Region Bizerta

Tunezja
Bizerta to tunezyjski region turystyczny położony na Wybrzeżu Koralowym, niedaleko stolicy państwa - Tunisu. Liczące 110 tysięcy mieszkańców miasto jest smakowitym kąskiem dla wielbicieli podróży ze względu na atrakcyjne położenie i interesującą architekturę. Bizerta była niegdyś miastem typowo rybackim, przez lata przekształciła się w dobrze prosperujące portowe miasto, kuszące bogactwem morskich przysmaków i urokliwym dnem, przyciągającym amatorów nurkowania. Dzięki niewielkiej liczbie turystów zachowała atmosferę i klimat orientalnego miasta.

Bizertę zbudowano na kanale łączącym wody jeziora Bizerte z Morzem Śródziemnym. Dzięki temu strategicznemu położeniu stała się jednym z najważniejszych ośrodków Tunezji, pod względem handlowym, ale także gospodarczym i militarnym.

Stary port przyciąga turystów urokliwymi kawiarniami, pastelowymi domami, kolorowymi rybackimi łodziami i złotą fortyfikacją. Nadbrzeżna promenada (corniche) okala całe miasto, skąd widać ciągnące się wzdłuż niego piaszczyste plaże. Amatorom wypraw zaproponować można wycieczkę do Raf Rafu, Sidi Ali El-Mekki, bądź nad malownicze jezioro Aszkal.

Plac Bouchoucha oddziela nową dzielnicę od starej, gdzie odbywają się targi, z których słyną arabskie kraje. Sprzedawcy przypraw kuszą turystów niespotykanymi aromatami. Trafić też można na lokalne specjały, jak suszone kameleony.

Arabska architektura miasta czyni z niego w oczach Europejczyka wartą odwiedzenia, egzotyczną ciekawostkę. Planując zwiedzanie warto zwrócić uwagę na Wielki Meczet z 1652 roku, którego imponująca struktura z ośmiobocznym minaretem oraz pokryte kafelkami ściany sprawiają wrażenie przepychu i przykuwają wzrok już z daleka. Mimo uszkodzeń z czasów II wojny światowej meczet w dalszym ciągu stanowi architektoniczną perłę i miejsce godne odwiedzenia. Warto zobaczyć również stary port z przystanią łodzi rybackich, potężną kasbę (warownię z XIII-XVII w), kusajbę (mały fort), z muzeum oceanograficznym, czy Fort Hiszpański z XVI w. Bizerta znana jest również jako miasto mostów (posiada ruchomy most nad kanałem).

Jeśli chodzi o kulturę, czy obyczaje panujące w Bizercie, to należy mieć na uwadze, że Tunezja jest krajem arabskim, w związku z czym spożywanie alkoholu, jeśli nie jest zabronione, to nie wolno go pić w miejscach publicznych, a także w lokalach gastronomicznych nieposiadających licencji na jego sprzedaż. Nie wolno również spożywać pokarmów, pić napojów czy palić papierosów na ulicy, w czasie ramadanu - świętego miesiąca postu, gdyż może to spowodować nieprzychylne reakcje ze strony Tunezyjczyków. Kobiety muszą pamiętać, że noszenie zbyt swobodnych ubiorów w miejscach publicznych traktowane może być przez miejscowych jako obraza i brak szacunku.
Pokaż cały opis


Bizerta oddalona jest od stolicy Tunezji o 2,5 godziny drogi samolotem. Jeśli zaś chodzi o komunikację miejską - najlepiej jest poruszać się po Bizercie taksówkami, które w porównaniu z cenami z miast europejskich, są bardzo tanie.

Bizertę powinni odwiedzić miłośnicy spokoju i kameralnej atmosfery. Nie jest bowiem bardzo zatłoczona, idealnie nadaje się także dla rodziców z dziećmi lub ludzi starszych ceniących sobie ciszę.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl