Andy

Argentyna
Najdłuższe pasmo górskie na świecie, ciągnie się wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej na przestrzeni po nad 9000km. Składają się z wielu pasm górskich o różnej trudności i wysokości, na terenie 7 krajów w tym Argentyny, Chile, Wenezueli, Ekwadoru, Kolumbii, Boliwii i Peru. Najwyższe szczyty leżą w Argentynie: Aconcagua 6962 m. n. p. m., Ojos del Salado 6891 m. n. p. m., Pissis 6792 m. n. p. m. i Mercadario 6770 m. n. p. m.. Andy można podzielić na wiele sposobów. Terytorialnie, czyli wyznaczone przez granice państw, pasmowo: Kolumbijsko – Wenezuelskie, Chilijsko – Argentyńskie, Połudiowochilijskie oraz Patagońskie. Najprostszy jednak podział, to podział ze względu na strefy klimatyczne, gdzie wyróżnić można Północne, Środkowe oraz Południowe Andy. Są zbudowane z różnych skał magmowych, osadowych i metamorficznych, a zostały wypiętrzone w orogenezie alpejskiej. Są świetnym miejscem uwielbianym przez turystów wysokogórskich i alpinistów, ale również świetnie nadają się do wypoczynku.

Wypraw na Aconcagua

      Najwyższy szczyt obu Ameryk ma wysokość 6962 m. n. p. m. jest znany przez alpinistów z całego świata. Przyciąga miłośników wspinaczki z całego świata od 1897 roku, kiedy to po raz pierwszy szczyt został zdobyty przez M. Zurbiggena. Każdy alpinista musi osobiście ubiegać się o zezwolenie na próbę zdobycia szczytu, gdyż chętnych jest tak wiele, ze dla jej ochrony musiano utworzyć specjalnie chronioną strefę Park Narodowy Cerro Aconcagua. Góra ta, jak całe Andy w Argentynie są znane z silnie wiejących wiatrów, co sprawia, że klimat wydaje się bardzo zimny, co utrudnia w znacznym stopniu wspinaczkę. Najlepsza porą roku na zdobycie szczytu jest luty, kiedy temperatury nie spadają po niżej 20 stopni i klimat jest najbardziej stabilny. Mimo niewielkich trudności technicznych wejście na szczyt nie jest wcale takie łatwe, dlatego zalecane jest wcześniejsze doświadczenie na wysokościach, co najmniej 4 tysięcy metrów. Ponieważ na wysokości po wyżej 5 tysięcy metrów mogą pojawiać się objawy choroby wysokościowej, zaleca się dłuższą aklimatyzację. Dobrym do tego miejscem są okolice Puenta del Inca, gdzie można wykąpać się w gorących źródłach i przygotować do wyprawy na szczyt.
Pokaż cały opis


Informacje Andypraktyczne

      Żeby zdobyć pozwolenie na zdobycie szczytu Aconcagua, trzeba najlepiej udać się do miasta Mendoga i zapłacić 200 dolarów amerykańskich. Potem w Puenta del Inca, w agencji trekkingowej wynająć muły, lecz trzeba pamiętać, ze łącząc się na tym etapie w większe grupy można zaoszczędzić sporo pieniędzy. W tym miejscu wypraw tak naprawdę się zaczyna. Następny etap to dotarcie do bazy na wysokości 4300 m Plaza de Mulas, co zajmuje dwa dni. W bazie należy przeprowadzić niezbędna aklimatyzację, co powinno zając od 8 do 10 dni. W tym czasie odbywa się krótsze wyprawy na wysokości pośrednie od 5 do 6 tysięcy metrów, tworząc obozy pośrednie aby ostatecznie rozprawić się ze szczytem.

Andy Patagońskie

      Najdalej na południe wysunięta, słabo zaludniona, cześć Andów sięga Ziemi Ognistej w Argentynie oraz części Chile. Są zbudowane głownie ze skał wulkanicznych, osadowych i metamorficznych, zdradzają tym samym swoja prastarą historię. Charakterystyczne w tym rejonie, jak i w całych Andach są góry pochodzenia wulkanicznego (Wulkan Padun). Występuje tam duża ilość form glacjalnych. Najwyższy Andyszczyt to mieszczący się w Chile San Valentin 4058 m. n. p. m., ale najpiękniejsza cześć mieści się na fiordowym wybrzeżu. W ostatnich latach bardzo silnie rozwija się turystyka, mimo, że teren jest bardzo wilgotny, a klimat uzależniony od działania Oceanu Spokojnego, dlatego też, utworzono tam liczne parki i rezerwaty przyrody, w których turyści mogą zobaczyć nieprawdopodobną wręcz ilość, zapierających dech w piersiach widoków.
      Do najbardziej znanych należą: Torres del Paine, Laguna San Rafael, Alberto de Agostini, Bernardo O’Higgins (Chile) oraz rezerwaty Alacalufas, Magallanes. Największy w Argentynie Nahuel Huari słynie z górskich jezior. Mieści się w prowincji Neuquen, którą, ze względu na duże zalesienie, nazywa się "Argentyńską Szwajcarią". Głównym ośrodkiem sportów zimowych tego regionu jest San Carlom de Bariloche, gdzie mieści się wiele tras zjazdowych na zboczu góry Catedral. Mniejsze ośrodki to El Bolson, Vila la Angostura i San Martin de los Andes. Na środku jeziora Nahuel Huapi, na wyspie Victoria, mieści się Andyrezerwat Indian Mapuchów.
      Na całym obszarze Andów Patagońskich występują, rzeki, kaskady, potoki i liczne górskie jeziora - największe to: Buenos Aires (2100 m ) San Martin (1200 m), oraz mieszczące się w Parku Narodowym Los Glaciares, utworzone przez lodowce jeziora: Argentyno (1300m2), czy najbardziej znany Videma (1100 m), które obfitują w wiele szlachetnych gatunków ryb, co powoduje, że teren ten jest polecany zwolennikom wędkarstwa. Roślinność to głównie lasy liściaste, składające się w dużej mierze z wiecznie zielonego buka (Notofagus), przechodzące w tundrę, a w wyższych partiach formacje kosodrzewin i traw, na których spotkać można wiele gatunków dzikich zwierząt, co natomiast sprzyja myślistwu.
      Park Narodowy Los Glaciares słynie z pionowo, często przekraczających swą wysokością 1000 metrowych granitów (najbardziej znany masyw Fitz Roy 3375 m, chętnie odwiedzany jest przez alpinistów), licznych lodowców (Viedma, Upsala, Moreno). Centrum turystycznym tego regionu jest miasto El Calafate.

Wypoczynek w Andach

      Najlepiej wybrać się w Andy Andyna wycieczki organizowane i niestacjonarne. W czasie takich podróży można zobaczyć dużą różnorodność krajobrazu. Od bardzo wysokich szczytów górskich mieniących się wieloma kolorami, o często bardzo nieregularnych kształtach, przez pokryte śniegiem szczyty i lodowce w prowincji Pensylwania aż po równiny, gdzie można zobaczyć stada dzikich koni oraz ciągnące się przez wiele kilometrów czerwone stepy. Na pewno warto odwiedzić Muzeum Końca Świata mieszczące się na samym południu Ziemi Ognistej i duże miasta u podnóża najwyższych szczytów Chile, Argentyny czy Peru: Mendoza w Argentynie czy w Santiago de Chile, W Andach środkowych Lima, Cusco w Peru oraz La Paz w Boliwii, Merida w Wenezueli.
      Dla lubiących wędrować i podróżować przez wiele kilometrów dobra ofertą jest Peru, w którym warto odwiedzić "białe miasto" Arequipa, jezioro Titicaca i Świętą Dolinę Inków nad rzeką Urubamba oraz "Zaginione miasto Inków". Tam też spotkać można bardziej rdzenną i dziką ludność oraz spotkać się z kulturą Indian, do podziwiania i zakupu ceramiki, rzeźb i biżuterii warto wybrać się na wieś lub targowisko w Cusco.
      Andy w Wenezueli mają charakter wysoko położonej równiny, gdzie dzikie andyjskie wioski, do których można dostać się tylko pieszo albo na osłach, wyglądają jakby były zawieszone na pionowych zboczach gór. Górskie rzeki i jeziora, krajobrazy równinne z krzewami i niewielkimi roślinami oraz kwiatami, to widoki, które można spotkać na trasie do "Miasta Mężczyzn" Meridy, które jest główną bazą wypadową dla 5 najwyższych szczytów wenezuelskich Andów i jest bardzo przyjazne dla turystów. Tam też mieści się najwyżej położona, oraz najdłuższa kolejka górska na świecie, mierząca 12 km, z trzema stacjami przesiadkowymi (początek trasy na wysokości 1577 m przesiadki na: 2436 m, 3452 m i 4045 m i końcowa stacja na wysokości 4765 m), które pozwalają turystom na aklimatyzację.
      Andy są znane również otwarte dla narciarzy oraz mniej wyczynowych miłośników trekkingów, spływów rzekami górskimi, czy amatorów kultury indiańskiej.
      Na pewno jest to miejsce, w którym miłośnicy pięknych widoków, przez same podziwianie pięknych krajobrazów i dzikich zwierząt (występuje tu duża populacja kondorów wielkich) uważają za raj na ziemi. Tu też mają swój początek największe rzeki Ameryki Południowej: Amazonka, Magdalena, czy Colorado.
      Andy są bardzo zróżnicowanie klimatyczne – od subpolarnego do równikowego, roślinne – lasy równikowe, łąki górski i tereny pustynne i półpustynne, pozwala na szerokie możliwości czynnego wypoczynku.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl