Południowe Wybrzeże Dominikany

Dominikana
Południowe wybrzeże Dominikany, państwa, które razem z Haiti zajmuje wyspę Hispaniolę w archipelagu Wielkich Antyli w Ameryce Środkowej, oblewają ciepłe wody Morza Karaibskiego, co sprawia, że rejon ten jest niezwykle atrakcyjny dla turystów szukających idealnego miejsca na spędzenie wymarzonych wakacji. Oprócz pięknych, piaszczystych plaż i tętniących życiem nadmorskich kurortów, warto też poznać bliżej historię wyspy, którą upamiętniają liczne zachowane w tym regionie zabytki. Dominikana została odkryta w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba, stając się tym samym pierwszą europejską kolonią w Nowym Świecie, przez co na zawsze już wpisała się w karty dziejów Europy i obu Ameryk. Podróż na Dominikanę może okazać się kształcącą lekcją historii, ale przede wszystkim udanym wypoczynkiem.

Wycieczka po stolicy

      Najważniejszą częścią regionu, a jednocześnie stolicą kraju, jest Santo Domingo, założone w 1496 roku przez Bartolomeo Kolumba, brata sławnego Krzysztofa. Było pierwszym zamorskim ośrodkiem, któremu Korona hiszpańska nadała prawa miejskie. Obecnie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawostka – w 1932 roku urodził się w nim światowej sławy projektant mody, Oscar de la Renta. Miasto jest głośne i ruchliwe, nie bez przyczyny określa się je mianem "karaibskiej metropolii". Zwiedzane tego miejsca jest jednak bardzo ciekawe. Najwięcej turystów przyciąga Strefa Kolonialna (Zona Colonial), zwana też Starym Miastem Kolonialnym. Spacerując w tej okolicy niemal na każdym kroku spotyka się coś godnego uwagi. Warto zobaczyć wybudowaną w latach 1514 - 44 katedrę (Catedral Basílica Menor de Santa María), której w bogato zdobionym wnętrzu dopatrzeć można się stylu zarówno gotyckiego, jak i renesansowego i barokowego. Niedaleko wznosi się gmach pierwszego uniwersytetu w Nowym Świecie, Convento de los Domícanos. W pobliżu znajduje się świątynia z 1537 roku, Iglesia de la Regina Angelorum i kaplica Iglesia del Carmen z ok. 1615 roku. W całej okolicy zachwycić można się urokiem kolonialnych domów i uliczek, a by bliżej poznać codzienne życie pierwszych europejskich osadników, należy wybrać się do Museo de las Casas Reales, w którym zgromadzone są przedmioty z tamtych czasów.
Pokaż cały opis

      W Południowe Wybrzeże Dominikanyinnej części miasta godna podziwu jest Puerta del Conde, brama miejska z XVII wieku. Mosiężna płyta, która jest przed nią wzniesiona, oznacza "kilometr zerowy" i od niej odmierza się odległości w kraju. Zaznać cienia i odpoczynku można w licznych parkach, w tym Jardín Botánico Nacional z bujną, tropikalną i wodną roślinnością, albo w muzeach – np. w Museo de Arte Moderno, gdzie znajduje się ekspozycja współczesnej sztuki dominikańskiej czy Museo Nacional de Historia Natura, gdzie prezentowane są m. in. kamienie szlachetne. We wschodniej części stolicy znajduje się kościół Capilla de la Virgen del Rosario z domniemanym grobem Kolumba (toczą się spory o faktyczne miejsce pochówku wielkiego podróżnika, jedna z teorii mówi, że jego ciało na zawsze zostało na Dominikanie).
      Zarówno w stolicy, jak i wokół niej, są setki hoteli, apartamentów i pięknych plaż sprzyjających odpoczynkowi i uprawianiu różnych sportów wodnych. Lotnisko znajduje się zaledwie 30 km od centrum miasta. Biura podróży oferują niezliczoną ilość opcji spędzenia urlopu na całej wyspie, w tym oczywiście posiadają Południowe Wybrzeże Dominikanyciekawe oferty last minute i all inclusive. Ten piękny i mający wiele do zaoferowania kraj jest doskonale przygotowany na przyjęcie gości z całego świata i zapewnienie im niezapomnianego pobytu.

Na zachód od stolicy

      Warto wyruszyć na zachód od Santo Domingo - trzymając się cały czas południowego wybrzeża wyspy, mamy szansę bliższego poznania lokalnego kolorytu prawdziwej, nieturystycznej Dominikany, bardziej dzikiej i spokojnej, w większości pozbawionej plaż z delikatnym pisakiem i głośnych wczasowiczów. Kilometrami za to ciągną się tu plantacje trzciny cukrowej i bananów. Im bliżej granicy z Haiti, tym bardziej pustynny i jałowy krajobraz, w którym dominują przede wszystkim kaktusy. Jest tu mniej turystów niż na północy czy na wschodzie wyspy, a mieszkańcy żyją głównie z rolnictwa, ale i tutaj są ciekawe i zabytkowe obiekty godne uwagi.
      San Cristóbal to ważne miejsce dla mieszkańców Dominikany – w Palacio del Ayuntamiento podpisano pierwszą konstytucję Republiki Dominikańskiej. Można zwiedzić też piękny neoklasycystyczny kościół Nuestra Senora de la Consolación. W niedalekiej odległości od miasta, w wiosce Nigua, znajdują się pozostałości po dwóch młynach cukrowych pochodzących z XVI i XVIII wieku. Jadąc dalej, szczególnie interesujący jest rezerwat 40 połączonych jaskiń (Rezerva Antropológica de las Cuevas de Borbón), gdzie podziwia się ogrom naskalnych malunków stworzonych przez pierwszych mieszkańców wyspy, Indian Taino.
      Mijając miasta takie jak Baní, Azua de Compostela i Barahona, w których można zatrzymać się na chwilę, by zwiedzić ich (niestety nieliczne) zabytki i muzea, docieramy do prawdziwego raju na ziemi stworzonego przez samą naturę. Nad lazurowym wybrzeżem Morza Karaibskiego wznoszą się piękne, strome klify, po przeciwnej stronie rośnie bujny las deszczowy, a jeszcze dalej, w Oviedo, rozpoczyna się Park Narodowy Jaragua. Prowadzone są tam energiczne badania archeologiczne, żyje tam także mnóstwo ptaków, w tym flamingi i pelikany. Warto udać się na wycieczkę wokół jeziora Enriquillo, które jest najniżej położonym miejscem w całej Ameryce Środkowej. W Parku Narodowym Isla Cabritios obserwować można legwany, wielkie żółwie i krokodyle. W całej okolicy, z każdego niemal miejsca, rozpościerają się przepiękne widoki, wszędzie wije się egzotyczna, soczysta roślinność i żyją dzikie zwierzęta, co pozwala zobaczyć unikatowe skarby przyrody i doskonale odpocząć od zgiełku cywilizacji.
      Południowe wybrzeże Dominikany jest jednym z tych miejsc, w które jeśli już raz się pojedzie, z pewnością pragnie się wrócić – czasem nawet więcej niż jeden raz.
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl