Środkowo Wschodnia Mongolia

Mongolia
Mongolia to kraj wyżynno-stepowy, o bardzo oryginalnej i ciekawej kulturze i klimacie. Jego środkowo-wschodnia część to wyjątkowo dobre interesujące miejsce na wakacje.
      Kraj ten jest siedzibą koczowniczych plemion stepowych (stanowią oni ponad 90 procent społeczeństwa), które na swych szybkich i rączych koniach zawojowały w średniowieczu cały świat. Z całą pewnością warto zobaczyć ich oryginalny sposób życia, i zasmakować w słynnej i opiewanej przez wielu poetów stepowej wolności.
      Oprócz tego kraj ten jest jednym z ostatnich miejsc na ziemi, w których praktykowany jest buddyzm Wielkiego Wozu, w taki sam sposób, jak działo się to przez stulecia w Tybecie. Do dziś w środkowo-wschodniej części Mongolii zwiedzić można wiele buddyjskich świątyń i klasztorów. Dzięki temu podróże po Mongolii może być oryginalnym i ważnym duchowym doświadczeniem.
      Ta część azjatyckiego kontynentu to również pustynia Gobi w Mongolii i Chinach, na której znajduje się słynne cmentarzysko dinozaurów. Dla miłośników paleontologii i rozwiązywania zagadek zamierzchłej przeszłości jest to doskonałe miejsce na wyprawy i wycieczki.

Historia

      O ludach stepowych, zamieszkujących dzisiejszą Mongolię i ich silnym organizmie państwowym, pisali już chińscy kronikarze w IV wieku p.n.e. Pisali oni wtedy o państwie, które nazywali Xiongnu.
      Najsłynniejszy i najważniejszy okres w historii Mongolii to średniowiecze. Wtedy to, w XIII wieku Czyngis Chan (Chinggis Khan) zjednoczył stepowe plemiona i podbił wiele terytoriów w Azji i Europie. Dzięki temu przez ponad sto lat Mongołowie rządzili dzisiejszymi: Afganistanem, Iranem, Irakiem, a także wieloma państwami, które wchodziły w XX wieku w skład ZSRR, a nawet samą Rosją i Chinami. Dynastie Mongolskie rządziły m.in. chińskim cesarstwem i Indiami.
      Potomek Dzyngis Chana - Kubiłaj Chan (Kublai Khan) przeniósł nawet dawną stolicę z Karakorum do Pekinu. Imperium przestało istnieć pod koniec XIV wieku. W następnych latach kraje stepowe wchodziły w skład bądź to Chin, bądź Rosji. W XX wieku był to kraj komunistyczny. Teraz jest republiką.
Pokaż cały opis


Ułan Środkowo Wschodnia MongoliaBator

      Stolicą Mongolii i największym miastem tego kraju jest Ułan Bator (Ulaan Baatar). Mieszka w nim prawie 40 procent liczącego niecałe trzy miliony osób społeczeństwa mongolskiego.
      Nazwa miasta pochodzi od nazwiska jednego z bohaterów narodowych Mongolii - Damdinowa Suche Batora, który na początku XX wieku zwrócił się do Armii Czerwonej, o pomoc w walce przeciwko Chinom.
      Dzisiejszy Ułan Bator w Mongolii to centrum komunikacyjne kraju, mające siedem wyższych uczelni i jeden uniwersytet. Jest to też ważne centrum religijne, gdyż w dawnych wiekach miasto było dużym, buddyjskim kompleksem klasztornym - nazywało się wtedy Urga. Dzięki temu do dziś posiada ono wiele zabytków i świątyń, w których praktykowany jest buddyzm tybetański.

Kuchnia

      Wiele ludów koczowniczych hoduje różne gatunki zwierząt. Dlatego też na mongolskich stepach jada się przede wszystkim mięso. Najbardziej znanym i rozpowszechnionym specjałem rodzimej kuchni Środkowo Wschodnia Mongoliajest baranina. Latem podaje się ja razem z pędami dziko rosnących, pikantnych ziół.
      Oprócz tego w jurtach spożywa się mnóstwo mleka, serów i przetworów mlecznych. W Polsce szeroko znana jest jedna z mongolskich potraw. Jest to popularny tatar - surowe, mielone mięso, w Polsce podawane najczęściej z jajkiem.
      Jako że Mongolia środkowo-wschodnia położona jest na tak zwanym "herbacianym szlaku", biegnącym z Chin do Rosji, to również napój ten spożywany jest w dużych ilościach przez mieszkańców stepów. Wielu z nich spożywa ja w podobny sposób jak Tybetańczycy - z masłem i solą.
      Ważną cechą, charakteryzującą mieszkańców Mongolii jest ich gościnność. W wielu jurtach, do których trafi się w trakcie podróży do Mongolii, otrzyma się przygotowywane w tym momencie jedzenie. Niejednokrotnie jest tak, że jedynym sposobem by gospodarzom podziękować, jest zrobić im zdjęcie. Dlatego tez warto mieć ze sobą w trakcie wycieczki do środkowej Azji polaroid.

Sport i rozrywka

      W Środkowo Wschodnia MongoliaMongolii spotkać można najwybitniejszych, stepowych mistrzów jazdy konnej. Wszyscy więc miłośnicy tej formy wypoczynku, z pewnością klimatem wyprawy do Mongolii będą zachwyceni.
      Mongolia jest krajem górzystym. Najniższy punkt kraju (Choch Nur) wynosi 518 m n.p.m., a najwyższy (szczyt Chujten) 4374 m n.p.m. Dlatego tez jest to bardzo dobre miejsce dla amatorów spacerów, a przede wszystkim górskich wędrówek, wspinaczki i trekkingu.
      Bardzo interesującym miejscem jest też pustynia Gobi, która stanowi prawdziwy raj dla miłośników archeologii, paleontologii, Parku Jurajskiego i przygód Indiany Jonesa. W tym rejonie cały czas odkrywane są nowe szczątki pradawnych dinozaurów, przedpotopowych zwierząt i przodków człowieka.

Noclegi

      W Mongolii znajduje się wiele hoteli, nie tylko w stolicy kraju, ale tez w każdym z górskich kurortów i na pustyni Gobi. Wśród nich znaleźć można zarówno gustownie urządzone pokoje, Środkowo Wschodnia Mongoliajak i ekskluzywne apartamenty. Korzystać można w nich z wszystkich opcji turystycznych, w tym oczywiście z all inclusive również. W trakcie urlopu w tym rejonie świata warto też odwiedzić tradycyjne, mongolskie jurty, i w nich także spędzić wyjątkową, wakacyjną noc. Wycieczki do Mongolii oferowane są zarówno w opcji first minute, jak i last minute.

Zabytki

      Warte zobaczenia w Mongolii są klasztory i pozostałości duchowej spuścizny buddyjskiej, w tym posąg Buddy u stóp wzgórza Dzajsan i klasztory w stolicy kraju Ułan Bator. Polecić można także Muzeum Ajmaku w Erdenet - drugim, co do wielkości mieście kraju.
      Ciekawym miejscem jest grota Dajan Deercha, do której niełatwo jest dotrzeć, gdyż znajduje się w podmokłej dolinie rzeki Deercha. Jest to buddyjskie sanktuarium, w którym podziwiać można przepiękne obrazy - tanki, a także oryginalne posągi.

Atrakcje turystyczne

      Środkowo-wschodnia część kraju posiada bardzo ciekawy oryginalny folklor. Najbardziej znana i ceniona jest oczywiście muzyka. Szczególnie pieśni, opowiadające o mitycznych dziejach świata, a także potędze i chwale czasów imperium mongolskiego.
      Warto odwiedzić Mongolię wtedy, gdy odbywa się święto Naadam - w dniach 11-13 lipca. W jego trakcie nie tylko można zetknąć się z niezwykłym i pełnym uroku miejscowym folklorem, ale także podziwiać kunszt jeźdźców i łuczników, którzy startują w ludowych turniejach sportowych..
      Wśród dodatkowych atrakcji, na które można się skusić w Mongolii jest spływ kajakiem rzeką Selenge. Można nią dopłynąć, aż do jeziora Bajkał w Rosji, do którego ona wpada. Miłośnicy kajakarstwa z pewnością nie będą żałować takiej podróży.

Pogoda

      Klimat Mongolii jest klimatem kontynentalnym, określanym jako umiarkowany. W trakcie lata temperatura bardzo często przekracza 30°C. Jednocześnie jednak panują tutaj bardzo surowe zimy, z temperaturą minus trzydzieści stopni włącznie. Pogoda w Mongolii jest na ogół przyjemna, rzadko przede wszystkim występują deszcze. Większość opadów przypada na lipiec i sierpień.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl