Mongolia kojarzy się przede wszystkim z bezkresnymi stepami, które od najdawniejszych czasów były siedzibą uwielbiających wolność koczowniczych plemion. Ale Mongolia to także
pustynia Gobi, na której odnajdywane są prastare szczątki nie tylko ludzi sprzed wielu setek tysięcy lat, ale także dinozaurów i różnych prehistorycznych stworzeń. Mongolia to także
Karakorum - majestatyczne przedmurze
Himalajów, na których zaczyna się wiele wypraw na najwyższe szczyty Ziemi.
Mongolia to także wiele miejsc, pamiętających historyczne imperium Czyngis Chana. To także jedno z ostatnich terytoriów na świecie, na których praktykowana jest lamaistyczna odmiana
buddyzmu w takiej samej formie, jak było to w
Tybecie przez wiele wieków. Jak łatwo się domyślić,
podróż po Mongolii jest bardzo dobrym pomysłem na
wakacje lub
urlop.
Historia
Pierwsze wzmianki na temat Mongolii znajdują się w
chińskich kronikach z IV wieku p.n.e. Wtedy to, koczownicy na tych terenach utworzyli państwo, nazywane Xiongnu. Z terenów dzisiejszej Mongolii wywodzą się koczownicze plemiona, które najeżdżały tereny dzisiejszej
Azji i
Chin, ale także średniowieczną
Europę. Plemiona te były pochodzenia
tureckiego i
tunguskiego. Nazywano je w naszej części świata Tatarami.
Najsłynniejszą postacią z historii Mongolii i twórcą wielkiego imperium był w XIII wieku
Czyngis Chan (Chinggis Khan). Zjednoczył on stepowe plemiona, a następnie, dzięki ich niesamowitej sprawności w jeździe konnej, podbił olbrzymie połacie Azji i
Europy. W następnych latach w granicach imperium Mongołów znajdowały się m.in. dzisiejszy
Afganistan,
Irak,
Iran,
Tybet, a nawet
Rosja i
Chiny.
W następnych wiekach dynastie mongolskie rządziły w takich wielkich krajach jak
Chiny i
Indie. Bardzo ważnym władcą w dziejach
Chin i Mongolii był potomek Czyngis Chana Kubiłaj Han (Kublai Khan). Imperium przestało istnieć pod koniec XIV wieku. Od tego momentu Mongolia znajdowała się pod wpływem Chin lub
Rosji. Do dziś jednak w tym
azjatyckim kraju spotkać można ślady jego dawnej potęgi.
Ułan Bator
Nazwa Ułan Bator (Ulan Baatar) pochodzi on nazwiska Damdinowa Suche Batora, i oznacza "czerwonego bohatera". Był to jeden z mongolskich przywódców w XX wieku. Jego największą zasługą miało być to, ze poprosił on Armię Czerwoną o pomoc i interwencję, by oddzielić się od Chin.
Miasto Ułan Bator w Mongolii znajduje się na wysokości 1350 m n.p.m., u podnóża masywu Bogd-uul. Znajduje się on w bardzo dobrym miejscu dla rozwoju handlu, gdyż położony jest na "herbacianym" szlaku pomiędzy Rosją i Chinami.
Wcześniej miasto nazywało się Urga, i było ważnym miejscem dla mongolskiego buddyzmu. Była to duża rezydencja klasztorna tej religii. Obecnie Ułan Bator jest głównym węzłem komunikacyjnym Mongolii. Posiada m.in. siedem szkół wyższych i jeden uniwersytet.
Kuchnia
Najbardziej znaną w Polsce mongolską potrawą jest Tatar. Zmielone, surowe mięso, podawane w naszym kraju z jajkiem. Potrawa ta powstała w ten sposób, ze wojownicy tatarscy wieźli przez cały dzień w jukach swoich koni mięso, które wieczorem spożywali.
Jest to zgodne z podstawowym jadłospisem ludów Mongolskich do dziś. Większość mieszkańców stepów wiedzie koczowniczy tryb życia, żywiąc się przede wszystkim mięsem i serami.
W menu można znaleźć także potrawy mączne. Latem do przygotowywanych potraw dodawane są pikantne, dziko rosnące przyprawy. Najczęściej spotykanym mięsem, który spożywają mieszkańcy Mongolii jest baranina.
Szeroko znana cechą mieszkańców Mongolii jest ich gościnność. W bardzo wielu jurtach, do których trafi się w trakcie wycieczki do Mongolii, otrzyma się spożywane lub przygotowywane w tym momencie jedzenie. Niejednokrotnie jest tak, ze za jedynym sposobem by gospodarzom podziękować, jest zrobić im zdjęcie. Dlatego tez warto mieć ze sobą w trakcie wycieczki polaroid.
Sport i rozrywka
Tradycyjnie Mongolia jest krajem podróżujących konno koczowników. Wszyscy więc miłośnicy jazdy konnej znajdą tutaj nie tylko doskonałe miejsce do uprawiania tego sportu, ale także najbardziej wprawnych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.
Oprócz tego, poprzez fakt, ze jest to kraj górzysty, to miłośnicy czynnego wypoczynku i górskiej wędrówki z całą pewnością spędzą niezapomniany urlop w tym rejonie świata. W Mongolii jest wiele tras trekkingowych. Znajdują się one m.in. w Chentijn Nauru, na północny wschód od Ułan Bator.
Jednocześnie ciekawym miejscem turystycznym jest pustynia Gobi, która stanowi prawdziwy raj dla miłośników archeologii, paleontologii, Parku Jurajskiego i przygód Indiany Jonesa. W tym rejonie cały czas odkrywane są nowe szczątki pradawnych dinozaurów, przedpotopowych zwierząt i przodków człowieka.
Mongolia posiada piękny, oryginalny folklor. Znana i ceniona jest przede wszystkim muzyka i pieśni, tworzone przez mieszkańców środkowoazjatyckich jurt. By poznać ich folklor, warto wybrać się do Mongolii w dniach 11-13 lipca. Odbywa się wtedy święto Naadam. W jego trakcie odbywają się zawody jeździeckie i łucznicze, a także parady i huczne uczty. Święto to odbywa się zarówno w stolicy kraju, jak i w poszczególnych miastach i wioskach Mongolii.
Wśród dodatkowych atrakcji, na które można się skusić w Mongolii jest spływ kajakiem rzeką Selenge. Można nią dopłynąć, aż do jeziora Bajkał w Rosji, do której ona wpada. Po drodze zaliczyć można znany kurort Goriaczinsk.
Noclegi
Mongolia w swej ofercie posiada hotele, a także pokoje i apartamenty. Podróżujący jednak do tego kraju mogą także wybrać nocleg w tradycyjnej jurcie. lub też w namiocie, który rozbić można w każdym niemal miejscu w tym kraju.
Zabytki
Wśród zabytków przeważają pozostałości bogatej kultury duchowej i spuścizny buddyzmu tybetańskiego z jednej strony, a pamiątki po czasach świetności imperium mongolskiego z drugiej.
W stolicy kraju ciekawymi obiektami są m.in.: liczne, zabytkowe klasztory buddyjskie, a także posąg Buddy u stóp wzgórza Dzajsan. Warto też w czasie swych podróży zobaczyć pałac Bogd Gegeena, z historyczną biblioteką, pełną dawnych, mongolskich manuskryptów.
W Erdenet, drugim pod względem wielkości mongolskim mieście dobrze jest odwiedzić Muzeum Ajmaku, a także klasztor Gandan Szadurwijn chijd.
Pogoda
Klimat Mongolii jest klimatem kontynentalnym, określanym jako umiarkowany. W trakcie lata temperatura bardzo często przekracza 30 stopni Celsjusza. Jednocześnie jednak panują tutaj bardzo surowe zimy, z temperaturą minus trzydzieści stopni włącznie. Pogoda w Mongolii jest na ogół przyjemna, rzadko przede wszystkim występują deszcze. Większość opadów przypada na lipiec i sierpień.