Wschodnie Wybrzeże Dominikany

Dominikana
Wschodnia Dominikana uchodzi za najczęściej i najliczniej odwiedzany przez turystów region wyspy. Doskonała baza noclegowa, słoneczne plaże i błękitne wody Morza Karaibskiego to gwarancja udanych wakacji. Światowej sławy kurorty sąsiadują tutaj z licznymi wioskami rybackimi, pastwiskami i gospodarstwami, co pozwala przyjezdnym bliżej poznać barwną, miejscową kulturę, a tubylcom zapewnia dodatkowy, całoroczny dochód. Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna idealnie współgra ze zwykłym życiem Dominikańczyków. Wszystko to odnajdziemy kierując się na wschód od położonej na południowym wybrzeżu stolicy Dominikany, Santo Domingo (wtedy urlop spędzimy dokładnie nad samym Morzem Karaibskim) i w tym samym kierunku od największego miasta na północy kraju, Puerto Plata (tutaj natomiast wypoczywa się nad wodami Oceanu Atlantyckiego). Sezon w zasadzie trwa cały rok, średnia roczna temperatura w nadmorskich miejscowościach oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza, ale warto dowiedzieć się wcześniej, czy w danej części wschodniego wybrzeża nie panuje akurat pora deszczowa. Podróż ułatwia bliskość lotnisk międzynarodowych (Las Américanas, Punta Cana).

Atrakcje - plaże

      Kurorty nadmorskie są świetnie wyposażone i oprócz hoteli i apartamentów, oferują także wszelkiego rodzaju możliwości atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu: dyskoteki, kasyna, centra handlowe, baseny i restauracje. W ciągu dnia wypoczywać można na plażach albo w cieniu palm kokosowych, a wieczorami brać udział w głośnym życiu nocnym bawiąc się w międzynarodowym towarzystwie. Region ten szczyci się też idealnymi warunkami do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Można nurkować pośród pięknych raf koralowych i wraków statków, a także jeździć na nartach wodnych, żeglować, surfować, a na lądzie grać w golfa czy w tenisa.
      Najpiękniejsza plaża w całej Dominikanie to właśnie ta położona na wschodzie wyspy – ciągnące się 60 - kilometrowe pasmo ciepłego i delikatnego piasku Costa del Coco. Najsłynniejsze i największe kurorty w tej części wybrzeża to Playa Punta Cana, Cabo Engano i Bávaro Beach Resort Complex. Popularnością cieszy się Mantí Park Bávaro. Można tam obserwować wiele egzotycznych zwierząt, np. papugi, pająki, krokodyle, flamingi; istnieje nawet możliwość popływania z delfinami. Dzikie plaże, idealne do spacerów, znajdziemy na Playa El Macao, Boca de Maimón i Punta Sabena. Inne sławne miejsca na wschodnim wybrzeżu to Boca Chica (bardzo ekskluzywny kurort, nazywany na wzór słynnej francuskiej miejscowości wypoczynkowej (Saint - Tropez) i równie luksusowy Juan Dolio.
Pokaż cały opis


Atrakcje Wschodnie Wybrzeże Dominikany– miasta, parki narodowe

      Najważniejszym wschodnim miastem wyspy jest La Romana, założona, jako miasto portowe w 1502 roku przez Hiszpanów. Przy okazji wizyty w tym miejscu, warto zapoznać się z ciekawą historią Dominikany - w całym kraju liczne są ślady dawnej obecności pierwszych mieszkańców, Indian Taino (można podziwiać liczące wiele wieków malunki naskalne ich autorstwa albo współczesne muzealne ekspozycje poświęcone ich kulturze), a także zabytki z czasów kolonialnych pozostałe po osadnikach z Europy, którzy zaczęli licznie tu przybywać po tym, jak w 1492 roku Dominikanę odkrył Kolumb. W La Romana warto zwiedzić największą cukrownią w kraju, udać się na spacer do wspaniałych parków z egzotyczną roślinnością (w tym do Parque Central) i do kościoła Santa Rosa de Lima. Równie długą – a nawet dłuższą – historią może poszczycić się gwarne miasto Higüey, założone w 1494 roku. Słynie z Basílica de la Nuestra Senora de la Altagracia, w której według legend, za czasów Kolumba doszło do cudownego zdarzenia – ukazał się tam ponoć wizerunek Wschodnie Wybrzeże DominikanyMatki Boskiej.
      Będąc na Dominikanie z każdego niemal miejsca można udać się do jednego z parków narodowych – w całym kraju jest ich aż 31. Wschodni Park Narodowy (Parque Nacional del Este) ma powierzchnię 41, 9 tys km kwadratowych. Rośnie tutaj bujna roślinność – palmy, oliwki i namorzyny, w których żyje wiele gatunków egzotycznych zwierząt. Tysiące morskich ptaków obserwować można w malowniczym Reserva Cientifica Laguna Redonda y Limón.

Półwysep Samaná

      Półwysep Samaná to wyjątkowo atrakcyjna część wschodniego wybrzeża Dominikany. Turyści ściągają tutaj przede wszystkim po to, by obserwować wieloryby, które w okresie godowym (od grudnia do marca) przypływają w cieplejsze wody zatoki Samaná, by dać większe szanse przeżycia nowo narodzonemu potomstwu. Humbaki, (bo tak nazywają się te zwierzęta) w niezwykły sposób wyskakują ponad powierzchnię wody i widowiskowo na nią opadają – a wszystko to podziwiać można wybierając się w jeden z licznie organizowanych w tym celu rejsów wycieczkowych. Warto też udać się do Parku Narodowego Los Haitises, do małej, portowej miejscowości Sánchez z urokliwymi uliczkami i domkami w wiktoriańskim stylu lub na jedną z wielu tamtejszych plaż. Centrum turystycznym półwyspu Samaná jest niewielkie miasteczko Las Terrenas, oferujące wiele hoteli i rozrywek.
      Wschodnie wybrzeże Dominikany to wymarzone miejsce na udane wakacje dla tych, którzy cenią ciszę, spokój, bliskość przyrody i piękne widoki, ale także aktywny wypoczynek i dobrą zabawę wśród urlopowiczów z całego świata. Podróż tam to także obowiązek każdego prawdziwego fana słynnej filmowej sagi "Piraci z Karaibów". Gdzież lepiej poczujemy prawdziwie karaibski klimat, jak nie na fascynujących wybrzeżach Dominikany?
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl