Gaje oliwne które zapierają dech w piersiach

Chorwacja » Dalmacja » Lun
Lun - Gaje oliwne, które zapierają dech w piersiach

Lun to mała miejscowość na wyspie Pag znana z gajów oliwnych i ze względu na ich ochronę władze lokalne rozpoczęły inicjatywę zakładania specjalnej instytucji publicznej, która będzie o nie dbała. Poza tym w toku jest realizacja projektu "Ogrody Oliwek Luńskich", która jest bardzo ważna dla zachowania, wyrobienia marki i przyszłego rozwoju tradycyjnej, autochtonicznej produkcji oliwek. Ten projekt przewiduje budowę recepcji, sklepu z pamiątkami, pomieszczeń instytucji publicznej i budowę około siedmiu kilometrów dróg przez gaje oliwne, kilku niewielkich domów autochtonicznych, miejsc wypoczynkowych i punktów widokowych, a odwiedzających by po gajach oliwnych woziła kolejka turystyczna.

Na terenie Lunu jest około 80 000 drzew oliwnych, a szczególnie wyróżnia się około 1 500 drzew oliwek obłych. Istnieje założenie, że niektóre z dzikich luńskich drzew mają ponad tysiąc lat, co sprawia, że są jednymi z najstarszych na świecie.

W całym basenie Morza Śródziemnego nie ma tak zachowanych dzikich drzew oliwnych w naturalnym otoczeniu.

Lun to miejscowość w północnej części wyspy Pag, która z wyglądu przypomina palec wskazujący. Według niektórych informacji jej nazwa pochodzi od dawnej nazwy znalezionej w dokumentach: Punta Loni, jednak jest też wersja, że nazwa pochodzi od łacińskiej i włoskiej nazwy przylądka Lun: Punta Longa, lunga, Lun.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Lun
Teresa (Katowice, 2012-02-07) - Średnia ocena: 3.5
Lun jest miejscowością albo dla starszych osób albo dla ludzi, którzy szukają wyciszenia ponieważ nic się tu niestety nie dzieje. W Lun są ładne, aczkolwiek kamieniste plaże z bardzo czystą plażą. Nie ma tu sklepów, promenady i reszty atrakcji. Te możemy spotkać dopiero w miejscowościach Pag albo Novalja. Są to wręcz bardzo rozrywkowe miejscowości z licznymi restauracjami, knajpkami i straganami. Lun jest chyba dla starszych osób z ciszą i spokojem wokół.

Chorwacja » Dalmacja » Lun
Marta (Tarnów, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.0
Polecam tą miejscowość osobom, które cenią sobie wypoczynek w ciszy i spokoju. Lun znajduje się praktycznie na końcu wyspy, otoczone jest zielenią , drzewkami oliwnymi i winnicami, gdzie można wybrać się na spacery. Plaże są tu ładne, my tak naprawdę jeździliśmy po całej wyspie żeby mieć rozeznanie jakie są tu plaże. Warto pojechać na wycieczkę do Pagu, a dla amatorów rozrywek polecam Novalje.

Chorwacja » Dalmacja » Lun
Halina (Stalowa Wola, 2011-11-23) - Średnia ocena: 4.0
Jest to malutkie miasteczko w północnej części wyspy Pag, gdzie niewiele się dzieje. Więcej atrakcji jest w pobliskim Pagu lub Novalji. Plusem jest mozliwosc dostania sie na wyspe zarowno promem jak i mostem. Lun jest zielonym miejscem z winnicami i gajami oliwnymi, ma łagodny klimat a wokół panuje cisza. Idealne miejsce dla osób starszych czy szukajacych spokojnych wakacji i nastawionych głównie na plażowanie. U jednego z gospodarzy udało nam sie kupic miód z szalwii i pyszne białe wino.

Chorwacja » Dalmacja » Lun
Łucja (Płock, 2010-03-29) - Średnia ocena: 3.9
W Lun spędziłam wakacje w 2009 roku i muszę powiedzieć czy był to jeden z najbardziej udanych wyjazdów w moim życiu. Do tej pory narzekałam na gwar, głośną muzykę, rodziny z małymi wrzeszczącymi dziećmi a tutaj miałam ciszę, spokój, morze , wokół zieleń, czegóż chcieć więcej... To niepozorne miasteczko oferuje przede wszystkim wspaniałe plaże i przezroczystą wodę. Polecam je głównie osobom starszym i rodzinom z większymi dziećmi (kamieniste plaże). Osoby szukające rozrywek powinny się raczej udać do pobliskich miejscowości Novalja i Pag (puby, dyskoteki, imprezy na plaży).
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl