Północna Serbia

Serbia
Położenie

      W północnej część kraju znajduje się autonomiczna prowincja: Wojwodina (Vojvodina). Prowincja zajmuje powierzchnię ponad 21 tys. km2 i jest zamieszkiwana przez ok. 2 mln osób. W jej skład wchodzą trzy większe regiony: Baczka (Bačka), Banat (Banat) oraz Srem (Srem). Stolicą jest miasto Nowy Sad (Novi Sad). Inne większe miasta to Pančevo, Subotnica i Zrenjanin. Od północy Serbia graniczy z Chorwacją, Węgrami i Rumunią.

Historia

      Na początku II w p.n.e. ziemie te znajdowały się pod panowaniem rzymskim. W V wieku n.e. panowanie przejęli Hunowie. Od VI wieku trwała migracja ludności – przybywali tu m. in. Bizantyjczycy, Awarowie i Słowianie, a od XIV wieku także Węgrzy. Po słynnej bitwie pod Mohaczem w 1526 roku władza przeszła w ręce osmańskie i pozostawała w nich, aż do XVII wieku, kiedy to została przejęta przez Habsburgów. Nowi władcy zachęcali do zasiedlania tutejszych terenów – skorzystało z tego ok. 40 tys. serbskich rodzin. Przybywali tutaj również osadnicy z Węgier, Chorwacji, Rumunii i Słowacji, tworząc różnorodną mieszkankę kulturową. W czasie XIX wieku na ziemiach tych utworzono Królestwo Serbskie. Wiek następny przyniósł burzliwe wojenne czasy, a tereny te podzielone były pomiędzy Niemcy i Jugosławię. Współcześnie Wojwodina jest autonomicznym okręgiem Serbii.

Przyroda

      Niezwykły krajobraz gór Fruška Gora (ok. 18 km od Nowego Sadu) zachwyca wszystkich odwiedzających północną Serbię. Wyjątkowe walory przyrodnicze przyczyniły się do objęcia tego terenu ochroną oraz utworzenia tutaj w 1960 roku parku narodowego. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do pieszych wędrówek oraz rowerowych wypraw. Ze względu na dobre tereny łowieckie jest to również doskonałe miejsce do uprawiania myślistwa i rybołówstwa. Na cieplejszych stokach uprawia się winorośl – stąd pochodzą najlepsze serbskie wina. Turystów przyciąga tutaj także mistyczny klimat zabytkowych monasterów. Zachowało się tutaj 17 z 35 prawosławnych klasztorów, zbudowanych w XVII wieku.
Pokaż cały opis

      Warto Północna Serbiawybrać się do ciekawego miejsca jakim są Piaski Deliblatskie (Deliblatska peščara, ok. 40 km od miasta Pančevo) – największy półpustynny obszaru w Europie. Tereny te, to pozostałości po wyschniętym Morzu Panońskim. Unikatowy krajobraz, niezwykłe wydmy piaskowe, zachwycająca fauna i flora – doskonała propozycja na popołudniowy relaks na łonie natury.
      Kolejnym interesującym punktem na turystycznej mapie Wojwodiny jest rezerwat ptaków Obedska Bara (ok. 65 km od Nowego Sadu). Znajdują się tutaj błotniste i zalewowe tereny rzeki Sawy. Obserwować tu można ponad 200 gatunków ptaków – prawdziwa gratka dla miłośników natury.
      Amatorom plażowania i kąpieli z pewnością spodoba się Jezioro Palić (ok. 8 km od Suboticy). To jeden z najstarszych ośrodków wypoczynkowych w Serbii – powstał w 1840 roku i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród spragnionych wypoczynku na łonie natury. Odwiedzający mogą tutaj zobaczyć zabytkowe XIX - wieczne zabudowania, poleżeć na tutejszych plażach, zagrać w tenisa lub pojeździć na rowerze.

Miasta

      Stolicą Północna Serbiaprowincji jest miasto Nowy Sad (Novi Sad). To największe miasto w regionie (zamieszkiwane przez ok. 300 tys. mieszkańców), położone jest malowniczo nad brzegami Dunaju, w samym centrum Wojwodiny. Ze względu na niezwykłą kulturalną atmosferę nazywany był "serbskimi Atenami". Nowy Sad to ważny ośrodek uniwersytecki – studiuje tutaj ponad 43 tys. studentów. Najsłynniejszym zabytkiem jest twierdza Petrovaradinska (wybudowana w latach 1699-1780), nazwana "Gibraltarem Dunaju". Koniecznie należy odwiedzić Plac Wolności – serce miasta. Znajduje się tutaj prawosławna cerkiew katedralna św. Grzegorza (wspaniałe ornamenty oraz fascynujące malarstwo cerkiewne) oraz neogotycka katedra rzymskokatolicka. Warto zajrzeć także do tutejszej synagogi, która zachwyca przepięknymi witrażami. Od 2000 roku w Nowym Sadzie odbywa się także słynny festiwal muzyczny Exit, na który ściągają fani z całej Europy (ponad 100 tys. uczestników).
      Tuż przy granicy z Węgrami znajduje się urocze miasto Subotnica. Miejscowość zachwyca zabytkową zabudową w secesyjnym stylu: ratusz oraz liczne Północna Serbiakamienice, m.in. kamienica Ferenca Raichlego (znajduje się w niej galeria sztuki). Cennym zabytkiem jest także wspaniała synagoga z 1902 roku. Liczne restauracje i kawiarnie, znajdujące się na starówce, zachęcają do chwili wytchnienia i zadumy w tej uroczej scenerii.
      Kolejne ciekawe miasto to Pančevo (ok. 90 km od Nowego Sadu). Największą atrakcją jest Chiński Bazar – wielki targ po gołym niebem – ciekawe miejsce na wakacyjne zakupy. W centrum znajdziemy wiele interesujących zabytków: katolicki kościół św. Karola Boromeusza (z XVIII w.), neobarokową cerkiew Zaśnięcia NMP (z 1810 roku) oraz cerkiew Przemienienia Pańskiego (z 1878 roku).

Kuchnia

      Wizyta w Wojwodinie to doskonała okazja, aby skosztować pysznych dań kuchni północnej Serbii. W lokalnych potrawach poczuć można wpływ kuchni węgierskiej. Papryka jest ważnym składnikiem wielu potraw, a jednym z typowych posiłków w Wojwodinie jest zupa rybna "alaska čorba". Region ten słynie również ze znakomitych win, pochodzących ze słynnych winnic w Vršcu, Fruškiej Gorze i Karłowicach.

Pogoda

      Na północy Serbii panuje umiarkowany, ciepły klimat kontynentalny: mroźne zimy i wilgotne, gorące lata. Średnie temperatury w miesiącach zimowych wahają się od -4 do +9 °C, a w miesiącach letnich od 15 do 26 °C.

Noclegi

      Wspaniałe krajobrazy północnej Serbii, niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe oraz liczne zabytki przyciągają coraz więcej turystów. Prężnie rozwija się więc infrastruktura turystyczna. Na odwiedzających czekają hotele i apartamenty o średnim i wysokim standardzie oraz liczne pensjonaty i hostele.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl