Emirat Ras Al Khaimah

Emiraty Arabskie
Położenie i klimat

      Ras Al Khaimah to jeden z siedmiu emiratów, wchodzący wraz z Abu Zabi, Dubajem, Szardżą, Adżmanem, Umm al-Kajwajn oraz Fudżajrą w skład położonych nad Zatoką Perską Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jako najbardziej wysunięty na północ, sąsiaduje z państwem Oman i zajmuje powierzchnię niespełna 1700 km2. Ras Al Khaimah zamieszkuje około 250 000 ludzi, zaś tutejsza infrastruktura turystyczna z roku na rok jest coraz intensywniej rozwijana – duże zainteresowanie emiratami sprawia bowiem, że turystyka stała się ważną gałęzią tutejszej gospodarki i wciąż przyciąga tysiące podróżnych z wielu zakątków świata. Tym sposobem w Ras Al Khaimah niemal nieustannie trwa rozbudowa bazy hotelowej i ośrodków tak handlowych, jak i rekreacyjnych, aby odwiedzającym region turystom nigdy nie brakowało ani miejsc noclegowych, ani rozrywek i atrakcji, stanowiących zwykle o powodzeniu urlopu.
      Ponieważ Ras Al Khaimah położony jest w północnej części Półwyspu Arabskiego, panuje tutaj klimat zwrotnikowy i suchy, zaś na sprzyjającą pogodę i satysfakcjonujące wakacje w opcji last minute możemy liczyć bez względu na porę roku. Średnia temperatura w styczniu oscyluje tu w granicach 20°C, latem zaś, w okolicach lipca – od 32 do 40, a nawet 50°C. Opadami również nie powinniśmy się przejmować – w skali rocznej nie przekraczają one 140 mm i występują zazwyczaj zimą. Co ciekawe, tutejsze ukształtowanie terenu sprzyja przeróżnym formom aktywności – dostęp zarówno do gór, jak i do morza sprawia, że swoje miejsce znajdują tu zarówno miłośnicy plaż i sportów wodnych, jak i zwolennicy wielogodzinnych wycieczek, gwarantujących niezapomniane trasy widokowe i możliwość poznania tutejszej przyrody, niezwykle zresztą zróżnicowanej.

Turystyka i transport

      Powodów, dla których warto odwiedzić Ras Al Khaimah, jest naprawdę sporo. Jednych przyciąga magiczny klimat arabskich przestrzeni, innych urok tutejszych plaż i możliwość rozmaitych wycieczek tak górskich, jak i do okolicznych miejscowości, jeszcze innych – tutejszy spokój, którego nie zaznamy w większych metropoliach. Liczba turystów nie jest tu bowiem na tyle przytłaczająca, by zakłócić harmonię tradycyjnych, sielskich wakacji, a jednocześnie na tyle spora, by zaoferować nam bogatą ofertę hotelową, sieć atrakcyjnych sklepów i targów, a także restauracji, w których możemy rozkoszować się specjałami tradycyjnej, orientalnej kuchni. Od tego oczywiście, gdzie zdecydujemy się zakwaterować, zależeć będzie ilość i jakość atrakcji, na które możemy liczyć nie opuszczając terenu hotelu. W przypadku placówek wielogwiazdkowych normą stały się już prywatne plaże z bezpłatnymi ręcznikami, leżakami, klimatyzacja oraz Internet i telewizja w pokoju, jacuzzi, sauny, łaźnie i centra fitness, a także prywatne baseny czy wypożyczalnie samochodów.
Pokaż cały opis

      Najpopularniejszym Emirat Ras Al Khaimahśrodkiem transportu w Ras Al Khaimah, jak i w pozostałych emiratach, są taksówki. Trasy dalsze obsługiwane są z kolei przez autobusy, dzięki którym dostaniemy się np. do Dubaju, Szardży, Ajmanu, Umm al-Kajwajn czy Fudżajry. W obrębie emiratów regularne połączenia autobusowe raczej jednak nie występują, toteż na taksówki zdać się po prostu trzeba. Ponieważ nie wszystkie wyposażone są w taksometry, warto najpierw uzgodnić z kierowcą cenę za przejazd. Alternatywę mogą stanowić minibusy, choć zazwyczaj należy w nich poczekać, aż zbierze się odpowiednia liczba pasażerów. Najwygodniejsze wydaje się w tym wypadku wynajęcie samochodu, co – wbrew pozorom – nie jest wcale wielkim wydatkiem. Warto jednak wiedzieć, że wynajmujący musi mieć ukończone dwadzieścia pięć lat, posiadać kserokopię międzynarodowego prawa jazdy i paszportu, a także międzynarodową kartę płatniczą (na wypadek, gdyby musiał zapłacić mandat). Ras Al Khaimah posiada także port morski, znajdujący się w przemysłowej części Chaur Chuwair, a także Międzynarodowy Port Lotniczy, obsługujący dwadzieścia siedem linii lotniczych i łączący ze sobą Środkowy Wschód, północno-wschodnią Emirat Ras Al KhaimahAfrykę, Azję Środkową, Indie oraz Daleki Wschód. Najczęściej uczęszczaną autostradą jest oczywiście ta, prowadząca do Dubaju – warto przy okazji wiedzieć, że wycieczka do tego miasta zajmie nam około czterdziestu pięciu minut.

Wycieczki fakultatywne

      Podczas urlopu w regionie Ras Al Khaimah możemy liczyć na cały szereg atrakcji, z licznymi wycieczkami fakultatywnymi na czele. Wspaniałe chwile, pełne romantyzmu i zapomnienia w blasku księżyca, gwarantują rejsy tradycyjnym statkiem, gdzie podziwiać będziemy malownicze scenerie zatoki i oświetlonego wybrzeża. Miłośnicy dobrej kuchni i królewskiego traktowania powinni skusić się na lunch w Burj Al Arab, stanowiącym monumentalny cud architektury i będący jednocześnie najwyższym i najbardziej luksusowym hotelem na świecie. Ci z kolei, którym marzą się bardziej ekstremalne przygody, mogą wybrać się na nocne safari wśród złotych wydm, gdzie fascynującej wyprawie towarzyszyć będzie wizyta w obozie Beduinów, ubarwiona kolacją z daniami kuchni arabskiej, typową dla regionu muzyką oraz pokazami tańca brzucha. Wrażenia płynące z noclegu na pustyni, dodatkowo spotęguje wspaniały widok wschodzącego na nieboskłon słońca. Tym zaś, którzy od tradycyjnych wypraw na wielbłądach bardziej cenią sobie wycieczki zmotoryzowane, Ras Al Khaimah oferuje możliwość wybrania się na safari jeepami wśród bezmiaru pustynnych piasków. Przeżycie to tym mocniejsze, że prędkość, osiągana przez jeepy, jest dość emocjonująca, zaś ukształtowanie terenu sprzyja atrakcjom w postaci wielokrotnego odrywania się pojazdu od podłoża. Zwieńczeniem wyprawy będzie wizyta w obozowisku i ognisko w blasku zachodzącego słońca.
      Odwiedzając Ras Al Khaimah, dobrze byłoby zarezerwować sobie przynajmniej jeden dzień na wycieczkę do Dubaju, który stanowi iście imponujące połączenie tradycji z nowoczesnością przy jednoczesnym zachowaniu wielokulturowości miasta. Podczas wycieczki Dubai City Tour odwiedzimy słynny rynek złota, gdzie nabędziemy typowo orientalną biżuterię, zobaczmy dzielnicę Bastakia z jej "wieżami wiatru", a następnie udamy się do Fortu Fahidi, uważanego za najstarszy budynek w Dubaju i mieszczący w sobie na chwilę obecną Muzeum Historii. Sfinalizowaniem wizyty będzie z kolei wycieczka do jednego z największych w całych Zjednoczonych Emiratach meczetu Jumeirach oraz możliwość zobaczenia budynku Burj Al Arab. Pamiętajmy jednak, że obywatele Polski podlegają obowiązkowi wizowemu – zanim więc zarezerwujemy termin urlopu, zorientujmy się w swoim biurze podróży, jakich formalności należy dopełnić.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl