Dystrykt Centralny Botswany

Botswana
Podstawowe informacje

      Botswana pod względem administracyjnym dzieli się na 9 dystryktów, jednym z nich jest właśnie Dystrykt Centralny, znajdujący się we wschodniej części kraju. Region graniczy z Zimbabwe oraz Republiką Południowej Afryki, a jego stolicą administracyjną jest jedno z większych miast w Botswanie – Serowe. Przed wyjazdem do Afryki należy pomyśleć o odpowiednich szczepionkach. Mimo, że nie są one wymagane, warto wykupić je z uwagi na ostrożność. Przede wszystkim jest to szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Warto także kupić przed wyjazdem tabletki przeciw malarii, np. Malarone lub Lariam (choroba znacznie częściej atakuje nieuodpornionych na północy kraju). Koniecznością przy podróży do Botswany jest także wykupienie wizy turystycznej, bez niej możemy zapomnieć o wymarzonych wakacjach. Należy również sprawdzić ważność paszportu – min. 6 miesięcy. Połączenie lotnicze z Botswaną jest nieco utrudnione. Wszystkich podróżnych czeka przesiadka na międzynarodowym lotnisku w Johannesburgu (Republika Południowej Afryki). Tutaj otwierają się dwie możliwości dalszej wycieczki – albo kolejny lot (na lotnisko w Gabarone), albo dużo dłuższa i bez wątpienia o wiele bardziej męcząca przejażdżka afrykańskim autobusem. Komunikacja na terenie Botswany została zdominowana przez charakterystyczne taksówki (z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi) oraz mini-busy. Środki publicznego transportu nie są zbyt kosztowne, ale podróżowanie nimi w porze największych upałów jest niezwykle męczące.

Historia

      Na tereny dzisiejszej Botswany pierwsi osadnicy przybyli już w X w. p.n.e. – byli to Buszmeni, którzy w wyniku ciągłych walk z ludami Bantu, zostali zmuszeni do opuszczenia regionu. Od tego momentu większą część kraju zamieszkiwało plemię Tswana. Sytuacja uległa znacznej zmianie, gdy w XVIII w. po raz pierwszy do Botswany przybyli kolonizatorzy holenderscy oraz – pół wieku później – brytyjscy. Ci ostatni, w połowie XIX w. zajęli niemal wszystkie ziemie i ogłosili je swoją kolonią- Beczuaną. Wielka Brytania rozprzestrzeniała zakres swojej władzy, częściowo uzależniła od siebie plemiennych władców oraz doprowadziła do upowszechnienia taniej siły roboczej. W połowie XX w. zaczęły powstawać pierwsze organizacje samorządowe oraz polityczne. Zaostrzające się ruchy narodowowyzwoleńcze doprowadziły do ogłoszenia w 1966 r. niepodległości Botswany. Pierwszym prezydentem wolnego państwa został Khama, podczas jego kadencji Botswana znacznie rozwinęła się gospodarczo oraz nawiązała cenne kontakty z innymi krajami. Polityka kolejnych prezydentów doprowadziła do znacznego zwiększenia wskaźnika PKB oraz wszechstronnego rozwoju państwa.
Pokaż cały opis

Dystrykt Centralny Botswany
Serowe

      Stolica dystryktu stanowi o tyle strategiczne miejsce turystycznych wycieczek, o ile planuje się przelot samolotem – tutaj bowiem znajduje się jedno z lotnisk w Botswanie (drugie – we Francistown). Miasteczko nie jest zbyt zagospodarowane, ale przyciąga ze względu na spokój, jaki tutaj panuje, ludzie nie spieszą się do niczego, senna atmosfera ogarnia to miejsce z minuty na minutę. Turyści mogą znaleźć nocleg w specyficznych dla całej Botswany chatach (Khama Rhino Sanctuary).

Noclegi

      Baza noclegowa jest silnie rozbudowana w większych miastach dystryktu: Francistown, Mahalapye, Bobonong. W pierwszym z nich warto zapoznać się z ofertą noclegową hotelu Cresta Marang And Residency, którego turyści chwalą przede wszystkim za świetną lokalizację oraz panujący tam spokój i ciszę. We Francistown zatrzymać można się także w hotelu Diggers Inn, zacisznym Adansonia oraz w Cresta Thapama Hotel. Dużo łatwiej znaleźć pokój lub apartament w stolicy Dystrykt Centralny Botswany– Gabarone. Miasto nie należy już do Dystryktu Centralnego, ale jest największym i najlepiej rozwiniętym ośrodkiem zarówno gospodarczym jak i turystycznym w Botswanie.

Klimat

      Pogoda w Botswanie jest idealna na spędzenie niezapomnianego urlopu (nie tylko w okresie letnim). Słońce grzeje tutaj mocno przez cały rok, a klimat ciepły zwrotnikowy sprawia, że roczne opady nie są zbyt wielkie. Niesie to ze sobą poważne konsekwencje nie tylko dla rolnictwa, ale także dla funkcjonowania wszystkich mieszkańców – Botswanę często dotykają susze i uciążliwe upały.

Atrakcje turystyczne

      Świetną okazją na poznanie tutejszej fauny i flory jest safari. W wielu miejscach (także przy hotelach) można wykupić wycieczki do rezerwatów przyrody lub parków narodowych. Obcowanie z naturą jest bez wątpienia zaletą wyjazdu w rejony delty Okawango, najbardziej znanej rzeki w Botswanie. Co ciekawe, nie wpada ona do większego akwenu wodnego, ale rozmywa się wśród piasków pustyni Kalahari. Wycieczki fakultatywne w to egzotyczne miejsce organizowane są w większości biur pośredniczących oraz agencji turystycznych. W rejonie Dystryktu Centralnego znajduje się Makgadikgadi Pans i Nxai Pan – ogromny rezerwat, w którym każdy turysta odczuje klimat właściwy afrykańskiemu safari – zebry, lwy, tygrysy, bawoły, hieny – to tylko niewielka część atrakcji, jaka czeka na nas w tym miejscu. Specyficzną wycieczką – safari może okazać się podróż samochodem terenowym po rozgrzanych piaskach Pustyni Kalahari, znajdującej się na południu Botswany.

Kuchnia

      Sporym wyzwaniem dla tutejszych kucharzy jest temperatura – wysoka i bardzo uciążliwa, powoduje ograniczenia nie tylko w sposobie przygotowywania potraw i doborze składników, ale przede wszystkim w metodzie ich przechowywania. By ustrzec się egzotycznych chorób warto wybierać te potrawy, które zostały wcześniej albo usmażone, albo upieczone. Wszelkie surowe posiłki mogą przyprawić turystów o niestrawności. Kuchnia tego regionu Afryki miesza się nieco z brytyjską, jest to jeszcze pozostałość po dawnych wpływach Anglii. W przyrządzanych tutaj posiłkach podstawę stanowi proso, kukurydza, sorgo oraz mięso (wiąże się to z faktem, że dużą część terenów Botswany pokrywają pastwiska, a hodowla zwierząt jest bardzo rozpowszechniona). Idealnym orzeźwieniem w czasie upałów są koktajle, przyrządzane na poczekaniu ze świeżych owoców (np. z bananów i cytrusów). W lokalnej kuchni często wykorzystuje się popularne w Botswanie awokado, zielony owoc zawierający bardzo dużo witaminy C.
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl