Basilicata

Włochy
Basilicata w dawnych czasach nazywana była Lukania. Jest to region administracyjny znajdujący się w południowych Włoszech, obejmujący dwie prowincje: Potenza i Matera. Duży obszar Basilicaty zajmują Apeniny.
      Na południu, w części nizinnej graniczy ona z Morzem Jońskim.
      Basilicata stanowi najbiedniejszy i najbardziej zacofany region południowych Włoszech o najbardziej zróżnicowanym krajobrazie. Aż 47 % terenu stanowią góry, 45% to teren pagórkowaty, a tylko 8 % zajmują niziny. Plaże występujące w obrębie Morza Jońskiego i Tyrreńskiego są najpiękniejszymi plażami południowych Włoch.
      Duża zmienność klimatu jest spowodowana wpływem wybrzeży Adriatyku, Morza Jońskiego i Tyrreńskiego. W górach występuje surowszy klimat kontynentalny, a wzdłuż wybrzeży łagodniejsza pogoda i klimat śródziemnomorski.

Wczasy

      Warte zwiedzenia jest miasto Matera, znajdujące się w prowincji o tej samej nazwie. Słynie ono z domów wykutych w wapiennych skałach (Sassi) oraz ze skalnych kościołów. Wielu ludzi mówi, że "Matera jest jedynym miejscem na świecie, gdzie ludzie mogą pochwalić się tym, że nadal mieszkają w tym samym domu, co ich prziodkowie 9 tys. lat temu". Rejon Sassi został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Matera słynie także z kościoła Santa Lucia z freskami z XIII wieku z wysoką na 52 metry dzwonnicą oraz posągiem Maria della Bruna, wspieranym przez świętych Piotra i Pawła, a także z zamku Tramontano, którego budowę w XVI wieku rozpoczął Gian Carlo Tramontano ówczesny hrabia Matery.
      Z miasta Metaponto pochodził znany matematyk i filozof Pitagoras. W niewielkiej odległości od współczesnego miasta położone są ruiny Tavole Palatino i Archeologiczne Muzeum Narodowe. W ruinach znajdują się pozostałości doryckiej świątyni z VI wieku p.n.e. poświęconej mitologicznej bogini Herze. W 1926 roku odkryto w pobliżu świątyni liczne pozostałości dekoracji, ceramikę i inne elementy kolumn świątyni, które zostały umieszczone w Archeologicznym Muzeum Narodowym.
Pokaż cały opis

      W Basilicataprowincji Matera ciekawa może być wyprawa do turystycznego miasta Montescaglioso, które słynie ze średniowiecznego opactwa S. Angelo. Dodatkowo w mieście corocznie w sierpniu odbywa się kolorowy, lokalny festiwal San Rocco.
      W mieście Miglionico także położonym w prowincji Matera znajduje się cudowny zamek Normian - Schwabian z sześcioma wieżami. Inną atrakcja jest "Chiesa Madre di Santa Maria Maggiore" z renesansowym portalem i dzwonnicą romańską.
      Urlop wzbogacić można w wycieczkę w rejon prowincji Potenza. Wartym zobaczenia miastem jest Venosa, będąca rodzinnym miastem Horacego. Znajdują się tam ruiny opactwa benedyktyńskiego La Trinia z XI w. W centrum ołtarza kościoła opactwa znajduje się grób Aubrey z Buonalbegro, pierwszej żony Roberta Guiscarda, księcia Apulii. Kościół zawiera przepiękne freski z XIV wieku. W miejscu tym znajduje się także starożytny amfiteatr.
      Warto zobaczyć zabytkowy zamek zbudowany przez Norman w XI wieku, w miasteczku Melfi. W roku 1976 utworzono Museo Nazionale del Melfese, w którym znajdują się artefakty odnalezione Basilicataw okolicach, sięgające czasów prehistorycznych i zawierające elementy z wszystkich okresów osiedleń Daunian, Samnitów, Lucanian i Roman. Najbardziej znany jest sarkofag Rapolla, będący przykładem rzeźby z II wieku n.e.
      Maratea jest znanym miastem, w którym znajdują się 44 kościoły zbudowane w różnych epokach i stylach, stanowiące artystyczne i religijne dziedzictwo. Są to m.in.: Papieska Bazylika San Biagio, Kościół Santa Maria Maggiore oraz Kościół San Vito. Pierwszy z tych kościołów zawiera wiele dzieł sztuki. Najstarszą pracą jest fresk reprezentujący Madonnę z Dzieciątkiem, datowany na koniec XV wieku. Znajduje się tam również Tabernakulum z marmuru datowane na 1519 rok, podarowane kościołowi przez Williama Diodato, a także starożytna chrzcielnica datowana na XV bądź XVI wiek.
      Ciekawe są struktury miejskie w Rivello. Miasto sięga czasów średniowiecza, a liczne znaleziska archeologiczne wskazują, że jedna z dzielnic miasta - Lucania istniała od czasów preromańskich. Najsłynniejszym zabytkiem jest kościół di Sant'Antonio, zbudowany w 1512 roku, gdzie znajduje się Muzeum Archeologiczne z całego obszaru starożytnego Talao.

Urlop

      Wybierając Basilicatasię na wczasy do Basilicaty można znaleźć ciekawe wycieczki fakultatywne. Z Basilicatą graniczy prowincja Cosenza, której główne miasto posiada taką samą nazwę. Miasto posiada atrakcyjne historyczne dzielnice z gotycką Katedrą, Zamkiem Hohenstaufen, Kościołem San Domenico oraz "klasztorem dziewic" Monastero delle Vergini. Katedra wybudowana została już w 11 wieku. W późniejszych latach styl Katedry został zmieniony, posiada ona przepiękną neogotycką fasadę. W Katedrze podziwiać można sztukę złotniczą zawierającą różne elementy kulturowe, będącą darem od cesarza Fryderyka II.
      Zamek Hohenstaufen wybudowany został przez Saracenów na ruinach starożytnego Rocca Brutia około roku 1000. W późniejszych okresach został odrestaurowany m.in. przez Fryderyka II, który dodał oryginalną ośmioboczną wieżę do architektury zamku. Oznaki kultury Saracenów już zanikły, jednakże podziwiać można ostrołukowe arkady oraz łuki żebrowe Hohenstaufów.
      W czasie wycieczki fakultatywnej proponujemy zwiedzanie albańskiej wioski San Demetrio Corone w prowincji Cosenza. Albańczycy po Basilicataraz pierwszy przybyli tu w 1448 roku, a dziś tworzą najliczniejszą mniejszość narodową w tym regionie. Znajduje się tutaj słynne Kolegium italiańsko - albańskie (1974), a w jego obrębie kościół św. Adriana z normandzką chrzcielnicą i piękną mozaiką w posadzce. W Kolegium nauczał rewolucyjny poeta Girolamo de Rada, będący jedną z najważniejszych postaci albańśkiego ruchu narodowego w XIX wieku we Włoszech. Był on prekursorem głosu romantyzmu w albańskiej literaturze.

Baza noclegowa

      W Basillicacie jest wyjątkowo bogata baza noclegowa. Oferuje dużą ilość hoteli, apartamentów oraz willi. Wiele biur podróży oferuje wycieczki typu last minute w rejon Basilicaty. Rekomendowanymi hotelami w rejonie Basilicata są czterogwiazdkowe hotele: Park Hotel Centro Congressi w Potenzie, Hotel Ridola oraz La Locanda Delle Donne Monache w Materze, a także trzygwiazdkowy hotel Locanda di San Martino Hotel & Thermae również w Materze. Ceny za nocleg w tych hotelach wahają się od 60 do 90 euro za noc. Wybierając się do Włoszech warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jedną z propozycji jest polisa ubezpieczeniowa - pakiet Elvia, w cenie już od 2,79 zł za jeden dzień pobytu. W czasie urlopu, jak i wycieczek warto zadbać o bezpieczeństwo aby nasze wakacje mogły być beztroskie.
      Najtańszy jest hotel Ridola. Oferuje on gościom basen, a także bezpłatny parking na obrzeżach miasta Matera. Pokoje w hotelu wyposażone są w bezpłatny dostęp do Internetu, telewizję satelitarną oraz ogrzewanie podłogowe i klimatyzację, co pozwoli na przyjemne noclegi w tym że hotelu. W pobliżu hotelu, w odległości około kilometra znajduje się zabytkowa dzielnica miasta Sassi Di Matera, będąca wspaniałym, romantycznym miejscem na wieczorne spacery.
      Basilicata oferuje także wiele domków letniskowych, willi i apartamentów. Najwięcej takich obiektów jest w miejscowościach: Matera oraz Maratea. Bardzo dobry, polecany ośrodek wynajmujący domki letniskowe znajduje się także w Pisticci. Czteroosobowy domek poza sezonem można znaleźć tam już za 700 zł za tydzień, w sezonie natomiast cena wzrasta do około 2 tys. zł. Domki mają około 35 metrów kwadratowych, w ich skład wchodzi salon wraz z kuchnią, łazienka, sypialnia oraz taras.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Abruzja Abruzja Odkrywanie uroków Abruzji to prawdziwa przyjemność. Dzikie krajobrazy, ciche doliny i osady na wzgórzach oczarują Cię swoim widokiem. W L’Aquili panuje atmosfera łącząca tradycję z nowoczesnością. Stąd wyruszysz w przepiękne góry Gran Sasso.... ALPI ALPI Apulia Apulia Czyste morze i słoneczna pogoda przyciągną tutaj nie tylko Ciebie, jednak jeśli zapragniesz samotności, znajdziesz ją bez problemu, choćby w pięknym rezerwacie przyrody Torre Guaceto. Miasta Apuli warto zwiedzić, ponieważ zachwycą Cię swoją... Dolina Aosty Dolina Aosty Piemont i Valle d’Aosta otaczają majestatyczne Alpy, pełne uroczych dolin. Odwiedzając te rejony, musisz zatrzymać się przede wszystkim w Turynie. Jest on ważnym ośrodkiem przemysłowym Włoch (wpływ na jego rozwój miał koncern Fiata), a... Dolomity Dolomity Dolomity - obiekt ze światowej listy UNESCO, przyciągający co roku rzesze turystów. Góry w całości znajdują się na terenie Włoch. Pod względem geograficznym przynależą do Południowego Tyrolu oraz są częścią Alp Wschodnich . Najwyższym, a... EMII EMII Jezioro Garda Jezioro Garda Podstawowe informacje Przepiękna zieleń, ciągłe słońce, spokój i relaks - tak wyglądają udane wakacje nad włoskim Jeziorem Garda . Górskie otoczenie doskonale wpływa na samopoczucie, a możliwość uprawiania sportów wodnych (głównie... Kalabria Kalabria Kalabria jest regionem administracyjnym na południu Włoch . Ten górzysty obszar jest najbardziej charakterystyczny dla Włoch. Zatoki, piaszczyste plaże, urwiska skalne nad Morzem Tyrreńskim, parki narodowe, bujne lasy oraz leniwa atmosfera... Kampania Kampania Kampania to ładne krajobrazy - malownicze odcinki wybrzeża i maleńkie wyspy - oraz wspaniałe, rzymskie zabytki. Starożytni Rzymianie nie na darmo nazywali te rejony "szczęśliwą krainą".        Neapol jest... Lacjum Lacjum Rzym to najbardziej fascynujące miasto Włoch , a jednocześnie jedna z najwspanialszych metropolii świata. Ilość zgromadzonych tu skarbów cywilizacji, liczącej sobie 2 tysiące lat, sprawia, że nawet po miesiącu spędzonym w Rzymie masz wrażenie,... Lombardia Lombardia Lombardia od najdawniejszych czasów stanowiła ważną część Włoch . To tutaj odbywały się koronacje władców - od Karola Wielkiego po Napoleona. Dzisiaj Lombardia to potęga polityczna i ekonomiczna kraju, a potentaci biznesu nadal wolą Mediolan... Marche Marche Marche otaczają Apeniny i Morze Adriatyckie, więc dzięki temu jednego dnia możesz zażywać kąpieli słonecznych i morskich, a drugiego wybrać się na spacer w góry. Dla niezdecydowanych miłośników obu sposobów spędzania wakacji Marche to idealny... Piemont Piemont Piemont i Valle d’Aosta otaczają majestatyczne Alpy, pełne uroczych dolin. Odwiedzając te rejony, musisz zatrzymać się przede wszystkim w Turynie. Jest on ważnym ośrodkiem przemysłowym Włoch (wpływ na jego rozwój miał koncern Fiata), a... Riwiera Adriatycka Riwiera Adriatycka Riwiera Adriatycka to pas wybrzeża obejmujący tereny wschodnich i południowo-wschodnich Włoch, południowej Słowenii oraz południowo- wschodniej Chorwacji (Dalmacja), choć mówiąc o Riwierze Adriatyckiej mamy zazwyczaj myśli tereny słonecznej... Toskania Toskania Toskania to kraina historyczna i region administracyjny w środkowych Włoszech . Toskania to region o powierzchni 23 tys. km kw. określany jest mianem "włoskiego zagłębia turystycznego". Toskania to wspaniała włoska prowincja, łącząca w sobie...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl