Wyspa Djerba

Tunezja
Djerba jest wyspą o wielu pięknych obliczach: łagodny klimat, plaże o delikatnym piasku ciągnące się kilometrami, płytkie, ciepłe i spokojne morze, nizinny krajobraz zdominowany przez zieleń palm, beż ziemi i biel tradycyjnej, niskiej zabudowy, w której przeważają kształty kopuł i zaokrąglonych sześcianów. To wszystko składa się na atmosferę niezwykłego bezruchu, nieziemskiej ciszy i nienaturalnego spokoju. Warto też pamiętać, że ta największa wyspa Tunezji, położona zaledwie kilka kilometrów od południowo-wschodnich wybrzeży tego kraju, kojarzona jest z mityczną Wyspą Zjadaczy Lotosu.
      Centrum administracyjnym i głównym portem wyspy jest Haumat as Suk, co tłumaczy się jako "dzielnica suków" (suk po arabsku to targowisko). Centrum wyspy porastają gaje palmowe i oliwne oraz sady, zwłaszcza cytrusowe i figowe. W Kaliali, jedynym miejscu na wyspie, gdzie używa się jeszcze języka berberyjskiego, znajduje się znane w kraju centrum garncarstwa. Na północnym wybrzeżu, w pobliży Midun, ciągnie się rozległa strefa hotelowa (od miejscowości Mezraia do miejscowości Aghir). Na urlop na Djerbę najlepiej przylecieć samolotem - na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko Djerba-Zarzis.

Historia

      Djerba bywa utożsamiana z mityczną Wyspą Lotofagów (czyli Zjadaczy Lotosu) znaną z "Odysei" Homera. Do trzeciego wieku naszej ery nazywano ją Meninx, od nazwy niewielkiej osady założonej w VIII w. p.n.e. przez Fenicjan, której ruiny można dziś zwiedzać w południowej części wyspy. Znajdowały się na niej wówczas trzy ważne miasta. Jedno z nich, którego współczesna nazwa brzmi Burgu znajduje się koło współczesnego Midoun w centrum wyspy. Wśród pozostałości dużego miasteczka pochodzących nawet z V w. p.n.e. wiele jest wyrobów garncarskich, jak również grobowiec, przypuszczalnie należący do członków numidyjskiej rodziny królewskiej. Inne miasto, na południowo-wschodnim brzegu wyspy było głównym producentem naturalnych substancji barwiących, wymienianym przez Pliniusza Starszego jako drugie pod tym względem po Tyrze. W trzecim wieku miasto to nazywane jest Girba, co jest prototypem dzisiejszej nazwy wyspy. Są nawet znani dwaj biskupi Girby: Monnulus i Wincenty, którzy politycznie związani byli z konsulami Kartaginy. Ich katedrę można odnaleźć wśród ruin na południowym wschodzie wyspy. Trzecim ważnym miastem, położonym na południowym jej brzegu blisko współczesnej wsi Guellala, było prawdopodobnie starożytne miasto Haribus. W czasach Rzymu i Bizancjum wyspa była gęsto zaludniona i prawdopodobnie importowała większość zboża spożywanego przez jej mieszkańców. Upadek wyspy nastąpił ok. 650 roku n.e., kiedy tzw. dżuma Justyniana dotarła do portów Meninx.
Pokaż cały opis

      W Wyspa Djerbaśredniowieczu Djerba była siedzibą sekty charydżytów (odłam islamu), znanych też jako ibadyci. Chrześcijanie z Sycylii i Aragonii toczyli walki o wyspę z miejscowymi ibadytami. Na pozostałości z tego okresu składają się liczne niewielkie meczety datowane na XII w. n.e., a także dwa dość duże forty. Djerba dwukrotnie była pod kontrolą normańskiego Królestwa Sycylii: 1135 - 1158 i 1284 - 1333. Później należała do bogatych rodzin genueńskich i do Hiszpanii, by w roku 1560 przejść pod władanie państwa osmańskiego. Była wówczas bazą wypadową tureckich piratów. W 1881 roku kontrolę nad wyspą przejęła Francja, w XX w. Djerba stała się częścią nowo powstałej Tunezji.

Atrakcje turystyczne

      Djerba może pochwalić się ciekawą architekturą, łączącą wpływy arabskie i żydowskie, co wynika z tego, iż w przeszłości była zamieszkana przez licznych Żydów. Obecnie społeczność żydowska wciąż jest tam liczna (ponad 700 osób). Najcenniejszym śladem ich wielowiekowej obecności na Djerbie jest synagoga pochodząca Wyspa Djerbaz VI w. n.e. Znajduje się ona we wsi Al-Ghariba i jest najstarszą synagogą na świecie.
      Dla przybysza z Europy niezwykłym doświadczeniem jest zetknięcie się z tradycyjną architekturą berberyjską - budynki budowane z gliny, o jasnym, piaskowym kolorze, które łączą w swoim bryłach kształty owalne z kanciastymi. Przykłady takiej architektury są liczne na Djerbie, a także w miastach na wybrzeżu (Tatawin, Dżardżis, Kabis, Medenin). Ponadto w kilku miejscach na Djerbie znajdują się ruiny starożytnych osad: Meninx, Burgu, Haribus i Girba.

Plaże i sporty

      Djerba jest wyspą nizinną, więc tutejsze wybrzeże łączy się z morzem łagodnie - długimi, piaszczystymi plażami, które płynnie przechodzą w płytkie piaski brzegu morza i okalają całą wyspę. Roślinność porastająca tereny przylegające do plaż składa się głównie z palm. Także wiele hoteli usytuowanych jest tuż przy brzegu morza.
      Tutejsze wody morskie są na tyle spokojne, by móc po nich pływać kajakiem, Wyspa Djerbaale i na tyle wietrzne, by uprawiać na nich windsurfing czy kite-surfing. Istnieje też możliwość uprawiania motorowych sportów wodnych, a także zwiedzania wyspy na wypożyczonym rowerze bądź motorowerze. Tradycyjnie hotele oferują możliwość uprawiania takich sportów jak: tenis, kręgle i golf.

Noclegi

      Najlepsze hotele Djerby usytuowane są na północno-wschodnich i wschodnich brzegach wyspy.
      Na północno-wschodnim oraz wschodnim wybrzeżu Djerby znajdują się najpiękniejsze plaże należące obecnie do strefy turystycznej wyspy. W pasie wybrzeża o długości ponad 20 km położonych jest kilkadziesiąt hoteli o zróżnicowanym standardzie, od tanich klubowych po luksusowe ośrodki. Wiele z nich posiada własne baseny, ale chyba największym ich atutem jest to, że morze jest tam niemal na wyciągnięcie ręki.

Wycieczki fakultatywne

      Wakacje na Djerbie warto zacząć od zwiedzenia samej Djerby - a jest tu co zwiedzać. Począwszy od tzw. traktu rzymskiego, przez wspomniane ruiny katedry i miasta w okolicach wsi Guellala, Wyspa Djerbagdzie podstawowym punktem wycieczki jest wizyta w tradycyjnym zakładzie garncarskim; przez synagogę w miejscowości Al-Ghariba, a skończywszy na stolicy wyspy - Haumat as Suk, gdzie zwiedza się tradycyjną tkalnię dywanów i robi zakupy.
      Djerba jest też dobrą bazą wypadową na Saharę (wyprawa trwa 2 dni) oraz do niedalekich miast w kontynentalnej części Tunezji - do miast: Dżardżis (piękna sefardyjska synagoga z 1900 r.), Kabis (inaczej Gabes), Medenin (gdzie kręcono niektóre sceny "Gwiezdnych Wojen") i Tatawin (ang. Tataouine) - miasta o wyjątkowej, egzotycznej architekturze.

Kuchnia

      Tunezyjska kuchnia cechuje przede wszystkim pikantność. Spożywa się niej dużo mięsa pod każdą postacią. Bogactwo tunezyjskiej kuchni jest efektem wielu kultur oddziaływającej na nią przez wieki. Przykładowe, najpopularniejsze tunezyjskie dania mięsne to: brochette (kebab z mięsem lub rybą), mirqaz (kiełbaski z jagnięciny, można je spożywać na gorąco lub zimno), kousha (jagnięcina przyprawiona rozmarynem, miętą i kurkumą) i kammounia (duszone mięso z dużą ilością kminku). Chyba najbardziej oryginalnymi daniami kuchni tunezyjskiej są potrawy tajine (omlet z fasolą lub ziemniakami, bułką tartą, siekanym mięsem, serem oraz jajkami) i harissa (bardzo pikantna pasta z suszonej ostrej papryki). Spędzając wakacje na Djerbie można skosztować też tutejszych specjałów cukierniczych, np. loukoumu (deser na bazie skrobi oraz cukru, po wymieszaniu z innymi składnikami powstaje kleista masa, która spożywana jest po uprzednim pokrojeniu jej w kostkę) albo makhroundów (ciastka z grysiku w miodzie, nadziewanych daktylami). Już chyba sam opis tych smakołyków stanowi wystarczającą zachętę do odwiedzenia Djerby o dowolnej porze roku.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

      Choć Djerba leży w środkowej części wybrzeża Tunezji, bliżej strefy pustynnej, to - dzięki temu, że z trzech stron wyspę tę otacza morze - tutejszy klimat jest łagodny. Najcieplejsze miesiące na Djerbie to lipiec, sierpień, wrzesień i październik - wtedy temperatura powietrza ma średnio ok. 30°C, a wody - 23-25°C. Niższe, ale i tak zadowalające temperatury notuje się w czerwcu i maju.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl