Japonia

Japonia to archipelag wschodnio-azjatyckich wysp - kraj o długiej tradycji państwowości i przebogatej kulturze, który wywierał i nadal wywiera ogromny wpływ na cywilizację światową. Zewsząd oblewają ją wody Oceanu Spokojnego (Pacyfiku) oraz kilku mórz, dzięki czemu Japonia od zarania dziejów tworzy odrębny krąg kulturowy, wyróżniając się na tle innych azjatyckich centrów kulturowy-cywilizacyjnych. Od Azji oddziela ją Morze Japońskie i Cieśnina Koreańska.

Historia

      Historia Japonii jako scentralizowanego organizmu państwowego sięga V wieku, kiedy zaczęła się konsolidować władza cesarska. Istnieje ona do dnia dzisiejszego, ponieważ Japończycy są bardzo przywiązani do własnej tradycji i doskonale łączą ją z nowoczesnością. Ważnym impulsem do rozwoju Japonii było pojawienie się na jej terytorium buddyzmu, co miało miejsce w VI wieku. Od tej pory buddyzm zaczął zakorzeniać się w Japonii, a władza cesarska - ujarzmiwszy autonomię tradycyjnych rodów - stała się władzą absolutną.
      Dzieje tego kraju podzielone są na okresy. Jest ich szesnaście. Jednak to, co określamy mianem współczesnego państwa japońskiego, zaczęło rodzić się w epoce Meiji, trwającej w latach 1868-1912. W okresie tym Japonia doświadczyła przyspieszonych zmian i gruntownych reform, których celem była modernizacja na wzór zachodni, likwidacja japońskiego systemu feudalnego oraz centralizacja władzy wokół cesarza. Typowymi przedstawicielami feudalizmu byli samuraje - japońscy rycerze-arystokraci, którzy w owym czasie cieszyli się jeszcze znaczną władzą, co miało się w kolejnych dekadach zmienić. Wraz z rozpadem skostniałych struktur społecznych, zniknęła też tradycyjna rola samuraja, a państwo stawało się nowoczesne.
      Wówczas też Tokio (wcześniej Edo) stało się japońską stolicą, detronizując w tej kwestii Kioto. Unowocześnienie Japonii odbywało się jednak z poszanowaniem japońskiej kultury, dzięki czemu dzisiejsza Japonia jest krajem doskonale łączącym tradycję z nowoczesnością. Nie wszystkim podobały się zmiany, a bunty samurajów stały się główną bolączką cesarza. Pojawiły się też oddolne żądania demokratyzacji życia politycznego, co skutkowało uchwaleniem pierwszej konstytucji Wielkiego Cesarstwa Japonii (w 1889 roku), która - przynajmniej formalnie - przekształciła kraj w nowoczesną monarchię konstytucyjną. W owym czasie Japonia stała się prawdziwym mocarstwem, co dało o sobie znać w XX wieku.
Pokaż cały opis

      Jak Japoniakażda epoka, również era Meiji dobiegła końca. W okresie Taicho kontynuowano modernizację, a postępujące uprzemysłowienie stymulowały militarne apetyty cesarstwa. Rozwijały się głównie przemysły tekstylny oraz ciężki, co sprzyjało podnoszeniu się poziomu życia i skutkowało przekształcaniem się japońskiego społeczeństwa na kapitalistyczną modłę.
      W kolejnym okresie - Showa - Japonia z sojusznika Ententy zaczęła stawać się sprzymierzeńcem hitlerowskich Niemiec, czemu sprzyjał wzrost nastrojów nacjonalistycznych w samej Japonii i jeszcze większe ambicje hegemonistyczne. Militaryzacja kraju osiągnęła apogeum i Japonia przystąpiła do II wojny światowej po stronie Nazistów i ZSRR. Wojnę tę jednak sromotnie przegrała i musiała pogodzić się z obcą - pierwszą w swej długiej historii - obcą okupacją, która narzuciła Japonii nowe rozwiązania ustrojowe i uzależniła to państwo od Stanów Zjednoczonych. Te wymusiły na Japonii demokratyzację i demilitaryzację, dzięki czemu japońskie cesarstwo stało się de facto państwem demokratycznym, z symboliczną pozycją cesarza. Japonia na trwałe stała się zachodnim sprzymierzeńcem i zaczęła się gospodarczo rozwijać - do tego stopnia, że obecnie jest jednym z najbogatszych państw świata.
      Obecnym Japoniacesarzem jest rządzący od 1989 roku Akihito, a erę jego rządów nazywamy Heisei, co oznacza "budowanie pokoju". Podstawowe problemy dzisiejszej Japonii nie różnią się znacznie od kłopotów innych wysokorozwiniętych, demokratycznych państw. Gospodarkę tego kraju dosięgają czasem kryzysy, a sceną polityczną wstrząsają niekiedy afery korupcyjne, w związku z czym w 2009 roku władzę utraciła dominująca w Japonii Partia Liberalno-Demokratyczna - na rzecz Partii Demokratycznej. W stosunkach zewnętrznych Japonia pozostaje wiernym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, lecz wciąż nie unormowała relacji z Chinami. Stosunki japońsko-chińskie są napięte od wieków, co nie prędko się zmieni.

Położenie geograficzne i klimat

      Japonia to cztery duże wyspy - Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu, a także tysiące mniejszych wysepek. Powierzchnia kraju to w większości góry i wyżyny (90 procent), co sprawia iż znaczna część ludności żyje na terenach przybrzeżnych. Cechą charakterystyczną jest brak równin. Pozostałe 10 procent powierzchni kraju stanowią niziny. Najwyższy szczyt Japonii to Japonianieczynny wulkan Fuji, liczący 3776 metrów. Japonia liczy prawie 130 milionów mieszkańców, co przy powierzchni zbliżonej do wielkości Norwegii sprawia, iż jest krajem bardzo gęsto zaludnionym. Nie przeszkadza to ludziom dożywać sędziwego wieku - długość życia w Japonii jest jedną z najwyższych na świecie, w związku z czym można powiedzieć, iż jej klimat oraz walory przyrodnicze są dla ludzi bardzo korzystne. Wizerunek ten psuje jedynie fakt, iż Kraj Kwitnącej Wiśni jest narażony na liczne trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i fale tsunami, z którymi - dzięki doskonałej kondycji ekonomicznej - świetnie sobie radzi.
      Japonia odznacza się niezwykle rozwiniętą linią brzegową. Południowo-wschodnia część Honsiu to wybrzeże klifowe, natomiast wokół Morza Japońskiego wybrzeże ma charakter riasowy, odznaczający się licznymi zatokami. Z takim samym typem wybrzeża mamy do czynienia w zachodniej części wyspy Kiusiu. Z kolei północna część Honsiu oraz Hokkaido to wybrzeża limanowe oraz lagunowe. W wielu miejscach występują też wały wydmowe, jak również przepiękne rafy koralowe.
      Klimat Japonii jest niezwykle zróżnicowany - od umiarkowanego ciepłego, Japoniaprzez podzwrotnikowy, po zwrotnikowy. Kształtują go wiatry monsunowe, a temperatura spada wraz z wysokością. Wyróżnienie czterech pór roku nie jest takie proste. W północnej i zachodniej części Japonii zimy są śnieżne i mroźne, Morze Ochockie pokrywa się lodem, natomiast na południu jest słonecznie i sucho. Wiosna w Japonii zaczyna się na przełomie marca i kwietnia, kiedy kierunek wiatru się zmienia i w kierunku lądu napływa wilgotne i ciepłe powietrze, a śniegi powoli topnieją. W kwietniu zaczynają kwitnąć wiśnie, śliwy i czereśnie, a w czerwcu na północy zaczyna się pora obfitych deszczów i bezwietrznej, wilgotnej aury. Tymczasem japońskie lato jest wilgotne i gorące, a częste mgły spowijają poranki, zapowiadając pogodne dni. Od Pacyfiku wieje przyjemny, ciepły wiatr, co przynosi przyjemne orzeźwienie. Pierwsza połowa lata to również pora deszczowa, co przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza sprawia, iż o tej porze roku lepiej przebywać poza dużymi aglomeracjami miejskimi, takimi jak Tokio, Kioto czy Osaka. Niekiedy uznaje się ją nawet za piątą porę roku, między wiosną a latem - kończy się ona w połowie lipca. Wówczas też nadchodzi okres pięknej, słonecznej pogody - to najprzyjemniejsza część lata. Wczesna jesień jest Japoniajeszcze bardzo ciepła, jednak we znaki zaczynają dawać się wiatry, które przynoszą obfite opady deszczu - kończy się okres bezdeszczowy. Zaczyna się pora burz, gradobicia i tajfunów. Późną jesienią powietrze staje się wilgotne i rześkie, robią się chłodne, aczkolwiek słoneczne. Coraz częściej pojawiają się też mgły oraz przymrozki, a niekiedy nawet drobne deszcze.

Kultura oraz atrakcje turystyczne

      Największy wpływ na japońską kulturę miały wzorce chińskie i koreańskie, szczególnie buddyzm zen, który dotarł do Japonii w XIII wieku. Podstawą japońskiej sztuki są harmonia, prostota, surowość, delikatność przechodząca w nietrwałość oraz asymetria. Widoczne są one w takich formach estetyki, jak origami, pielęgnowanie drzewek bonzai, sztuka układania kwiatów, jak również malarstwo, poezja, kaligrafia, rzemiosło oraz słynne japońskie ogrody, których odpowiedniki powstają na całym świecie, by zachwycać zwiedzających swą prostotą i naturalnością. Najważniejszymi ich elementami są woda i uosabiające góry kamienie, będące głównymi elementami krajobrazu Japonii. Typowo japoński charakter ma także bardzo Japoniastary rytuał parzenia i picia herbaty, często niezrozumiały dla zachodniego turysty. Warto też zwrócić uwagę na oryginalną japońską architekturę, zwłaszcza tradycyjne wnętrza. Harmonijne i delikatne - tworzone tak, by w zgodzie z naturą uzupełniać krajobraz, służąc nieśmiało człowiekowi w taki sposób, by nie wchodzić w kolizję ze środowiskiem.
      Przybyszów z dalekiego świata zachwyca oczywiście japońska kuchnia. To ona sprawia, iż Japończycy są jednym z najdłużej żyjących narodów świata. Z równym parzeniu i piciu herbaty pietyzmem Japończycy podchodzą do spożywania posiłków. Japońska sztuka kulinarna to nie tylko niepowtarzalne smaki, lecz również prawdziwa uczta dla oczu, gdyż kompozycja potraw jest niemal tak samo ważna, jak ich walory smakowe. Podstawą japońskiej kuchni jest ryż, który dodaje się niemal do wszystkich potraw. Typowymi ich składnikami są ryby, owoce morza, jak również warzywa. Wszystko musi być świeże i starannie dobrane. Często spożywa się też makarony i zupy, czego przykładem jest miso - wywar z soi i rozmaitych dodatków. Potrawy przyprawia się sosem sojowym, zielonym japońskim chrzanem i octem ryżowym, a najpopularniejszą japońską potrawę - sushi - podaje się Japoniaz marynowanym imbirem. Japońskie potrawy można popić sake, japońską wódką ryżową, podawaną na ciepło.
      Japończycy nie potrafiliby żyć bez ogromnej liczby festiwali, festynów i świąt. W trakcie ich trwania prezentowane są rozmaite tradycje religijne i obyczaje wszystkich regionów kraju. Obejmują one całą gamę sztuk, od rzemiosła po śpiew i taniec. Do ważniejszych, ogólnokrajowych festiwali i świąt zaliczyć należy: Dzień Pełnoletniości (Seijin-no-hi), Święto Lalek (Hina-Matsuri, zwane również Świętem Dziewczynek lub Świętem Brzoskwiń), zwyczaj oglądania kwitnących wiśni (Hanami), rocznicę narodzin Buddy (Hana-Matsuri), Święto Zmarłych (Obon, zwane również Uroczystością Latarni), a także święto dzieci w wieku siedmiu, pięciu oraz trzech lat (Shichi-go-san). Ponadto, Japończycy obchodzą całą gamę świąt regionalnych.
      Ważnym elementem japońskiej kultury są tradycyjne i niezwykle wyrafinowane sztuki walki, będące w istocie nie tylko formami wojowania, lecz również skomplikowanymi systemami filozoficznymi. Przywędrowały one do Japonii z Chin razem z buddyzmem. Należą, jak choćby kendo, do najbardziej rozpowszechnionych tradycyjnych dyscyplin sportowych. Ich podstawowe zasady zostały opracowane bardzo dawno temu przez wędrownych mnichów. Z biegiem czasu udoskonalono owe techniki. Dziś można je podziwiać podczas zawodów i pokazów.
      Japonia stwarza też wspaniałe warunki do uprawiania rozmaitych form czynnego wypoczynku. Doskonale rozwinięta baza turystyczna oraz wyspiarsko-górzysty charakter kraju sprawiają, iż w Japonii można wypoczywać zarówno nad morzem, jak i w górach oraz w niezwykle popularnych termalnych uzdrowiskach. Najpopularniejsze to: Noboribetsu, Hakone, Kusatsu, Dogo Onsen oraz Beppu. Miłośnicy sportów wodnych oraz plażowania wypoczywają zazwyczaj na wyspach Nansei, Sikoku i Kiusiu, półwyspach Kii oraz Izu, a także nad licznymi górskimi jeziorami. Tymczasem Hokkaido i Honsiu to najpopularniejszy cel wakacji pośród miłośników górskich wędrówek, wspinaczki wysokogórskiej i sportów zimowych.
      Japonia to również ogromna ilość zabytków. Ich skupiskiem jest Kioto - dawna stolica, w której można zobaczyć ogromną ilość buddyjskich świątyń, pałaców oraz ogrodów. Można też spotkać, pamiętające czasy szogunów, zamki - najsłynniejsze to Himeji, Matsumoto oraz Kumamoto. Warto również poszukać buddyjskich klasztorów i szintoistycznych sanktuariów, które ukryte są w trudno dostępnych górach. Najważniejsze to: klasztor na górze Koya, Yamadera, a także Wielki Chram Ise.
      Japonia szczyci się bogatym dziedzictwem kulturowym. W muzeach zgromadzono liczne ogromnie ilości zabytków piśmiennictwa, jak również rzeźby, obrazy oraz wytwory sztuki użytkowej i rzemiosła. Niezapomnianych wrażeń dostarczają tradycyjne spektakle teatralne, koncerty oraz walki sumo. Zapraszamy Państwa na niezapomniane wczasy do Japonii.
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Algieria Algieria Położenie        Algieria leży w Afryce nad Morzem Śródziemnym . Graniczy z Tunezją , Mali , Libią , Mauretanią , Maroko , Republiką Nigru oraz z Saharą Zachodnią . Kraj podzielony jest na 48... Tanzania Tanzania Położona we Wschodniej Afryce Tanzania jest jednym z wymarzonych miejsc dla turystów . Na jej terenie znajdują się zarówno słynne z safari sawanny, jak i jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, a także wyrastający prosto z płaskowyżu... Jemen Jemen Informacje podstawowe        Jemen to liczące sobie ponad 24 milionów obywateli państwo, położone w południowo-zachodniej części Półwyspu Arabskiego , graniczące z Omanem oraz Emiratami Arabskimi . Kraj, w... Kanada Kanada Kanada to kraina rozległych przestrzeni, gęstych lasów, jezior i rzek pełnych ryb; to także kraj przyjazny, tolerancyjny, gościnny i zróżnicowany – każdy region różni się w jakiś sposób od pozostałych pod względem zwyczajów, kultury, historii, a... Chile Chile Położenie        Chile to bardzo charakterystyczne państwo pod względem swojego ukształtowania oraz położenia. Kraj zajmuje niemal całe wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej . Długi pas tego państwa rozciąga się... Nepal Nepal Odkryj z nami tajemnice Nepalu        Nepal jest górskim krajem położonym na południowych stokach Himalajów , pomiędzy Chinami a Indiami . Jest to kraina o wielowiekowej historii, barwnej mozaice kultur i... Indie Indie Podstawowe informacje        Indie to kraj, który na każdym robi wrażenie. Jednym podoba się specyficzna indyjska kultura , inni są pod wrażeniem indyjskich zabytków, jeszcze innym do gustu przypada klimat... Karaiby Karaiby Żaden inny rejon świata nie jest bardziej kolorowy, słoneczny ani piękniejszy… Biały piasek plaż , lazurowe morze, tropikalne lasy, wodospady, plantacje wonnych korzeni, palmy i rum, muzyka calypso i reggae, temperament miejscowej ludności - to... Liban Liban Podstawowe informacje        Liban to państwo położone w w Azji , a konkretniej na terenie Bliskiego Wschodu . Sąsiaduje z Syrią i Izraelem , ulokowane jest nad Morzem Śródziemnym . Na terenie kraju... Riwiera Olimpijska Riwiera Olimpijska Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag dziesięciu głównych i kilku mniejszych wysp, położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Mimo, że nie leży na głównym szlaku wypraw turystycznych, jest zakątkiem idealnym na udany wypoczynek.... Uganda Uganda Podstawowe informacje        Uganda jest malowniczym państwem we wschodniej części Afryki, graniczy m. in. z Kongiem , Sudanem oraz Kenią . Brak bezpośredniego dostępu do morza znacznie utrudnia rozwój... Singapur Singapur Singapur to miasto-państwo położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Leży na wyspie oddzielonej cieśniną Johor od Półwyspu Malajskiego, w otoczeniu wysepek indonezyjskiego archipelagu Riau. Nazwa Singapur pochodzi od dwóch... Filipiny Filipiny Podstawowe informacje       7107 wysp, tarasy ryżowe, nazywane ósmym cudem świata, wulkany, bujna roślinność i niespotykana nigdzie indziej fauna. To wszystko oferują egzotyczne wakacje na Filipinach . Te... Mołdawia Mołdawia Mołdawia leży w południowo-wschodniej części Europy, między Rumunią a Ukrainą . Jest to niewielki kraj o powierzchni 33 843 km2, który z obu stron ograniczony jest dwiema wielkimi rzekami: Dniestr i Prut.... Czechy Czechy Gdy mówi się Czechy , cóż staje przed oczami? Różnie, czasami szare domy, czasami Skalne Miasto, niekiedy może jakiś zamek… ale najczęściej każdy turysta pomyśli Praga - matka miast, magiczna, tajemnicza, drapieżna. Czy jeszcze na jakieś miasto... Sudan Sudan Podstawowe informacje        Sudan , państwo leżące we wschodniej części Afryki , jest największym krajem na kontynencie - jego powierzchnia wynosi nieco ponad 2,5 mln km². Od strony północnej Sudan graniczy z... Andora Andora Andora jest wyjątkowym krajem na mapie Europy - małym, ale niezwykle interesującym. To coraz popularniejsze miejsce wypoczynku turystów z całego świata, przede wszystkim zaś miłośników narciarstwa i innych sportów zimowych . Na... Kongo Kongo Informacje podstawowe       Środkowa Afryka to kraina, o której marzy chyba każdy podróżnik. Żyjące na wolności żyrafy, słonie, zebry i małpy, wiecznie zielone lasy równikowe, dziewicze plaże - tak właśnie... Bangladesz Bangladesz Podstawowe informacje       Jeżeli dość masz zgiełku przepełnionych kurortów, marzą ci się wakacje w miejscu egzotycznym, w którym nie napotkasz hordy turystów, powinieneś wybrać się na wczasy do Bangladeszu.... Jordania Jordania Jordania uchodzi za kraj nieco odmienny od pozostałych państw Bliskiego Wschodu - jest bardziej przyjazna, bezpieczniejsza, czystsza, sprawniej funkcjonująca, a do tego niezwykle gościnna. Można powiedzieć, iż jest najbardziej otwarta na...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl