologicznych i ich części naziemnej nie są dozwolone bez zezwolenia właściwego Ministerstwa i zgody Urzędów, pod których są opieką.
"Zwykli" turyści powinni na drodze do Splitu albo Zadaru odwiedzić Cerovačke špilje, koło Gračacu i Manitu peć w Paklenicy, która również otwarta jest dla turystów. Najstarsza urządzona jaskinia turystyczna to Modra jaskinia na wyspie Biševo. Przepiękna i ekscytująca jest też Lokvarka niedaleko miejscowości Lokve w Gorskim Kotarze, a najbardziej przygodowa pod względem turystycznym z koncesją turystyczną jest Modrič špilja w Rovanjskiej, koło mostu Masleničkiego. Jeżeli chcesz zobaczyć niektóre z najpiękniejszych jaskiń w Chorwacji odwiedź Żupanię Karlovacką, która jest też kolebką chorwackiej turystyki speleologicznej. Jaskinie Baraćeve koło Nove Kršlje niedaleko od Rakovicy, znane z pięknych ozdób kalcytowych, były pierwszymi otwartymi dla turystów jaskiniami w Chorwacji, już w 1892 roku. Do nich przyjeżdżali ludzie powozami w drodze do Jezior Plitwickich.

Festiwal "Vanka regule"
Dla miłośników sportów ekstremalnych należy wymienić również festiwal "Vanka regule", który już od dwunastu lat odbywa się w niewielkim miasteczku na wyspie Brač, Sutivanie, gdzie w jednym miejscu spotykają się przedstawiciele najrozmaitszych dyscyplin sportów "outdoor".
Grupa entuzjastów z Braču i miłośników przygód zorganizowała festiwal z zamiarem promocji wyspy jako idealnego kierunku, gdzie można uprawiać tego typu sporty. Wzmianki o festiwalu, jako obowiązkowym wydarzeniu związanym ze sportami ekstremalnymi znajdują się w licznych czasopismach i przewodnikach turystycznych. Co roku w trzecim tygodniu lipca (w tym roku od 12 do 18 lipca) na Festiwalu Vanka regule spotykają się najlepsi chorwaccy, jak również zagraniczni przedstawiciele elity sportów alternatywnych: windsurfingu, deskorolki, wspinaczki sportowej, kolarstwa górskiego, nurkowania bezdechowego i wielu innych sportów.


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Filmy
Apartamenty prywatne Pag Apartamenty prywatne Pag od 4.20 € / 4.20 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 750 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; rodzaj dna w morzu: żwirowe; dostęp do plaży: samochodem, pieszo - blisko, pieszo - daleko. Odległości: Kantor do 600 m, wypożyczalnia rowerów 420 m,... Apartamenty prywatne Novi Vinodolski Apartamenty prywatne Novi Vinodolski od 8.36 € / 8.36 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 900 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): kamienista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego; szkoła nurkowania. Odległości: Sklep z pamiątkami do 500 m, kawiarnia... Hotel Corinthia - Baška Hotel Corinthia - Baška od 17.57 € / 17.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża... Apartamenty Medena Apartamenty Medena od 7.54 € / 7.54 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Apartamenty Croatia Apartamenty Croatia od 5.33 € / 5.33 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, kolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: żwirowe; prysznic; leżaki na plaży (płatne);... Hotel Pharos Hotel Pharos od 21.29 € / 21.29 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; rodzaj dna w morzu: żwirowe, kamieniste; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowery wodne,... Hotel  Fontana Hotel Fontana od 18.00 € / 18.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja w formie bufetu, napoje dodatkowo płatne w godzinach 18:30 - 21:00 , obiad kilka dań do wyboru z karty, napoje dodatkowo płatne w godzinach 12:00 - 14:00 , śniadanie bufet, kawa i... Apartamenty prywatne Novalja Apartamenty prywatne Novalja od 6.11 € / 6.11 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 850 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, skalista; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża strzeżona (ratownik); wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne, skutery... Pawilony Ad Turres Pawilony Ad Turres od 20.14 € / 20.14 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); restauracja; dostęp do plaży: pieszo -... Hotel Lavanda Hotel Lavanda od 23.43 € / 23.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja w godzinach 18:30 - 21:00 , śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 50 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista, betonowa; łagodne zejście do...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Kraljevica » Hotel Uvala Scott
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Kompleks hotelowy - w wiekszosci bungalow znajduje sie z dala od miasteczka w zatoce z widokiem na most laczacy staly lad z wyspa Kirk. Oprocz restauracji hotelowej do dyspozycji gosci jest bar hotelowy, tawerna / gorace i zimne dania/ oraz mini barek przy plazy. Zacisze sprawia, ze jest to swietne miejsce wypoczynku dla ludzi szukajacych spokoju oraz nastawionych na zwiedzanie. Jedna z jadalni hotelowych posiada obszerny taras / widok na zatoke/ ktory mozna wykorzystac na spozywanie posilkow. Polecam zwiedzanie okolic.

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Marek (Świdnik , 2012-11-22) - Średnia ocena: 3.2
Nemira malowniczo poł.blisko do plaży,dobre retauracje,dodatkowe atrakcje(rejs statkiem,rafting)

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Joanna I Adam (Poznań, 2012-11-15) - Średnia ocena: 4.9
Bez wątpienia urokliwe miejsce, praktyczne pokoje, znakomite wyposażenie kuchni. Ośrodek czysty i zadbany, blisko do morza i basenu. Jesteśmy zauroczeni :-)

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 024
Bolesław (Rybnik, 2012-11-08) - Średnia ocena: 3.4
Polecamy to miejsce zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz wybierają się do Chorwacji. Pag jest ładną miejscowością. Mili gospodarze, służący pomocą, a zwłaszcza Pni Beata z biura PERLA, która opiekuje się Polakami na miejscu, dzięki niej czujemy się bezpiecznie.

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Andrzej (Krzywaczka, 2012-11-07) - Średnia ocena: 4.9
Miejsce spokojne,czyste,zadbane. Na przestrzeni kilku lat stale poprawiające swój standart. Obsługa kulturalna,dyskretna. Niedaleko Zadar,wyspa Pag,oraz cudowne miasteczko Nin.

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 131
Patrycja (MYSŁOWICE, 2012-11-07) - Średnia ocena: 5.0
Okolica śliczna, widoki piękne ,plaża żwirkowa -najbliższa przy hotelu Pagus, na przełomie maja i czerwca spokój i cisza, bardzo mało turystów,ładne miasteczko z wąskimi uliczkami i przyjaźni ludzie oddają klimat śródziemnomorski. Apartament duży, przestronny z ogromnym tarasem. Na wyposażeniu jest wszystko a dwie duże sypialnie to komfort dla rodzin z dziećmi. Świetny kontakt z Panią referentką z biura podróży Perla Pag :)
Chorwacja » Dalmacja » Makarska
Rafal (Warszawa, 2013-06-20) - Średnia ocena: 4.8
Makarska to przecudowna miejscowość, gdy tylko tutaj przyjechałam, od razu się zakochałam. Wiele atrakcji, w szczególności na plaży ( skutery wodne, paralotnie, narty wodne itp...) Wspaniała atmosfera, przemili ludzie którzy w większości mówią albo rozumieją po polsku. Warto wybrać się wieczorami na spacery lub do centrum, gdzie zawsze się coś dzieje i każdy znajdzie coś dla siebie:)

Chorwacja » Kvarner » Crikvenica
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Turystyczna miejscowosc z duza iloscia barow, restauracji, cukierni i sklepikow ustytuowanych wzdluz placy, dobrze zorganizowane miejsca do parkowania. Plaza platna i nieplatna- doskonale miejsce dla ludzi szukajacych rozrywki. Polecam szczegolnie po sezonie, kiedy to ruch jest zdecydowanie mniejszy i na plazy mozna zawsze znalesc wolne lezaki. W porcie znajduje sie duza ilosc niewielkich stateczkow wycieczkowych oferujacych rozne opcje zwiedzania okolic i liczne atrakcje np. piknik, obiad na statku, zwiedzanie groty, itd,

Chorwacja » Dalmacja » Seget Vranjica
Mirosław (Żagań, 2012-11-16) - Średnia ocena: 2.1
Dobra miejscowość wypadowa do zwiedzania Środkowej Dalmacji. Blisko do Trogiru, Splitu,Szibenika czy Parku Narodowgoi Krka.

Chorwacja » Dalmacja » Novalja
Sebastian (Wodzisław Śląski, 2012-11-06) - Średnia ocena: 4.2
Ładna miejscowość. Dla młodzieży dużo dyskotek i impres

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl