Park Narodowy Skadarsko Jezero (Jezioro Szkoderskie)

Czarnogóra
Położony w centralnej części Czarnogóry o powierzchni 40 tys. ha. Założony w 1983r. jest największym, a zarazem najmłodszym ze wszystkich parków narodowych Czarnogóry. Zajmuje 7% powierzchni kraju. Park obejmuje znaczną część czarnogórskiego fragmentu Jeziora Szkoderskiego. Jest to największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim, położone na granicy Albanii i Czarnogóry.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że ochroną nie jest objęte całe jezioro, ale jedynie jego czarnogórska część czyli ok. 2/3 akwenu. Obszar ten jest ostatnim miejscem życia pelikanów w Europie, największym rezerwatem ptaków w Europie, jedną z największych przyrodniczych i historycznych atrakcji Czarnogóry. Jezioro znajduje się zaledwie 7 km od brzegu Adriatyku - 2/3 jego powierzchni znajduje się w Czarnogórze, natomiast 1/3 już na terytorium Albanii. Do jeziora uchodzi kilka większych rzek, z których największa jest Morača, a z jeziora wypływa rzeka Buna (Bojana), która poprzez bifurkację uchodzi do Adriatyku i rzeki Drin. Co ciekawe, miejscami dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza. Przeciętna głębokość jeziora wynosi 6m. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, a na jeziorze występują liczne wyspy m.in.: Vranjina (osada rybacka i klasztor Św. Mikołaja), Grmozur (stare więzienie dla oponentów króla Nikołaja), Starcevo (orestaurowany XIV-wieczny kościół), Archipela Kranijski, Omerova gorica (siedlisko czapli). Taflę wody pokrywa dywan bagiennych roślin z żółtymi i białymi kwiatami. Zachwyca pięknem o każdej porze roku. Zmienia się przy tym jak kameleon. Wczesną wiosną, gdy stan wody jest najwyższy, zalewa nadbrzeżne łąki i drogi. Zatopione góry - wyspy przypominają wtedy obrazki z dalekich Chin. Latem cieszy oko zieleń porośniętych drzewami brzegów, zimą stonowane barwy powodują, że jezioro wygląda jak ze starej, czarno-białej fotografii. Za sprawą umiarkowanego śródziemnomorskiego klimatu i bujnej roślinności Jezioro Szkoderskie zimą staje się ostoją dla ptaków migrujących z północnej Europy, a nawet Syberii Zachodniej. Charakterystycznym elementem krajobrazu parku jest obecność licznych drobnych wysp i wysepek skalnych, z których ok. 50 tworzy w południowej części jeziora tzw. archipelag Krajinski.

Na obszarze parku występuje 270 gatunków ptactwa (. m.in. kormoran mały, czapla, warzęcha, ibis kasztanowaty, kilka gatunków kaczek, podgorzałka, chwastówka, wierzbówka, tamaryszka, dzięcioł białoszyi, dzierlatka, jaskółka rudawa, bałkańska pliszka żółta, skowrończyk krótkopalcowy, dzierzba rudogłów), 40 gatunków ryb, wśród nich węgorz i łosoś.
Pokaż cały opis


Dookoła Park Narodowy Skadarsko Jezero (Jezioro Szkoderskie)jeziora, jak również na wyspach znajduje się kilkanaście kompleksów klasztornych. Akwen najlepiej zwiedzać, pływając po nim łódką lub statkiem. Właściciele chętnie wypożyczają łodzie z pilotem. W jeziorze żyje także wiele gatunków ryb - zarówno słodkowodnych jak i morskich.

Największe miasto w okolicy jeziora to Szkodra. Swoistą ciekawostką opowiadana do dziś przez mieszkańców Virpazaru było do niedawna także „występowanie” w okolicach miejscowości Plavnica (północna część jeziora) hipopotama, dla którego wygospodarowana część akwenu stanowiła mieszkanie do czasu przeniesienia go do podgorickiego ogrodu zoologicznego.

Wody jeziora Szkoderskiego są zamieszkiwane także przez dwa gatunki słodkowodnych żółwi, przy czym żółw błotny Emys orbicularis spotykany jest na terenie całego akwenu, podczas gdy żółw kaspijski Mauremys caspica występuje jedynie w albańskiej części jeziora, poza granicami parku narodowego.

Od liczby i bogactwa awifauny wzięły się niektóre nazwy geograficzne miejsc leżących na obszarze parku, jak np. Wyspa mew skupiająca największą na terenie Czarnogóry kolonię lęgową mewy srebrzystej. Obecnie na terenie Parku znajdują się trzy rezerwaty przyrody: „Manastirska tapija” - chroniący ujściowy odcinek rzeki Bojany ze stanowiskami lęgowymi pelikanów, czapli białych i kormoranów, „Karuc i Volac” - będący ostoją tarlisk miejscowego podgatunku uklei Alburnus alburnuc alborella i zarazem obejmujący podwodne źródła jeziora, oraz „Humskie bagno” - chroniący miejsca lęgowe ptactwa wodnego i błotnego.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Czarnogóra » Region Budva » Budva » Hotel Slovenska Plaža
Bartłomiej (Toruń, 2012-09-16) - Średnia ocena: 4.6
Fajne miejsce, dobrze położone i wyposażone. Miła obsługa, dobre jedzenie. Bardzo kameralne i spokojne. Jakość wyposażenia pokoi nie dla wymagających ale dostosowane do ceny. Idealne miejsce dla grup znajomych i młodych par szukających fajnego spokojnego miejsca za rozsądną cenę.

Czarnogóra » Region Bar » Ulcinj » Apartamenty Medina
Tadeusz (Chorzów, 2012-09-13) - Średnia ocena: 5.0
dobra cena za apartament,która był adekwatna do standardu i opisu. Miejscowość ładna i przyjemna w całym tego słowa znaczeniu. Cenowo bardzo podobnie jak w Polsce(Chorwacja dwa razy droższa). Na Wielkiej Plaży piasku nie zabraknie dla nikogo jak i miejsca.

Czarnogóra » Region Budva » Budva » Apartamenty Slovenska Plaža
Kamil (Piastów, 2012-02-16) - Średnia ocena: 4.4
W tym rejonie Europy byliśmy już nie jednokrotnie ale dopiero pierwszy raz zawitaliśmy do Czarnogóry. Szczerze mówiąc mieliśmy pewne obawy co do jakości tutejszej bazy wypoczynkowej ale w tej chwili już nawet nie pamiętam jakie było tego uzasadnienie. w każdym bądź razie nie znalazło żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Ośrodek jest zdecydowanie wart polecenia a jego największe zalety to położenie blisko plaży, fajne baseny, bardzo mila obsługa oraz możliwość wykupienia all inclusive.

Czarnogóra » Region Budva » Budva » Hotel Slovenska Plaža
Rafał (Warszawa, 2011-12-02) - Średnia ocena: 5.0
Hotel bardzo fajny. Pokoje ładne, jasne. Do plaży jest tu dość blisko. Plaża z drobnych kamyczków, łagodne zejście do morza. Na miejscu są różne plaże- jedne mniej, drugie bardziej zatłoczone. W sierpniu jest tu bardzo gorąco. A turystów w mieście jest chyba w tym okresie więcej niż mieszkańców. Fajny hotel dla rodzin z dziećmi: są tu różne animacja dla dzieci, plac zabaw, a w restauracji- specjalne krzesełka dla dzieci.

Czarnogóra » Region Budva » Budva » Hotel Slovenska Plaža
Paweł (Wisła, 2011-11-24) - Średnia ocena: 3.9
Dobry standard obiekt i nie wygórowana cena, tak można ocenić ten obiekt. Bardzo dobra lokalizacja niedaleko do centrum miejscowości a do piaszczystej plaży jakieś 100 metrów. Sama plaża ma łagodne zejście i jest całkiem dobrze zagospodarowana. Jest możliwości wypożyczenia odpłatnie leżaków i parasoli ale my z tego nie korzystaliśmy. Pokoje w hotelu są przyjemne, schludne, codziennie sprzątane.

Czarnogóra » Region Bar » Ulcinj » Apartamenty Medina
Rafał (Katowice, 2011-11-09) - Średnia ocena: 3.6
Całkiem fajne apartamenty, byliśmy tam ze znajomymi w zeszłym roku. Obsługa bezproblemowa - mielismy dużo luzu ;) ogólnie wszędzie w miarę blisko, wyposażenie proste ale akurat to co było potrzebne. Miasto fajne i mili ludzie.
Czarnogóra » Region Bar » Sutomore
Grzegorz (Warszawa, 2019-07-22) - Średnia ocena: 4.8
Trzy plaże. Dwie bardzo urokliwe .Miejska za bardzo zurbanizowana

Czarnogóra » Region Bar » Podgorica
Marysia (Włocławek, 2012-01-20) - Średnia ocena: 4.5
Podgorica jest bardzo interesujacym miastem. Przede wszystkim ladny krajobraz ktory zawdziecza kilku rzekom przeplywajacym przez miasto w tym jedns przez samo centrum. Jest tu kilka ciekawych obiektow jak wieza zegarowa w dzielnicy muzułmańskiej, cerkiew i ruiny a takze most Milenium ktory jest budowla nowoczesna ale ciekawą i punkt widokowy tz. Gorica Hill.

Czarnogóra » Region Budva » Tivat
Marcin (Komorowo, 2011-12-22) - Średnia ocena: 4.0
Miejscowość lezy nad Zatoką Kotorską w ładnym,zielonym miejscu. Mimo że niewielka to nowoczesna. Woda jest wręcz błękitna, plaże zwirkowe i samo wybrzeze skaliste. Bardzo dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych-nurkowanie,żeglarstwo itp. Osoby szukajace rozrywki tez nie powinny sie nudzić chociaz aż tak wie,ku atrakcji wieczornych nie ma. Do Kotoru i Herceq Novi mamy stad ok 10 km a tam piekne starówki.

Czarnogóra » Region Budva » Bečići
Małgorzata (Warszawa, 2011-12-21) - Średnia ocena: 5.0
Becici to miejscowość koło Budvy- jej plaże często odwiedzają turyści z Budvy. To mniejsza i spokojniejsza miejscowość, która znana jest głównie z tego, że można tu znaleźć długą i szeroką plażę. Becici to typowy kurort turystyczny- nie jest natomiast tak gwarny jak np w Budvie czy Ulcjinju. Zachwyciła nas otwartość mieszkańców: mimo, że czasem ciężko było się porozumieć (język w Czarnogórze wbrew pozorom ciężko zrozumieć dla Polaków) byli bardzo serdeczni i pomocni.

Czarnogóra » Region Budva » Budva
Małgorzata (Warszawa, 2011-12-21) - Średnia ocena: 5.0
Bardzo fajne miasto w Czarnogórze. Polecam osobom szukającym rozrywki: wzdłuż promenady nadmorskiej jest tu wiele barów i dyskotek, które licznie odwiedzane są wieczorami. Polecam tym, którzy szukają słońca- koło Budvy jest kilka plaż- żwirkowych, a słońca nigdy nie brakuje. W przeciwieństwie do pobliskiej Chorwacji, ne trzeba tu pływać w specjalnych butach, ponieważ jeżozwierze raczej sie tu nie zdarzają. W centrum miejscowości jest piękna Starówka otoczona murami- której nie można nie odwiedzić!

Czarnogóra » Region Budva » Tivat
Małgosia (Libiąż, 2011-12-20) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowosc nieduza ale bardzo malownicza, poprzecinana zatoczkami. Tivat lezy w Zatoce Kotorskiej i jest położony pośród gór. Morze jest w tym miejscu bardzo przejrzyste. Ma dobre zaplecze do uprawiania sportow wodnych. Miasto jest bardzo przytulne i ma swoja atmosferę. Fajne miejsce na wyjazd we dwoje. Blisko jest stąd do Kotoru i Budvy.
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl