Cetina

Chorwacja
Szalony rafting spektakularnym kanionem, spływy kajakowe po wartkich wodach i wariacje na motorówkach - te wszystkie atrakcje zapewnia chorwacka rzeka Cetina. Do tego kąpiele przy rzecznych wodospadach, tajemnicze jaskinie, piękne widoki, bliskość gór i morza! Rzeka Cetina mająca źródła w okolicach miejscowości o tej samej nazwie w Górach Dynarskich, na wysokości 385 m n.p.m. i wpływająca do Adriatyku w miejscowości Omiš (Omisz) jest jedną z bardziej znanych i lubianych rzek w Dalmacji. Przepływa m.in. przez Sinj i Trilj do Zadvarje, gdzie kieruje się ku zachodowi. Bardzo rwąca i kręta prawie na całym odcinku gwarantuje idealne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych i zapewnia silny zastrzyk adrenaliny. Tanie noclegi i komfortowe apartamenty z całym wyposażeniem w pobliskich nadmorskich miejscowościach sprawiają, że wakacje w okolicach Cetiny to idealne miejsce na rodzinny wyjazd.

Rzeka

Rzeka Cetina o długości 105 km i powierzchni dorzecza 3700km2 zawiera najwięcej wody w otoczeniu i jest odchylona do elektrowni niedaleko morza przy Splicie. Cetina przedziera się przez potężny masyw Mosor, tworząc tam imponujący, głęboki i niezwykle malowniczy kanion. Zachwycająco piękne jest też ujście rzeki w mieście Omiš (Omisz), gdzie w spektakularny sposób prześlizguje się ona między wąskimi, stromymi zboczami gór Biokovo na południu i masywem Mosor na północy. Wzdłuż cieku Cetiny jest kilka bardzo ładnych cieśnin: Gornjaczka, Dragovićka, Derventska, Obrovaczka (przy mieście Obrovacz Sinjski), Triljska (przy mieście Trlj) i Zadvarska (przy mieście Zadvarje). Niektóre z tych uroczych miejscowości posiadają parę małych tawern i kafejek. Niedaleko od źródła rzeki na Cetinie znajduje utworzono sztuczne jezioro Perućko Jezero, które w czasie wojny serbsko-chorwackiej, o mało nie stało się przyczyną tragedii (Serbowie zaminowali zaporę chcąc ją wysadzić i zalać wszystkie pobliskie miasta, w tym Omisz). Na szczęście Chorwatom wraz z wojskami ONZ w porę udało się rozbroić zaminowania.
Pokaż cały opis


Rafting

Rafting Cetinapo Cetinie to największa atrakcja całego regionu i niezapomniana przygoda zarówno dla początkujących jak i doświadczonych osób. Najczęściej wybieranym do raftingu fragmentem rzeki jest jej dolny ciek od mostu w Podgrade (niedaleko Zadvarje) aż do Młynów Radmanovych. Popularną trasą raftingu jest odcinek Slime (Pensici) - Radmanove Mlinice (ok.8 km, 3-4 h). Punktem startowym wypraw w środkowej części Cetiny jest wioska Trlj z pięknym kanionem lub Blato, zaś na górnym cieku rzeki wyjściem wycieczek jest wyżej położone miasto Sinj. Podczas raftingu należy pamiętać, że regularnie wypuszczana do fascynującego kanionu woda w okresie deszczów może zamienić się w szybką i niebezpieczną rzekę. Raftingi organizowane są przez różne lokalne agencje raftingowe i biura podróży i najczęściej są połączone z wodną zabawą i kąpielami pod wodospadem w Studenci. Rafting po Cetinie to świetna zabawa dla całej rodziny!

Spływ

Nurt Cetiny można również pokonać w kajakach lub na tratwach. W danych fragmentach rzeki wstęp mają również łodzie wyścigowe i motorówki np. koło ujścia do Omiš, gdzie Cetinado głównych atrakcji należy kanion i brama skalna oraz jaskinia z nietoperzami.

Okolice, wycieczki

Cetina przepływa przez wiele maluteńkich i uroczych miejscowości. Do bardziej znanych należy Zadvarje z punktem widokowym zamykającym wodospady rzeczne w głębi wąwozu wydrążonego w wapiennym zboczu. Dwa wielkie wodospady w tym Velika Gubavica (48m) uważany za jeden z najbardziej atrakcyjnych Chorwacji i Mala Gubavica są obiektem licznych wycieczek.
Najważniejszym miastem Cetiny jest Omiš (Omisz), nad którym królują góry Biokovo. Omisz to dawne gniazdo piratów, następnie panowane przez Wenecjan. Strome uliczki prowadzą na szczyt, na którym wznoszą się ruiny cytadeli weneckiej Starigrad (Fortica). Z okresu baroku pochodzi kościół Sv. Mihovil z 1629 r. z obfitą dekoracją i klasztor franciszkanów. Inne zabytki to: jeden z najciekawszych preromańskich kościołów w Dalmacji - kościół Św. Petar z X w. Współcześnie Omiś znany jest z festiwalu "klap", czyli chórów ośmio-dziesięcioosobowych pięknie śpiewających a cappella (bez towarzyszenia instrumentów) o miłości do miasta, regionu, morza itp. Radmanove Mlinice położone w kanionie rzeki Cetina, 6km Cetinaod Omisza zachwycają pięknymi widokami. Można w nich również zobaczyć prawdziwe wodne młyny, które przez wieki używane były do przemiału zbóż oraz spróbować domowych specjałów (szynka pršut, żaby, węgorze, pstrągi, zapiekany chleb itp.).
Sinj, najwyżej położone miasto Cetiny, z którego wyruszają wycieczki raftingowe, znane jest głównie z corocznego wydarzenia Sinjka Alka, obchodzonego w dniu zwycięstwa nad wojskami tureckimi w roku 1715. Nad miastem stoi XVIII-wieczna twierdza Kamiczak, znajduje się tu również Muzeum Regionu Cetina z kolekcjami etnograficznymi, archeologicznymi poświęconymi wydarzeniom Sinjska Alka. Sinj był ponad 300 lat miejscowością odpustową.
Amatorom trekkingu i wycieczek górskich polecana jest wyprawa na krasową Górę Mosor o długości 25 km, na której znajduje się 6 km szlak prowadzący z Omisia przez wioskę Gat do Blato na rzece Cetina.

Wycieczki fakultatywne

W wolnej chwili warto skorzystać wycieczek fakultatywnych. Warto zwiedzić Split, w którym znajduje się luksusowy pałac cesarza Dioklecjana wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO Cetinaoraz wiele innych zabytków. Interesująca jest też wycieczka na piękną Wyspę Bracz i Wyspę Korczulę, na które można również popłynąć jachtem. W wolnej chwili można również zajrzeć do znanego kurortu turystycznego, leżącego u stóp gór Biokovo - Markarskiej czy do Parku Naturalnego Bikovo.

Zakwaterowanie, noclegi

Ulubionymi miejscowościami noclegowymi okolice Cetiny są miejscowości nadmorskie leżące niedaleko ujścia rzeki. Najczęściej wybieranymi przez turystów miastami jest Omiš, gdyż jest w nim szeroki wybór hoteli, apartamentów i pensjonatów, a następnie Duce i Nemira. Powodzeniem cieszą się również nieco tańsze wieloosobowe apartamenty w mniejszych miejscowości w okolicach Omiša m.in. Czelina, Maruszici, Mimice, Ruskamen, Lokva Rogoznica i Pisak. Praktycznie wszystkie apartamenty są położone blisko morza (2m-500m od brzegu) i są dobrze wyposażone: TV, suszarki, pościel, zazwyczaj posiadają również kuchnie z całym wyposażeniem. Tanie i wygodne noclegi, pięknie położone miejsca zakwaterowania, sprawiają, że Cetina to bardzo atrakcyjne miejsce urlopowe.

Jedzenie

W Omisz znajduje się wiele restauracji i tawern, a w apartamentach w mniejszych miejscowościach zazwyczaj istnieje możliwość wykupienia pełnego wyżywienia (dodatkowo płatne). Atrakcją regionu jest tawerna (konoba) Kremenko w małej miejscowości Svinisce, ok.7km od Omisza. Urządzona w stylu jaskiniowców, z drewnianym samochodem Freda Flinstona, kamiennym telewizorem, telefonem, kartami do gry i wykutymi w skale salami, zachwyca zwłaszcza dzieci. Oferuje również duży wybór pysznych dań. Tradycyjna kuchnia chorwacka oparta jest na rybach i owocach morza i świeżych warzywach i owocach. Używa się też dużo oliwy z oliwek, a do obiadu obowiązkowo popija wino.

Pogoda

Dalmacja charakteryzuje się łagodnym klimatem z bardzo ciepłymi suchymi latami. Średnie temperatury w sezonie wynoszą od 26°C do 30°C, a temperatura wody ok. 23°C.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Filmy
Apartamenty prywatne Pag Apartamenty prywatne Pag od 4.20 € / 4.20 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 750 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; rodzaj dna w morzu: żwirowe; dostęp do plaży: samochodem, pieszo - blisko, pieszo - daleko. Odległości: Kantor do 600 m, wypożyczalnia rowerów 420 m,... Apartamenty prywatne Novi Vinodolski Apartamenty prywatne Novi Vinodolski od 8.36 € / 8.36 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 900 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): kamienista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego; szkoła nurkowania. Odległości: Sklep z pamiątkami do 500 m, kawiarnia... Hotel Corinthia - Baška Hotel Corinthia - Baška od 17.57 € / 17.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża... Apartamenty Medena Apartamenty Medena od 7.54 € / 7.54 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Apartamenty Croatia Apartamenty Croatia od 5.33 € / 5.33 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, kolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: żwirowe; prysznic; leżaki na plaży (płatne);... Hotel Pharos Hotel Pharos od 21.29 € / 21.29 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; rodzaj dna w morzu: żwirowe, kamieniste; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowery wodne,... Hotel  Fontana Hotel Fontana od 18.00 € / 18.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja w formie bufetu, napoje dodatkowo płatne w godzinach 18:30 - 21:00 , obiad kilka dań do wyboru z karty, napoje dodatkowo płatne w godzinach 12:00 - 14:00 , śniadanie bufet, kawa i... Apartamenty prywatne Novalja Apartamenty prywatne Novalja od 6.11 € / 6.11 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 850 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, skalista; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża strzeżona (ratownik); wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne, skutery... Pawilony Ad Turres Pawilony Ad Turres od 20.14 € / 20.14 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); restauracja; dostęp do plaży: pieszo -... Hotel Lavanda Hotel Lavanda od 23.43 € / 23.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja w godzinach 18:30 - 21:00 , śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 50 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista, betonowa; łagodne zejście do...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Kraljevica » Hotel Uvala Scott
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Kompleks hotelowy - w wiekszosci bungalow znajduje sie z dala od miasteczka w zatoce z widokiem na most laczacy staly lad z wyspa Kirk. Oprocz restauracji hotelowej do dyspozycji gosci jest bar hotelowy, tawerna / gorace i zimne dania/ oraz mini barek przy plazy. Zacisze sprawia, ze jest to swietne miejsce wypoczynku dla ludzi szukajacych spokoju oraz nastawionych na zwiedzanie. Jedna z jadalni hotelowych posiada obszerny taras / widok na zatoke/ ktory mozna wykorzystac na spozywanie posilkow. Polecam zwiedzanie okolic.

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Marek (Świdnik , 2012-11-22) - Średnia ocena: 3.2
Nemira malowniczo poł.blisko do plaży,dobre retauracje,dodatkowe atrakcje(rejs statkiem,rafting)

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Joanna I Adam (Poznań, 2012-11-15) - Średnia ocena: 4.9
Bez wątpienia urokliwe miejsce, praktyczne pokoje, znakomite wyposażenie kuchni. Ośrodek czysty i zadbany, blisko do morza i basenu. Jesteśmy zauroczeni :-)

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 024
Bolesław (Rybnik, 2012-11-08) - Średnia ocena: 3.4
Polecamy to miejsce zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz wybierają się do Chorwacji. Pag jest ładną miejscowością. Mili gospodarze, służący pomocą, a zwłaszcza Pni Beata z biura PERLA, która opiekuje się Polakami na miejscu, dzięki niej czujemy się bezpiecznie.

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Andrzej (Krzywaczka, 2012-11-07) - Średnia ocena: 4.9
Miejsce spokojne,czyste,zadbane. Na przestrzeni kilku lat stale poprawiające swój standart. Obsługa kulturalna,dyskretna. Niedaleko Zadar,wyspa Pag,oraz cudowne miasteczko Nin.

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 131
Patrycja (MYSŁOWICE, 2012-11-07) - Średnia ocena: 5.0
Okolica śliczna, widoki piękne ,plaża żwirkowa -najbliższa przy hotelu Pagus, na przełomie maja i czerwca spokój i cisza, bardzo mało turystów,ładne miasteczko z wąskimi uliczkami i przyjaźni ludzie oddają klimat śródziemnomorski. Apartament duży, przestronny z ogromnym tarasem. Na wyposażeniu jest wszystko a dwie duże sypialnie to komfort dla rodzin z dziećmi. Świetny kontakt z Panią referentką z biura podróży Perla Pag :)
Chorwacja » Dalmacja » Makarska
Rafal (Warszawa, 2013-06-20) - Średnia ocena: 4.8
Makarska to przecudowna miejscowość, gdy tylko tutaj przyjechałam, od razu się zakochałam. Wiele atrakcji, w szczególności na plaży ( skutery wodne, paralotnie, narty wodne itp...) Wspaniała atmosfera, przemili ludzie którzy w większości mówią albo rozumieją po polsku. Warto wybrać się wieczorami na spacery lub do centrum, gdzie zawsze się coś dzieje i każdy znajdzie coś dla siebie:)

Chorwacja » Kvarner » Crikvenica
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Turystyczna miejscowosc z duza iloscia barow, restauracji, cukierni i sklepikow ustytuowanych wzdluz placy, dobrze zorganizowane miejsca do parkowania. Plaza platna i nieplatna- doskonale miejsce dla ludzi szukajacych rozrywki. Polecam szczegolnie po sezonie, kiedy to ruch jest zdecydowanie mniejszy i na plazy mozna zawsze znalesc wolne lezaki. W porcie znajduje sie duza ilosc niewielkich stateczkow wycieczkowych oferujacych rozne opcje zwiedzania okolic i liczne atrakcje np. piknik, obiad na statku, zwiedzanie groty, itd,

Chorwacja » Dalmacja » Seget Vranjica
Mirosław (Żagań, 2012-11-16) - Średnia ocena: 2.1
Dobra miejscowość wypadowa do zwiedzania Środkowej Dalmacji. Blisko do Trogiru, Splitu,Szibenika czy Parku Narodowgoi Krka.

Chorwacja » Dalmacja » Novalja
Sebastian (Wodzisław Śląski, 2012-11-06) - Średnia ocena: 4.2
Ładna miejscowość. Dla młodzieży dużo dyskotek i impres

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl