Sudety

Polska
Region Sudetów nie jest podobny do żadnego innego w Polsce, a poza tym spędzenie urlopu w Sudetach to doskonała alternatywa dla wypoczynku w polskich Karpatach. Na terenach tych od wieków przenikały się kultura polska, czeska, niemiecka i łużycka, a poziom kultury materialnej tego regionu jest naprawdę godzien wielkiego uznania i dogłębniejszego poznania. Ponadto każde z pasm sudeckich jest jakby osobną mini - krainą, tak jest z Górami Izerskimi, Karkonoszami (z najwyższym szczytem całych Sudetów, Śnieżką – 1602 m n. p. m., Karkonoski PN znajduje się na liście UNESCO), Górami Stołowymi, Górami Sowimi, masywem Śnieżnika, Jesionikami i Górami Opawskimi. Klasą samą dla siebie jest oczywiście masyw Ślęży z prasłowiańskimi obiektami kultowymi i mnóstwem magii. Jednym słowem Sudety to małe wielkie góry.

Historia regionu

      W Sudetach ludzie zawsze osiedlali się dość chętnie. Tereny te sprzyjały rozwojowi różnego rodzaju przemysłu, ale też rolnictwu i handlowi z racji bliskości wielu ważnych ośrodków miejskich – śląskich, czeskich i łużyckich. Ludność Sudetów należała do zamożniejszych społeczności na Śląsku, co objawia się w bogactwie zachowanej do dziś kultury materialnej, głównie architektury murowanej.

Zabytki

      Pasmo Sudetów to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów Polski. Zawdzięcza to spokojnej w gruncie rzeczy historii i po części wpływom kultury niemieckiej, która w dawnych wiekach niosła z sobą modę na budowanie okazałych rezydencji rycerskich i magnackich, a w bliższych nam czasach modę na turystykę górską i uzdrowiskową. To właśnie w Sudetach znajduje się najstarsze polskie uzdrowisko – jest nim Lądek - Zdrój. Sudeckie zamki i pałace stanowią zbiór wszelkich stylów, w jakich stawiano te budowle od średniowiecza aż po wiek XIX. Gotyckie zamki znajdziemy m. in. w Suchej (zamek Czocha), we Wleniu (XIII w.), w Sobieszowie (zamek Chojnik), w Bolkowie (zamek piastowski), renesansowe m. in. w Książu (część Wałbrzycha), w Stoszowicach koło Ząbkowic Śl. i w Maciejowicach koło Jeleniej Góry, a rezydencje z nowszych epok m. in. w Olszynie (koło Lubania) i w wielu miejscowościach na pogórzu.
Pokaż cały opis

      Z Sudetydawnych epok ocalały też niemal w całości dość liczne średniowieczne układy urbanistyczne, jak np. w Gryfowie Śląskim, Kłodzku, Świdnicy i Paczkowie.

Drogi, transport

      Sudety posiadają dobrą sieć dróg głównych i lokalnych, a ich jakość w ostatnich latach wydatnie się poprawiła, pamiętać jednak należy o rozwadze podczas jazdy krętymi i stromymi górskimi drogami.

Wycieczki, zwiedzanie

      W Sudetach oprócz zwiedzania zabytkowych miast, miasteczek i zamków warto zajrzeć czasem do kilku z tutejszych muzeów, by wspomnieć choćby Muzeum Mineralogii w Jeleniej Górze czy Muzeum "Samych Swoich" w Lubomierzu. W Sudetach nie brakuje też rozmaitych osobliwości, jak np. kościół Wang w Karpaczu, kaplica czaszek w Czermnej, podziemnie miasto w Głuszycy, sztolnia kopalni uranu w Kowarach albo domy tkaczy w Chełmsku Śląskim.

Imprezy, festiwale

      W sudeckich miastach i miasteczkach odbywa się wiele poważnych, ale też wiele nieco osobliwych imprez i festiwali. Do tych pierwszych należą m. in. festiwal Chopinowski w Dusznikach - Zdroju, Festiwal Szachowy w Polanicy - Zdroju (VIII) i festiwal teatrów ulicznych w Jeleniej Górze (VI, VII). Mniej wzniosłe, ale na pewno nie mniej ciekawe, są np. Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota (V) w Złotoryi lub Mistrzostwa Tragarzy Lektyk (VIII) w Karpaczu.

Noclegi

      Baza noclegowa Sudetów jest rozwinięta w stopniu, co najmniej bardzo dobrym i chyba nie gorszym niż jest to w Beskidach zachodnich i na Podhalu. Poza tym w Sudetach coraz więcej przykładów renesansu dawnych, zapomnianych sudeckich kurortów.

Wakacje, wypoczynek

      Sudety przyciągają przez cały rok, szczególnie w lecie – miłośników górskich wędrówek, wspinaczki, kolarzy, a także w zimie – głównie narciarzy. Najbardziej znane trasy rowerowe wiodą w okolicach Karpacza (pomógł je wypromować wyścig Tour de Pologne), a najbardziej znane sudeckie stacje narciarskie znajdują się w Szklarskiej Porębie, Zieleńcu, Jakuszycach (tu, co roku w marcu odbywa się słynny Bieg Piastów) i w Karpaczu.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl