Czechy Wschodnie

Czechy
Teren znajdujący się między lasami Gór Orlich, przy północno - wschodniej granicy z Wyżyną Czesko - Morawską, dawniej regiony myśliwskie. Do regionu Czech Wschodnich można wybrać się o każdej porze roku, czy w wakacje, czy w okresie zimowym. Zawsze znajdziemy tu coś dla siebie. Ci, którzy lubią zwiedzać mają okazję zobaczyć całą rzeszę zamków myśliwskich, pozostałości po rodzie von Prenstejn. Miłośnicy sportów zimowych wyjadą stąd na pewno usatysfakcjonowani i spełnieni, jako że ten region Czech oferuje długie kilometry tras narciarskich. Koneserzy sztuki mogą podziwiać architekturę stolicy Czech Wschodnich: Hradec Karlove. W języku polskim nazwa miasta brzmi: Gród królowych, ponieważ mieszkało tam wiele szlachetnie urodzonych pań. Hradec Karlove leży na połączeniu dwóch rzek: Łaby i Orlicy. Kamienice starówki oddają świetność miasta w czasach średniowiecza. Z początkiem XX wieku, zostały wybudowane nowe dzielnice przez wybitnych architektów I Republiki: Josefa Gocara oraz Jana Kotera. Dzielnice te przez swą artystyczność architektoniczną na wysokim poziomie zwane są "salonem republiki".

      Zwiedzanie miasta Hradec Kralove najlepiej zacząć od Muzeum Czech Wschodnich, które znajduje się na nabrzeżu Eliszki, w pięknej budowli historycznej wzniesionej w latach 1909 - 1912. Projektantem był jeden z architektów "salonu republiki" - Jan Kotera. Kolejnym polecanym miejscem do zwiedzenia jest Zamek Karlova Koruna, jeden z najważniejszych zabytków Chlumca nad Cidliną. Budowę tegoż zamku zlecił hrabia Franciszek Ferdinand Kinski, kanclerz i łowca królewski żyjący w XVIII wieku, był wykorzystywany w celach reprezentacyjnych, nazwany został od cesarza Karola VI, który odwiedził go w 1723 roku, po swojej koronacji w Pradze. Natomiast druga część nazwy pochodzi od kształtu zamku, który przypomina koronę królewską. Można poznać historię rodu Kinskich, aktualnych właścicieli oraz zobaczyć ich hodowlę koni. Również stare miasto Litomyśl, założone w czasach wczesnego średniowiecza, wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, może pochwalić się wspaniałym zamkiem.

      Jadąc do Czech Wschodnich nie można nie zwiedzić Skalnego Miasta. Zwiedzane corocznie przez tysiące turystów nieustannie zachwyca i wprawia zwiedzających w baśniowy wręcz nastrój. Aby zwiedzić to urokliwe miejsce należy zakupić bilet, cały kosztuje 50 koron, ulgowy 20 koron. Miasto podzielone jest na dwie części, zwiedzanie każdej zajmuje ok. 3 godzin, a zatem na wycieczkę najlepiej przeznaczyć cały dzień. Pierwsza część Skalnego Miasta znajduje się w Teplickich Skałach, które leżą na zachód od Teplic. Do obiektu można dojechać samochodem, który zostawia się na parkingu bezpośrednio przed wejściem na jego teren. Wchodząc do Skalnego Miasta można już podziwiać pierwsze formacje wyrzeźbione ręką natury w skałach: Hełm Dragona oraz Skład Serów. Zwiedzający turyści polecają zboczyć nieco ze szlaku i po drabinach wejść na wierzchołek wzniesienia, gdzie niegdyś znajdował się zamek strażniczy. Roztaczają się stamtąd zapierające dech w piersiach widoki. Na szlak wraca się tą samą drogą i na dalszej trasie można podziwiać coraz to wyższe skały, między innymi Rzeźnicki Topór, Skalną Narzeczoną, Skalną Koronę, Wykałaczka Karkonosza, Kałamarze, Jeża na Żabie, czy Śpiącego Łabędzia. Pomiędzy tymi skałami prowadzą nas labirynty, które nadają niezwykłego klimatu całej wyprawie. Kiedy spacer zostanie zakończony, do parkingu wraca się tą samą drogą, aby ruszyć dalej. Należy kierować się do miejscowości Adrszpach. Parking znajduje się po prawej stronie drogi, natomiast wejście na teren Skalnego Miasta usytuowane jest po lewej stronie. Przed wkroczeniem w skalne labirynty mija się wyrobisko po byłej piaskowni zalane wodą, gdzie można odbyć rejs łódką bądź kajakiem, a także nurkowie mogą realizować swoje głębinowe pasje. Droga prowadzi przez las, którego drzewa mieszają się ze skałami. Podczas spaceru można podziwiać takie skały jak: Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowę Cukru, Organy i Chełm. Kiedy drzew jest coraz mniej, a skały coraz wyższe, to znak, że zbliża się Furta Gotycka, która w dawnych czasach była wejście do Skalnego Miasta. Prze wąskie przejścia i kładki dochodzi się do Małego Wodospadu i Wielkiego Wodospadu. Po drugiej stronie tego baśniowego miejsca znajduje się Skalne Jeziorko, po którym można odbyć rejs z przewodnikiem (co kosztuje 20 koron), który opowiada ciekawe historie i pokazuje kolejne skały: Wodnika Szuwarka, Topielca, Słonia i inne. Spacer trwa dalej, a przed oczami turystów rozprzestrzenia się Góra Kochanków, Żółw, Starosta i Starościna, spacer kończy przejście przez Mysią Dziurę, a za nią znajduje się Pianino Karkonosza.
Pokaż cały opis

Czechy Wschodnie
      Nie tylko dzieciom, ale także dorosłym wiele zabawy może dostarczyć tutejsze Safari, niezwykłe ZOO w miejscowości Dvur Karlove nad Labem. Jego niezwykłość polega na tym, że w tym miejscu Czesi chcieli stworzyć namiastkę prawdziwego afrykańskiego safari. Zwierzęta, które tam mieszkają można zobaczyć poruszając się safari busem lub kolejką. Można tam zobaczyć: lwy, tygrysy, słonie, zebry, hipopotamy, żyrafy, okapi, wiele odmian ptactwa afrykańskiego oraz całe mnóstwo innych gatunków zwierząt afrykańskich. Cena biletu wstępu to: w okresie zimowym - 60 koron, natomiast w okresie letnim - 40 koron.

      Jadąc do Czech nie można zapomnieć o matce miast - Pradze, stolicy tegoż państwa. Miasto niezwykle magiczne, charyzmatyczne. Giuseppe Arcimoboldo napisała o tym mieście: "Jeśli szukam innego wyrazu by powiedzieć tajemnica znajduje tylko słowo - Praga. Jej piękno jest zmącone i melancholijne jak piękno komety, jak wrażenie ognia pokrętne i skryte, jak zniekształcenie manierystów otoczone aureolą żałoby i ruiny z grymasem wiecznego rozczarowania." Te słowa oddają cały klimat Czechy WschodniePragi, która rok rocznie przyciąga miliony turystów. Zaznacza się, że dwa dni to mało na zwiedzenie Pragi. Nawet w tydzień turysta nie jest w stanie poznać jej tajemnic, które w sobie skrywa. Niemniej jednak jeżeli mamy przeznaczony tylko jeden dzień na zwiedzenie tego magicznego miasta, to obowiązkowymi punktami turystycznymi, gdzie należy się udać są na pewno: Hradczany, z pięknym zamkiem, w którym przyjmuje prezydent Czech. Szczęśliwi Ci, którzy trafią na uroczystą zmianę warty - niezwykłe widowisko odbywa się codziennie o godzinie 12.00, przenoszące w dawne czasy. Na Hradczanach niezwykłą popularnością cieszy się Złota Uliczka, Katedra św. Wita budowana przez sześć stuleci czy ogrody królewskie z Belwederem. A z Hradczan rzut beretem i jesteśmy na słynnym Moście Karola, który pozwala spędzić czas w niezwykłym klimacie czeskiego zgiełku.

      Jeżeli po zwiedzaniu turyści mają ochotę, można się oddać przyjemnościom sportowym. W Czechach Wschodnich można udać się Aquaprarku Lazne Bohdanec, który oferuje liczne atrakcje wodne, ale także Ci, którzy pływać nie lubią nie będą się nudzić, gdyż można zagrać w bilard, tenisa Czechy Wschodniestołowego bądź zrelaksować się korzystając z masażu lub jaskini solnej, czynnej przez cały rok od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 9.00 - 20.00. Poza tym można skorzystać z usług otwartego basenu w miejscowości Moravska Trebova. Czynnego przez cały rok w godzinach 8.00 - 21.00.

      Miłośnicy sportów zimowych zdecydowanie nie będą się nudzić wybierając jako miejsce odpoczynku region Czech Wschodnich. Można znaleźć w ofercie liczne ośrodki narciarskie, które zapewniają turystom długie i różnorodne trasy zjazdowe, w dogodnych warunkach i niebywałych widokach. Największym i najczęściej odwiedzanym ośrodkiem narciarskim w Górach Orlickich jest Destne. Leży on w Dolinie rzeczki Biała i Desztenskiego potoku. Trasa zjazdowa obejmuje 4,2 km stoku, ma do dyspozycji 10 wyciągów o długości 300 - 850 m. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego bądź snowboardu. Przy wyciągu Marta I znajduje się oświetlenie wieczorne, aby dłużej można było korzystać z tras narciarskich. Natomiast w Sudetach znajdziemy kolejny ośrodek narciarski Ricky. Wszystkie trasy zjazdowe obejmują 4,0 km, są oświetlone. Trasy są długie, widokowo ciekawe, o różnym Czechy Wschodniestopniu trudności. Można także skorzystać z tras dla narciarzy biegowych, które są na utrzymane na wysokim poziomie. Również w Górach Izerskich można znaleźć bardzo dużo ośrodków narciarskich, które oferują liczne atrakcje sportowe, są to: Czerowonogórskie Siodło, Mała Morawka - Karlow, Pradied - Ovcarna, Ramzowa, Skipark Filipovice, Ski areał Klepacov, Ski areał Kunczice - SKITECH, Skiareał Miroslav, Ludwikow, Ski Petrzików, Petrzikow KASTE, Ski Śnieżnik, SportPark Framtiszków, Ski areał Hlubocky, Skiareał Sindelna, Skiareał Kares, Heipark Tosovice, Skiareał Brnenka, jak widać wybór jest duży, więc można korzystać.

      Oczywiście poza wszystkimi atrakcjami turystycznymi i sportowymi można także zapoznać się z czeską kulturą tego regionu. Organizuje się tu takie festiwale jak: Swetanowa Litomyśl - międzynarodowy festiwal opery, drugi co do wielkości festiwal muzyczny w Czechach, międzynarodowa wystawa koni w Pardubicach, uroczystości Królowej Eliszki, który pozwala zobaczyć, ja wyglądał średniowieczny jarmark. Niezwykle ciekawe akcje kulturalne, które pozwolą poznać kulturę czeską.

      Czechy Wschodnie to region położony w klimacie umiarkowanym, co znaczy, że pogoda w tym miejscu nie różni się wiele od tej, którą mamy w Polsce. Waluta obowiązująca w Czechach to korony czeskie, ceny są porównywalne lub niższe w zestawieniu z polskimi w zależności od produktu lub usługi, z której chcemy skorzystać. Aby poruszać się pojazdem zmechanizowanym po Czechach należy zakupić winiety. 10 - dniowa kosztuje ok. 54 zł., miesięczna - 71 zł., a roczna ok. 213 zł.

      W ofercie znaleźć można apartamenty prywatne, kwatery prywatne, które zapewniają tanie noclegi oraz hotele spa zapewniające standard all inclusive. Wszystko można dostosować do kosztów, jakie masz zamiar przeznaczyć na tę podróż. Można także skorzystać z oferty first minute oraz last minute i np. na Sylwestra wybrać się do Czech Zachodnich. Możesz też zaplanować tutaj swoje wczasy, nie tylko zimą można się dobrze bawić w tym regionie, także wakacje mogą być pełne atrakcji.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Adlergebirge Adlergebirge Adrspach Adrspach Adrspach to mała miejscowość wypoczynkowa położona w Górach Stołowych należących do Czech , które w tej części noszą nazwę Skały Adrszpasko - Cieplickie, w dolinie Adrszpachskiego Potoku, kilka-kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Jest... Brnenska Prehrada Brnenska Prehrada Cerny Dul Cerny Dul Cerny Dul - mały ośrodek narciarski położony w dolinie rzeki Čistá. Ośrodek Cerny Dul charakteryzuje się głównie trasami dla mniej zaawansowanych narciarzy, najwięcej jest łatwych tras oraz kilka średnio trudnych. Ale za to są bardzo... Horni Marsov Horni Marsov Horni Misecky Horni Misecky Horni Misecky to szczególnie słynny górski ośrodek rekreacyjny. Położony jest na wysokości 1000 m n.p.m. W Hornich Miseckach znajduje się mnóstwo ośrodków rekreacyjnych, między innym.: Jilemnicka bouda. Przez Horni Misecki prowadzi górska szosa... Horni Rokytnice Horni Rokytnice Janske Lazne Janske Lazne Janske Lazne to małe miasteczko górskie. Położone jest w Karkonoszach Wschodnich pod masywem Cernej hory (1299 m npm.) na wysokości 519 m npm. Janske Lazne jest to rekreacyjna i kuracyjna miejscowość, którą rozsławiły dogodne warunki klimatyczne... Jesenik Jesenik Jesenik - miasto w Czechach w okręgu ołumenickim. Miasto zasłynęło produkcją adamaszku oraz wydobyciem złota i marmuru śląskiego. Jednak najbardziej znane jest jako uzdrowisko. Specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, nerwowego i... Mlade Buky Mlade Buky Mlade Buky to wioska położona w podgórzu Karkonoszy w dolinie rzeki Upy. W pierwszej połowie 19. stulecia została tutaj zbudowana pierwsza mechaniczna przędzalnia lin w Europie środkowej. Rozkwit Mlade Buky łączy się z produkcją tekstylną na... Nachod Nachod Miasto Náchod rozpościera się na wysokości 346 m nad poziomem morza w Czechach , na obu brzegach rzeki Metuja i stanowi miejską strefę zabytkową. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z 1254 roku. To małe miasteczko stopniowo zaczęło... Pec Pod Snezkou Pec Pod Snezkou Rychnov nad Kneznou Rychnov nad Kneznou Svoboda nad Upou Svoboda nad Upou Szpindlerowy Młyn Szpindlerowy Młyn Szpindlerowy Młyn to położona na wysokości 715 - 1310 m n.p.m. najpopularniejsza i najchętniej odwiedzana miejscowość górska w Czechach . Leży pośrodku "pęknięcia" w Grzbiecie Czeskim Karkonoszy, podchodząc aż pod samą Przełęcz Karkonoską (1198... Teplice nad Metuji Teplice nad Metuji Teplice nad Metuji to piękne czeskie miasto położone w dolinie rzeki Metuje, pod bliskim grodem skalnym Strzmen. To również jedno z głównych wyjść do zwiedzania kompleksu skalnego Teplicko - Aderszpaskie skały. Corocznie odbywa się tu festiwal... Trutnov Trutnov Vrchlabi Vrchlabi
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl