Prowincja Dżakarta

Indonezja
Podstawowe informacje

      Dżakarta, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest miastem, ale prowincją, która stanowi stolicę Indonezji. Prowincja leży na Jawie. Region podzielony jest na 5 miast (tzw. kota): Dżakarta Wschodnia, Zachodnia, Północna, Południowa, Centralna; dodatkowym rejonem, tzw. regencją, są Wyspy Seribu. Wjeżdżając na teren Indonezji konieczne jest wykupienie wiz (najlepiej na lotniskach w Medanie, Padangu, Manado, Denpasar oraz w Dżakarcie). Wizy wydawane są również w portach morskich (na Sumatrze, Betam, Jawie czy Bali). Wybierając się na wakacje do Indonezji nie ma obowiązku wykonania szczepień. W kraju szczególnie często zdarzają się jednak zachorowania na dur brzuszny, gorączkę krwotoczną, żółtaczkę, gruźlicę; dzieci, bardziej niż inni, są narażone na polio.

Wycieczki fakultatywne

      Z Dżakarty organizowane są wycieczki fakultatywne na pobliską wyspę - Sumatrę. Pod względem administracyjnym dzieli się ona na 8 prowincji, głównymi językami na wyspie są bahasa, angielski oraz języki malajskie. Stolicą Sumatry jest Madan, jedno z największych miast na wyspie. Do głównych atrakcji miasta należą: meczet Masjid Raya, Pałac Maimun, piękny, postkolonialny ratusz, zbudowany w stylu holenderskim. Wizytówką i punktem orientacyjnym Madanu jest Wieża Wodna. Jedną z największych atrakcji na Sumatrze jest Centrum Rehabilitacji Orangutanów w Bukit Lawang. Okazją do obserwacji zwierząt jest przede wszystkim pora karmienia, odbywająca się 2 razy dziennie. Poza wejściem do ośrodka można wykupić dłuższą wycieczkę, połączoną np. z noclegiem w dżungli czy wspinaczką na wulkan Gunung Leuser.
      Jedną z najciekawszych indonezyjskich wysp jest Borneo. Turyści chętnie wybierają się na wycieczkę do Parku Narodowego Mulu, słynącego z pięknych, wapiennych iglic, tzw. pinakli. Równie atrakcyjnym miejscem jest Park Narodowy Niahli, w którym znajdują się jaskinie, jedne z najpiękniejszych na wyspie. Na Borneo rośnie największy kwiat na świecie - raflezja, którego średnica osiąga nawet 1 metr. W północnej części wyspy leży nowoczesne miasto Kuching, należące do Malezji. Znajduje się tutaj The Cat Muzeum (Muzeum Kotów), w którym gromadzone są przedmioty związane z różnymi gatunkami kotów. Zwierzę to jest symbolem Kuching, jego wizerunek „sprzedawany” jest pod wieloma postaciami: rzeźbionych figurek, obrazów, itp. Ponadto w mieście można zobaczyć chińskie świątynie, fort, zabytkowe, kolonialne rezydencje oraz wiele innych atrakcji.
Pokaż cały opis


Stolica

      Miasto Prowincja DżakartaDżakarta jest stolicą i jednocześnie największym ośrodkiem w Indonezji. Leży w południowo-zachodniej części kraju, na wyspie Jawa, przy ujściu rzeki Ciliwung. Rzeka ta jest miejscem granicznym, wyznaczającym wschodnią i zachodnią część miasta. Jedną z największych atrakcji Dżakarty jest katedra św. Marii, z charakterystycznymi, wysokimi wieżami. Świątynia została odnowiona w 1901 r. W mieście znajduje się meczet Angke, przy którym został pochowany sułtan Syarif Hamid. Najmłodsi podróżujący będą na pewno zachwyceni wycieczką do Zoo Raguan, miejsca, które stanowi dom dla ponad 3 tys. zwierząt (m.in. rzadkie białe tygrysy, warany, pytony). Dodatkową atrakcją jest park kajakowy. Wiele emocji dostarcza również wizyta w Parku Ancol, olbrzymim parku rozrywkowym, w którym znajduje się m.in. oceanarium, baseny, sztuczna laguna, kręgielnia, kluby, restauracje, kino, pola golfowe oraz karuzele. Dżakarta to również miasto słynące z bardzo dobrze zaopatrzonych muzeów: Muzeum Wayang (prezentujące lalki teatralne, bardzo charakterystyczne dla całej Indonezji), Muzeum Historii, Muzeum Tekstyliów, Muzeum Morskie, Muzeum Ceramiki. Na koniec wyprawy do Dżakarty warto odwiedzić Park Miniatur, prezentujący Prowincja Dżakartacałe miasto. Miniaturowe prowincje Indonezji przedstawione zostały z dużą wiernością, wszystko znajduje się w otoczeniu pięknego ogrodu z orchideami.

Noclegi

      W całej prowincji jest wiele hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych. Baza noclegowa tworzona jest przez nowoczesne i komfortowe hotele. Za najlepsze w regionie uchodzą m.in.: Aryaduta Semanggi, Fraser Residence Sudirman Jakarta, Nikko Jakarta, Ascott Jakarta, Hotel Gran Mahakam, Manhattan Hotel Jakarta, Sari Pan Pacific Jakarta, Le Grandeur Mangga Dua oraz Mandarin Oriental Jakarta. W 4-gwiazdkowym hotelu Grand Tropic Suites nocleg znaleźć można w jednym ze 195 pokoi lub apartamentów. Hotelowa restauracja serwuje dania z kuchni międzynarodowej. W wolnym czasie goście mogą skorzystać z kortu tenisowego, sauny, centrum Spa, basenu, squash oraz innych udogodnień. Popularnym hotelem jest również 4-gwiazdkowy The Bellezza Suites oraz Grand Cempaka, ośrodek z wieloma udogodnieniami. Jest to doskonałe miejsce do zorganizowania służbowego urlopu (sala konferencyjna, centrum biznesowe, urządzenia biurowe). Ponadto w hotelu znaleźć można centrum fitness, Spa, basen. Wieczorami urządzane jest karaoke. Tanie noclegi są zaletą hoteli 2-gwiazdkowych, m.in.: ośrodków Menteng 1 oraz Menteng 2, Atlantic, Mega Matra. Hotel Sofyan Tebet słynie z dobrych warunków mieszkaniowych oraz innych udogodnień: sali konferencyjnej, pralni chemicznej, bezpłatnego Internetu oraz parkingu samochodowego. Hotel Sofyan Tebet położony jest około 40 minut jazdy od międzynarodowego lotniska.

Pogoda

      Dżakarta leży w strefie klimatu równikowego, charakteryzującego się wysoką temperaturą oraz dużą wilgotnością powietrza. W porze wilgotnej średnie opady deszczu w ciągu miesiąca wahają się w granicy 350 mm, w porze suchej natomiast - 60 mm. Duża wilgotność powietrza utrzymuje się tutaj niemal przez cały rok. Temperatura w najcieplejszych miesiącach dochodzi nawet do 35°C.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl