Północne Wybrzeże Dominikany

Dominikana
Północne wybrzeże Republiki Dominikańskiej, państwa, które razem z Haiti zajmuje jedną z wysp Morza Karaibskiego, leży nad Oceanem Atlantyckim. Region ten każdego roku przyciąga tysiące wczasowiczów skuszonych wizją udanych wakacji, bowiem ta cześć kraju szczególnie nastawiona jest na turystykę, przez co oferuje wiele atrakcji i udogodnień dla podróżujących. Urlop będzie tym bardziej przyjemny, jeśli będziemy mieć świadomość jak ważną rolę odegrała Dominikana w dziejach Europy i obu Ameryk. To tutaj w 1492 roku dopłynął Krzysztof Kolumb i założył pierwszą zamorską kolonię hiszpańską w Nowym Świecie, co zaowocowało stopniowym zaludnianiem jej przez Europejczyków, a także następnymi morskimi podróżami, rozwojem kolejnych miast i międzykontynentalnym handlem, co z kolei przyczyniło się do pojawienia się na Morzu Karaibskim sławnych na cały świat piratów.

Klimat i specyfika

      Na wyspie średnia roczna temperatura to 25 stopni Celsjusza. Na wybrzeżach jest jednak zdecydowanie bardziej upalnie. Sezon trwa cały rok, ale najwięcej turystów jest tutaj poza porą deszczową - trwa ona, bowiem na północy od maja do października. W tym regionie Dominikany nie brakuje hoteli i apartamentów, dyskotek, promenad i restauracji, a ze względu na doskonałe połączenie lotnicze z Europą i Ameryką, biura podróży prześcigają się w ciekawych możliwościach spędzenia urlopu all inclusive i last minute. Północne wybrzeże wyspy to przede wszystkim piękne plaże, dużo słońca, rafy koralowe, a od strony lądu - lasy i góry. Rejon ten nazywany jest Bursztynowym Wybrzeżem, ze względu na obfite złoża skamieniałej żywicy, które tam się znajdują. Bursztyn z Dominikany, wydobywany ręcznie, uważany jest za piękny i bardzo wartościowy, może mieć odcień niebieski, zielony, czerwony albo brązowy. Wiele z okazów trafia do muzeów, gdyż zawierają skamieniałe szczątki małych zwierząt (np. pająków, much, jaszczurek). Swego czasu wyspę odwiedził reżyser Stephen Spielberg, który przygotowując się do kręcenia „Parku Jurajskiego”, przyglądał się skamielinom, a krew, którą zawierał w sobie jeden z zamarłych na wieki komarów, dostarczyła naukowcom DNA do odtworzenia w filmie dinozaurów.
Pokaż cały opis


Atrakcje Północne Wybrzeże Dominikanyturystyczne na północy wyspy

      Na północy można postawić albo na aktywny wypoczynek, albo na zwiedzanie - lub też na jedno i drugie, w zależności od preferencji, gdyż liczne kurorty rozsiane po całym wybrzeżu, każdemu gwarantują udany urlop. Wśród sportów wodnych popularny jest zwłaszcza windsurfing, ze względu na korzystne wiatry wiejące znad Atlantyku. Szczególną sławą cieszy się miasteczko Cabarete, w którym kilkakrotnie już organizowane były zawody o Puchar Świata, a co roku w czerwcu odbywają się wyścigi w ramach Tygodnia Regat. Rajem dla miłośników kitesurfingu jest Kite Beach. Niezwykłą atrakcją całej wyspy jest nurkowanie, ze względu na przepiękne rafy na całym wybrzeżu i wraki statków osiadłe na dnie oceanu, które można zobaczyć na własne oczy. Szczególnie ciekawa dla nurków jest Zatoka Sosua. Prawie na każdej plaży można wziąć udział w kursie przygotowującym do uprawiania wybranej dyscypliny i wypożyczyć sprzęt. Woda jest niemal cały czas ciepła i przejrzysta. Na wybrzeżu jest wiele pól golfowych, najsłynniejsze Północne Wybrzeże Dominikanyto te w kurortach Playa Dorada i Playa Grande, z którego widok rozciąga się wprost na rafy koralowe. Można też spacerować po górach, a nawet jaskiniach, w których zachowane są naskalne rysunki dawnych mieszkańców Dominikany, Tainów. Piękne widoki i ciekawe trasy sprzyjają uprawianiu jeździectwa. Spragnionym bardziej ekstremalnych wrażeń poleca się spływy pontonem po strumieniach, zjazdy z wodospadów i skoki ze skał z dużych wysokości wprost do rzeki.
      Puerto Plata to najważniejsze i największe miasto Dominikany nad Atlantykiem. Założone zostało w 1502 roku. Tętni życiem towarzyskim, które toczy się głównie na ciągnącym się wzdłuż wybrzeża bulwarze, przy którym wiele jest restauracji i barów. Co roku odbywa się tutaj karnawał (w okolicach marca) i muzyczny Festiwal Merengue (październik). W pobliżu miasta znajduje się fabryka rumu Brugal założona w 1888 roku; do tej pory produkuje ona ponad 360 tysięcy litrów alkoholu rocznie. W głębi lądu rozciąga się Park Narodowy Pico Isabel de Torres, na terenie, którego wznosi się licząca 850 m góra Pico Isabel de Torres. Dostać można się na nią odbywając krótką wycieczkę Północne Wybrzeże Dominikanyteleférico, kolejką linową. Ze szczytu, na którym rosną ogromne ogrody botaniczne, rozciąga się piękny widok na całe Puerto Plata. Samo miasto ma niezwykły klimat, co już przejawia się w jego nazwie - oznacza, bowiem Srebrny Port. Pełno w nim urokliwych uliczek i domów ozdobionych w XIX - wiecznym stylu. Atrakcyjności temu miejscu dodaje to, że miasto otoczone jest największymi na świecie złożami bursztynu. Okazy najszlachetniejsze podziwiać można, w Museo del Ambar Dominikano. Warto też udać się, do Museo de Arte Taino, gdzie można przyjrzeć się ekspozycji poświęconej kulturze Indian. W pobliżu idealny wypoczynek gwarantują plaże, by wymienić choćby Puerto Chiquito i Playa Chiquito.
      Bajkowe krajobrazy otaczają piękne Rio San Juan, wokół którego znajdują się niemal nieuczęszczane, przepiękne dzikie plaże. Można tam zafundować sobie rejs statkiem po lagunie Gri Gri i zwiedzić groty morskie. W Parku Narodowym Cabo Francés Viejo podziwiać można zachowany fragment lasu deszczowego z bujną roślinnością.
      Na zachód od Puerto Plata leży obszar zdecydowanie mniej turystyczny, pełen pastwisk i pól uprawnych, w tym plantacje trzciny cukrowej. Zwiedzanie tamtejszych rejonów to świetna okazja, by zapoznać się z tradycyjnym życiem mieszkańców Dominikany, którzy w większości są w linii prostej potomkami imigrantów z XVIII wieku. Szczególnie ciekawa wydaje się możliwość zwiedzenia pierwszego miasta kolonialnego założonego przez Krzysztofa Kolumba w Nowym Świecie - La Isabela. Znajduje się tam także zrekonstruowana Świątynia Obu Ameryk (Tempo de las Américas), w której w 1494 roku odprawiono pierwszą mszę na nowo odkrytych ziemiach.
      Atlantycka część Dominikany to barwny i ciekawy zakątek świata, w którym wysoko rozwinięta, nowoczesna infrastruktura turystyczna przeplata się z niezwykłymi historiami o pierwszych osadnikach, dawnych, niebezpiecznych morskich podróżach i grasujących w okolicy piratach. W końcu nie tak daleko z północnego wybrzeża wyspy do legendarnej pirackiej siedziby, Tortugi.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl