Czechy Południowe

Czechy
Czechy Południowe otoczone są pasmem górskim, które obejmuje Las Bawarski, Czeski i Szumawę. Jest to wyjątkowe miejsce złączenia tradycji bawarskich i czeskich, aż do II wojny światowej. Jego wyjątkowość polega także na tym, że tysiąc lat wcześniej przebiegał tędy Złoty Szlak handlowy: Pasawa - Prachatice. Stąd się mówi, że Zielony Dach Czeski łączy Bawarię, Czechy i Austrię, a handel pomagał wyrównać poziomy kulturowe pomiędzy tymi państwami.

      Jeśli chodzi o góry, to największą uwagę przyciąga pasmo gór zwanych Szumawa, jest to najstarsza dzikie pogranicze w Czechach, które od prawieków wyznaczało granicę pomiędzy plemionami słowiańskimi a germańskimi. Każdy kto potrzebuje wyciszenia, samotności bądź szuka miejsca gdzie będzie przez chwilę sam, powinien odwiedzić góry Szumawa, których dzika przyroda stwarza sprzyjającą przemyśleniom atmosferę. Niedaleko znajduje się pięknie wkomponowane w krajobraz Jezioro Lipno, które zachwyca turystów, a także zaprasza miłośników plażowania oraz sportów wodnych.

      Kolejnym pomnikiem przyrody, które warto polecić, znajdującym się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jest Tŕeboňsko, rezerwat obejmujący stawy rybne, z których pierwsze zostały utworzone już w XIII wieku, a okres największego ich rozwoju to XVI wiek. Należy także zaznaczyć, że stawy te są istotną gałęzią tutejszej gospodarki. Przez Tŕeboňsko biegnie szlak turystyczny, który zaczyna się w Pradze, a prowadzi do Wiednia. Najciekawszym zabytkiem jest Tŕeboňska cesta, łącząca się z Nowymi Hradami na granicy austryjackiej.

      Miasto, którego nie sposób pominąć w czasie wizyty w Czechach Południowych, to perła tego rejonu, czyli - Czeski Krumlov, położony and Wełtawą, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się ok. 25 km od Czeskich Budziejowic. Miejscem, które na pewno zauroczy turystów to starówka z XVIII - wiecznym zamkiem na wzgórzu. Najważniejsze zabytki, które należy zwiedzić to: Hradek (zameczek) - najstarsza budowla z okrągłą wieżą z XVIII wieku, Ogród Zamkowy z Belwederem, Górny Zamek, Mennica, Nowa Kasztelnia, Teatr Zamkowy. Natomiast na Starym Mieście można zobaczyć: ratusz w stylu klasycystycznym, Słup Maryjny ze studnią, Kościół św. Wita, dawne Kolegium Jezuickie, które udostępnia wstęp do Muzeum oraz Międzynarodowe Centrum Egona Schillego.
Pokaż cały opis

Czechy Południowe
      Kolejnym polecanym do zwiedzania miastem jest Pisek, osadzone nad Otawą. Zabytki, na które warto zwrócić tu uwagę, to: gotycki kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, którego chlubą jest 74 m wieża, gotycki miejski zamek, siedziba muzeum regionalnego, "Słodownia" - obszerne centrum sztuki znajdujące się na terenie zamku, ratusz wybudowany w stylu barokowym z 1740-1767, historyczna elektrownia wodna z 1887, jest to małe muzeum, sala koncertowa (były późnogotycki kościół Trójcy Przenajświętszej), Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, Kościół św. Wacława, stadnina koni z 1902 - narodowy zabytek kulturowy oraz miejska wyspa. Jedziemy do kolejnej miejscowości, o której nie można zapomnieć zwiedzając Czechy Południowe, mianowicie: Prachatice, jedno z najpiękniejszych miast w tym regionie, które przeżywało swój rozkwit w czasie renesansu.

      Jeśli jednak nie ma czasu na zwiedzanie każdego z miast po kolei w tym regionie Czech, to należy odwiedzić, te najbardziej polecane zabytki. Na pewno na tej liście znajdzie się Rynek w Czeskich Budziejowicach. Jest on powierzchniowo największy Czechy Południowew całej Europie. Na samym środku stoi fontanna Samsona, otoczona czterdziestoma ośmioma kamienicami podcieniowymi. Jedną z największych ozdób tego miejsca jest ratusz z trzema wieżyczkami. Siedząc w kawiarni, jednej z wielu, można podziwiać Katedrę św. Mikołaja (którą można także zwiedzić) oraz Czarną Wieżę z XVI wieku o wysokości 71, 9 m. Równie efektowna jest Biała Wieża z pofalowaną kopułą z XVIII wieku. Spacer jest ucztą dla duszy artysty i człowieka kochającego historię, gdyż pracuje wyobraźnia, a oczy podziwiające owe zabytki mogą stać się wehikułem czasu. Kolejny zabytek, który na pewno trzeba odwiedzić to Dom Książęcy w Prachatiach, który ukazuje nam pociąg ówczesnych do egzotyki, o czym świadczą choćby malowidła słonia na ścianach Domu, które uwiecznia wzorcowy renesansowy rynek.

      Również niezwykle istotne miejsce to Holašovice - miejscowość, która jest przykładem tradycyjnej europejskiej wsi, zachowanej na planie średniowiecznym. Można tam podziwiać bogatych, wiejskich domów z XVIII i XIX wieku, które wybudowane zostały w stylu: "południowoczeskiego wiejskiego braoku". Miejscowość objęta została patronatem UNESCO.

      Jeszcze Czechy Południowejedno z najpiękniejszych miasteczek regionu południowego zasługuję na waszą uwagę - Trebon, założone w XII wieku, jest miasteczkiem uzdrowiskowym, które oferuje leczenie narządów ruchu. W XIV wieku żył tu słynny ród szlachecki Rozmberk, a w kolejnym Jakub Krcin z Jelcan, który założył stawy wodne Svet i Rozmberk. Miasteczko oferuje liczne zabytki kultury renesansu, jednak swą sławę zawdzięcza przede wszystkim leczniczym torfowiskom.

      Jadąc do Czech Południowych nie sposób nie zwiedzić Skalnego Miasta. Zwiedzane corocznie przez tysiące turystów nieustannie zachwyca i wprawia zwiedzających w baśniowy wręcz nastrój. Aby zwiedzić to urokliwe miejsce należy zakupić bilet, cały kosztuje 50 koron, ulgowy 20 koron. Miasto podzielone jest na dwie części, zwiedzanie każdej zajmuje ok. 3 godzin, a zatem na tę wycieczkę najlepiej przeznaczyć cały dzień. Pierwsza część Skalnego Miasta znajduje się w Teplickich Skałach, które leżą na zachód od Teplic. Do obiektu można dojechać samochodem, który zostawia się na parkingu bezpośrednio przed wejściem na jego teren. Wchodząc do Skalnego Miasta można już podziwiać pierwsze formacje wyrzeźbione ręką natury w skałach: Hełm Czechy PołudnioweDragona oraz Skład Serów. Zwiedzający turyści polecają zboczyć nieco ze szlaku i po drabinach wejść na wierzchołek wzniesienia, gdzie niegdyś znajdował się zamek strażniczy. Roztaczają się stamtąd zapierające dech w piersiach widoki. Na szlak wraca się tą samą drogą i na dalszej trasie można podziwiać coraz to wyższe skały, między innymi Rzeźnicki Topór, Skalną Narzeczoną, Skalną Koronę, Wykałaczka Karkonosza, Kałamarze, Jeża na Żabie, czy Śpiącego Łabędzia. Pomiędzy tymi skałami prowadzą nas labirynty, które nadają niezwykłego klimatu całej wyprawie. Kiedy spacer zostanie zakończony, do parkingu wraca się tą samą drogą, aby ruszyć dalej. Należy kierować się do miejscowości Adrszpach. Parking znajduje się po prawej stronie drogi, natomiast wejście na teren Skalnego Miasta usytuowane jest po lewej stronie. Przed wkroczeniem w skalne labirynty mija się wyrobisko po byłej piaskowni zalane wodą, gdzie można odbyć rejs łódką bądź kajakiem, a także nurkowie mogą realizować swoje głębinowe pasje. Droga prowadzi przez las, którego drzewa mieszają się ze skałami. Podczas spaceru można podziwiać takie skały jak: Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowę Cukru, Organy i Chełm. Kiedy drzew jest coraz mniej, a skały coraz wyższe, to znak, że zbliża Czechy Południowesię w Furta Gotycka, która w dawnych czasach była wejście do Skalnego Miasta. Przez wąskie przejścia i kładki dochodzi się do Małego Wodospadu i Wielkiego Wodospadu. Po drugiej stronie tego baśniowego miejsca znajduje się Skalne Jeziorko, po którym można odbyć rejs z przewodnikiem (co kosztuje 20 koron), który opowiada ciekawe historie i pokazuje kolejne skały: Wodnika Szuwarka, Topielca, Słonia i inne. Spacer trwa dalej, a przed oczami turystów rozprzestrzenia się Góra Kochanków, Żółw, Starosta i Starościna, spacer kończy przejście przez Mysią Dziurę, a za nią znajduje się Pianino Karkonosza.

      Tutejsze, słynne Safari, zachwyca nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Jest to niespotykane ZOO w miejscowości Dvur Karlove nad Labem. Jego niezwykłość polega na tym, że w tym miejscu Czesi chcieli stworzyć namiastkę prawdziwego afrykańskiego safari. Zwierzęta, które tam mieszkają można zobaczyć poruszając się safari busem lub kolejką. Można tam zobaczyć: lwy, tygrysy, słonie, zebry, hipopotamy, żyrafy, okapi, wiele odmian ptactwa afrykańskiego oraz całe mnóstwo innych gatunków zwierząt afrykańskich. Cena biletu wstępu to: w okresie zimowym - 60 koron, Czechy Południowenatomiast w okresie letnim - 40 koron.

      Jadąc do Czech nie można zapomnieć o matce miast - Pradze, stolicy tegoż państwa. Miasto niezwykle magiczne, charyzmatyczne. Giuseppe Arcimoboldo napisała o tym mieście: "Jeśli szukam innego wyrazu by powiedzieć tajemnica znajduje tylko słowo - Praga. Jej piękno jest zmącone i melancholijne jak piękno komety, jak wrażenie ognia pokrętne i skryte, jak zniekształcenie manierystów otoczone aureolą żałoby i ruiny z grymasem wiecznego rozczarowania". Te słowa oddają cały klimat Pragi, która rok rocznie przyciąga miliony turystów. Zaznacza się, że dwa dni to mało na zwiedzenie Pragi. Nawet w tydzień turysta nie jest w stanie poznać jej tajemnic, które w sobie skrywa. Niemniej jednak jeżeli mamy przeznaczony tylko jeden dzień na zwiedzenie tego magicznego miasta, to obowiązkowymi punktami turystycznymi, gdzie należy się udać są na pewno: Hradczany, z pięknym zamkiem, w którym przyjmuje prezydent Czech. Szczęśliwi Ci, którzy trafią na uroczystą zmianę warty - niezwykłe widowisko odbywa się codziennie o godzinie 12.00, przenosząc w dawne czasy. Na Hradczanach niezwykłą popularnością cieszy się Złota Uliczka, Czechy PołudnioweKatedra św. Wita budowana przez sześć stuleci, czy ogrody królewskie z Belwederem. A z Hradczanów rzut beretem i jesteśmy na słynnym Moście Karola, który pozwala spędzić czas w niezwykłym klimacie czeskiego zgiełku.

      Sportowcy znajdą tu dla siebie całkiem sporo atrakcji. Oczywiście latem: turystyka piesza, rowerowa oraz sporty wodne. Jeśli turyści stawiają na "koczowniczy typ podróży" to polecamy Aquapark w Ostravie, który oferuje niebywałe atrakcje wodne, można tu nie tylko zażyć kąpieli na świeżym powietrzu, ale także skorzystać z masaży powietrznych. Atrakcje zapewniają armatki wodne, zjeżdżalnie i rynny prowadzące do basenu. Dla dzieci natomiast jest brodzik. Niedaleko znajduje się restauracja. Basen czynny jest od maja do września, także w wakacje na pewno należy z niego skorzystać. Poza tym można uprawiać jeszcze inne sporty wodne, takie jak spływ kajakiem po Wełtawie, czy Otavie. Oferowane są kampingi, kioski z żywnością itp. Jak wiadomo teren Czech Południowych jest niezwykle uwodniony, dzięki czemu miłośnicy wędkarstwa na pewno nie będą się nudzić. Poza tym mogą tutaj poćwiczyć swe umiejętności pasjonaci myślistwa i jazdy konnej, ponieważ są to idealne tereny do ich uprawiania. Natomiast miłośników sportów zimowych zaprasza się do Szumawy. To pasmo górskie leżące na granicy trzech państw: Niemiec, Austrii oraz Czech zapewnia długie i ciekawe trasy zjazdowe dla snowboardzistów i narciarzy. Także sportowcy zajmujący się narciarstwem biegowym nie będą się tu nudzić. Można znaleźć tu wiele ośrodków narciarskich, które pozwolą wyszaleć się miłośnikom sportów zimowych na każdym poziomie trudności. Jednym z najbardziej znanych i polecanych ośrodków na tym terenie jest Zadov, który oferuje ponad 4 km tras zjazdowych dla narciarzy średnio - zaawansowanych i zaawansowanych. Są tu dwa wyciągi krzesełkowe i cztery orczykowe. Oczywiście można znaleźć w ofercie wiele innych różnych ofert ośrodków narciarskich na tym terenie.

      Dlaczego warto odwiedzić Czechy Południowe? Ponieważ region ten przyciąga niezwykłą magią i połączeniem kultur trzech państw. Tu, w Budziejowicach rok rocznie odbywa się festiwal gastronomiczny i jak się okazuje można się wówczas przekonać o niezwykłej gościnności Czechów. Ale nie tylko smakosze mogą się wzbogacić kulturalnie, gdyż region ten słynie z organizowania wielu uroczystości, np. Uroczystości Pięciolistnej Róży, Złota Ścieżka, Uroczystości Husyckich obozów czy Piseckie płukanie złota.

      Czechy Południowe to region położony w klimacie umiarkowanym, co znaczy, że pogoda w tym miejscu nie różni się wiele od tej, którą mamy w Polsce. Waluta obowiązująca w Czechach to korony czeskie, ceny są porównywalne lub mniejsze w zestawieniu z polskimi w zależności od produktu lub usługi, z której chcemy skorzystać. Aby poruszać się pojazdem zmechanizowanym po Czechach należy zakupić winiety. 10 - dniowa kosztuje ok. 54 zł., miesięczna - 71 zł., a roczna ok. 213 zł.

      W ofercie znaleźć można apartamenty prywatne, kwatery prywatne, które zapewniają tanie noclegi oraz hotele spa zapewniające standard all inclusive. Wszystko można dostosować do kosztów, jakie masz zamiar przeznaczyć na tę podróż. Można także skorzystać z oferty first minute oraz last minute i np. na Sylwestra wybrać się do Czech Zachodnich. Możesz też zaplanować tutaj swoje wczasy, nie tylko zimą można się dobrze bawić w tym regionie, także wakacje mogą być pełne atrakcji.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl