Prowincja Erywań

Armenia
Erywań, stolica Armenii, jest jednym z najstarszych miast świata. Założone ono zostało w 782 roku p.n.e, a jego nazwa pochodzi od nazwy prastarej warowni "Erebuni", co znaczy zwycięstwo. Leży w Dolinie Aratat nad rzeką Razdan, na wysokości od 950 do 1200 metrów nad poziomem morza. Podobnie jak cały kraj, miasto to słynie z gościnności dla przyjezdnych. Jest jednocześnie nowoczesną metropolią i miastem mogącym sie pochwalić ogromna liczbą zabytków historycznych. To, w polaczeniu z ciepłą, przyjazną atmosferą sprawia, że wypoczynek w tym miejscu należy do niewątpliwych przyjemności.

Historia

      Historia miasta wiąże się ze starożytnym państwem Urartu, w XVI wieku było ono stolicą chanatu erewańskiego, następnie pełniło funkcję miasta gubernialnego Rosji, a w 1992 roku stało sie stolicą Republiki Armeńskiej. Dziś może pochwalić się nie tylko licznymi zabytkami, ale też zapierającymi dech w piersiach widokami, zwłaszcza na górujący nad nim, pokryty śniegiem szczyt Arrat.

Erywań - Miasto

      Za sprawą występujących tu surowców mineralnych, w budownictwie miasta dominuje bogactwo kolorów. Zabytkowe kościoły, przestronne place, liczne sklepy i restauracje, piękne ogrody i fontanny to liczne atrakcje oferowane przez Erywań turystom spędzającym tu swój urlop.
      Miasto obsługują dwa lotniska – jedno to Międzynarodowy port lotniczy Zvartnots znajdujący się około 10 km na zachód od centrum, a drugi to ulokowany na południu Port lotniczy Erebuni. Stolica Armenii jest dobrze skomunikowana, posiada nie tylko metro, ale i trolejbusy, tramwaje i tzw. marszrutki będące tanim środkiem transportu miejskiego. Ich linie zapewniają także dogodne połączenia z innymi miastami, więc wycieczka do okolicznych miejscowości nie jest tu żadnym problemem.

Klimat

      Klimat tego regionu ma charakter kontynentalny, z gorącymi, suchymi latami, podczas których temperatury sięgają 40 stopni oraz mroźnymi zimami. Warto więc rozważyć urlop w miesiącach wiosennych lub wczesnej jesieni, pogoda będzie łagodniejsza.
Pokaż cały opis


Muzea, Prowincja ErywańSztuka

      W Armenii znaleźć można liczne ośrodki handlowe, ale stołeczne miasto jest z pewnością centrum kulturalnym kraju. Tutaj znajduje się większość teatrów, muzeów, tu także odbywają się największe koncerty i wystawy. Na Placu Wolności w samym sercu miasta mieści się budynek opery otoczony pięknym parkiem. Charakterystyczne są również ogromne schody prowadzące na szczyt wzniesienia, bogato zdobione. Zainteresowani historią współczesną z pewnością zechcą odwiedzić Muzeum Ludobójstwa z 44 metrowym pomnikiem poświęconym ofiarom rzezi Ormian w 1915 roku.
      Miłośników sztuki Erywań urzeknie na pewno Narodowa Galeria Sztuki uznawana za jedno z najlepszych muzeów byłego Związku Radzieckiego. Posiada ona ponad 19 tysięcy eksponatów prezentujących sztukę ormiańską, rosyjską i zachodnio - europejską z różnych okresów. Znajdziemy tu zarówno obrazy, rzeźby jak i sztukę użytkową i poznamy najwybitniejszych artystów rodzimych kraju.
      Będąc w Erywaniu nie można pominąć Muzeum Manuskryptów Matenadaran, zawierające ogromny dorobek kulturowy Ormian, który przetrwał Prowincja Erywańwszelkie najazdy i wojny i był wielokrotnie ratowany przed zniszczeniem. To największy tego typu zbiór na świecie, liczący ponad 16 000 dokumentów i przedmiot dumy Ormian. Znajdują się tu zbiory pochodzące z V wieku łącznie z pierwszą biblia w języku armeńskim.

Eczmiadzyn

      18 km na zachód od Erywania znajduje się Eczmiadzyn z zabytkowym zespołem katedralnym będącym najstarszym kościołem Armenii i jednocześnie obecną siedzibą najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Katedrę tą zaczęto budować tuż po chrzcie Armenii i ukończono w 303 roku. Zgodnie z legendą, miejsce budowy Grzegorzowi Oświęcicielowi miał wskazać sam Chrystus, a znajdująca się w niej dziś włócznia miała przebić bok Chrystusa. Kompleks w Eczmiadzyn był kolejno siedzibą biskupów, a potem patriarchów oraz ośrodkiem nauki, w którym kwitła ormiańska kultura. Katedra kilkakrotnie ucierpiała wskutek obcych najazdów, jej dzisiejszy kształt pochodzi z 480 roku. Jest obiektem wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym kompleksem klasztornym, którego zwiedzania nie można przegapić będąc w tych okolicach, jest Geghard. Ten unikatowy zabytek architektury jest częściowo wykuty w skale i otoczony klifami co sprawia, że jego położenie jest tak ujmujące. To stąd pochodzi wspomniana uprzednio włócznia przechowywana obecnie w zespole Eczmiadzyn, będąca również źródłem nazwy Geghard (włócznia). Warto również zwrócić uwagę na chaczkary – unikatowe kamienne płyty z centralnym motywem krzyża oraz towarzyszącymi mu motywami geometrycznymi i ornamentami roślinnymi oraz inskrypcjami w oryginalnym ormiańskim alfabecie. Wznoszone one były w miejsce pogańskich świątyń, jeszcze zanim rozpoczęto budować tu kościoły.

Wycieczki

      Na zwolenników czynnego wypoczynku czekają kolejne wycieczki fakultatywne. Pierwsza do Khor Virap – malowniczo położonego u podnóża góry Arrat monastyru pochodzącego z VII wieku. Kolejna, niecałe 30 kilometrów na wschód od Erywania do Garni. Tu znajduje się kompleks zabytkowych budowli, z najbardziej znaną pogańską świątynią poświęconą bogu słońca Mitrze.
      Dla urlopowiczów spragnionych spokoju i obcowania z naturą okolice Erywania mają jeszcze jedną atrakcję, która może się okazać doskonałym pomysłem na wyprawy weekendowe. Jest nią jezioro Sevan. Ogromne, zajmujące aż 5% powierzchni kraju, jest nazywane Morzem Armenii. Wokół niego dostępna jest bogata baza noclegowa, liczne hotele oraz pole biwakowe.
      Podróż do Erywania to również doskonała okazja do poznania tradycyjnej kuchni ormiańskiej i cieszących się światową sławą koniaków i win.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl