Czechy Zachodnie

Czechy
Region Czech Zachodnich słynie głównie z miasta Pilzno i wód termalnych, przy których powstały, zabytkowe już dziś, pełne uroku uzdrowiska. Jest to region zróżnicowany, jeśli chodzi o krajobraz. Kotlina rzeki Ohre otoczona jest przez Las Czeski, Smreczany oraz Slavkovsky Les. Okolice tego miejsca charakteryzują się pofałdowanym terenem, licznymi lasami oraz stawami pełnymi ryb. Za stolicę tego regionu uznaje się miasto Pilzno. Nad nim to góruje najwyższa w Czechach wieża (103 m.) kościoła gotyckiego pod wezwaniem św. Bartłomieja. Kościół ten jest celem pielgrzymek, które chcą zobaczyć rzeźbę Madonny Pilznieńskiej, znajdującą się w centralnym punkcie ołtarza głównego. Legenda głosi, że rzeźbiarzem, który stworzył to dzieło gotyckie był ślepiec. Został on o to poproszony przez Najświętszą Pannę Marię, która miała prowadzić jego ręce, a w nagrodę przywróciła mu wzrok, aby mógł zobaczyć co stworzył. Zwiedzając Pilzno warto odwiedzić niemiecki teatr, pochodzący z XVIII w. Miłośnicy historii mogą zwiedzić nie tylko kościoły, ale także ruiny Zamku Radynie, który znajduje się ok. 10 km od miasta. Budowa zamku została zainicjowana przez Karola IV, króla Czech i Niemiec, cesarza rzymskiego, w 1356 roku, a zakończona pięć lat później. Nazwa pochodzi od szczytu, na którym został wybudowany.

      Koneserzy piwa mogą zwiedzić Muzeum Piwne w Pilźnie. Pierwsze dokumenty o istnieniu browaru pochodzą z XV wieku. W czasie zwiedzania muzeum mamy możliwość przyjrzeć się procesowi warzenia piwa. Polecam również wycieczkę do jednego z najstarszych czeskich miast Cheb, aby zwiedzić nie tylko samo miasto, ale także piękny zamek cesarski w stylu romańskim, w którym czuje się ducha cesarza z rodu Hohenstaufów - Fryderyka I.

      Bardzo atrakcyjnym miejscem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych jest ZOO w miejscowości Dvur Karlove nad Labem. Atrakcyjność tego miejsca polega na tym, że po terenie zoo możemy poruszać się safari busem. Czujemy się wtedy jak na prawdziwym afrykańskim safarii.

      Jedną z najważniejszych atrakcji Czech Zachodnich jest Skalne Miasto. Miasto podzielone jest na dwie części, zwiedzanie każdej zajmuje ok. 3 godzin, a zatem na tę wycieczkę najlepiej przeznaczyć cały dzień. Pierwsza część Skalnego Miasta położona jest w Teplickich Skałach. Już przy wejściu do Skalnego Miasta możemy podziwiać takie formacje skalne jak : Hełm Dragona oraz Skład Serów. Podczas zwiedzania warto zboczyć nieco ze szlaku i po drabinach wejść na wierzchołek wzniesienia, gdzie niegdyś znajdował się zamek strażniczy. Roztaczają się stamtąd zapierające dech w piersiach widoki. Na szlak wracamy tą samą drogą. W czasie dalszej wędrówki mijamy następujące skały: Rzeźnicki Topór, Skalną Narzeczoną, Skalną Koronę, Wykałaczkę Karkonosza, Kałamarze, Jeża na Żabie, Śpiącego Łabędzia. Po zwiedzeniu pierwszej części Skalnego Miasta należy udać się do miejscowości Adrszpach. Przed wejściem do drugiej części tego niezwykłego cudu natury, mijamy wyrobisko po byłej piaskowni zalane wodą, po którym można odbyć rejs łódką lub kajakiem. Podczas spaceru przez drugą część Skalnego Miasta podziwiamy takie skały jak: Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowę Cukru, Organy i Chełm aż dochodzimy do Furty Gotyckiej, która w dawnych czasach była wejściem do Skalnego Miasta. Przez wąskie przejścia i kładki dochodzi się do Małego Wodospadu i Wielkiego Wodospadu. Po drugiej stronie tego baśniowego miejsca znajduje się Skalne Jeziorko, po którym, za dodatkową opłatą, można odbyć rejs z przewodnikiem. W czasie rejsu zobaczymy następne skały: Wodnika Szuwarka, Topielca, Słonia itd. Kolejny etap wędrówki przebiega koło Góry Kochanków, Żółwia, Starosty i Starościny. Spacer kończymy przejściem przez Mysią Dziurę, za którą znajduje się Pianino Karkonosza.
Pokaż cały opis


      Charakterystyczny Czechy Zachodniedla Czech Zachodnich jest tak zwany trójkąt uzdrowisk, który stanowią Karlowe Wary, Franciszkowe Łaźnie i Mariańskie Łaźnie. Karlowe Wary to największe uzdrowisko w Czechach, w którym są źródełka z alkaiczno-słoną wodą. Woda ta pomaga przy zaburzeniach metabolizmu, chorobach mięśni i stawów oraz rekonwalescencji po leczeniu onkologicznym. Wodę można spożywać z kubków zwanych Becherami, nazwanymi tak na cześć miejscowego lekarza który zbadał jej skład w XVIII wieku. Miejscowi mówią, że jeżeli woda z żadnego z dwunastu źródeł nie pomoże, to należy spróbować wody z trzynastego źródła, tzw. becherovki. Nazwa uzdrowiska Karlowe Wary pochodzi od jego założyciela, króla niemieckiego i czeskiego, cesarza Rzymu, Karola IV, który wybudował je w 1350 roku oraz od nazwy gorących źródeł (wary). Przez miasto przepływają trzy rzeki: Tepla, Ohre oraz Roleva. Atmosfera tego uzdrowiska jest niezwykle magiczna. Koneserzy sztuki i historii znajdą tu również coś dla siebie. Kolejne miasto, do którego na pewno warto zawitać to Mariańskie Łaźnie, które Mark Twain nazwał „najmilszym miastem na kontynencie”. Czechy ZachodnieUzdrowisko położone jest pośród sosnowych lasów na wysokości 578 m. n.p.m. Szczególną chlubą miasta jest Śpiewająca Fontanna, która co dwie godziny tryska wodą w takt muzyki klasycznej. Fontanna znajduje się na tle Konolady - pawilonu z kutego żelaza i szkła. Tutejsze wody są zimne a ich lecznicze właściwości pomagają na takie schorzenia jak: choroby nerek, kręgosłupa i choroby kobiece. Franciszkańskie Łaźnie to trzecie uzdrowisko, które warto odwiedzić. Leczy się tutaj głównie choroby narządu ruchu i układu krążenia.

      Jadąc do Czech nie można zapomnieć o stolicy państwa - Pradze Giuseppe Arcimoboldo napisała o tym mieście: „Jeśli szukam innego wyrazu by powiedzieć tajemnica znajduje tylko słowo - Praga. Jej piękno jest zmącone i melancholijne jak piękno komety, jak wrażenie ognia pokrętne i skryte, jak zniekształcenie manierystów otoczone aureolą żałoby i ruiny z grymasem wiecznego rozczarowania”. Te słowa oddają w pełni klimat tego miasta. Obowiązkowymi atrakcjami turystycznymi Pragi są: Hradczany z pięknym zamkiem, Złotą Uliczką, Katedrą św. Wita i ogrodami królewskimi, oraz Most Karola.

      Zimą możemy udać się na narty do trzech ośrodków narciarskich: Pancir, Zelezna - Ruda, Belveder - Nadrazi oraz Belveder.

Czechy Zachodnie to region położony w klimacie umiarkowanym, co znaczy, że pogoda w tym miejscu nie różni się wiele od tej, którą mamy w Polsce. Jeżeli wybieramy się do Czech samochodem musimy kupić winiety.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl