Chorwacja Środkowa

Chorwacja
Zakwaterowanie w Chorwacja Środkowa
Hotel Trakošćan, Chorwacja Środkowa - największa baza ofert LAST MINUTE. Wycieczki last minute nie tylko na wakacje!, Chorwacja Środkowa, Chorwacja
Chorwacja Środkowa to piękna część Chorwacji, polecana zwłaszcza tym, którzy interesują się architekturą i lubią miasta z bogatą historią, oraz miłośnikom wszelkich twierdz, pałaców i zamków. Dodatkową atrakcją są wina, z których region ten słynie. Kontrast z nadmorską częścią kraju jest wyraźnie widoczny, zwłaszcza po wakacjach spędzonych na riwierze chorwackiej, pełnej plaż, fal idealnych do surfingu i nieustającego słońca. Podczas zachodu można spacerować, mając nad głowami palmy, czy też popijać drinki w nadmorskiej kawiarence. Środek Chorwacji to natomiast spokojne wzgórza, urocze wioski, okalające je winnice, w końcu mnóstwo twierdz i zamków. Centrum stanowi Zagrzeb, stolica Chorwacji. Klimat miasta, a zwłaszcza jego budownictwo przypominają Wiedeń, Kraków, czy Budapeszt. Na zapoznanie się z nim nie wystarczy jeden dzień. Chociaż jeżeli chce się je wyłącznie zwiedzić, to zdecydowanie nie zabraknie atrakcji. To oczywiście nie jedyne miejsce warte uwagi. W odległości niecałych 100 km od stolicy znajduje się zamek Trakoscan, który okala wspaniały park, a widok z niego rozciąga się na piękne jezioro... ale o nim nieco później, gdyż warto poświęcić mu więcej uwagi.

Zagrzeb

Zagrzeb to centrum chorwackiej kultury, jak i stolica kraju, znajdująca się nad rzeką Sawą, przez którą to biegną szlaki komunikacyjne między Austrią oraz Węgrami a Morzem Adriatyckim. Zagrzeb bardzo przypomina Wiedeń, ze względu na architektoniczny kontrast - historia spotyka się tu z nowoczesnością. Wszelkie zabytki zlokalizowane są w tzw. Górnym Mieście (Gornij Grad, na który składają się dzielnice Gradec i Kaptol), natomiast Dolne Miasto (Donij Grad) to już pełna współczesność - nowoczesna architektura, jak i znacznie szybsze tempo funkcjonowania.
Górne miasto to zwłaszcza pozostałości fortyfikacji oraz kościoły. Spośród tych drugich warto zwrócić uwagę na kościół świętej Katarzyny z imponującym ołtarzem z XVIII wieku; katedrę Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, postawioną w wieku XIII na gruzach romańskiego kościoła z XI wieku; kościół świętego Marka (pochodzący z XIII wieku, poza dzwonnicą, która została zrekonstruowana, gdyż oryginalna uległa zniszczeniu w XVI wieku), z charakterystycznymi herbami (jeden z herbów to herb państwa, drugi miasta). Będąc już w tym miejscu, na placu świętego Marka (Markov trg), warto zwrócić uwagę na siedzibę parlamentu (Sabor), która została wybudowana w początkach XX wieku;
Pokaż cały opis

Do Chorwacja Środkowapozostałych atrakcji, którym należy przyjrzeć się bliżej, można zaliczyć pałac Bana, będący zarówno prezydencką siedzibą, jak i obiektem, udostępnianym wycieczkom, a także muzea (Muzeum Historyczne Chorwacji, Muzeum Miejskie, Muzeum Sztuki, Muzeum Techniki, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Archeologiczne). W Zagrzebiu znajduje się także dużo atrakcyjnych pomników - z ciekawszych warto wymienić pomnik świętego Jerzego, który walczy ze smokiem, pomnik Mariji Zagorki (pisarki), czy pomnik Josipa Jelacicia, chorwackiego bana w latach 1848 - 1859 (podczas powstania węgierskiego walczył z Józefem Bemem; pomnik został mu postawiony już w roku 1866, ale został zburzony przez gen. Tito; nowy postawiono w 1991 roku). Pomnik Jalecicia jest dobrym punktem orientacyjnym, bardzo często stanowiącym miejsce spotkań.
Jak jednak na prawdziwe, historyczne miasto przystało, Zagrzeb ma nie tylko wiele zabytków, ale też i legend. Jedną z nich, z którą każdy turysta będzie miał do czynienia, jest legenda związana z kulą armatnią. Tak, jak w Krakowie z wieży mariackiej rozbrzmiewa w południe hejnał, tak w Zagrzebiu, z jednej z wież, będącej pozostałością po dawnej fortyfikacji miasta, wystrzeliwana jest w samo południe Chorwacja Środkowakula armatnia. Niegdyś wystrzał oznaczał wezwanie na mszę, dziś stanowi tradycję i jednocześnie tutejszą atrakcję. Legenda głosi, że gdy Turcy przygotowywali się do ataku na miasto, oddano w ich stronę strzał z armaty. Niefortunnie kula trafiła w obiad dowódcy przeciwników. Ten miał tak bardzo się tym incydentem zdenerwować (choć istnieje i wersja mówiąca, że się wystraszył), że postanowił czym prędzej się oddalić, wraz z całym wojskiem. Warto także udać się na szczyt wieży Lotrscak (bo o niej mowa), nie tylko, aby ujrzeć tę XIX-wieczną armatę. Wieża stanowi wspaniały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego miasta.
Po całodziennym zwiedzaniu, można usiąść w jednej z licznych kawiarni, gdzie otrzyma się zarówno wybrany trunek, jak i coś dobrego do zjedzenia. Oczywiście do dyspozycji są również wszelkiego rodzaju pizzerie, a dla tych, którzy zdecydują się więcej czasu poświęcić na jedzenie - restauracje. Te ostatnie oferują kuchnie całego świata i są zazwyczaj zlokalizowane w centrum stolicy. Jeżeli chce się skosztować miejscowych specjałów, warto rozglądnąć się za restauracjami, które ulokowane na obrzeżach wśród zieleni gdyż zapewniają one niesamowity klimat - nie tylko atrakcje dla podniebienia, ale także możliwość dalszego Chorwacja Środkowanasycania się urokami miasta.
Zagrzeb jest bardzo dobrym miejscem na zatrzymanie się w okresie wakacji, np. w opcji all inclusive. Jest tu mnóstwo hoteli, oferujących najwyższy standard. Do dyspozycji gości jest pełna gama apartamentów. Ceny za pokój często jednak przekraczają kwotę 100 euro za dobę. Zatem jeżeli szuka się jedynie bazy noclegowej, lepiej rozejrzeć się za kwaterami prywatnymi, gdzie nocleg będzie znacznie tańszy. Niższe koszty umożliwia wybór wycieczek w biurze podróży w opcji last minute. Jeżeli na urlop wybierze się czas wakacji, to dodatkową atrakcją niewątpliwie będą Letnie Wieczory Zagrzebskie, podczas których odbywa się mnóstwo koncertów, zarówno muzyki klasycznej, jak i współczesnej. Impreza trwa przez cały lipiec oraz sierpień.

Tuheljskie Toplice

Pośród wzniesień i terenów zielonych leży miasteczko Tuheljske Toplice, które od stolicy Chorwacji dzieli jedynie 40 km. Znane jest ze znajdującego się w nim uzdrowiska z wodami termalnymi. Tuheljskie Toplice to gejzery, baseny, zjeżdżalnie wodne i możliwość skorzystania z hydromasaży. Jest to najlepsze miejsce na rekreację, jak również dobra baza wypadowa. Wycieczki są organizowane na miejscu.

Sisak

W Chorwacja Środkowaodległości niecałych 60 km od Zagrzebia leży wielki port rzeczny, Sisak (w starożytności znany jako Siscia). Według legendy wspomnianej powyżej, to właśnie w jego stronę miał się udać turecki przywódca wojskowy po tym, jak z wieży Lotrscak wystrzelona została armatnia kula, przerywająca mu posiłek.
W Sisak szczególną uwagę zwiedzających zwraca kamienny most oraz trójkątna twierdza z wieku XVI (Stari Grad).

Bjelovar

Na wschód od Zagrzebia leży Bjelovar, miasto, które dopiero w XVIII wieku zyskało znaczącą rolę. Cesarzowa Maria Teresa nakazała postawić na jego obszarze fortyfikacje, czyniąc tym samym z Bjelovaru zaporę, mającą powstrzymać tureckie najazdy. Obecnie miasto znane jest zwłaszcza z corocznego festiwalu (pierwszy odbył się w roku 2003) - BOK (BOKfest), prezentującego najlepiej oceniane sztuki teatralne roku poprzedniego. Repertuar jest przeznaczony dla każdej grupy wiekowej - zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wybrać sztukę dla siebie. Festiwal nie ma stałej liczby dni, gdyż jest ona uzależniona od ilości prezentowanych przedstawień.
W mieście można odwiedzić muzeum, spędzić wieczór w jednej z restauracji, czy kawiarenek, jak również wybrać czynny wypoczynek. Bjelovar gustuje we wszelkich sportach Chorwacja Środkowazwiązanych z piłką (piłka siatkowa, nożna, a zwłaszcza piłka ręczna), a okolicę otacza dużo zieleni i wzgórza, idealne na spacery. W czerwcu odbywa się tu Terezijana, festiwal, który wypełniają koncerty i zabawa.
Chcąc spędzić wczasy właśnie w tym mieście, można skorzystać z hotelu znajdującego się w centrum miasta, albo też wybrać się poza miasto. W odległości 10 km od Bjelovaru znajduje się wzgórze, gdzie także można wynająć pokój, zjeść w restauracji, oraz pospacerować po okolicznych lasach.

Karlovac

Karlovac, podobnie jak Bjelovar, był niegdyś obronną twierdzą, mającą za zadanie ochronę dalszego obszaru przed najazdami tureckimi. Dziś atrakcją turystyczną jest twierdza Dubovac, dająca wspaniały widok na panoramę miasta. Do dyspozycji spacerowiczów pozostaje także duża ilość parków, jak i ogrodów. Dużym atutem miasta jest położenie pomiędzy rzekami (rzeka Kupa, Korana, Mreznica, Dobra).
Karlovac znany jest smakoszom piwa z tego właśnie trunku - Karlovacko Pivo ma wielu entuzjastów i jest eksportowane poza granice kraju.
W mieście jest dużo prywatnych pensjonatów, w których można wynająć pokoje.

Varazdin

Varazdin, dawna stolica Chorwacji, leży w odległości Chorwacja Środkowaok. 80 km od Zagrzebia. Miasto znane jest z piłkarskiego klubu, dużej hali sportowej, ale także znacznej ilości zabytków: kościoły, ratusz z połowy XVI wieku, pałac, wraz z galerią sztuki, czy też muzeum entomologiczne. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Stari Grad - twierdza z XVI wieku. Ze względu na wielokrotne przebudowywanie, obecnie jest połączeniem wszelkich, następujących po sobie stylów - dlatego łatwo zaobserwować tu gotyk, renesans, jak i barok. Nieprzypadkowo Varazdin określa się mianem miasta-muzeum. I wewnątrz twierdzy znajduje się wiele eksponatów, udostępnianych do zwiedzania. Pośród nich można podziwiać organy, wspaniale rzeźbione meble, stół apteczny z wieku XVIII, jak i pamiątki, związane z konkretnymi osobami. Twierdza otoczona jest parkiem, idealnym na leniwe spacery. Stan rozleniwienia można uzupełnić o to, z czego Varazdin jest znany - chorwackie wino. To ono przyciąga równie mocno, jak wszelkie zabytki, znajdujące się w mieście. To właśnie nieopodal Varazdina, pod koniec XVII wieku, jeden z baronów, a zarazem wytrawny znawca wina, założył stowarzyszenie ekspertów tego trunku. Wypracowali oni zasady dotyczące degustacji wina, jak i sposobów jego podawania (schłodzone wino poprzedza ciepłe, lżejsze wino podaje się przed cięższym, jasne najpierw Chorwacja Środkowa- ciemne po nim).
Jeżeli odwiedzi się miasto we wrześniu, warto wybrać się na jeden z koncertów, odbywających się w pochodzącej z XVII wieku Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zarówno ze względu na akustykę, jak i wspaniałe organy odbywają się tu koncerty w ramach tzw. "Wieczorów Barokowych".

Trakoscan

Park, wraz z pięknym zamkiem, usytuowanym na wzgórzu. Już kilka słów we wstępie zostało mu poświęconych, ale właśnie to na ten obiekt wskazuje się bardzo często jako na najpiękniejszy chorwacki pałac. Dlatego, jeżeli nawet celem i miejscem podróży będzie Zagrzeb, warto przejechać niecałe 100 km, aby zobaczyć, co tak wielu zachwyca w tym zamku. Początki obecnej budowli, która w zachowanym stanie pochodzi z wieku XVI (w wieku XIX została odrestaurowana) sięgają wieku XIII. Zamek przyciąga uwagę już ze znacznej odległości - umieszczony jest na wzgórzu, u stóp którego rozciąga się park. Jednak nie tylko zewnętrzny wygląd jest w tym wypadku istotny. Każdy zwiedzający prawdziwe skarby otrzyma po wejściu do środka. Znajduje się tu wspaniała biblioteka oraz kolekcja mebli w stylu barokowym oraz rokoko. Miłośnicy broni docenią zapewne eksponaty, datowane od wieku XV aż po wiek XIX. Zachowana została również Chorwacja Środkowasala rycerska i łowiecka, muzyczny salon i malarskie atelier. Ściany zdobią okazałe obrazy, w tym Julijany Draskovich, jednej z przedstawicielek rodziny Draskovich. Ród ten od XVI wieku aż do momentu wybuchu II wojny światowej zamieszkiwał Trakoscan.

Osijek

Osijek to duża aglomeracja miejska, położona nad Drawą. W epoce starożytnej na miejscu obecnego miasta znajdowała się Mursa - wojskowa osada rzymska. Najbardziej natomiast przyciąga turystów tutejsza starówka, dziś znajdująca się poza centrum, a dawniej stanowiąca serce miasta, które to chronione było obronnym murem. Z twierdzy jednak niewiele się ostało - jedynie baszty Karola i Eugeniusza, gdyż w latach dwudziestych XX wieku uległa zburzeniu. Z kościołów warto zwiedzić kościół świętego Jakuba, kościół świętego Krzyża (znajdujący się przy klasztorze Franciszkanów), kościół świętego Michała, jak i katedrę świętych Piotra i Pawła. Do dyspozycji pozostaje także wieża ciśnień, tor wodny, ratusz, oraz wiele muzeów.
Osijek to jednak nie tylko zabytki, ale także kulturalny i naukowy ośrodek Chorwacji. To tu ulokowana jest znaczna część uniwersytetów.

Dakovo

Dakovo, które od Osijeku położone jest niewiele ponad 30 km, powinien odwiedzić każdy miłośnik koni, który spędza wakacje w Chorwacji. To niewielkie, urocze miasteczko słynie z hodowli koni (konie lipicańskie). Stadnina sięga początków XVI wieku.
Uwagę w miasteczku od razu przykuwa bazylika świętego Piotra, zbudowana w wieku XIX. Całość utrzymana jest w kolorystyce ciemnej cegły, z beżowymi zdobieniami. Świątynia ma dwie dzwonnice liczące 84 metry wysokości, a w środkowej jej części mieści się wspaniała rozeta. Samo miasteczko sięga czasów starożytnych, kiedy stanowiło rzymską osadę o nazwie Certissa.

Slavonski Brod

Slavonski Brod leży nad Sawą, nieopodal granicy z Bośnią i Hercegowiną. To stare miasto, o powierzchni niewiele ponad 50 km kwadratowych, korzeniami sięga czasów rzymskich, kiedy nosiło nazwę Marsonia (dziś kojarzącą się z klubem piłkarskim). Turystom poleca się zwiedzenie twierdzy z wieku XVIII, oraz tutejsze kościoły.

Vukovar

Tuż przy granicy z Serbią leży Vukovar, miasto ogromnie doświadczone przez wojnę w roku 1991, słynne z bohaterskiej obrony i właśnie, jako miasto bohater czczone przez Chorwatów. Przed wojną było ośrodkiem kultury, dziś wciąż widać ślady zniszczeń. Do zwiedzania pozostaje jednak niewiele, w porównaniu z przeszłością. Wciąż jednak przyciąga turystów pałac rodziny Elk, w stylu późnego baroku, cerkiew świętego Mikołaja oraz kościół Filipa i Jakuba, położony obok klasztoru Franciszkanów.
Chorwacja Środkowa to piękny region, idealny na spędzenie w nim zarówno wczasów rodzinnych, wakacji w gronie przyjaciół, jak i samotne przemierzanie wzgórz i lasów. Można odnaleźć tu zarówno miejsca gwarantujące spokój, jak i miasta tętniące życiem. Chorwacja Środkowa co roku przyciąga nowych turystów, ci zaś, którzy już tu byli, z wielka chęcią powracają ponownie.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Regiony
Miasta
Obiekty w pobliżu
Ciekawostki

Najnowsze

Adwent w sercu Zagrzebia 2013-12-15
Adwent w sercu Zagrzebia to tradycyjne wydarzenie przedświąteczne odbywające się na centralnym placu miasta, bogaty program muzyczny i artystyczny stwarza przawdziwą atmosferę Adwentu i Świąt...

Puchar Świata Audi FIS Vip Snow Queen Trophy 2012-12-22
4 stycznia 2013 - 6 stycznia 2013Kolejna edycja konkursu Audi FIS Pucharu Świata Vip Snow Queen Trophy odbędzie się nocny slalom kobiet i nocny slalom mężczyzn. W zawodach na Sljeme brało udział...

Zagrzeb i Split - Miasta ulicznych zabawiaczy 2012-06-01
Zagrzeb i Split - Miasta ulicznych zabawiaczyJuż od 16 lat na ulicach, placach i w parkach w cntrum Zagrzebia na wiosnę rządzą różni liczni zabawiacze z całego świata, którzy dzięki swoim...

Zagrzeb - Siódme wydanie Inmusic festiwalu 2012-06-01
Zagrzeb - Siódme wydanie Inmusic festiwaluINmusic Festiwal to największy open air festiwal w Chorwacji, odbywa się raz w roku na Jarunie na Wyspie Chorwackiej Młodzieży w Zagrzebiu. Przez sześć lat...

Zagrzeb jest idealnym kierunkiem dla studentów 2012-05-14
Zagrzeb jest idealnym kierunkiem dla amerykańskich studentówStudenci, którzy chcą zwiedzać najnowsze „gorące” kierunki europejskie powinni się wybrać do Zagrzebia na weekend, to jest rada znanej...

Jastrebarsko - Europejskie miasto przyszłości 2012-05-12
Jastrebarsko - Europejskie miasto przyszłościJastrebarsko, miasteczko na południe od Zagrzebia, niedawno zostało uznane za jedno z europejskich miast przyszłości w południowym regionie Europy na...

Zagrzeb stolica kultury 2012-05-10
easyJet Traveller: Zagrzeb stolica kulturyPasażerowie tanich linii lotniczych EasyJet niedawno mogli przeczytać artykuł o Zagrzebiu, który ukazał się w czasopiśmie pokładowym easyJet Traveller....

Zagrzeb - Średniowieczna kopalnia nowa atrakcja 2012-05-08
Zagrzeb - Średniowieczna kopalnia, nowa atrakcja turystycznaPierwsza średniowieczna kopalnia w Chorwacji została urządzona dla odwiedzających i niedawno otwarta dla odwiedzających Parku Przyrody...

Zagrzeb - Gay Guide 2012 2012-05-05
Zagrzeb - Gay Guide 2012Mimo, że Zagrzeb nie należy do kategorii typowych europejskich gay kierunków, gdzie turyści często przyjeżdżają w określonym celu, to jednak w metropolii chorwackiej gaye są...

Zagrzeb - Etno dom wzbogacił ofertę turystyczną 2012-05-01
Zagrzeb - Etno dom wzbogacił ofertę turystycznąW sercu Zagrzebia, zaraz obok Cvjetnego trgu, znajduje się chorwacki etno dom „Materina priča”. Urządzony w atrakcyjnej części miasta na powierzchni...

Zagrzeb - Festiwal dla miłośników wina i dobrej kuchni 2012-04-07
Zagrzeb - Festiwal przeznaczony dla miłośników wina i dobrej kuchniZagreb Wine Gourmet Weekend (ZWGW) to nazwa największego eno-gastronomicznego festiwalu międzynarodowego w regionie, który w tym...

Zagrzeb - Zaczyna się projekt budowy nowego lotniska 2012-04-03
Zagrzeb - Zaczyna się projekt budowy nowego lotniskaKonsorcjum firm francuskich ZAIC (Zagreb Airport International Company), które składa się z Bouygues Batiment International i Aeroports de Paris...

Zagrzeb - Otwarto kompleks rozrywki z sześcioma klubami 2012-03-28
Zagrzeb - Otwarto kompleks rozrywki z sześcioma nowymi klubamiGreen Gold Club, Habana, 1st coffee, Aussie bar, Hit Club i Al Metro - sześć nazw dla sześciu różnych klubów, które od niedawna...

Zagrzeb wpisany w Lousi Vuitton City Guide 2012 2012-03-19
Zagrzeb wpisany w Lousi Vuitton City Guide 2012Prestiżowy przewodnik Louis Vuitton City Guide 2012 wpisał Zagrzeb do swojego luksusowego wydania przewodników turystycznych o miastach europejskich i...

Zagrzeb - Angelina Jolie odwiedziła premierę 2012-03-17
Zagrzeb - Angelina Jolie odwiedziła premierę „W kraju krwi i miodu”Sławna aktorka Angelina Jolie odwiedziła w połowie lutego Zagrzeb, żeby wziąć udział w premierze swojego filmu „W kraju krwi...

Zagrzeb - Pierwsza restauracja kuchni autochtonicznej 2012-03-14
Zagrzeb - Pierwsza restauracja ze znakiem kuchni autochtonicznejZagrzebska restauracja Dvori Matanovi, to pierwsza restauracja w Chorwacji, która otrzymała oznaczenie „chorwacka kuchnia...

Zagrzeb wśród 40 najtańszych miast w Europie 2012-03-06
Zagrzeb wśród 40 najtańszych miast w EuropieZagrzeb według cen pobytu za jeden dzień w kwocie 43,64 dolarów amerykańskich znajduje się na dziewiątym miejscu z 40 najtańszych miast europejskich w...

Zagrzeb wśród najlepszych kierunków 2012-03-02
Zagrzeb wśród najlepszych kierunków dla młodych podróżnikówPopularny amerykański przewodnik turystyczny Off Track Planet młodym z niewielką ilością pieniędzy w kieszeni już czwarty rok z rzędu...

Zagrzeb - Kolejne turystyczne centrum informacji 2012-02-08
Zagrzeb - Kolejne turystyczne centrum informacjiZagrzeb jest bogatszy o jeszcze jedno turystyczne centrum informacyjne, które niedawno zostało otwarte na Dworcu Autobusowym. Jest to czwarte centrum...

Przewodnik kieszonkowy po architekturze Zagrzebia 2012-02-01
Przewodnik kieszonkowy po architekturze ZagrzebiaPawilon Francuski w kompleksie Centrum Studenckiego, Zagrzebskie Centrum Taneczne, Muzeum Sztuki Współczesnej, Willa Klara i Szkoła Podstawowa Ivana...

Losowe

Nowy kompleks uzdrowiskowy 2011-04-21
Stubičke Toplice - Nowy kompleks uzdrowiskowo-turystycznyW Stubičkich Toplicach niedługo rozpocznie się budowa kompleksu uzdrowiskowo-turystycznego, a wartość inwestycji oceniana jest na 105...

Ekopark w pobliżu Zagrzebia 2011-12-18
Ekopark w pobliżu ZagrzebiaWiodąca firma cukiernicza w regionie „Kraš” niedługo w Bratinie koło Pisaroviny na powierzchni czterech i pół miliona metrów kwadratowych otworzyć ekopark, w...

Klub Gastronomada 2011-05-27
Zagrzeb - The New York Times o Klubie GastronomadZnany The New York Times, niedawno w swoim dodatku Podróże przedstawił swoim amerykańskim czytelnikom zagrzebską restaurację Klub Gastronomada, w...

Wellness & Spa centar Coner 2009-10-03
Wellness & Spa centar Coner - Sheraton Zagreb Hotel Centrum Wellness & Spa centar Coner, centrum zdrowia i urody wchodzi w skład Hotelu Sheraton (*****), w którym znajduje się 306 pokoi i...

Zamek rodziny Esterhazy 2011-02-10
Darda - Zamek rodziny Esterhazy staje się hotelemZamek węgierskiej rodziny Esterhazy stanie się hotelem pięciogwiazdkowym i przeznaczony będzie dla elitarnych gości. Władze lokalne planują...

Advent w Zagrzebiu 2010-09-20
Zagrzeb - Nagroda dla filmu „Advent w Zagrzebiu”Film promocyjny "Adwent w Zagrzebiu" Wspólnoty Turystycznej Zagrzebia, otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii klip turystyczny, na 46...

Elita tenisowa 2010-01-04
Zagrzeb - Elita tenisowa na turnieju ATPZagrzeb pod koniec stycznia będzie gospodarzem tenisowego turniej ATP PBZ Zagreb Indoors. Jest to turniej singlowy i deblowy rozgrywany w hali na twardej...

Hilton otwiera hotel Doubletree 2011-09-11
Zagrzeb - Hilton otwiera hotel DoubletreeW listopadzie w Zagrzebiu zostanie otwarty hotel Doubletree by Hilton, marka znanej sieci hotelowej Hilton, w wieżowcu kompleksu Green Gold, w którym na...

Przewodnik po Zagrzebiu 2011-05-03
Brytyjski Telegraph opublikował przewodnik po ZagrzebiuBrytyjska gazeta The Telegraph niedawno opublikowała przewodnik turystyczny z przydatnymi danymi dla turystów z Wielkiej Brytanii, jak ceny...

Miniatura Chorwacji 2010-01-05
Zagrzeb - Miniatura Chorwacji"Miniatura Chorwacji" to nazwa niedawno zaprezentowanego projektu - parku tematycznego, który powinien powstać w ciągu dwóch lat w Nowym Zagrzebiu, między ulicami...

Oryginalne zaproszenie turystyczne 2009-03-11
Pisanki - oryginalne zaproszenie turystyczne Kiedy na placach Mediolanu, Madrytu, Klagenfurtu i Bratysławy tak samo, jak w Zagrzebiu i Koprivnicy, zobaczysz wielkie wielkanocne pisanki w stylu...

Miejsce tradycyjnej kultury 2010-09-17
Vinkovci - Miejsce tradycyjnej kultury, języka i zwyczajówMieszkańcy Vinkovców często mówią: "Kto raz przeżyje Vinkovacką jesień, nie może tu nie wrócić!" Naprawdę trudno opisać wszystkie...

Zagrzeb Hotel Esplanade 2010-01-12
Zagrzeb - Hotel Esplanade wśród najlepszych w Europie PołudniowejNa podstawie wyboru czytelników prestiżowego czasopisma turystycznego „Conde Nast Traveller”, zagrzebski hotel The...

Bizovacke toplice 2010-12-16
Bizovac - Bizovačke toplicestają się uzdrowiskiemPoliklinika «Bizovačke toplice», która jest częścią Bizovačkih toplic, kompleksu hotelowo-turystycznego w Slawonii i zajmuje się rehabilitacją...

Regionalne centrum turystyki 2011-09-20
Varaždinske Toplice - Regionalne centrum turystyki uzdrowiskowejSpecjalny szpital rehabilitacji medycznej Varaždinske Toplice dzięki projektowi odnowy istniejących i budowy nowych miejsc...

Miasto masek 2010-02-06
Samobor - Miasto masekMiasto w północno-zachodniej części Chorwacji, przy granicy ze Słowenią i niedaleko od Zagrzebia, już od ponad dwóch wieków pielęgnuje tradycję karnawałową. Samoborski fašnik...

Park Maksimir 2010-05-12
Zagrzeb - Park Maksimir, oaza spokojuJedna z ulubionych, zielonych oaz mieszkańców Zagrzebia, Maksimir to największy park miejski, który obchodził 220 rocznicę założenia. Park został założony pod...

Otwarte miejsce wycieczkowe 2010-12-09
Pakrac - Otwarte miejsce wycieczkowe i etno park „Čantalo”Jedyny w swoim rodzaju kierunek etno w regionie Pakracu - miejsce wycieczkowe i etno park «Čantalo» niedawno przyjął pierwszych...

Wesoła metropolia 2011-06-08
Zagrzeb - Wesoła metropoliaOd piętnastu lat grupa entuzjastów wymyśla innowacyjne sposoby rozrywki na ulicach Zagrzebia w ramach festiwalu Cest is d’Best. Chodzi o festiwal, który na dziesięć dni...

Faworytem Lonely Planet 2010-05-17
Varaždin - Faworytem Lonely PlanetNajbardziej znany i największy przewodnik turystyczny na świecie, Lonely Planet w swoim wydaniu internetowym opublikował listę miejsc, które należy zobaczyć w...

Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Anna (Warszawa, 2012-08-20) - Średnia ocena: 4.2
- czyste i zadbane pokoje - nowy, świeżo wyremonowany obiekt - cisza, spokój, mało ludzi - świetna obsługa - nowoczesny design - wygodne łóżka - malownicza i spokojna okolica niedaleko zamku i jeziora - położenie (idealne miejsce na tranzyt w drodze na południe Chorwacji)

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Karlovac » Hotel Europa - tranzyt
Jarek (Mińsk Mazowiecki, 2012-02-10) - Średnia ocena: 4.7
Jak na typowy hotel tranzytowy to jest on świetnie położony, bo przy obwodnicy miasta (łatwo jest do niego trafić). Hotel jest nie za duży, ale to chyba jest zaleta. Obsługa była miła i bardzo rzeczowa. Pokoje były czyste, miały podstawowe wyposażenie. Posiłki też były smaczne, z dużym wyborem jedzenia. My byliśmy krótko, więc trudno nam coś więcej dodać - byliśmy tylko na jeden nocleg, więc nawet nie obejrzeliśmy miasta.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Karlovac » Hotel Europa - tranzyt
Martyna (Płock, 2012-02-01) - Średnia ocena: 4.5
Jest to nieduży hotel, świetnie położony przy obwodnicy miasta - łatwo do niego trafić. Jest on urządzony z gustem, jest w nim oczywiście czysto. Pokoje są przestronne. Obsługa była miła i pomocna. A posiłki w restauracji były całkiem smaczne. Niestety spędziliśmy tu raptem 1 dzień w drodze na Dalmację i nie mieliśmy okazji pozwiedzać całego miasta. Ogólne wrażenie hotel robi BARDZO DOBRE.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Kazik (Olsztyn, 2012-01-31) - Średnia ocena: 4.6
To ładny hotel, który jest przepięknie położony. Posiada naprawdę dobry standard. Hotel jest nowy i z gustem urządzony. Pokoje są dosyć duże i oczywiście czyste. Mają podstawowe wyposażenie i dodatkowo wi-fi w pokoju. Obsługa jest na wysokim poziomie, bardzo kompetentna. Restauracja hotelowa oferuje bardzo duży wybór dań, które równocześnie są smaczne. W hotelu można wykupić zabiegi pielęgnacyjne, można skorzystać z sauny czy też basenu. Warto również udać się na wycieczkę do pałacu na wzgórzu. Ogólnie hotel jest bardzo fajny.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Basia (Konin, 2012-01-30) - Średnia ocena: 4.6
Myślę, że jest to dobry 4* hotel. Jest on ładnie położony i nowy. Pokoje są przestronne z ładnym wyposażeniem, były oczywiście bardzo czyste (sprzątała je Pani na bieżąco). Dosyć duża łazienka. Hotel oferuje różne zabiegi w SPA, można też korzystać z basenu. Obsługa jest bardzo kompetentna. Posiłki w restauracji hotelowej zasługują na wyróżnienie, ponieważ były smaczne i urozmaicone (w ciągu naszego pobytu w zasadzie nic się nie powtórzyło). Okolica hotelu jest piękna i warto ją pozwiedzać.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Marek (Toruń, 2012-01-27) - Średnia ocena: 4.6
Wielu turystów traktuje ten hotel jako "hotel tranzytowy", a szkoda bo warto tu posiedzieć chwilę dłużej. My byliśmy przez 5 dni i nie skorzystaliśmy ze wszystkich atrakcji. Hotel jest nowy i na prawdę bardzo ładnie urządzony, z pomysłem. Jest piękne SPA i baseny. Pokoje są przestronne i mają podstawowe wyposażenie. Jest oczywiście czysto, na bieżąco sprzątane. Obsługa była na wysokim poziomie, bardzo kompetentna. Posiłki w restauracji były smaczne. W samym mieście Trakoscan jest wart zobaczenia ładny zamek na wzgórzu, który proponuję obejrzeć w tygodniu, bo w weekend było tłoczno.
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Radosław (Frombork, 2012-02-08) - Średnia ocena: 3.6
To ładna chorwacka miejscowość z pięknymi widokami na okolicę. Raczej jest tu spokojnie i w zasadzie można spotkać głównie kuracjuszy, bo miejscowość ta ma status uzdrowiska. Można wobec tego wykupić tu różne zabiegi lecznicze. Niestety wstęp do ośrodka, aby skorzystać z zabiegów jest dosyć wysoki. Jest kilka knajpek i sklepików, ale wieczorami raczej nie ma co liczyć na rozrywkę. Blisko jest stąd do Zagrzebia, więc zachęcam ciekawskich bo warto.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Jadwiga (Wrocław, 2012-02-01) - Średnia ocena: 3.6
Tuheljskie Toplice są spokojną miejscowością nastawioną na osoby, które chcą się podleczyć, ponieważ jest to uzdrowisko. Można tu wykupić różne zabiegi lecznicze, saunę, są też dostępne baseny. Jednak wstęp do obiektu jest dosyć wysoki. Miasteczko to jest świetnie położone, bo jest stąd blisko zarówno do Zagrzebia jak i do Rijeki, cz Opatiji. Jest tu ładnie ale dosyć drogo.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Czarek (Kielce, 2012-01-27) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowość ta jest świetnie położona - leży nie daleko Zagrzebia, Rijeki i Optiji. To dla tych, którzy lubią dużo zwiedzać. Tuheljskie Tolice są słynnym sanatorium/uzdrowiskiem. Jest tu duży ośrodek, który oferuje liczne zabiegi, wszelkie sauny są tu baseny. Okolica jest bardzo ładna, zachęca do aktywnego wypoczynku. Generalnie wszystko było fajne, ale ceny (wszelkich zabiegów, a nawet wstępu na teren obiektu) dosyć wysokie. Miejscowość jest spokojna i można tu w pełni wypocząć.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Agnieszka (Kępno, 2012-01-16) - Średnia ocena: 4.1
W Trkoscanie byliśmy w zasadzie przejazdem - zrobiliśmy sobie krótką przerwę w drodze na Kvarner. Jest tu przepiękny pałac, który góruje nad miastem - warto go obejrzeć wraz z muzeum, które znajduje się w podziemiach! Jednak trudno tu znaleźć wolne miejsce parkingowe (my byliśmy w weekend). W pobliżu zamku są liczne sklepy z pamiątkami i knajpki, restauracje. Myślę, że miasto jest warte obejrzenia, tym bardziej, że leży "na trasie".

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Jan (Oleśnica, 2012-01-13) - Średnia ocena: 4.0
Trakoscan wybraliśmy jako miejsce postoju/ do zrobienia sobie jednodniowej przerwy w drodze na Dalmację i uważam, że świetnie wybraliśmy. Odpoczywaliśmy w bardzo przyjemnym hoteliku. Mieliśmy też czas na zwiedzenie tej miejscowości. My byliśmy w środku tygodnia, więc nie było tłumów. Zwiedziliśmy pałac na wzgórzu - jest on rzeczywiście przepiękny. W pobliżu pałacu jest dużo restauracji i sklepów. Okolica bardzo ładna.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Jerzy (Zamość, 2012-01-11) - Średnia ocena: 4.0
Miejscowość jest bardzo ładna. Jednak w pobliżu zamku jest dość tłoczno, szczególnie w weekendy i wówczas trudno znaleźć miejsce na parkingu. W tygodniu jest raczej spokojnie. W pobliżu atrakcji turystycznych (głównie przy pałacu) jest sporo knajpek, gdzie można całkiem smacznie zjeść. Trakoscan również świetnie nadaje się na miejsce, gdzie można zrobić sobie przerwę w podróży (np. dla tych, którzy wybierają się na południe Chorwacji). Można połączyć miłe z pożytecznym.
© 2010 - 2017 Lasty.com.pl