Zachodnie Wybrzeże

Sri Lanka
Podstawowe informacje

      Sri Lanka jest niewielkim państwem w południowej Azji. Leży na wyspie Cejlon (kraj przez długi czas funkcjonował również pod taką nazwą). Wyspa leży na styku Zatoki Bengalskiej i Oceanu Indyjskiego. Stolicą Sri Lanki jest nowoczesne Kolombo (ang. Colombo), do największych miast na wyspie należą również Dehiwala, Moratuwa, Kandy, Dżafna, Kalmunai oraz Galle. Sri Lanka od lat słynie jako stolica szafirów. Poza szafirami, wyspa jest ważnym ośrodkiem wydobycia i obróbki ametystów, turmalinów, granatów, cyrkoni, topazów oraz innych kamieni szlachetnych i półszlachetnych.

Stolica

      Kolombo jest stolicą Sri Lanki i zarazem największym miastem w państwie. Historycznym centrum miasta jest dawny fort, obecnie dzielnica handlowa, gdzie mieści się parlament, oraz wieże będące imitacją World Trade Center. Jeżeli chcemy poczuć prawdziwy klimat orientu warto udać się do bazarowej dzielnicy Pettah. Z kolei nowoczesne oblicze miasta reprezentują dzielnice Kollupitiya i Bambalapitiya w których znajdują się liczne centra handlowe, kawiarnie i restauracje. Będąc w Kolombo warto odwiedzić Muzeum Narodowe, w którym zgromadzono m.in. dzieła sztuki oraz insygnia królewskie byłych władców Sri Lanki. Jeżeli jesteśmy zainteresowani tym jak toczyło się życie na tych terenach w XVII wieku, warto udać się do Dutch Period Museum. Ponad to należy zobaczyć Independence Hall, ratusz w znanej dzielnicy Cinnamon Gardens wybudowany na wzór waszyngtońskiego Kapitolu. Oczywiście nie sposób pominąć licznych świątyń, takich jak Kelaniya Raja Maha Vihara, Gangaramaya, Old Kathiresan Kokil, czy meczet Dżami-ul-Alfar, obrazujących nam wielo wyznaniowość tego kraju. Na południe od centrum miasta znajduje się promenada Galle Face Greek, która ciągnie się wzdłuż Oceanu Indyjskiego. Jest to bardzo popularne miejsce wśród turystów odwiedzających Kolombo.

Atrakcje turystyczne

      Jedną z największych atrakcji turystycznych na zachodnim wybrzeżu Sri Lanki jest Park Narodowy Wilpattu (największy w państwie), leżący około 180 km na północ od stolicy kraju. Faunę parku reprezentuje ponad 30 gatunków ssaków - lamparty czy słonie to tylko nieliczne z nich, zagrożone wyginięciem. Ponadto spotkać tutaj można liczne gatunki egzotycznych ptaków (czaple, ibisy) oraz gadów (krokodyle, żółwie, różne gatunki węży).
Pokaż cały opis

      Na Zachodnie Wybrzeżeliście UNESCO znajduje się rezerwat leśny Sinharaja, leżący w południowo-zachodniej części kraju. Jest to ostatni fragment lasu równikowego, w którym rośnie wiele gatunków endemicznych drzew. Rezerwat jest również siedliskiem ogromnej ilości motyli, ptaków, ssaków, owadów oraz płazów.
      Częścią kultury mieszkańców wyspy są liczne festiwale oraz lokalne święta, w czasie których ulice miast rozkwitają kolorami. Jednym z takich dni jest Wesak Poya, święto pełni księżyca obchodzone w czerwcu. Na wyspie obowiązuje wówczas zakaz sprzedaży alkoholu, co jednak jest rekompensowane festiwalami oraz widokiem kolorowych lampionów.
      Wybrzeże Zachodnie Sri Lanki jest doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych. Najpopularniejsze plaże znajdują się w Negombo, Marawili, Waikkal oraz Seeduwie. Tutejsze ośrodki turystyczne organizują kursy dla początkujących oraz tych nieco bardziej zaawansowanych amatorów nurkowania. Istnieje również możliwość spróbowania swoich sił w żeglowaniu, surfowaniu, wędkarstwie czy narciarstwie wodnym.

Wycieczki Zachodnie Wybrzeżefakultatywne

      Spędzając wakacje na zachodnim wybrzeżu należy koniecznie odwiedzić Anuradhapurę, najważniejszy ośrodek buddyjski w kraju, miejsce, w którym rośnie święte drzewo Bohdi (według podań Budda właśnie dzięki niemu osiągnął oświecenie). Anuradhapura została wpisana na listę UNESCO. Do dziś zachowały się ruiny świątyń buddyjskich, kilka pałaców oraz tzw. dom jałmużny.
      Na wycieczkę warto wybrać się również do zabytkowego, starożytnego miasta Polonnaruwa, znajdującego się na liście UNESCO. Do dziś zachowały się jedynie części dawnych zabudowań: ruiny pałacu królewskiego oraz zespół świątyń (tzw. czworokąt świątynny). W jednej z nich (Hetadage) przechowywane były relikwie Buddy.
      W centralnej części Sri Lanki znajdują się pozostałości twierdzy i pałacu, ruiny leżą w otoczeniu pięknych ogrodów. Wszystko to położone jest na wysokiej, 200-metrowej skale, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę. Na ścianach skał namalowane zostały wizerunki królewskich nałożnic, jedynie świeckie malowidła na wyspie pochodzące sprzed 1500 lat.
      Jednym z najbardziej Zachodnie Wybrzeżeatrakcyjnych miast na Sri Lance jest Dambulla, leżące około 150 km na wschód od Kolombo. To tutaj znajduje się tzw. Złota Świątynia buddyjska, którą tworzy zespół 5 jaskiń. Największą grotą jest Maharadża Wihara (Świątynia Wielkiego Króla) z bogatymi malowidłami ściennymi przedstawiającymi życie Buddy. Świątynia znajduje się na liście UNESCO.

Noclegi

      Planując wakacje na zachodnim wybrzeżu Sri Lanki nie należy martwić się o nocleg. Hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych jest tutaj pod dostatkiem. Popularne są zwłaszcza mniejsze miasteczka, takie jak Wadduwa, gdzie turyści chętnie wybierają hotel Villa Ocean View, Blue Water Hotel oraz Siddhalepa Ayurveda Resort. Na wybrzeżu Kulutara, znajduje się miasteczko o takiej samej nazwie, w którym dużą popularnością cieszą się hotele: Hibiscus Beach Villas, Mermaid Club, Avani Kulutara Resort, Ramada Resort Kulutara, Royal Palms Beach oraz Tangerine Beach. Na tym samym wybrzeżu leży jeszcze jeden popularny kurort - Beluwara - gdzie turyści najczęściej zatrzymują się w hotelu Riverina, 4-gwiazdkowym The Palms oraz luksusowym ośrodku Eden Resort & Spa. W Nagombo (na wybrzeżu Nagombo, blisko lotniska) zakwaterowanie znaleźć można m.in. w hotelu Ayuverda Pavillions. W Kolombo przeważają nowoczesne, wielopiętrowe hotele-wieżowce. Jednym z nich jest 5-gwiazdkowy Hilton a także Tay Airport Garden. Spośród pozostałych ofert warto zapoznać się z ośrodkami Ramada Colombo, Holiday Inn, Grand Oriental, Janaki czy Global Tower. Nieco tańsze noclegi są zaletą hotelu Sovereign, Renuka oraz Sansu. Popularnymi ośrodkami turystycznymi są również te mniej znane zakątki zachodniego wybrzeża - Wattala, Waikkal, Panadura, Chilaw czy Unakuruwa Beach.

Pogoda

      Klimat Sri Lanki sprzyja wakacjom niemal przez wszystkie dni w roku. Sezon turystyczny trwa tutaj przez cały czas. Położenie geograficzne zapewnia wyspie słońce, a wodom oceanu zachęcającą temperaturę 27°C. Korzystny układ suchych i deszczowych pór roku gwarantuje wspaniałą słoneczną pogodę i idealne warunki do kąpieli morskiej na zachodnim i południowym wybrzeżu od listopada do kwietnia. Wybrzeża wschodnie i północne oferują bardzo dobrą aurę i doskonałe warunki do kąpieli w okresie od maja do przełomu września i października, tym samym sprawiając że plaże Sri Lanki przyciągają turystów przez cały rok. Planując wakacje na Sri Lance należy pamiętać o spakowaniu parasola - nigdy nie wiadomo kiedy się przyda, pogoda na wyspie jest bardzo zmienna i zaskakująca.
Zobacz również:
Miasta
Beruwela Beruwela Beruwala jest jedną z miejscowości położonej w zatoczce, której nie możesz ominąć. Jednak Beruwala to nie tylko przepiękna plaża, ale też i jej wspaniała historia. Uważa się że Beruwala była pierwszym muzułmańskim ośrodkiem, ugruntowanym przez... Kalutara Kalutara Kalutara to miasto na Sri Lance leżące ok. 43km w kierunku południowym od Kolombo . W przeszłości Kalutara była jednym z największych ośrodków handlowych z przyprawami. Dziś znana jest ze swoich jakościowych wyrobów wiklinowych i koszyków.... Kolombo Kolombo Kolombo to stolica Sri Lanki . W mieście tym znajduje się słynny pasaż handlowy, w którym można nabyć po niskich cenach konfekcję znanych krawców. Miasto niezwykle rozległe, położone wzdłuż brzegu oceanu. Jest ciekawą mieszaniną różnych kultur,... Mount Lavinia Mount Lavinia Mount Lavinia jest to obszar miejski w południowo-zachodniej części Sri Lanki na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Składa się z trzech odrębnych miast: Dehiwala, Galkissa i Mount Lavinia, zarządzanych przez jedną radę miejską. Miasto jest efektem... Negombo Negombo Negombo to miasto w zachodniej części Sri Lanki ( Indonezja ), nad Oceanem Indyjskim. Jest czwartym pod względem wielkości miastem kraju. Negombo było niegdyś znaczącym dla handlu przyprawami portem. Do dziś widać w mieście liczne pamiątki po... Uswetakeiyawa Uswetakeiyawa Wadduwa Wadduwa Wadduwa to miasto położone na zachodzie wybrzeża Sri Lanki około 35 km na południe od Colombo , także niedaleko miasta Galle. Granice miasta oblewają wody Zatoki Manar . Wadduwa jest miejscowością bardzo popularną turystycznie w Sri Lance.... Waikkal Waikkal Waikkal to mała miejscowość na zachodnim wybrzeżu Sri Lanki . Typowy kurort nad morzem indyjskim, w którym znajduje się kilka nowych rozbudowanych hoteli. Zaledwie 56 km od lotniska w miejscowości Bandaranike. Miejsce to charakteryzuje się...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl