Wyspa Bali

Indonezja
Podstawowe informacje

      Bali jest jedną z wysp należących do archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie Jawy (około 3 km). Językiem urzędowym jest tutaj balijski oraz indonezyjski (Bali jest częścią Indonezji), a dominującą religią - hinduzim (ponad 90% ludności). Do głównych miast na wyspie należą Denpasar (stolica Bali), Singaraja, Kuta oraz Klungkung. Dużą część wyspy zajmują lasy tropikalne, ponadto na Bali znajduje się czynny wulkan (jednocześnie najwyższe wzniesienie na wyspie) - Agung (3124 m n.p.m.). Balijska gospodarka opiera się przede wszystkim na turystyce oraz dochodach z uprawy ryżu, kawy, kakaowca, wanilii, pieprzu oraz trzciny cukrowej.

Stolica

      Stolicą wyspy jest miasto Denpasar, stanowiące jednocześnie centrum administracyjne prowincji Bali, leżącej na południu wyspy. Do największych atrakcji w mieście należą: pałac Jero Kuta z zespołem fortyfikacji, XVI-wieczny pałac Pemecutan, pałac Satria, pomnik Patung Catur (przedstawiający czterogłowego Brahmę), świątynia Maospahit - jeden z najstarszych budynków w mieście. Podczas zwiedzania Denpasar warto wybrać się również do muzeum etnograficznego, otwartego w 1932 r. Znaleźć w nim można m.in. przedmioty kultu religijnego, rzeźby oraz obrazy lokalnych, balijskich artystów, przedmioty codziennego użytku, narzędzia oraz wiele innych eksponatów.

Wycieczki fakultatywne

      Na Bali nie brakuje atrakcji. Każdy, bez względu na wiek, może znaleźć tutaj pasjonujące zajęcie. Najmłodszym turystom polecamy Bali Treetop Adventure Park, rodzaj parku linowego. Obiekt znajduje się w samym sercu ogrodu botanicznego, rozpościerają się z niego piękne widoki na okolicę oraz na świątynię Bedugul Ulun Danu. Łącznie na podróżnych czekają 72 atrakcje, 7 poziomów (tras), ubezpieczenie oraz doświadczeni instruktorzy. Bali Treetop to doskonałe miejsce na spędzenie chwili z rodziną.
      W lokalnych biurach turystycznych organizowane są nocne wycieczki na wulkan na górze Batur. Wyprawa rozpoczyna się późnym popołudniem, jedynym oświetleniem podczas wspinaczki są latarki. Ekscytująca wycieczka obfituje zawsze w piękne widoki. Na jej zakończenie można dodatkowo wziąć kąpiel w gorących źródłach przy jeziorze Batur.
Pokaż cały opis

      Dużą Wyspa Balipopularnością wśród turystów cieszą się zawsze wycieczki organizowane do serca wyspy, w tereny bardziej górzyste i tropikalne. Środkiem transportu podczas takiej wyprawy jest na ogół jeep, z którego można podziwiać okolicę. Wycieczka do centrum wyspy to dobra okazja do zapoznania się z regionem nietkniętym przez turystyczną infrastrukturę, pełnym zieleni i ryżowych tarasów. Podczas wycieczki istnieje możliwość skosztowania tradycyjnych potraw indonezyjskich.
      Prawdziwą gratką dla miłośników przyrody będzie wycieczka do balijskiego Parku Ptaków i Gadów w Gianyar. Żyje tutaj ponad 250 gatunków egzotycznych ptaków z Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej, a także około 2 tys. gatunków roślin. Prawdziwą atrakcją parku jest jeden z najrzadszych ptasich okazów - szpak balijski. Dla dzieci do 2. roku życia wstęp jest bezpłatny.
      Na wyspie funkcjonuje Bali Safari and Marine Park, ośrodek znacznie oddalony od zatłoczonych kurortów turystycznych. Park zajmuje łącznie około 40 ha powierzchni, położony jest we wschodniej części wyspy. Na jego terenie żyje ponad 100 gatunków zwierząt oraz wiele odmian egzotycznych Wyspa Baliroślin. Dużą popularnością cieszy się przede wszystkim tzw. wioska słoni, w której można usiąść na grzbiecie słonia czy uczestniczyć w jego myciu. W parku organizowane są również dodatkowe wycieczki w najdalsze jego zakątki, podczas których można zaobserwować dzikie tygrysy, słonie, hipopotamy oraz wiele innych gatunków zwierząt.

Atrakcje wodne

      Na Bali istnieje wiele możliwości uprawiania sportów wodnych, szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się nurkowanie, którego specyficzną odmianą jest tzw. seawalker - „podwodny spacer”, podczas którego uczestnicy mają na sobie specjalne kaski z tlenem, dzięki którym nie muszą czerpać powietrza zbyt często. To świetny sposób na poznanie podwodnego świata zwierząt i roślin. Bali uchodzi za jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania. Świat podwodny od zawsze zachwyca wszystkich, którzy odważą się zejść pod taflę wody. Do najlepszych miejsc nurkowych zaliczane są okolice Nusa Penida, Padang Bai (najbardziej efektowny jest zwłaszcza rejon wyspy Tepekong), Tulumben (ze słynnym wrakiem USS Liberty z okresu II wojny światowej) oraz wyspa Komodo.
      Nieco Wyspa Baliwięcej adrenaliny dostarczy zapewne rafting po rzece Ayung. Spływ trwa około 2 godzin, a rwący nurt rzeczny prowadzi przez plątaninę korytarzy, dolin, wąwozów, wodospadów oraz klifów. W cenę takiego spływu wliczone jest szkolenie przez instruktora.
      W centrum Kuty położony jest się park wodny Waterboom. Na obszarze około 4 ha znajduje się mnóstwo zjeżdżalni, basenów, biczy wodnych, tropikalnych barów oraz innych atrakcji. Szczególnie popularny jest Smashdown, 8-piętrowa zjeżdżalnia oraz Boogie Ride, gdzie na dwóch równoległych torach można urządzić wyścigi.
      Bali to również świetne miejsce do wędkowania. Amatorzy tej rozrywki na pewno będą zachwyceni perspektywą złowienia jednego z „&bdquoolbrzymów”: tuńczyka, ryby-młota czy giant trevally oraz gatunków nieco mniejszych, ale rzadko spotykanych: ryb mahi-mahi lub barakud.

Noclegi

      Turyści za miejsce swoich wakacji chętnie wybierają Denpasar jednak na Bali równie popularnym kurortem jest miasto Kuta. Bazę noclegową tego miejsca zdominowały przede wszystkim luksusowe hotele i ośrodki wypoczynkowe. Jednym z nich jest 5-gwiazdkowy Patra Bali Hotel. Ponadto zakwaterowanie w mieście można znaleźć w Ramada Bintang Bali, Discovery Kartika Plaza oraz w 3-gwiazdkowych ośrodkach Oasis i Vilarisi. Bardzo dobrze prosperującą bazę noclegową posiada miasto Nusa Dua. Tutaj również przeważają nowoczesne i luksusowe hotele: Ramada Resort Benoa, Melia Bali, Aydoya Resort, oraz Nikko Bali Resort & Spa. W mieście Sanur popularnością cieszą się hotele: Sanur Beach, Sativa Sanur, 3-gwiazdkowy Parigata, Sanur Paradise Plaza oraz 4-gwiazdkowy Grand Bali Beach.

Pogoda

      Wyspa leży w strefie klimatu tropikalnego równikowego, który przez większość dni w roku gwarantuje bardzo dobrą pogodę. Bali dzieli się na dwie pory roku: suchą oraz deszczową. Pierwsza z nich trwa od kwietnia do października; charakteryzuje się niemal zupełnym brakiem opadów, dużym nasłonecznieniem oraz występowaniem łagodnej bryzy, która wszystkie poranki i wieczory czyni bardzo przyjemnymi. Pora deszczowa trwa od listopada do marca, opady nie są jednak wówczas długotrwałe i zbyt uciążliwe. Średnia temperatura na Bali waha się w okolicach 27°C. Najchłodniej jest tutaj w lipcu (zwłaszcza na południu wyspy, gdzie występują porywiste wiatry), również w wyższych partiach górskich następuje znaczący spadek temperatury.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Bali Bali Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich . Jest położona pomiędzy Jawą a wyspą Lombok . Zachwycające krajobrazy oraz ciekawa kultura tworzą z niej idealny cel wakacyjnych podróży. Legenda tego miejsca zaczęła się w... Benoa Benoa Denpasar Denpasar Jimbaran Jimbaran Jimbaran to miasto w południowej Indonezji , na południowym wybrzeżu Bali . Leży w południowej części wyspy i jest kurortem turystycznym. Znajduje się niedaleko międzynarodowego lotniska Denpasar. Niegdyś wioska rybacka, dziś szybko... Kuta Kuta Kuta to miasto w Indonezji , na wyspie Bali . Leży na południowym wybrzeży wyspy, na północ od Nusa Dua.W tej tętniącej życiem miejscowości na turystów czeka wiele rozrywek. Szerokie plaże z drobnym, jasnym piaskiem i turkusowa woda w Oceanie... Nusa Dua Nusa Dua Nusa Dua to najbardziej atrakcyjny region turystyczny na wyspie Bali w Indonezji . Jest idealnym miejscem na urlop w komfortowych warunkach. Leży na terenie rozległego parku z własnym, 18-dołkowym polem golfowym. Posiada długą, ok.... Sanur Sanur Sanur to miejscowość w Indonezji , na wyspie Bali . Do dziś jest miejscowością o najsilniejszych tradycjach. Wioska zaskakuje kontrastem pomiędzy typowo europejskim komfortem a azjatycką kulturą. Łagodnie opadająca do morza plaża osłonięta... Seminyak Seminyak Tanah Lot Tanah Lot Tanah Lot to niezwykła formacja skalna znajdująca się u zachodnich wybrzeży wyspy Bali , w małej wiosce Baraban. Miejsce to nazywane bywa również Tanah Let co znaczy "pradawna ziemia" lub Tanah Lod czyli "południowa ziemia". Znajduje się tutaj... Tanjung Benoa Tanjung Benoa
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl