Kvarner

Chorwacja
Zakwaterowanie w Kvarner
Apartamenty prywatne Novi Vinodolski, Kvarner - największa baza ofert LAST MINUTE. Wycieczki last minute nie tylko na wakacje!, Kvarner, Chorwacja
Okolice zatoki Kvarner, położonej w północnej części Adriatyku, od lat skutecznie przyciągają turystów do Chorwacji. Wspaniałe plaże, czyste morze, urocze wyspy - słowem klasyczne wczasy. Jeżeli ktoś woli spędzać wolny czas w nieco innych okolicznościach przyrody nie musi opuszczać Chorwacji. Niedaleko, na zachód od Kvarner znajduje się Lika, region górami i lasami pokryty. Osoby, chcące urozmaicić sobie wakacje, mogą "za jednym zamachem" odwiedzić oba tereny.

Historia

Historia terenów, położonych wokół zatoki Kvarner, jak i regionu Lika jest podobna. W starożytności mieszkali tutaj Ilirowie. Zostali oni podbici przez Rzymian na przełomie II i I wieku przed Chrystusem. Stworzono wtedy prowincję o nazwie Iliria. Po 395 roku znalazła się w granicach Cesarstwa Wschodniorzymskiego (Bizantyńskiego). Od V wieku tereny te najeżdżały różne ludy - Ostrogoci, Awarowie, Słowianie. Ci ostatni zostali tutaj na dłużej - byli to przodkowie współczesnych Chorwatów. Bynajmniej nie oznaczało to stabilizacji granic politycznych. Tereny dzisiejszej Chorwacji znajdowały się w różnych okresach czasu w rękach Longobardów, cesarza Karola Wielkiego, patriarchatu Akwilei, Węgrów, Turków osmańskich, Habsburgów, a okolice zatoki Kvarner także pod panowaniem Wenecji. Zmiany polityczne nie zawsze przebiegały spokojnie. Wystarczy wspomnieć wojnę, która rozpętała się na początku lat 90. ostatniego stulecia po rozpadzie byłej Jugosławii. Na szczęście walki to coraz bardziej odległe wspomnienia.
Efektem powikłanej historii jest bogate dziedzictwo kulturowe - nie tylko w postaci zabytków, dzieł sztuki, literatury pięknej czy muzyki, ale widoczne także w kuchni tego regionu. Ludzie, mieszkający na skrzyżowaniu kultur, zwykle są bardziej otwarci na obcych.

Zabytki

Warto zwiedzić portowe miasto Rijekę. To największe miasto w okolicy; mieszka tu ponad połowa mieszkańców Kvarner (51%). Posiada ciekawe zabytki praktycznie z każdej epoki historycznej. Z czasów rzymskich będzie to Stara vrata (Stara Brama) i Rimski luk (Rzymski łuk). Zostały postawione na polecenie cesarza Klaudiusza Gockiego, czyli w III wieku. W średniowieczu zbudowano mały kościółek św. Wita. W XVII w. stał się on własnością jezuitów i na ten czas przypada jego rozbudowa. W efekcie dzisiaj możemy podziwiać wspaniałą barokową katedrę (Katedrala Svetog Vida) - zarówno w samej Rijece, jak i na banknocie o nominale 100 kun. Z dziewiętnastowiecznych zabytków wyróżnia sie pierwsza w Europie fabryka torped (Tvornica "Torpedo"). Założył ją w latach 60. XIX w. oficer, którego Chorwaci nazywają Ivanem Lupisem, a Włosi - Giovannim Luppisem. W odległości około 50 km od Rijeki leży Mrkopalj, miejscowość licząca niewiele ponad półtora mieszkańców. Jest to popularny kurort zimowy.
Pokaż cały opis

Także Kvarnerwyspy, położone na Adriatyku, mogą pochwalić się ciekawymi zabytkami. Przykładowo, na wyspie Krk można zobaczyć pozostałości po rzymskich termach, wczesno-chorwackie kościoły i malowidła weneckich mistrzów. Na Rab uwagę przykuwa średniowieczna dzwonnica.

Kulinaria

Na terenach położonych nad zatoką Kvarner dominuje kuchnia śródziemnomorska. Oparta jest głównie na rybach, owocach morza, jagnięcinie, warzywach, owocach, oliwie i - uwaga - głowonogach. Do charakterystycznych potraw zalicza się maneštra. Jest to rodzaj zupy jarzynowej, zwykle podawanej jako pierwsze danie. Niektórzy preferują jej zmodyfikowaną wersję z dodatkiem mięsa. Na deser warto spróbować kroštule - specjalne słodkie ciasteczka. Kuchnia jest kapitalną ilustracją mieszania się różnych kultur. Przykładowo skuta, owczy ser, bardzo popularny w Chorwacji, początkowo był związany ściśle z kuchnią austriacką. Obecnie kojarzy się go bardziej z wyspą Krk.
Do posiłku można napić się któregoś z chorwackich win. Dobrą i zasłużoną sławą cieszy się Vrbnička žlahtina, wino wyrabiane w niewielkim, ale uroczym miasteczku Vrbnik. Tamtejsze winnice rozciągają się na obszarze mniej więcej 100 hektarów. Inne popularne marki to Trojišćina Kvarneri Istarska malvazija.

Sport i rozrywka

Okolice zatoki Kvarner zapewniają rozrywki, które nadmorskie okolice powinny zapewniać. Osoby, lubiące nurkować, mają tam ponad 40 miejsc na realizowanie swojej pasji. Oczywiście muszą zaopatrzyć w pewne dokumentny: paszport oraz pozwolenie na nurkowanie (może być wydane w Chorwacji albo poza jej granicami). Istnieje też możliwość jachtingu. Wystarczy spojrzeć na liczby - 22 porty żeglarskie, w tym 14 przystani i prawie 5 tysięcy stanowisk cumowniczych. Do popularnych atrakcji turystycznych należy windsurfing. Najlepsze centra windsurfingowe znajdują się w Preluce i na wyspie Krk. Preluka zresztą przez wielu uznawana jest za najlepsze miejsce dla windsurfingu na świecie. Odpowiednie warunki zapewnia wiatr zwany tramontana.
Wszyscy wędkarze, oddający się swojemu hobby nad Adriatykiem, powinni zaopatrzyć się w odpowiednią licencję - wydaną na dowolny okres czasu (dzień, weekend, tydzień, miesiąc). Co ważne, urzędy, które wydają wspomniane licencje, są czynne dłużej niż supermarkety - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Na niektóre gatunki ryb (np. tuńczyki) nałożono ograniczenie, że można złowić tylko jedną sztukę dziennie. Mekką chorwackich (i nie tylko) wędkarzy jest Mali KvarnerLošinj. Inaczej nieco wygląda sprawa z łowieniem w rzekach i jeziorach. Są wyznaczane specjalne odcinki, gdzie można oddawać się temu hobby. Atrakcje, powiedzmy "śródlądowe", są nieco inne niż "nadmorskie", co nie znaczy, że gorsze. Chętni mogą popływać tratwą lub kajakiem rzeką Kupa.
Dla miłośników Bachusa obowiązkowym przystankiem będzie Novi Vinodolski, miasto położone nad Adriatykiem, oddalone o 45 km od Rijeki. Nie chodzi tylko o wino w nazwie ("vinodolski" znaczy po chorwacku "winny"). Co roku odbywa się tu Ružica Vinodola - święto wina. To nie tylko radość dla podniebienia. Na koniec zbioru winogron wybiera się najpiękniejszą i zarazem najbardziej pracowitą dziewczynę. Taka młoda dama zostaje ukoronowana wieńcem, a następnie na czele procesji maszeruje przez miasto przy muzyce dawnych instrumentów. Dni wina organizowane są także na wyspie Krk. Obie imprezy wypadają w sierpniu. Jeżeli ktoś chce odbyć podróż w czasie, może udać się na wyspę Rab, gdzie od 2002 roku organizowany jest trzydniowy średniowieczny festiwal. Imprez w rejonie Kvarner nie brakuje i to nie tylko w okresie wakacyjnym. Najsłynniejszy karnawał w Chorwacji odbywa się w Rijece. Karnawał nie musi trwać tylko między Sylwestrem a Środą Popielcową. W miejscowości Novi Vinodolski "letni karnawał" Kvarnerorganizowany jest z początkiem czerwca. Zaczyna się od specjalnej imprezy dla dzieci, w późniejszych godzinach oferta skierowana dla nieco starszych osób. W nocy przeradza się w prawdziwe karnawałowe szaleństwo. W dniach 25-27 lipca na wyspie Rab odbywa się festiwal, nawiązujący do zabaw rycerskich z XIV w. Książę Rab przyznaje specjalną nagrodę dla zwycięzcy rycerskiego turnieju, organizowana jest też parada osób w kostiumach z czasów średniowiecza i renesansu. W kwietniu, w Lokve odbywa się Noc Żab, w maju znowu warto wrócić do Rijeki, tym razem na międzynarodowy festiwal teatralny. Organizowany od 1994 roku, przyciąga zespoły z zagranicy, w tym także z Polski.
W czerwcu w Opatiji, dawnej letniej rezydencji Franciszka Józefa, odbywa się "Mea Festival". Można podziwiać paradę osób, przebranych za sławne osoby z przeszłości. Miesiąc później do tego samego miasta zjeżdża jazzowa elita z całego świata na Liburnija Jazz Festival.
13 czerwca w Rijece odbywają się regaty "Fiumanka". Trzeba przyznać, że to miasto jest bardzo zorientowane na turystów. W swojej ofercie kulturalnej ma też Ljeto na Gradini, czyli "wakacje na zamku". Trwają one od połowy czerwca do połowy września, a składają się na nie różne imprezy kulturalne z udziałem popularnych chorwackich aktorów i innych postaci Kvarnerz show-biznesu.

Wakacje, drogi, transport

Jeżeli ktoś woli spędzić wakacje nie nad morzem, ale nad rzeką - to Kvarner także jest dobrym miejscem. Najdłuższą rzeką w okolicy jest Kupa (296 km). W dodatku uchodzi za najczystszą rzekę w Chorwacji. Źródła Kupy znajdują się w regionie zwanym Gorski kotar, niedaleko wsi Crni Lug. Okolice te są częścią Parku Narodowego Risnjak (Nacionalni Park Risnjak). Oddalony o 15 km od wybrzeży Adriatyku, wciśnięty między Alpy a Góry Dynarskie, ma 63 km2. Najwyższym szczytem na jego obszarze jest Wielki Risnjak (Veliki Risnjak) (1528 m n. p. m.). Na pewnym odcinku rzeka Kupa wyznacza granicę państwową między Chorwacją a Słowenią. Niedaleko miasta Sisak wpada do Sawy.
Atrakcją w Gorskim Kotarze jest oddalony o 20 kilometrów od Morza Adriatyckiego rezerwat hydromorfologiczny. Nazywa się "Zeleni vir". Kanion, na dnie którego znajduje się jaskinia, i z którego wypływa Zeleni vir, robi niemałe wrażenie na turystach. Przyjeżdżają tu nawet zimą, by wspinać się po zamarzniętym kilkudziesięciometrowym wodospadzie.
Miłośnicy przyrody mogą wybrać się niedaleko miasta Gospić - do Jasikovac, parku o powierzchni 80 hektarów. Można tam zobaczyć wiekowe drzewa; niektóre mają prawie 200 lat.
Z Kvarnerinnych cudów natury warto odwiedzić słynną jaskinię Cerovačke Pecina, znajdującą się w południowej części Liki. W zasadzie jest to kompleks jaskiń. Wprawdzie nie są w całości dostępne dla turystów, ale tak czy tak trasa, licząca 700 metrów, jest najdłuższą dostępną w całej Chorwacji. Jeden ze stalagmitów robi takie wrażenie, że niektórzy uważają go za dzieło… kosmitów. Można zobaczyć też ślady szeroko pojętej działalności istot ziemskich - jak resztki naczyń ceramicznych czy ślady na ścianach zostawione przez niedźwiedzia jaskiniowego, żyjącego tu jakieś 40 tysięcy lat temu.
Prawdziwą "krainą jaskiń" jest Velebit, najbardziej rozległe pasmo górskie w Chorwacji. Spośród setek jaskiń warto wymienić Lukima jama, która ma 1392 metrów głębokości i jest najgłębsza w całej południowej Europie. Nie ustępuje jej za bardzo Slovačka Jama (1320). Velebit sam w sobie stanowi park naturalny. Dodatkowo wydzielono z niego dwa mniejsze. Pierwszy to Paklenica, a drugi to Nacionalni park Sjeverni Velebit, co można tłumaczyć jako Park Narodowy Velebitu Północnego. W tym ostatnim wydzielono też rezerwaty przyrody: Rožanski kukovi i Hajdučki kukovi, gdzie znajdują się robiące ogromne wrażenie bloki skalne.
Chorwaci przygotowali też specjalne szlaki turystyczne. Oprócz poprawy kondycji, wzbogacają naszą wiedzę. Jedną z najpopularniejszych jest "Staza Tramuntana". Przejście 12 kilometrów trwa zwykle 3-4 godziny. Na trasie znajduje się 10 głównych stacji, które wyznaczają małe kościółki, zameczki czy pomniki przyrody. Jeżeli kogoś znudzi mniej czy bardziej forsowne spacerowanie, może przesiąść się na rower. W rejonie Kvarner jest do dyspozycji 1300 km ścieżek rowerowych.
Najłatwiej dotrzeć z Polski do regionu Kvarner drogą lotniczą. Można też wybrać się tam autokarem. Chorwacja pokrywa się coraz gęstszą siecią autostrad (chociaż do takich Niemiec jednak trochę brakuje), stąd dość wygodnie poruszać się samochodem.

Pogoda i temperatura

W rejonie Kvarner panuje klimat śródziemnomorski. Najbardziej "słonecznymi" wyspami są Lošinj, Cres, Krk i Rab. Meteorolodzy notują ponad 217 słonecznych dni w roku. Średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi 23°C na wybrzeżu, 23,8°C na wyspach, a w górach 16,8°C. Jeśli chodzi o temperaturę morza, to latem osiąga 26°C, z kolei wiosną i jesienią wynosi średnio 18°C. Oznacza to, że sezon turystyczny w Chorwacji trwa przez większość roku.

Noclegi

Baza noclegowa jest bogata i urozmaicona. W regionie Kvarner znajdują się 104 hotele, w tym cztero- (jest ich 34) i pięciogwiazdkowe (3 hotele). Można wybrać wersję all inclusive, jak i wybrać inną ofertę w zależności od potrzeb i możliwości finansowych.
Można też zdecydować się na nocleg w prywatnym apartamencie. Taka forma zakwaterowania jest tutaj bardzo popularna. Wystarczy krótkie porównanie. Hotele dysponują ponad 20 tysiącami łóżek, na kwaterach prywatnych jest ich cztery razy więcej. Turyści chętnie decydują się na kempingi, z których wiele położonych jest na wybrzeżu Adriatyku. Jako ciekawostkę można dodać, że istnieją specjalne kempingi z ofertą dla nudystów. Widać, że Chorwaci potrafią dopasować ofertę noclegową nawet dla najbardziej wybrednych turystów.

Plaże

Chorwackie wyspy i wybrzeże kuszą czystymi plażami. Dużą popularnością cieszą się dwie największe wyspy na Adriatyku - Krk i Cres. "Raj otoczony przez morze" - tak z kolei określa się Lošinj. Atutem wyspy Rab jest wspaniały widok na Velebit oraz 22 plaże. Z nich najsłynniejsza jest Crnika - Rajska, mająca 1500 metrów długości.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Regiony
Miasta
Obiekty w pobliżu
Ciekawostki
Apartamenty prywatne Novi Vinodolski Apartamenty prywatne Novi Vinodolski od 8.36 € / 8.36 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 900 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): kamienista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego; szkoła nurkowania. Odległości: Sklep z pamiątkami do 500 m, kawiarnia... Hotel Corinthia - Baška Hotel Corinthia - Baška od 17.57 € / 17.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża... Pawilony Ad Turres Pawilony Ad Turres od 20.14 € / 20.14 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); restauracja; dostęp do plaży: pieszo -... Apartamenty prywatne Malinska Apartamenty prywatne Malinska od 8.19 € / 8.19 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 1 km; tekstylna. Odległości: Internet do 4000 m, bankomat do 4000 m, klub nocny do 4000 m, dyskoteka do 15 km, mini golf do 4000 m, fitness center do 4000 m, masaż do 4000 m, fryzjer do 4000 m, sklep z... Hotel Omorika Hotel Omorika od 18.71 € / 18.71 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: żwirowe; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży... Hotel Varaždin Hotel Varaždin od 22.57 € / 22.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 50 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): betonowa; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); dostęp do plaży: pieszo - blisko. Do dyspozycji... Hotel Uvala Scott Hotel Uvala Scott od 16.43 € / 16.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 50 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, betonowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu:... Hotel International Hotel International od 23.29 € / 23.29 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; plaża strzeżona (ratownik); leżaki na plaży (płatne); dostęp do plaży: pieszo - blisko.... Apartamenty prywatne Njivice do 500m Apartamenty prywatne Njivice do 500m od 9.57 € / 9.57 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 500 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): skalista, betonowa; bar na plaży; restauracja; dostęp do plaży: pieszo - blisko. Do dyspozycji gości: Korty tenisowe: 2, ceglane, odkryte. Odległości: Kantor do 2... Apartamenty Prywatne Njivice 500-1000m Apartamenty Prywatne Njivice 500-1000m od 8.10 € / 8.10 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 1000 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): skalista, betonowa. Odległości: Kantor do 2 km, wypożyczalnia rowerów 2 km, wypożyczalnia skuterów i motocykli 2 km. Muzyka na żywo do 2 km, fitness center do 2 km,...
Baška Baška Sercem słonecznej Chorwacji jest bajecznie piękna wyspa Krk. Otoczona lazurem czystych wód Morza Adriatyckiego enklawa, zachęca turystów do wakacyjnego wypoczynku . Wysepka połączona jest z chorwackim lądem (krainą Kvarner) poprzez największy... Cres Cres Cres jest to administracyjna i kulturalna stolica wyspy i zarazem jedyna miejscowość na wyspie mająca status miasta. Wyspa Cres jest to należąća do Chorwacji , najwieksza wyspa na Morzu Adriatyckim. Połóżona jest ona w północnej części zatoki... Crikvenica Crikvenica Crikvenica - perła chorwackiej riwiery Crikvenica to niewielkie miasteczko, położone na chorwackim wybrzeżu około 35 km od Rijeki. Jest jednym z najstarszych kurortów w basenie Morza Śródziemnego i zapewnia turystom ponad 2500... Dramalj Dramalj Dramajl jest to miasteczko, położone w Kanale Vinodolskim. Z Crikvenicą oprócz drogi magistralnej Dramalj połaczony jest również piękną, spacerową promenadą. Dramalj jak i cała Riwiera Crikvenicka znane są z piaszczystych plaż z łagodnym i... Ičići Ičići Podstawowe informacje Marzą ci się wakacje pełne słońca, na pięknych plażach , nad czystym morzem? Jeśli tak to koniecznie zdecyduj się na urlop na Chorwacji. Kraj ten od lat jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc przez... Jadranovo Jadranovo Jadranovo to małe miasteczko oddalone 9 km od Crikvenicy . Jadranovo znane jest z licznych plaż piaskowo-żwirowych, samotnych zatok a także krystalicznie czystej wody. Położona w pobliżu zatoka Lokvišče znana jest z leczniczego błota, które... Klenovica Klenovica Jeśli podczas urlopu najważniejsze są dla ciebie cisza, spokój i piękna sceneria, na miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku koniecznie wybierz Klenovicę . Jest to niewielka wioska usytuowana w jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem... Kraljevica Kraljevica Kraljevica należy do największych portów w całej Chorwacji. Leży ona w Zatoce Kvarner i rozciąga się wzdłuż wybrzeża Rijeka - Kraljevica. Region Kraljevicy pokryty jest zielonymi wzgórzami, lekko opadającymi do Morza Adriatyckiego . Miasteczko... Krk Krk Cudowna, tajemnicza, złota, zielona, szósty kontynent… wyspa Krk opisywana jest na wiele sposobów. Co w niej takiego fascynującego? Długo by wymieniać: przepiękna przyroda, słoneczne plaże , zabytki, muzea, smakowita kuchnia ; a przede... Lokve Lokve Lokve jest jednym z najstarszych miasteczek w regionie Górskiego Kotaru , które odwiedzają przeważnie smakosze prawdziwej przygody. Nie znajdziemy tutaj turystycznego gwaru, tłumu na ulicach, sklepikarzy nawołujących do zakupu pamiątek. To... Lopar Lopar Miejscowość usytuowana na wyspie Rab w Archipelagu Kvarner. To jedna z najładniejszych i najbardziej zalesionych wysp Chorwacji i całego Adriatyku . Lopar jest jednym z najważniejszych ośrodków wypoczynkowych na wyspie . Oddalony ok. 14 km... Lovran Lovran O tym, że Chorwacja zaskakuje, wiedzą wszyscy turyści, którzy właśnie tam postanowili spędzić wakacje . Piękne krajobrazy, liczne atrakcje, to wszystko sprawia, że Chorwacja wiedzie prym wśród krajów Adriatyku. Nie inaczej jest w przypadku... Mali Lošinj Mali Lošinj W zatoce Kvarner , pośród wód błękitnego Adriatyku, leży niewielkie, prężnie rozwijające się miasteczko turystyczne - Mali Losinj , będące największym kurortem na wyspie. Chorwacki Lošinj jest dziś dobrze prosperującym ośrodkiem przemysłowym,... Malinska Malinska Malinska to popularna miejscowość wypoczynkowa , znajdująca się na największej na Adriatyku , chorwackiej wyspie Krk, położona na jej zachodnim wybrzeżu. Pokryta bujną roślinnością (lasy sosnowe, ogrody), oferująca turystom żwirowe i... Nerezine Nerezine Nerezine to miasteczko położone na północnej stronie wyspy Lošinj, między pięknymi ogrodami i żyznymi polami małe miasteczko Nerezine liczy zaledwie 1000 mieszkańców. Osobliwością Nerezine jest z całą pewnością klasztor franciszkanów z... Njivice Njivice Njivice są miastem portowym oraz prężnie rozwijającym się ośrodkiem turystycznym, położonym w północno-zachodniej części chorwackiej wyspy Krka , pomiędzy Omišalj na północy i Malinska na południu. Dogodna lokalizacja miasteczka (przy jednej z... Novi Vinodolski Novi Vinodolski Novi Vindolski to urocze, malownicze chorwackie miasteczko, położone nad północnym Adriatykiem . Novi Vindolski obok Opatiji, Rijeki i Cirikvenicy uchodzi za jedno z najpiękniejszych nadmorskich miast położonych w regionie Kvarner. Według... Omišalj Omišalj Malownicze Omišalj , usytuowane w zatoce na północnym krańcu największej chorwackiej wyspy Krk, powstało w czasach rzymskich. Wyspę z lądem łączy wielki Krčki Most w Kraljevicy. Miejscowość, której mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się... Opatija Opatija Opatija cieszy się opinią idealnego miejsca na wypoczynek i słoneczny urlop . Położona na półwyspie Istria miejscowość, została ogłoszona uzdrowiskiem klimatycznym, dzięki czemu stała się najmodniejszym turystycznym kurortem Chorwacji . Nic... Punat Punat Punat to śliczne miasteczko, położone wśród zielonych winnic i gajów oliwnych. Zajmuje południową część wyspy, która przyjęła od niego nazwę. Znajdziesz tu też niecodzienną atrakcję - maleńką wysepkę Kosljun (rezerwat przyrody) z klasztorem... Rab Rab Przeżyć przygodę , zachłysnąć się wyjątkową przyrodą wyspy , dotknąć historii Chorwacji, spędzić wakacje życia - to wszystko w zasięgu ręki. Piaszczyste plaże i cudowny śródziemnomorski klimat , a co godne podkreślenia jedno z najbardziej... Rijeka Rijeka Podstawowe informacje Rijeka , to trzecie co do wielkości miasto Chorwacji. Jego nazwa znaczy tyle, co "rzeka". Położone nad Morzem Adriatyckim u podnóża masywu Risnjak , jest najważniejszym chorwackim portem handlowym , tranzytowym i... Selce Selce Selce w Chorwacji , jest to niewielka miejscowość turystyczna, leżąca na północnym zachodzie tego słynącego ze wspaniałej oferty wakacyjnej kraju. Miejscowość znajduje się w Dolinie Winidol , niedaleko gór Velika Kapela . Kilka kilometrów na... Šilo Šilo Šilo leżące na wschodnim wybrzeżu „Złotej Wyspie” Krk , zwanej tak ze względu na cudny kolor piasku, miejscowego miodu, wina i oliwy z oliwek, to mała miejscowość rybacka o kameralnym charakterze, idealna na rekreacyjny, rodzinny... Suha Punta Suha Punta Suha Punta jest niewielkim ośrodkiem turystycznym, stworzonym z myślą o tych, którzy szukają wyciszenia od codziennego zgiełku i hałasu. Wyłączona z ruchu kołowego i położona na południowym brzegu półwyspu Kalifront , zajmuje szczególne miejsce...

Najnowsze

Pożegnanie starego roku na świeżym powietrzu 2013-12-15
Oryginalne i atrakcyjne wydarzenie pożegnania starego i powitania Nowego Roku w południe, w centrum miejscowości Fužine. Grzane wino i kiełbaski, lokalne orkiestry i pokaz sztucznych ogni to...

Lovran - Saveur pochwalił Festiwal szparagów 2012-06-12
Lovran - Saveur pochwalił Festiwal szparagówPo tym jak angielskie pismo Guardian pochwaliło Marunadę jeszcze jedna lovrańska impreza gastronomiczna przykuła uwagę zagranicznych mediów i w ten...

Rijeka - Kvarner ponownie przyciąga żeglarzy 2012-06-05
Rijeka - Kvarner ponownie przyciąga żeglarzyZatoka Rijecka od 7 do 10 czerwca będzie gospodarzem 13 regat żeglarskich „Fiumanka”, zawodów, które co roku przyciągają żeglarzy ze wszystkich zakątków...

Crikvenica - Amabilis nowa gwiazda Kvarneru 2012-05-28
Crikvenica - „Amabilis” nowa gwiazda KvarneruNa początku maja pierwszych gości przyjmie nowy hotel Amabilis. Powstał na fundamentach dawnego hotelu Jadranka, a chodzi o pierwszy pięciogwiazdkowy...

23 milionów euro turystykę kvarnerską 2012-05-27
23 milionów euro turystykę kvarnerskąOtwarcie Vitality Hotelu Punta na Lošinju, nowourządzonego obiektu Lošinju Hotels&Villas, firmy Jadranka hoteli, w pełni remontuje hotel Lopar i podniesienie...

Klenovica - Luksusowy hotel przynosi zmiany 2012-05-22
Klenovica - Luksusowy hotel przynosi zmianyW kolejnych latach Klenovica przekształci się w atrakcyjny kierunek turystyczny, gdzie ważną rolę będzie odgrywał luksusowy hotel z 220 pokojami, który...

Rijeka gości niezależne teatry 2012-05-02
Rijeka gości niezależne teatryRijeka od 3 do 9 maja będzie tradycyjnie gospodarzem 19 Międzynarodowego Festiwalu Małych Scen. Rijecki festiwal jest jednym z najbardziej ulubionych miejsc spotkań...

Senj - Milion euro na urządzenie Nehaju 2012-05-01
Senj - Milion euro na urządzenie NehajuMiasto Senj, tamtejsze Muzeum Miejskie, Ludowy Uniwersytet Otwarty, Wspólnota Turystyczna i Agencja Rozwoju, niedawno zaprezentowały projekt, który powinien...

Mali Lošinj - Targi Natour Adria na wyspie witalności 2012-04-06
Mali Lošinj - Targi Natour Adria na „wyspie witalności”Miasto Mali Lošinj od 24 do 26 kwietnia będzie gospodarzem międzynarodowych targów turystycznych o tematyce aktywnego spędzania...

Lošinj - 16 programów wita turystów 2012-04-01
Lošinj - 16 programów wita turystówZ nadejściem wiosny, na turystów na wyspie Lošinj czeka wiele różnorodnych wydarzeń. Dla tych, którzy nie lubią letnich tłumów, ale są skłonni do delektowania się...

Crikvenica - Powstaje nowa Thalassotherapia 2012-03-31
Crikvenica - Powstaje nowa „Thalassotherapia”Znany Specjalistyczny Szpital Rehabilitacji Medycznej Chorób Ukłądu Oddechowego i Systemu Ruchu Thalassoterapia, z powodu którego liczni goście z całego...

Opatija - LRH zaczyna odnowę hotelu 2012-03-23
Opatija - LRH zaczyna odnowę hoteluLiburnia Riviera Hotali (LRH) w kolejnym pięcioletnim cyklu inwestycyjnym odnowi najstarszy hotel w Opatiji, Kvarner, który zostanie dobudowany, ponieważ zostanie...

Rijeka - Zaczyna się realizacja projektu Rijeka Gateway 2012-03-21
Rijeka - Zaczyna się realizacja projektu „Rijeka Gateway”Rijeka, największy port i trzecie co do wielkości miasto w Chorwacji, stoi przed realizacją dużego projektu „Rijeka Gateway”,...

Tribalj - Raj dla paralotniarzy 2012-03-05
Tribalj - Raj dla paralotniarzyTribalj to niewielka miejscowość w zapleczu Crikvenicy, od niedawna oficjalnie została miejscem startów paralotniarzy, dzięki Agencji Lotnictwa Cywilnego. Oczekiwane...

Opatija - Replika kąpieliska austrowęgierskiego 2012-03-04
Opatija - Budowana jest replika kąpieliska austrowęgierskiego„Stara dama” chorwackiej turystyki, jak w Chorwacji nazywana jest Opatija, niedługo zaoferuje gościom nową atrakcję. Chodzi o przebudowę...

Selce - 130 lat tradycji turystycznej 2012-02-22
Selce - 130 lat tradycji turystycznejNadmorskie miasteczko Selce znajduje się w malowniczej zatoce niedaleko od Crikvenicy, 35 kilometrów na południe od Rijeki. Dawna miejscowość rybacka i...

Lovran - Średniowieczna wieża nowa atrakcja turystyczna 2012-02-20
Lovran - Średniowieczna wieża, nowa atrakcja turystycznaLovran od niedawna bogatszy jest o kolejną atrakcję turystyczną - została otwarta przebudowana wieża miejska, która oferuje szereg nowych...

Wydarzenia kulturalno-turystyczne Kvarner 2012-01-01
KARNAWAŁ W RIJECE Rijeka - 17.01-22.02Dzięki tradycji sięgającej dawnych czasów, kiedy to według ludowych podań, tzw. straszne maski (grde maske) w wesołym zgiełku odganiały siły zła, Rijeka stała...

Opatija - Dowiedz się jak wyglądały pierwsze hotele 2011-12-21
Opatija - Dowiedz się jak wyglądały pierwsze hotele nad AdriatykiemW chorwackim muzeum turystyki w Willi Angiolina W opatiji niedawno została otwarta wystawa „Pierwsze hotele nad Adriatykiem”, na...

Opatija - nowe inwestycje w Liburnia Riviera Hotele 2011-12-20
Opatija - nowe inwestycje w Liburnia Riviera HotelePo zakończeniu sezonu letniego, największa firma hotelarska na Kvarnerze Liburnia Riviera Hoteli (LRH) z Opatiji rozpoczęła największe inwestycje....

Losowe

Opatija jest od 120 lat uzdrowiskiem 2009-04-01
Opatija jest od 120 lat uzdrowiskiem klimatycznymNa początku bieżącego roku Opatija, znane centrum turystyczne Kvarneru, obchodziła 120 rocznicę uznania za uzdrowisko klimatyczne.Uzyskanie takiego...

Karnawał lato pod maskami 2011-07-01
Novi Vinodolski, Pag i Makarska - Lato pod maskamiLato to czas urlopów, delektowanie się słońcem i kąpielami morskimi, poznawania nowych miejsc i ludzi, jednak w tym wszystkim należy zostawić też...

Rapska fjera 2010-07-25
Rab - Rapska fjeraŚw. Jakub, św. Anna i św. Krzysztof to troje świętych, w których dniach od 25 do 27 lipca Rab cofa się do czasów średniowiecznych.Jedyne w swoim rodzaju w Chorwacji,...

Hotel z Opatiji wyróżniony w Serbii 2011-12-03
Hotel z Opatiji wyróżniony w SerbiiDrugi rok z rzędu, na 44 Targach Turystycznych w Novim Sadzie, Grand hotel 4 kwiaty Opatiji zdobył wyróżnienie za świetne usługi hotelarskie. Dyrektor hotelu...

ACI Sailing Center Cres 2009-09-20
Żeglarstwo - idealne dla programów indywidualnych i team building oraz regatDla tych, którzy pragną żeglować albo chcieliby tę przyjemność oferować swoim partnerom biznesowym, zorganizować regaty...

Interaktywna cyfrowa panorama 2011-02-03
Mali Lošinj - Interaktywna cyfrowa panorama LošinjuWspólnota Turystyczna Malego Lošinju niedawno zrealizowała projekt interaktywnej panoramy cyfrowej Lošinju, który zaprezentowany został na...

Novi Vinodolski i Losinj 2010-04-09
Novi Vinodolski i Lošinj - Nagroda za odpowiedzialną turystykę"Oczy Vinodolu - szlak punktów widokowych" to projekt, który w konkursie specjalistycznego czasopisma turystycznego "L’ Agenzia di...

Chorwackie Muzeum Turystyki 2009-12-11
Chorwackie Muzeum TurystykiChorwacja, kraj o bogatej tradycji turystycznej, ma od 2007 roku własne Muzeum Turystyki, wyspecjalizowaną instytucję zajmującą się historią turystyki i dziedzictwem,...

Szlakami Velebitu 2010-10-22
Gospić - Szlakami Velebitu i chorwackich wielkich na dwóch kółkachOferta turystyczna Żupanii Licko-senjskiej od niedawna wzbogacona została o osiem tras rowerowych o długości 397 kilometrów. Trasy...

Ethno hotel Balatura 2009-07-01
Ethno hotel Balatura - Inny niż wszystkie Kiedy na otwarcie hotelu decyduje się pisarka i reżyser, zamieniając życie w Niemczech na życie w niewielkiej miejscowości Tribalj, sześć kilometrów od...

Hotel Milenium ma nowe atrakcje 2011-03-15
Opatija - Hotel Milenium ma nowe atrakcjeOpatijski hotel Milenium zaczął wzbogacać swoje atrakcje. Ten pięciogwiazdkowy hotel rozpoczął od zmian i powiększenia kawiarni Wagner, w której będzie...

Program ekoturystyczny 2011-11-11
Beli - Program ekoturystyczny „Caput Insulae” najlepszy na świecieProgram ekoturzstyczny Eko-centrum Caput Insulae Beli na wyspie Cres niedawno na 72 Międzynarodowym Światowym Kongresie...

Park wodny w Siroka Kula 2010-03-12
Gospić - Niedługo licki park wodny w miejscowości Široka KulaW stolicy Liki Gospiću niedawno zaprezentowany został projekt o wartości 60 milionów kun dotyczący ekologicznego parku wodnego w...

Witamy w świecie bajek 2009-01-06
Ogulin - Witamy w świecie bajek Projekt kulturowo-turystyczny Festiwal Bajki w Ogulinie, oparty na dziedzictwie bajek i opowieści, przedstawiony został pod koniec ubiegłego roku na Berlińskich...

Velebit 2011-05-10
Dzikie krajobrazy, jaskinie oraz strome zbocza gór Velebit to jedno z ciekawszych miejsc dla alpinistów i amatorów wspinaczki w Chorwacji. Góry Velebit, ciągnące się wzdłuż Adriatyku przez ponad...

Jesień w Lice 2010-10-01
Gospić - Jesień w Lice"Jesień w Lice", to nazwa najważniejszego wydarzenia gospodarczego, kulturalno-turystycznego w Żupanii Licko Senjskiej, na którym co roku w październiku pokazywana jest...

Wyspa różnorodności 2010-05-19
Rab - Wyspa różnorodności krajobrazowych i bogatego dziedzictwaWyspa Rab jest częścią archipelagu Kvarnerskiego w północnej części Adriatyku. Ma długość 22 i szerokość od 3 do 10 kilometrów. Poza...

Kemping Cikat otworzył Family fun park 2011-07-01
Mali Lošinj - Kemping Čikat otworzył Family fun parkNa kempingu rodzinnym Čikat na wyspie Lošinj niedawno został otwarty Family fun park Pape, pierwszy park zabaw dla dzieci na kempingu chorwackim...

Odkrycie Apoksiomena 2009-06-09
Mali Lošinj - Dziesięć lat od odkrycia ApoksiomenaMinęło dziesięć lat od kiedy z morza niedaleko od wyspy Lošinj wydobyto brązowy posąg Apoksiomena. Z okazji tego jubileuszu przygotowano program,...

Rijeka - Spacer po mieście przy pomocy przewodnika 2011-11-30
Rijeka - Spacer po mieście przy pomocy przewodnika drogowegoAdriaGUIDE to przewodnik, który odwiedzającym Rijekę umożliwia znalezienie i poznanie ciekawych lokalizacji przy pomocy ich urządzenia...

Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Kraljevica » Hotel Uvala Scott
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Kompleks hotelowy - w wiekszosci bungalow znajduje sie z dala od miasteczka w zatoce z widokiem na most laczacy staly lad z wyspa Kirk. Oprocz restauracji hotelowej do dyspozycji gosci jest bar hotelowy, tawerna / gorace i zimne dania/ oraz mini barek przy plazy. Zacisze sprawia, ze jest to swietne miejsce wypoczynku dla ludzi szukajacych spokoju oraz nastawionych na zwiedzanie. Jedna z jadalni hotelowych posiada obszerny taras / widok na zatoke/ ktory mozna wykorzystac na spozywanie posilkow. Polecam zwiedzanie okolic.

Chorwacja » Kvarner » Kraljevica » Hotel Uvala Scott
Danuta (Wałbrzych, 2012-10-15) - Średnia ocena: 4.7
blisko do morza ,miła obsługa,dobre jedzenie.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Iwona (Zakopane, 2012-10-08) - Średnia ocena: 4.2
Novi Vinodolski to śliczne i urokliwe miasteczko. Piękna plaża z uroczą promenadą, w sam raz na wieczorne spacery. Dużo małych punktów gastronomicznych przy plaży, gdzie można posilić się w czasie plażowania. Piękny, mały port, śliczna starówka i mnóstwo przytulnych knajpek. Sam apartament usytuowany na końcu miasteczka, w kameralnym, cichym miejscu lecz jego wyposażenie nas rozczarowało. Mieliśmy opłaconą opcję -sypialnia oraz pokój i kuchnia. Niestety pokój i kuchnia stanowiły jedno :( Nie byłoby sprawy, gdyby łóżko w tym "kuchnio-pokoju" było przystosowane do spania. Sory za dosłowność, ale śmierdziało stęchlizną tak samo jak poduszka i koc. Tak więc w trójkę spaliśmy w sypialni na jednym łóżku. W łazience zero papieru toaletowego, kuchnia wyposażona jako tako, ale całe to miejsce miało nieprzyjemny zapach. Z szafy, która znajdowała się w sypialni mogliśmy korzystać w połowie, gdyż drugą część właścicielka zamknęła na zamek, mówiąc, że tam są jej rzeczy. A właśnie co do samej właścicielki, odnosiliśmy wrażenie, że stanowimy "gorszy gatunek" w odniesieniu do gości z Niemiec mieszkających w tym samym budynku. Generalnie nie jesteśmy wybredni, wychodzimy z założenia, że na wakacje nie jedzie się mieszkać w apartamencie, ale korzystać z uroku miejsca jakie się wybrało. Ale to miejsce przerosło nawet nasze oczekiwania.

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski » Apartamenty prywatne Novi Vinodolski
Tomasz (Rabka Zdrój, 2012-10-08) - Średnia ocena: 3.5
Miejscowość urokliwa, ładna, czysta.

Chorwacja » Kvarner » Kraljevica » Hotel Uvala Scott
Bartosz (Starachowice, 2012-10-07) - Średnia ocena: 3.2
Ogólnie przy tej cenie ciężko nawet w Chorwacji znaleźć coś lepszego. Blisko Crikvenica i dla lubiących wycieczki Baska. Do Plitwickich kawałek ale warto pojechać. Morze czyściutkie a opisy o kominie w rafinerii to lekka przesada ( widać na horyzoncie). Dużo włochów , węgrów i polskich wycieczek z młodzieżą. Miejscowi niestety nie dbają o obiekt a szkoda , bo mogłaby z tego być prawdziwa perełka wystarczyłoby trochę wysiłku- ,a tak to mamy taki późny PRL-owski obiekt.

Chorwacja » Kvarner » Njivice » Hotel Beli Kamik II
Roman (Psary, 2012-10-05) - Średnia ocena: 4.8
Wyśmienite jedzenie, bardzo urozmaicone. Miła i kulturalna obsługa. Hotel generalnie na 6!!!
Chorwacja » Kvarner » Crikvenica
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Turystyczna miejscowosc z duza iloscia barow, restauracji, cukierni i sklepikow ustytuowanych wzdluz placy, dobrze zorganizowane miejsca do parkowania. Plaza platna i nieplatna- doskonale miejsce dla ludzi szukajacych rozrywki. Polecam szczegolnie po sezonie, kiedy to ruch jest zdecydowanie mniejszy i na plazy mozna zawsze znalesc wolne lezaki. W porcie znajduje sie duza ilosc niewielkich stateczkow wycieczkowych oferujacych rozne opcje zwiedzania okolic i liczne atrakcje np. piknik, obiad na statku, zwiedzanie groty, itd,

Chorwacja » Kvarner » Novi Vinodolski
Anna (Swiebodzin, 2012-09-14) - Średnia ocena: 5.0
bardzo malownicza i spokojna miejscowosc, wiele atrakcji, naprawde jest co robic

Chorwacja » Kvarner » Klenovica
Maciej (Brzeszcze, 2012-08-09) - Średnia ocena: 4.0
Mała, rozwijająca się, urokliwa osada rybacka z piękną, odnowioną przystanią portową. Z dala od ruchliwej ulicy. Ładne plaże i piękne wybrzeże którym można spacerować i podziwiać widoki. Polecam spacer do pobliskiej Smokvicy. Miejscowość dla ceniących spokój, lecz nie zadupie.Jest kilka restauracji, pizzeria, fajna piekarnia oraz dwa małe sklepy. Wzdłuż przystani na straganach można kupić świeże owoce i warzywa oraz rybę prosto z kutra. Gorąco polecam.

Chorwacja » Kvarner » Šilo
Kornelia (Livingston, 2012-08-03) - Średnia ocena: 4.5
spokojna czysta plaza piaskowa z czysciutka woda . . ... male miasteczko,spokojne...idealne dla rodzin z dziecmi.

Chorwacja » Kvarner » Krk
Kornelia (Livingston, 2012-08-03) - Średnia ocena: 4.9
urokliwe uliczki:)

Chorwacja » Kvarner » Baška
Kornelia (Livingston, 2012-08-03) - Średnia ocena: 4.9
baśka- to bajka:))) plaża cudowna!!! ehhh!
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl